Προς το περιεχόμενο

Android TV box + cosmote TV ott


Nfountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή μπήκαμε αισίως στον Ιούλιο επιτρέψτε μου να επικαιροποιήσω την κατάσταση. Μπορεί κάποιος να αναφέρει ποιο είναι το φθηνότερο Android tv box που μπορεί να αγοράσει ο μη έμπειρος χρήστης για να μπορεί να βλέπει cosmote tv σε δεύτερη non smart τηλεόραση; Εξακολουθεί να είναι το mi box s? Τα προβλήματα που αναφέρονται το Μάιο με τα crashes έχουν λυθεί; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε εμενα προσωπικα δεν εχει λυθει το θεμα . ισχυει οτι σε 32" κρασαρει πολυ σπανια και σε 65'' συνεχεια . αλλα δεν ξερω αν οφειλεται στο μεγεθος της οθονης .επισης υπαρχουν και αλλοι που δεν εχουν καθολου κρασαρισματα.αρα νομιζω οτι ειναι random η κατασταση . εγω αν αγοραζα τωρα box θα πηγαινα στο mecool ΚΜ2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα μια βοήθεια.Εχω βάλει εδώ και λίγο καιρό cosmotr tv android box -OTT .Το βράδυ σβήνωτο box ,την επόμενη ημέρα το πρωί όταν κάνω το πρώτο άνοιγμα πάντα έχω alert  μύνημα "ελέγξτε ρυθμίσεις δικτύου ".Έχω αλλάξει box (της cosmote ) έχω αλλάξει ρούτερ ,έχω δοκιμάσει ασύρματα ,ενσύρματα σε όλες τις ethernet lan  ,έχω δοκιμάσει αλλά κανάλια wifi , το πρόβλημα παραμένει. Υπαρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω ;; Το πρόβλημα λύνεται με restart σε box και ρούτερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/5/2022 στις 1:05 ΜΜ, kokosxa είπε

μια σημειωση σχετικα με το θεμα κρασαρισματος της εφαρμογης της cosmote tv σε mi box μηπως καποιος μπορει να βγαλει καποιο συμπερασμα  . ειχα το mi box για 1,5 μηνα  σε 55" τηλεοραση Samsung και το app κρασαρε καθε 15 με 20 λεπτα . το μετεφερα εδω και 25 μερες σε 32" toshiba και εχει κρασαρει 1 φορα........

να προσθεσω αλλη μια εμπειρια στο σχετικο προβλημα . μετα απο μεταφορα του mi box στο εξοχικο και συνδεση του σε προτζεκτορα και σε 32'' τηλεοραση για πολλες ωρες κανενα κρασαρισμα και καμμια επανεκινηση .Επιστροφη στην Αθηνα και τοποθετηση του παλι σε 55αρα Samsung κρασαρισμα καθε 10 λεπτα....... 😬

Επεξ/σία από kokosxa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2022 στις 2:00 ΜΜ, phanispal είπε

Ή φταίει το internet που λέει ο nakata ή/και η ανάλυση.

θα ψηφιζα αναλυση ή το framerate. αλλά τεινω προς την αναλυση. επισης να μας γραψουν αν το εχουν σε χωρο που αεριζεται καλα μηπως ειναι θεμα υπερθερμανσης (υψηλη αναλυση κ θερμοκρασιες μπορει να ζοριζουν κ να τα παιζουν οι ραμ κ να βγαινουν errors(?)). υποθεσεις μπας κ βρεθει λυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την υπερθερμανση το ειχα σκεφτει και εγω αλλα το εχω βαλει σε πολλα διαφορετικα σημεια και μονο του χωρις να εχει επαφη με κατι αλλο και παλι κρασαρει . εξαλλου θα επρεπε να κρασαρει και σε αλλες εφαρμογες αλλα σε ολες τις υπολοιπες λειτουργει απροβληματιστα για πολλες ωρες μονο στο app της cosmote κρασαρει . λογικα και εγω καταληγω στο θεμα της αναλυσης αλλα δε ξερω πως γινετε να το λυσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, 

Αν και εχω ξαναγράψει για το θέμα, νομιζω εδω ίσως εινι καλύτερα να το αναφέρω.

Εχω πάρει το Mecool TV Box KM2 Plus 4K UHD / 2GB RAM / 16GB ROM / Android 11 / Google Assistant.

Ήρθε μια χαρά από μαμά εταιρία. 

Έχω κανει εγκατάσταση το cosmote tv (και όχι μονο....disney, netflix, prime, youtube)  Έβαλα τους κωδικούς μου κανονικά και μόλις βάζω να δω κάποιο κανάλι live είτε on demand, ακούω κανονικά τον ήχο και δεν βλέπω τίποτα σε εικόνα. Βασικά μου πετάει μόνο μια εικόνα (σαν screenshot) κολλάει και ακούω μετά μόνο τον ήχο.  Πήρα την cosmote και μου είπαν φταίει το μηχάνημα (mecool km2 plus).  (εδω γελαμε). Ενημερωτικά βλεπω YouTube 4k,  Netflix 4k, Disney+ 4k και σε όλες τις αναλύσεις και σε όλες τις θύρες μου hdmi και με δύο διαφορετικά καλώδια. Επίσης έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα. Μια από τα ίδια.  Άνοιξα ticket στην cosmote για να δει μήπως σε κάποια αναβάθμισή τους βρουν κάτι. Σήμερα με πηραν για διευκρινήσεις. Να φανταστείτε βλέπω όλο το bar (στιγμιότυπα) από κάτω σε replay tv και έχω κανονική κύλιση στους υπότιτλους σε ξένες σειρές και ταινίες. Το μόνο που δεν έχω είναι την εικόνα.
Μου θυμίζει αυτο το πρόβλημα με το mecool km7.

