Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατάρτιση voucher 600e + δώρο με την αίτηση στα κεκ


angelkalm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

btw

Παρατήρησα στη πλατφορμα που είμαι εκεί που μετρά το χρόνο ότι αν το πάω αναλογικά σε σχέση με το υπόλοιπο μέρος που έχω να τελειώσω ακόμα είναι πολύ ευκολο να τελειώσεις όλο το πράγμα σε πολύ λιγότερο από 100 ώρες που λένε ότι απαιτούνται. Δε ξέρω τι γίνεται στη περίπτωση αυτή. Ίσως πρέπει να το προσέξει κάποιος. 

Βεβαια ο χρόνος αυτός είναι απλά ο χρόνος που βλέπεις διαφορετικά slides και έτσι χθες το βράδυ έβαλα το Auto Mouse click να πηγαίνει μπρος-πισω δυο slides επί 10 ώρες και ... τσουπ έχω τηλε-καταρτηστεί 10 ώρες παραπάνω.

Μιλάμε για πολύ γέλιο κατάσταση.

Τελικά σήμερα μπόρεσα να μπω στο e-learning class.

Και εμένα πάντως  αυτή την αίσθηση μου έδωσε. Ότι και κανονικά να το παρακολουθήσεις όλο το σεμινάριο, δεν είναι 100 40λεπτα. Βασικά πρόσεξα ότι αν το αφήσεις σε μια διαφάνεια χωρίς να πατάς μπρος πίσω το μετράει σαν χρόνο παρακολούθησης όση ώρα μένεις εκεί. Δεν προχωράει πάντως στην επόμενη διαφάνεια αν δεν πατάει το σχετικό κουμπί αυτόματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Τελικά σήμερα μπόρεσα να μπω στο e-learning class.

Και εμένα πάντως  αυτή την αίσθηση μου έδωσε. Ότι και κανονικά να το παρακολουθήσεις όλο το σεμινάριο, δεν είναι 100 40λεπτα. Βασικά πρόσεξα ότι αν το αφήσεις σε μια διαφάνεια χωρίς να πατάς μπρος πίσω το μετράει σαν χρόνο παρακολούθησης όση ώρα μένεις εκεί. Δεν προχωράει πάντως στην επόμενη διαφάνεια αν δεν πατάει το σχετικό κουμπί αυτόματα. 

Ναι έτσι είναι.

Έχει βέβαια 2 χρόνους η πλατφορμα που είμαι. Έχω χρόνος που είναι αυτός που λέμε (κάθε φορά πόσο είσαι μπροστά από slides της ενότητας) και έναν άλλο από κάτω που καταλαβαίνω είναι πόσο σου πήρε για να τον τελειώσεις τη πρωτη φορά που δεν μεγαλώνει τώρα που πάω και ξαναμπαίνω στις ενοτητες που έχω τελειώσει. Μεγαλώνει μόνο σε αυτή που κάνω και δεν έχω τελειώσει. Αυτός αθροιζεται. Ίσως παίρνει τον μεγαλύτερο από τους δυο, δε ξέρω, δεν εξηγεί.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ίσως αξίζει τον κόπο να "προγραμματίσει" κάποιος το χρόνο που θα κάνει να τελειώσει το κάθε τι για να υπερβει τις 100 ώρες.

4 λεπτά πριν, politechnon είπε

DrLo

Δεν είναι 100 ώρες, είναι 100 διδακτικές ώρες δηλ 45 λεπτών κανονικά

Η πλατφορμα μου έχει μια σελίδα "ΠΡΟΟΔΟΣ ΕΠΑΙΔΕΥΣΗΣ" (ή ΠΡΟΟΔΟΣ κάτι τέλως παντων) που μετράει χρόνο ... το χρονομέτρησα

πχ στην πρώτη ενοτητα (ας τη πούμε ενότητα Α) είχε καταγάψει χρόνο σε 2 γραμμές: 

Ενότητα Α : 0h 43m

και από κάτω

Ενότητα Α : 4h 3m

..

στο συνολικό μου χρόνο νομίζω προστίθεται το κάτω (πχ χθες το βράδυ συνολικό χρόνο ήταν 19h και κάτι)

αποκλείεται να το είχα τελειώσει σε 43m, τώρα που πάω και το ξανακάνω μπρος-πίσω βλέπω το πανω να μεγαλώνει, το κάτω μένει σταθερό. Το έχω βάλει τώρα για ένα 4ωρο να πηγαίνει μπρος πίσω ... να δω τι θα γίνει αν το 43m φτάσει το 4h 3m

είναι λίγο μπέρδεμα και δεν δίνεται καμία επεξήγηση τι είαι το καθένα ούτε στη πλατφορμα ούτε στο εγχειρίδιο.

