Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Κάτσε, μη το παρααπλοποιούμε.

Και πολλά αεροπλάνα είναι κατασκευασμένα σε μεγάλο ποσοτό από Αλουμίνιο. Η Ελλάδα έχει (αναλογικά με το μέγεθός της) πολύ μεγάλη παραγωγή αλουμινίου, αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να φτιάξει αεροπλάνα.

Δεν ειναι απλο αλλα εχουμε πολυεθνικες οπως τα πλαστικα κρητης που κανουν τζιρους 200 - 300 εκατομυρια ευρω και φτιαχνουν και πλαστικα φιλμς για διάφορες χρήσεις. Δεν χανει τιποτε ο Μητσοτακης να ρωτησει τους συντοπίτες του αν ειναι εφικτο να φτιαχνεται κατι τετοιο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Ξέρω από φίλο γιατρό ότι αρκετοί ξένοι προτιμούν να νοσηλευτούν σε ελληνικό νοσοκομείο, συνήθως ιδιωτικό, παρά να πάμε στην χώρα τους... ορισμένοι μάλιστα το συνδυάζουν με τις διακοπές τους το γενικό τους τσεκαπ...

Και ποια είναι η κύρια αιτία αυτής της συμπεριφοράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, patclo είπε

Δεν ειναι απλο αλλα εχουμε πολυεθνικες οπως τα πλαστικα κρητης που κανουν τζιρους 200 - 300 εκατομυρια ευρω και φτιαχνουν και πλαστικα φιλμς για διάφορες χρήσεις. Δεν χανει τιποτε ο Μητσοτακης να ρωτησει τους συντοπίτες του αν ειναι εφικτο να φτιαχνεται κατι τετοιο εδω.

δεν χρειάζεται να ρωτήσει κανέναν ο εκάστοτε πρωθυπουργός. Αν μπορούσαν να τα φτιάξουν και να βγάλουν κέρδος δεν θα το έκαναν νομίζεις;

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Snoob είπε

Tίποτε να μην πούμε, απλά, επειδή ήταν γκαραντί το πώς θα κατέληγε το πράγμα, έκρινα σκόπιμο να θυμίσω πώς ξεκινήσαμε και πώς καταλήξαμε

Από εκεί και πέρα, τα μηνύματα και των δυο μας στη θέση τους είναι, ας τα διαβάσει ο καθένας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

Ε πως θα κατέληγε; Θα έπρεπε να συνεχίζεται χωρίς λόγο μια διαφωνία; Έγραψα κάτι, μου απάντησες και μου είπες τους λόγους που έκανα λάθος (αν και κάπως επιθετικά υποτιμητικά) και τελείωσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 minutes ago, adi32 said:

Μηπως πιο αυστηρή έξοδος από το σπίτι. 

Τώρα με ένα απλό χαρτί στην ουσία βγαίνεις όσο θες. 

Παω το σκύλο, πάω στο ΑΤΜ, πάω στο σούπερ μάρκετ, πάω να περπατήσω, πάω στο φαρμακείο κλπ

Αυτό ίσως πρέπει να περιοριστεί και να γίνει κάτι με την εργασία. 

Πολλοί εργοδότες αδιαφορουν και ενώ ο κόσμος μπορεί να δουλέψει από το σπίτι δεν το επιτρέπουν 

Σωστά! Ακους εκεί οι αλητες να θέλουν να βγάζουν το σκύλο βόλτα, να πανε φαρμακείο κλπ!

Αν αναφερθώ παλι σε "εκείνη τη νυχτα" θα παρεξηγηθείς? 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Σωστά! Ακους εκεί οι αλητες να θέλουν να βγάζουν το σκύλο βόλτα, να πανε φαρμακείο κλπ!

Αν αναφερθώ παλι σε "εκείνη τη νυχτα" θα παρεξηγηθείς? 😁

Ξαναδιάβασε μήπως καταλάβεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στετικά με το "6" που είναι "Σύντομη μετακίνηση, κοντά στην κατοικία μου, για ατομική σωματική άσκηση (εξαιρείται οποιαδήποτε συλλογική αθλητική δραστηριότητα) ή για τις ανάγκες κατοικιδίου ζώου.", ρώτησε/έμαθε κανείς από αστυνομία πόση ώρα (περίπου) αφορά και τι απόσταση (περίπου) από το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, filipN είπε

Και ποια είναι η κύρια αιτία αυτής της συμπεριφοράς;

Ακριβώς δεν ξέρω, λογικά επειδή δείχνουν περισσότερη εμπιστοσύνη στη διάγνωση αλλά και στην θεραπεία που προσφέρεται εδώ... μάλιστα ένα περιστατικό είχε πει στον φίλο μου ότι τους πληρώνει που τους πληρώνει για να έχει ασφάλιση τουλάχιστον να ξέρει τι έχει και πως να το αντιμετωπίσει...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