Εν τω μεταξύ βλέπω κανονικά cosmote TV μεσω browser (απο το box) και φυσικά απο chromecast built in.

Εαν ξέρει κανείς κάτι, πως μπορεί να διορθωθεί ή τι φταίει ή κάποια συμβουλή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Έχω το cosmote tv box κάπου 2,5 χρόνια. Το πρόγραμμα μου έχει λήξη και δεν το έχω ανανεώσει. Έχω το cosmote 50 TV entry και λειτουργεί κανονικά. Αν κάνω ανανέωση θα μου στείλουν καινούργιο Box ή θα μείνω με το υπάρχων που έχω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σχετικά  με το θέμα των επανεκκινήσεων του xiaomi mi box S με την εφαρμογή της cosmote .

Μετα από 9 μήνες ταλαιπωρίας και απογοήτευσης οτι το πρόβλημα δεν πρόκειται να λυθεί μετα την συμβουλή  ενος μελους σε αλλο forum το θέμα λύθηκε οριστικά . Το πρόβλημα λύνετε πηγαίνοντας στο ρυθμίσεις--->προτιμήσεις συσκευής--->προβολή--->screen resolution--->autoswitch to recommended resolution στο off και μετα στο color space setting επιλέγουμε το RGB και στο display mode 1080p60hz(στη δικη μου τηλεόραση Samsung 55''). Νομίζω οτι η επιλογή στο color space settings πρεπει να είναι σίγουρα στο RGB γιατί στο 1080p60hz σε συνδυασμό με τις δυο άλλες επιλογές συνέχιζε να κρασαρει η εφαρμογή . Φαίνεται ότι η αυτόματη recommended resolution δεν βρίσκει σε ολες τις τηλεοράσεις την ιδανική ανάλυση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανταποκριθεί το boxaki και μετα από λίγο να κρασαρει. Έτσι λοιπόν μετα από 9 μήνες που είχα κάθε 10 λεπτά restart τώρα πλέον εδώ και 5 ήμερες καμία.

  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2022 στις 7:18 ΜΜ, kokosxa είπε

 Σχετικά  με το θέμα των επανεκκινήσεων του xiaomi mi box S με την εφαρμογή της cosmote .

Μετα από 9 μήνες ταλαιπωρίας και απογοήτευσης οτι το πρόβλημα δεν πρόκειται να λυθεί μετα την συμβουλή  ενος μελους σε αλλο forum το θέμα λύθηκε οριστικά . Το πρόβλημα λύνετε πηγαίνοντας στο ρυθμίσεις--->προτιμήσεις συσκευής--->προβολή--->screen resolution--->autoswitch to recommended resolution στο off και μετα στο color space setting επιλέγουμε το RGB και στο display mode 1080p60hz(στη δικη μου τηλεόραση Samsung 55''). Νομίζω οτι η επιλογή στο color space settings πρεπει να είναι σίγουρα στο RGB γιατί στο 1080p60hz σε συνδυασμό με τις δυο άλλες επιλογές συνέχιζε να κρασαρει η εφαρμογή . Φαίνεται ότι η αυτόματη recommended resolution δεν βρίσκει σε ολες τις τηλεοράσεις την ιδανική ανάλυση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανταποκριθεί το boxaki και μετα από λίγο να κρασαρει. Έτσι λοιπόν μετα από 9 μήνες που είχα κάθε 10 λεπτά restart τώρα πλέον εδώ και 5 ήμερες καμία.

Το άλλαξα και εγώ στις ρυθμίσεις όπως λες αλλά θα το δοκιμάσω το βράδυ. Μακάρι να λύνεται το πρόβλημα. Και εμένα σε ένα αγώνα ποδοσφαίρου πχ 2 ωρών σύνολο είχα τουλάχιστον 3-4 επανεκκινήσεις. Και εγώ είχα την απορία γιατί μόνο στην cosmote tv όταν Netflix-eon-apple tv και άλλες εφαρμογές παίζουν εντάξει. 

Εγώ έχω βάλει αυτό https://www.skroutz.gr/s/24987002/Ugreen-USB-3-0-Hub-3-Θυρών-με-σύνδεση-USB-A-Ethernet-20265.html για να έχω ενσύρματο δίκτυο και θύρες usb για σκληρό δίσκο, και σε ψάξιμο διάβασα ότι μπορεί να θέλει τροφοδοτικό 5v που πωλείται ξεχωριστά, επειδή μπορεί να μην επαρκεί το ρεύμα από την usb. Βέβαια πάλι είχα την απορία γιατί μόνο στην cosmote tv. Αν λύνεται με την ρύθμιση που λες με έσωσες από έξοδα. Δηλαδή για αρχή θα αγόραζα το τροφοδοτικό και αν συνέχιζε το πρόβλημα θα το πούλαγα, και θα έπαιρνα nvidia shield  που έχω στο σαλόνι, το οποίο φυσικά πάει τρένο και δεν έχει τέτοια θέματα. Βέβαια η τιμή του είναι τετραπλάσια από το mi box. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Επειδή δεν άντεξα μέχρι το βράδυ το δοκίμασα το μεσημέρι. Έπαιζε 3 ώρες συνέχεια χωρίς καμία επανεκκίνηση. Συνέχεια σήμερα το βράδυ με το champions league και βλέπουμε. Να τονίσω ότι το δικό μου έκανε επανεκκίνηση μόνο στο live και όχι στο on demand που βλέπω σειρές. Και αυτό μου έκανε εντύπωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...