.

α, και όταν λέμε "πολύ λιγότερο από 100 ώρες" δεν εννωω 25% λιγότερο (45min στην διδακτική ώρα) ... εννωω αντί 100 ώρες θα μπορούσε κάποιος να το τελειώσει σε τύπου 20-30 ώρες.

.

btw:

έχει και κάτι αξιολπογήσεις στο τέλος κάθε ενότητας που είτε είναι της πλάκας είτε έχει λάθος απαντήσεις μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, politechnon είπε

Ναι

Xθες το βραδυ στο παλιο site του elearning που καταφερα και μπηκα εκανα παραδειγμα μεχρι την ενοτητα 1.27.

Σημερα το πρωι που μπηκα απο το καινουριο site ξεκινησα απο την 1.28 αλλα ολες τις προηγουμενες τις εδιχνε σαν να μην τις εχω δει.

Ολες τις ενοτητες τις δειχνει σχεδον μαυρισμενες πριν τις δεις.Αφου ομως δεις μια ενοτητα τοτε ξεμαυριζει και γινει αχνο γκρι να το πω ετσι.

Τι να κανω να δω παλι και τις προηγουμενες?

Ετυχε σε κανεναν αλλον αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HERTHAN

Να πάρεις τηλέφωνο το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης που έχεις κάνει την αίτηση και να ενημερώσει τον φορέα ότι με την αλλαγή της πλατφόρμας δεν έχουν συμπληρωθεί τα video που έχετε δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, politechnon είπε

HERTHAN

Να πάρεις τηλέφωνο το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης που έχεις κάνει την αίτηση και να ενημερώσει τον φορέα ότι με την αλλαγή της πλατφόρμας δεν έχουν συμπληρωθεί τα video που έχετε δει.

Τωρα ξαναμπηκα μεσα και ειχα μια ειδοποιηση χωρις να κανω κατι.

Η ειδοποιηση ειναι η παρακατω.

Ενημέρωση για την αναβάθμιση της πλατφόρμας elearningClass

Όπως διαπιστώσατε η πλατφόρμα elearningClass αναβαθμίστηκε ριζικά τόσο ως προς τις λειτουργίες της όσο και ως προς την πληροφοριακή υποδομή που την εξυπηρετεί. Είμαστε βέβαιοι ότι η λειτουργία της θα συνεχίσει απρόσκοπτα για την ολοκλήρωση παρακολούθησης του εκπαιδευτικού σας αντικειμένου.

Αν είχατε χρόνο παρακολούθησης στην προηγούμενη έκδοση της πλατφόρμας που δεν εμφανίζεται στα στατιστικά παρακολούθησης, αυτό θα συμβεί τις επόμενες ημέρες. Δεν χρειάζεται να επικοινωνήσετε με την τεχνική υποστήριξη για το θέμα αυτό, καθώς θα γίνει αυτόματα. Συνεχίστε τη μελέτη σας στο εκπαιδευτικό αντικείμενο που έχετε επιλέξει και παρακολουθήστε το χρόνο μελέτης από εδώ και στο εξής.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειαστείτε.

Σας ευχόμαστε Καλό Πάσχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανα αιτηση συμμετοχης μεσω εργανη ["Αίτηση Συμμετοχής Ωφελούμενου Τηλεκατάρτισης (ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Α)" σωστα?] και πηρα τον αριθμο ΚΑΥΑΣ. Τωρα τι κανω με αυτο τον αριθμο και πως προχωραω τη διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

therock

Όταν σου βγάλει την αίτηση την τυπώνεις σε pdf και τη στέλνεις μαζί με ένα κειμενάκι συγκεκριμένο στο Κέντρο Δία Βίου Μάθησης να ενεργοποιηθεί το voucher

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζω ατομο που δουλευει σαν υπαλληλος σε επιχειρηση που δικαιουται τα 800 ευρω και τα ελαβε κανονικα.

Ταυτοχρονα ομως ειναι και ελευθερος επαγγελματιας με το ΚΑΔ του να δικαιουται και το voucher των 600.

Σημερα ελαβε και την πρωτη δοση των 400 ευρω!

Τι γινεται εδω περα; Καποιοι εν μεσω κρισης βγαζουν απο επιδοματα περισσοτερα απο οτι εβγαζαν πριν και καποιοι αλλοι δεν παιρνουν δεκαρα τσακιστη;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

Γνωριζω ατομο που δουλευει σαν υπαλληλος σε επιχειρηση που δικαιουται τα 800 ευρω και τα ελαβε κανονικα.

