Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Malthador είπε

Για ποιό λόγο δεν παίζουν τα X360 games μέσω remote play;

Έχει δώσει κάποια εξήγηση η MS;

Απ' όσο γνωρίζω δεν το χει πει. Στις εποχές One πάντως ο θείος Φίλ είχε εξηγήσει πως γίνεται το Emulation:

https://www.gamespot.com/articles/revealed-how-xbox-one-can-play-360-games-via-backw/1100-6428366/

Οπότε τα One/One X δε γινόταν να εξομοιώσουν το Χ360 σε Hardware Level ΚΑΙ να Streamάρουν καθώς θα ζοριζόντουσαν πάρα πολύ.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο βέβαια τα Series S/Χ  θεωρώ πως δε θα έχουν πρόβλημα πλέον λόγω κατά πολύ ανώτερης CPU. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεκινώντας μια μικρή άδεια μέσα στην εβδομάδα βρήκα την ευκαιρία να ξεκινήσω το Hellblade Senua's Sacrifice. Έχω παίξει περίπου 3 ώρες, πάρα πολύ καλό μέχρι στιγμής, μου άρεσε. Το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει τρία modes, ένα ανάλυσης, ένα γραφικών και ένα απόδοσης. Στα δύο πρώτα τρέχει στα 30fps ενώ στο τρίτο στα 60fps. Επέλεξα φυσικά το 60fps mode για ευνόητους λόγους και γιατί τα γραφικά του είναι πανέμορφα και σε αυτή την επιλογή, δεν υστερούν δλδ από τα υπόλοιπα, παρά ελάχιστο. Το θέμα είναι πως και να ήθελα να διαλέξω ένα από τα δύο πρώτα δεν θα μπορούσα γιατί στα 30fps modes έχω τρομερό stutter στην LG OLED B6 σε βαθμό που το παιχνίδι γίνεται δύσκολο να το παίξεις (είναι σαν να τρέμουν συνεχώς εικόνες στα μάτια σου ή να έχει μπει σε slow motion η κίνηση του) και έχω την απορία αν το έχει συναντήσει και άλλος αυτό με το συγκεκριμένο παιχνίδι γιατί τόσο έντονο stutter πρώτη φορά συναντάω, λέω μήπως είναι κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει σωστά π.χ. στην τηλεόραση που είναι πάντα στο game mode κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Γραφει νομιζω 2 εβδομαδες πριν βγει μονο .

 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι καθόλου καλο αυτό.

Εγώ παίζω με το πάσο μου και είναι άσχημο πολύ ενώ το έχω ξεκινήσει ένα μηνα πριν η και λιγότερο να μου το κόψουνε.

Αλλα OK...έτσι θέλουν και καλά κάνουν.

Θα έπρεπε να γραφουν εξαρχής ποτε θα βγει από την υπηρεσία...τόσο δύσκολο είναι ?

Βλακεία θα το έλεγα.

Στη ΝΟVA γραφει στη βιβλιοθήκη ποτε θα βγει η ταινία και κάνω το πρόγραμμα μου ποτε θα τη δω αν θέλω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Imperia είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι καθόλου καλο αυτό.

Εγώ παίζω με το πάσο μου και είναι άσχημο πολύ ενώ το έχω ξεκινήσει ένα μηνα πριν η και λιγότερο να μου το κόψουνε.

Αλλα OK...έτσι θέλουν και καλά κάνουν.

Θα έπρεπε να γραφουν εξαρχής ποτε θα βγει από την υπηρεσία...τόσο δύσκολο είναι ?

Βλακεία θα το έλεγα.

Στη ΝΟVA γραφει στη βιβλιοθήκη ποτε θα βγει η ταινία και κάνω το πρόγραμμα μου ποτε θα τη δω αν θέλω.
 

 να δίνεις περισσότερο έμφαση σε παιχνίδια που δεν είναι απο Microsoft studios, Bethesda, ea κλπ γιατί αυτα θα μείνουν για πολύ καιρό ή για πάντα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Imperia είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι καθόλου καλο αυτό.

Εγώ παίζω με το πάσο μου και είναι άσχημο πολύ ενώ το έχω ξεκινήσει ένα μηνα πριν η και λιγότερο να μου το κόψουνε.

Αλλα OK...έτσι θέλουν και καλά κάνουν.

Θα έπρεπε να γραφουν εξαρχής ποτε θα βγει από την υπηρεσία...τόσο δύσκολο είναι ?

Βλακεία θα το έλεγα.