δεν χρειάζεται να ρωτήσει κανέναν ο εκάστοτε πρωθυπουργός. Αν μπορούσαν να τα φτιάξουν και να βγάλουν κέρδος δεν θα το έκαναν νομίζεις;

Οχι απαραιτητα, γιατι το να στησεις μια γραμμη παραγωγης θελει προβλεψη οτι θα μπορεις να πουλας και σε τρεις μηνες. Αν ομαλοποιηθει η κατασταση ο αλλος θα εχει ριξει 20 εκατομυρια και θα τα χασει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filipN είπε

Και ποια είναι η κύρια αιτία αυτής της συμπεριφοράς;

 

Αναφορά σε κείμενο

Ξέρω από φίλο γιατρό ότι αρκετοί ξένοι προτιμούν να νοσηλευτούν σε ελληνικό νοσοκομείο, συνήθως ιδιωτικό, παρά να πάμε στην χώρα τους... ορισμένοι μάλιστα το συνδυάζουν με τις διακοπές τους το γενικό τους τσεκαπ...

Δεν νομίζω ότι είμαστε και στην κορυφή του ιατρικού τουρισμού. Δεν είμαστε ούτε οι πιο φθηνοί αλλά ούτε και οι κορυφαίοι στον κόσμο. Είμαστε βέβαια κάπου ενδιάμεσα.

Ομοίως βέβαια υπάρχουν και αρκετοί Ελληνες πηγαίνουν σε χώρες των Βαλκανίων για οδοντιατρικές πράξεις κυρίως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Ε πως θα κατέληγε; Θα έπρεπε να συνεχίζεται χωρίς λόγο μια διαφωνία; Έγραψα κάτι, μου απάντησες και μου είπες τους λόγους που έκανα λάθος (αν και κάπως επιθετικά υποτιμητικά) και τελείωσε.

Μα, γιατί να μη συνεχιστεί;

Εφόσον εξακολουθείς να νομίζεις πως δεν έχουν επικοινωνηθεί αρκετά τα μέτρα και ζητάς ένα μήνα μετά να σου εξηγήσουν τι θα συνέβαινε αν δεν λαμβάνονταν αυτά τα μέτρα, γραψ' το ξανά, να το ξαναπούμε.

Αν, πάλι, δεν θες να συνεχιστείς, παύεις απλά να κάνεις παράθεση τα μηνύματά μου. Όσο βλέπω "ο zio10 σχολίασε", μετά τα ανεκδιήγητα που έγραψες, θα απαντάω. Απλό είναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, adi32 said:

Ξαναδιάβασε μήπως καταλάβεις 

Παω το σκυλο βολτα, μετα φαρμακειο και μετα super market. Με το χαρτάκι μου, sms κλπ.

Αρα?

Η αυστηροποιηση των μέτρων έχει να κάνει με τους σωστούς ελέγχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Bakaneko said:

Πως γίνεται μετακόμιση;

Πρέπει να γίνει μετακόμιση ολόκληρου σπιτιού από την άλλη άκρη της Ελλάδας. Αυτό σημαίνει μεταφορική, και πέρασμα από ένα σκασμό διόδια.

Υπάρχει ειδική άδεια γι' αυτό ή παγώνει προς το παρόν;

Άκουσα στον Σκαι οτι με το ληγμενο μισθωτήριο (βεβαια η μετακομιση δεν προυποθετει ληξη της μισθωσης αλλα οκ) και κάποιο ακομα χαρτί βοηθητικο που δεν μου έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάτι ακόμη: επειδή είναι ζήτημα χρόνου να παίξει το πασπαρτού επιχείρημα "δεν σέβεσαι την άποψή μου" να ξεκαθαρίσω κάτι, ειδικά και γενικά:

Σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να έχει άποψη.

Εξίσου αδιαπραγμάτευτο, όμως, είναι το δικαίωμά μου να σχολιάζω.

Κι όταν βλέπω, ένα μήνα μετά, με καθημερινές ενημερώσεις και συνεντεύξεις τύπου και δελτία και ανακοινώσεις, να γράφουν "να εξηγήσουν στον κόσμο τι θα συνέβαινε αν δεν λαμβάνονταν τα μέτρα", θα απαντήσω.

Κι ας θιχτεί όποιος θέλει. Όποιος νομίζει ότι προσβάλεται, Hal9000 είναι ο διαχειριστής, ας απευθύνει εκεί τα παράπονά του.

Το "γνώμι μου" δεν μπορεί και δεν θα γίνει πασπαρτού για να γράφονται τέρατα και να μένουν αναπάντητα.

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...