Ταυτοχρονα ομως ειναι και ελευθερος επαγγελματιας με το ΚΑΔ του να δικαιουται και το voucher των 600.

Σημερα ελαβε και την πρωτη δοση των 400 ευρω!

Τι γινεται εδω περα; Καποιοι εν μεσω κρισης βγαζουν απο επιδοματα περισσοτερα απο οτι εβγαζαν πριν και καποιοι αλλοι δεν παιρνουν δεκαρα τσακιστη;;;

 

μου φαίνεται δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο.

Μήπως σε τρολλάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@politechnon

Μιας και τα ξερεις αυτά καλύτερα από όλου λόγω δουλειάς, μια γρήγορη ερώτηση.

Αν φτάσει κάποιος τις 100 ώρες πριν τελειώσει όλες τις ενότητες,

μπορεί να συνεχίσει και να του πάρει ας πούμε 130, απλά ζητείται κατ' ελάχιστον 100 για να θεωρηθεί "επιτυχής" η κατάρτιση

ή

ας πούμε έχει "credit" 100 ώρες και αν τις φτάσει "σταματά" το πρόγραμμά του;

.
Υποθέτω το 1ο αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Muhammad είπε

μου φαίνεται δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο.

Μήπως σε τρολλάρει;

Οχι, μου εστειλε screenshot απο τα ποσα.

Τα 800 ειχαν σημειωση "αποζημιωση ειδικ. σκοπου ακατασχετο"
Και τα 400 "35-ΥΠ. ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝ. ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ Κ"

Επεξ/σία από MaXmaD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DrLo

Πριν τελειώσει;

Αν τελειώσεις τις 100 ώρες εσύ ενημερώνεις το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης ότι τελείωσες τους λες αν θες να κάνεις την πιστοποίηση και υποβάλει τα χαρτιά το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης.
Αυτό το πρόγραμμα είναι «ατομικό» κάθε ένας που τελειώνει δηλώνεται στο σύστημα η ολοκλήρωση.

Επεξ/σία από politechnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Muhammad είπε

μου φαίνεται δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο.

Μήπως σε τρολλάρει;

Δε βλέπω για ποιό λόγο να μη γινεται.

Μπορείς να έχεις έναρξη και να είσαι υπάλληλος ταυτόχρονα.

απλά εμένα μου είπαν από το ΚΔΒΜ ότι η 1η  πληρωμή θα γίνει 24-27/4

9 λεπτά πριν, politechnon είπε

DrLo

Πριν τελειώσει;

Αν τελειώσεις τις 100 ώρες εσύ, υποβάλει τα χαρτιά το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης και προχωράς αν θες στην πιστοποίηση. Τους ενημερώνεις ότι τελείωσες.
Αυτό το πρόγραμμα είναι «ατομικό» κάθε ένας που τελειώνει δηλώνεται στο σύστημα την ολοκήρωση.

ναι εννωώ αν πχ κάνοντας επανάληψη και γράφοντας περισσότερες ώρες δεν έχω τελειώσει όλες τις ενότητες και το "κοντέρ" γράφει 100 ώρες.

Θα μπορώ να συνεχίσω να τελειώσω τις παρακάτω ενότητες που ίσως είναι - ελπίζω - πιο ενδιαφέρουσες από τις αρχικές ή ας πούμε σε "κλειδώνει" το σύστημα να μη μπορείς να προχωρήσεις.

Μπορώ να δηλώσω όπως λες ότι τελείωσα όλες τις ενότητες έχοντας γράψει πχ 120 ώρες ή είμαι υποχρεομένος να σταματήσω στις 100 όπου κι αν βρίσκομαι.

* Ξέρω ότι θα έπρεπε να ρωτήσω το ΚΔΒΜ αλλά το σκέφτηα απόγευμα Μ. Πέμπτης οπότε θα ανοίξουν λογικά από Τρίτη και μετά.

ΥΓ.

Αυτό με το μπλε username γίνεται κάπως αυτόματα όπως πχ όταν βάζεις παπακι μπροστά από το όνομα χρήστη ή κάθεσαι και το κάνεις manually κάθε φορά ;

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DrLo

Φυσικά και μπορείς, φαντάσου ότι μπορεί εσύ κατά την διάρκεια του μαθήματος να κρατάς σημειώσεις οπότε θέλεις παραπάνω χρόνο ή να θες ένα video να το δεις 5 φορές, δεν απαγορεύεται αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...