Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, BrocasHelm είπε

Εντάξει, κινέζικα όλα, αλλά άλλο το quality control της dji και άλλο της hubsan (για το κακόμοιρο το zino έπρεπε να περάσουν 5-6 firmware και αρκετοί μήνες για να στρώσει) ή ακόμα και της fimi (ακόμα και στην έκδοση 2020 υπάρχει το horizon gimbal tilt). Συν ότι Ελλάδα έχει εγγύηση και αντιπροσωπεία στην dji, ενώ στα άλλα αν κάτι χαλάσει καλή τύχη.

Αν θες να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, το mavic mini είναι μια χαρά. Αν μπορείς να κόψεις τιμολόγιο, αγόρασε καινούριο, αλλιώς καλύτερα αγγελία ένα με λίγη χρήση (και εννοείται απόδειξη/εγγύηση).

εχω γραψει και παλιοτερα στο κομματι που στηριζεται η dji περισσοτερο ειναι τα ηλεκτρονικα...το ξερω γιατι τα χρησιμοποιω σε δικες μου κατασκευες και κει ειναι

το πλεονεκτημα της...το software το οποιο τωρα τελευταια δεν μπορω να πω στα φτηνα της μοντελα ειναι κορυφαιο γιατι στα ακριβα δεν το συζηταμε γιατι εκει

εχει παρα πολυ καλα πραγματα.

ομως στα ακριβα εχει ανταγωνισμο γιατι απευθυνονται σε αλλες κατηγοριες και εχουν ανεβασει το πηχυ τοσο πολυ που μιλαμε για 5 χιλιαρα

στα πλαστικα καλυτερα να μην μπουμε γιατι εχω φτιαξει τοσα πολλα ανταλλακτικα απο σπασμενα κομματια στη περιοχη μου....θα μπορουσαν να βαλουν λιγο καλυτερο πλαστικο η καρμπον να εχουν μια αντοχη,αλλα για να κρατησουν τις τιμες χαμηλα(τροπος του λεγειν) θυσιαζουν την αντοχη ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνοντας μια μικρή αναζήτηση έχοντας το dji mavic mini στο μυαλό σκέφτομαι να πάρω το combo. Τα επιπλέον πραγματα που έχει μέσα ξεχωριστά κοστίζουν κανα 200ρι χοντρικά. Το θεμα είναι ότι θα χρειαστούν σε έναν αρχάριο που το θέλει σαν χόμπι η είναι ψιλό υπερβολη;

Επίσης αυτή την ασφάλεια (care) το έχετε κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει το fly more, σίγουρα θες τσαντακι και τουλάχιστον δυο μπαταρίες οποτε μονο και μονο απο αυτά αξίζει. Το care εξαρτάται αν εισαι προσεκτικός. Γενικά καλό είναι αν είσαι αρχάριος αλλά δεν είναι και απαραίτητο αν πετάς προσεκτικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρελήφθη το Hubsan :-)

Τρεις ερωτήσεις ( για αρχή :-) )

1) Ποσα giga micro sd να αγοράσω για πτήση με 2 μπαταρίες και να είμαι άνετος απο χωρητικότητα  ...

2) Calibration κάνουμε σε κάθε πτήση?

3) Εβαλα τη μπαταρία να φορτίσει και ανάβουν 3 κόκκινα λαμπάκια .Οταν φορτίσει θα γίνουν πράσινα?

Έβαλα το χειριστήριο να φορτίσει στα 4 λαμπάκια που έχει ειναι μπλε και αναβοσβήνει το τέταρτο.Όταν φορτίσει θα πάψει να αναβοσβήνει?

Thanks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2020 στις 2:52 ΜΜ, xp-user είπε

Μόλις παρελήφθη το Hubsan :-)

Τρεις ερωτήσεις ( για αρχή :-) )

1) Ποσα giga micro sd να αγοράσω για πτήση με 2 μπαταρίες και να είμαι άνετος απο χωρητικότητα  ...

2) Calibration κάνουμε σε κάθε πτήση?

3) Εβαλα τη μπαταρία να φορτίσει και ανάβουν 3 κόκκινα λαμπάκια .Οταν φορτίσει θα γίνουν πράσινα?

Έβαλα το χειριστήριο να φορτίσει στα 4 λαμπάκια που έχει ειναι μπλε και αναβοσβήνει το τέταρτο.Όταν φορτίσει θα πάψει να αναβοσβήνει?

Thanks...