Στη ΝΟVA γραφει στη βιβλιοθήκη ποτε θα βγει η ταινία και κάνω το πρόγραμμα μου ποτε θα τη δω αν θέλω.
 

Συμφωνω αλλα απο την αλλη ειναι για μενα ενα παραπανω κινιτρο για να παιξω αμεσα τα παιχνιδια που πραγματι με ενδιαφερουν και τα υπολοιπα που μενουν,και να βγουν δεν θα με πειραξει τοσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

 να δίνεις περισσότερο έμφαση σε παιχνίδια που δεν είναι απο Microsoft studios, Bethesda, ea κλπ γιατί αυτα θα μείνουν για πολύ καιρό ή για πάντα

 

Το καλο της υπόθεσης είναι αυτό.

Ότι με ενδιαφέρουν πιο πολύ από όλα τα games της MS.

Όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, The_Judas είπε

enriched visuals δεν είναι η καλύτερη επιλογή στο hellblade? 

τα γραφικά του είναι πολύ καλά για ανεξάρτητη παραγωγή.

Σε αυτήν την επιλογή έχεις τα καλύτερα γραφικά αλλά παίζεις στα 30fps και έχω stutter. Οπότε επέλεξα το High Framerate που είναι πιο ισορροπημένο  mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, music_lover said:

Σε αυτήν την επιλογή έχεις τα καλύτερα γραφικά αλλά παίζεις στα 30fps και έχω stutter. Οπότε επέλεξα το High Framerate που είναι πιο ισορροπημένο  mode.

Στο απλό One που το έπαιξα δεν θυμάμαι να έχω τέτοιο θέμα πάντως. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2021 στις 12:02 ΠΜ, LionHurt1982 είπε

Το ίδιο κι εγώ. Δεν μπορώ να το καταλάβω πραγματικά. Όχι ότι το ps5 δεν είναι καλή επιλογή, αλλά αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 50-50 τα δύο brands σε αναγνωρισιμότητα και πωλήσεις με όσα γίνονται. Μόνο ότι ασχολείται κάποιος επιφανειακά και παίρνει το πιο γνωστό brand δικαιολογεί αυτή τη διαφορά για μένα.

Με το xbox και το gamepass νιώθω πάλι ότι είμαι παιδί, έχω πολλά κέρματα στην τσέπη μου, είμαι παρέα με φίλους και μόλις ανοίγουμε την πόρτα για να μπούμε σε μεγάλο γνωστό ουφάδικο των εξαρχείων που λειτουργούσε στην εποχή μας.

Palladium,Ναο,ποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Ξεκινώντας μια μικρή άδεια μέσα στην εβδομάδα βρήκα την ευκαιρία να ξεκινήσω το Hellblade Senua's Sacrifice. Έχω παίξει περίπου 3 ώρες, πάρα πολύ καλό μέχρι στιγμής, μου άρεσε. Το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει τρία modes, ένα ανάλυσης, ένα γραφικών και ένα απόδοσης. Στα δύο πρώτα τρέχει στα 30fps ενώ στο τρίτο στα 60fps. Επέλεξα φυσικά το 60fps mode για ευνόητους λόγους και γιατί τα γραφικά του είναι πανέμορφα και σε αυτή την επιλογή, δεν υστερούν δλδ από τα υπόλοιπα, παρά ελάχιστο. Το θέμα είναι πως και να ήθελα να διαλέξω ένα από τα δύο πρώτα δεν θα μπορούσα γιατί στα 30fps modes έχω τρομερό stutter στην LG OLED B6 σε βαθμό που το παιχνίδι γίνεται δύσκολο να το παίξεις (είναι σαν να τρέμουν συνεχώς εικόνες στα μάτια σου ή να έχει μπει σε slow motion η κίνηση του) και έχω την απορία αν το έχει συναντήσει και άλλος αυτό με το συγκεκριμένο παιχνίδι γιατί τόσο έντονο stutter πρώτη φορά συναντάω, λέω μήπως είναι κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει σωστά π.χ. στην τηλεόραση που είναι πάντα στο game mode κτλ.

Το εχω συναντηση και στις 2 κονσολες σε διαφορα games. Το 30αρι να ειναι unplayable, εντελως δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως παίζει ρόλο το ότι το παιχνίδι δεν φαίνεται να κάνει κάποιου είδους χρήση motion blur. Τεσπά, από την στιγμή που στα 60fps παίζει βούτυρο, είναι άψογο το performance mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...