αφου εχεις 2 μπαταριες μολις θα πας για αλλαγη καλο ειναι να κανεις ενα διαλλειμα 5λεπτο να κρυωνουν και τα μοτερ

για βιντεο συνηθως 16gb θα περισσευουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

282.82€ το Hubsan Zino Pro χωρίς τσάντα και με μια μπαταρία από Κίνα. BGZINOPRO ο κωδικός.

https://www.banggood.com/Hubsan-ZINO-PRO-GPS-5G-WiFi-4KM-FPV-with-4K-UHD-Camera-3-Axis-Gimbal-Sphere-Panoramas-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1555681.html

(337.77€ με τσάντα και δεύτερη μπαταρία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 2:15 ΜΜ, neosstoforum είπε

282.82€ το Hubsan Zino Pro χωρίς τσάντα και με μια μπαταρία από Κίνα. BGZINOPRO ο κωδικός.

https://www.banggood.com/Hubsan-ZINO-PRO-GPS-5G-WiFi-4KM-FPV-with-4K-UHD-Camera-3-Axis-Gimbal-Sphere-Panoramas-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1555681.html

(337.77€ με τσάντα και δεύτερη μπαταρία)

Σε μένα πέφτει ως 340€ (τσάντα + 3 μπαταρίες). Εκπληκτική τιμή για ενα καλό drone! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Σε μένα πέφτει ως 340€ (τσάντα + 3 μπαταρίες). Εκπληκτική τιμή για ενα καλό drone! 

Σωστά, το έχουν βάλει σε promo sale σήμερα και σίγουρα είναι vfm στα 340€. Με το κουπόνι βγαίνει πιο ακριβά (με τσάντα). :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι αυτοί που το έχουν πάρει θα πουν καμια άποψη; Αξίζει; Γιατί τα μεταχειρισμένα μίνια σε καλή κατάσταση παίζουν σε αντίστοιχη τιμή και δυσκολεύομαι να το προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Σωστά, το έχουν βάλει σε promo sale σήμερα και σίγουρα είναι vfm στα 340€. Με το κουπόνι βγαίνει πιο ακριβά (με τσάντα). :lol:

Άμα σκεφτούμε οτι οι 3 μπαταρίες κοστίζουν ~100 + 30 (η τσάντα), το drone έρχεται στα 200... 

29 λεπτά πριν, Errik είπε

Όλοι αυτοί που το έχουν πάρει θα πουν καμια άποψη; Αξίζει; Γιατί τα μεταχειρισμένα μίνια σε καλή κατάσταση παίζουν σε αντίστοιχη τιμή και δυσκολεύομαι να το προτείνω.

Προσωπικά έχω το 1o zino, μπορώ να πω πως ηταν "αρκετά καλό για τα χρήματά του". 

Λογικά λοιπόν το φετινό θα είναι σαφώς βελτιωμένο (και δεμ αναφέρομαι τόσο στο range που ούτε και στο 1ο ηταν κακο (1.000 μέτρα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι promo τιμές και για zino 2 (407) και για zino pro (292 με τσάντα, 328 με επιπλέον 2 μπαταρίες) είναι πολύ καλές. Φυσικά το ιδεατό θα ήταν να βρεις επιπλέον μπαταρίες gifi και όχι τις μαμά. Βέβαια αν σκεφτούμε την ιστορία της hubsan, γενικά η τιμή του zino 2 θα πέσει για να είναι ανταγωνιστικό, και ίσως να προσπαθήσει να διώξει ότι έχει σε στοκ από pro (για το απλό δεν το συζητάμε, ήδη δεν υπάρχει πουθενά). Γιατί δεν γίνεται το zino 2 να είναι αισθητά πιο ακριβό από το fimi 2020 (έχω ρίξει παραγγελία στα 366 και περιμένω).

Στα βασικά μείον των zino οι κλασσικές παιδικές ασθένειες, ειδικά του 2, όπως επίσης ότι υπάρχουν υποχρεωτικά firmware updates (γενικά δεν είμαι ενάντια σε αυτά, αλλά υπήρξαν αρκετά προβλήματα σε προηγούμενες εκδόσεις οπότε πιστεύω θα έπρεπε να δίνει επιλογή στον χρήστη). Θα στρώσει βέβαια με τον καιρό, άλλωστε και το πρώτο zino έπρεπε να περάσει πολύς καιρός για να μπορεί να κάνει όσα μπορεί.

Επίσης για κάποιο λόγο οι τιμές στις αγγελίες (και όχι μόνο εδώ, κοιτάω ακόμα και δημοπρασίες σε ebay) είναι στον θεό. Σε σημείο που πιστεύω πως όταν με το καλό μου έρθει το fimi, άνετα το βγάζω αγγελία να βγάλω γερό μεροκάματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, xp-user είπε

Η γωνία λήψης της κάμερας στο Zino αλλάζει με κάποιο τρόπο?

Εν πτήσει μπορείς να κινείς την κάμερα πάνω - κάτω με το χειριστήριο. Το ΔΕ-ΑΡ το κάνεις κινωντας το drone. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...