Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιμος θα εισαι με αυτο οταν το δηλωσεις στην αρμοδια υπηρεσια..μου φαινεται οτι πληρωνεις καποιο παραβολο 10η20 η 30   δεν θυμαμαι

εγω προσωπικα ξεκινησα να τα δηλωσω ηλεκτρονικα αλλα δε τσουλαγε το σιτε και το παρατησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, Errik είπε

Πετάς σε αποσταση 50 μέτρων μόνο αφού έχεις δεί στο dagr αν επιτρέπονται οι πτήσεις. Αυτό έχω καταλάβει προσωπικά, δικηγόρος δεν είμαι . 

 

20 ώρες πριν, kostasbm είπε

νομιμος θα εισαι με αυτο οταν το δηλωσεις στην αρμοδια υπηρεσια..μου φαινεται οτι πληρωνεις καποιο παραβολο 10η20 η 30   δεν θυμαμαι

εγω προσωπικα ξεκινησα να τα δηλωσω ηλεκτρονικα αλλα δε τσουλαγε το σιτε και το παρατησα...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γνώμες!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω επιπροσθέτως είναι αν χρειάζεται να έχεις και άδεια χειριστή για τέτοια περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Bugs 2C έχει πέσει στα 59€ με το κουπόνι BGMJXB2C33. Απλά έρχεται με τρένο από Κίνα και δεν ξέρω αν περνάει τελωνείο.

https://www.banggood.com/MJX-B2C-Bugs-2C-Brushless-With-1080P-HD-Camera-GPS-Altitude-Hold-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1144174.html

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω πρόβλημα σε μία από τις δύο μπαταρίες. Όταν συνδέεται στον φορτιστή αναβοσβήνουν τα κόκκινα λαμπάκια και δεν φορτίζει. Κανονικά όταν την συνδέεις στον φορτιστή ανάβουν σταθερά 3 κόκκινα λαμπάκια τα οποία γίνονται πράσινα όταν έχει φορτιστεί πλήρως. 

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το διορθώσω; καθώς είναι πλήρως άδεια και δεν μπορεί να εκκινήσει το drone προκειμένου να την αδειάζω και να την φορτίζω μετά όπως δείχνει το παρακάτω video.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να βρεις έναν που έχει drone και φορτιστη lipo-nimh και λοιπα

.τι μπαταρια εχει το δικο σου ξερεις??εννοω τι τυπο ,μπαταριας

.......................δεν πεταμε ξεζουμίζοντας της μπαταρίες γιατί μετά δεν επανέρχονται εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα σε όλους. Αύριο αποφάσισα να πάρω το dji mavic mini. Είμαι άσχετος με πτήσεις κλπ και διάβασα αρκετά καλά σχόλια αλλα τα υπόλοιπα θέλω να τα δω στην πράξη. Θέλω να μου πείτε αν θεωρείται ότι είναι μια αγορά vfm και αν θα εξυπηρετήσει κάποιον άγνωστο με την όλη φάση των drone. Λόγο έλλειψης χρόνου δεν εχω μπει να δω συγκριτικά βιντεάκια κλπ και να κάνω μια εκτενής αναζήτηση χαρακτηριστικών. 

 

Απόψεις ευπρόσδεκτες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasbm είπε

πρέπει να βρεις έναν που έχει drone και φορτιστη lipo-nimh και λοιπα

.τι μπαταρια εχει το δικο σου ξερεις??εννοω τι τυπο ,μπαταριας

.......................δεν πεταμε ξεζουμίζοντας της μπαταρίες γιατί μετά δεν επανέρχονται εύκολα

H μπαταρία είναι καινούργια. Έτσι ήταν εξ αρχής. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει, στην πρώτη φόρτιση εμφανίζει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, lionheart75 είπε

H μπαταρία είναι καινούργια. Έτσι ήταν εξ αρχής. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει, στην πρώτη φόρτιση εμφανίζει αυτό. 

κοίταξε τι τύπος μπαταρίας είναι ??θα βρεθεί λύση

τσεκαρε με το πολυμετρο αν εχει ταση και ποση...μετα κοιταξε και την αλλη που χρησιμοποιησες ποση εχει

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

κοίταξε τι τύπος μπαταρίας είναι ??θα βρεθεί λύση

τσεκαρε με το πολυμετρο αν εχει ταση και ποση...μετα κοιταξε και την αλλη που χρησιμοποιησες ποση εχει

Σε ευχαριστώ, θα κοιτάξω και θα σου πω. Δυστυχώς δεν έχω πολύμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lionheart75 είπε

Σε ευχαριστώ, θα κοιτάξω και θα σου πω. Δυστυχώς δεν έχω πολύμετρο.

πολυμετρα γεματος ο τοπος.....βγαλε και μια φωτο τις μπαταριες εκει που γραφουν τα τεχνικα τους χαρακτηριστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, txcellas said:

Παίδες καλησπέρα σε όλους. Αύριο αποφάσισα να πάρω το dji mavic mini. Είμαι άσχετος με πτήσεις κλπ και διάβασα αρκετά καλά σχόλια αλλα τα υπόλοιπα θέλω να τα δω στην πράξη. Θέλω να μου πείτε αν θεωρείται ότι είναι μια αγορά vfm και αν θα εξυπηρετήσει κάποιον άγνωστο με την όλη φάση των drone. Λόγο έλλειψης χρόνου δεν εχω μπει να δω συγκριτικά βιντεάκια κλπ και να κάνω μια εκτενής αναζήτηση χαρακτηριστικών. 

Απόψεις ευπρόσδεκτες! :)

Το Mavic Mini στην κανονική του τιμή καινούριο ΔΕΝ είναι vfm αγορά. Χωρίς να λέω οτι δεν τα "έχει" τα λεφτά του, προσωπικά το βρισκω ακριβό για αυτό που είναι, και η διαφορά του απο άλλα αρκετά ανώτερα drone είναι μικρή. Αυτό βέβαια αλλάζει με τα μεταχειρισμένα οπου εκεί πραγματικά παίζουν πολύ καλές τιμές. Π.χ αυτό

αν είναι όντως άψογο θα το θεωρούσα vfm αγορά.

Απο εκεί και πέρα, αν δεν θες να ασχοληθείς να ψάξεις λεπτομέρειες για κάτι που θα πληρώσεις 500Ε δεν μπορώ παρά να στο συστήσω να το πάρεις, μάλλον τα 500Ε δεν είναι ποσό που σου φαίνεται μεγάλο. Βάλε και το DJI Care για να μη το φοβάσαι πολύ. 

Θέλει λίγο προσοχή γιατί δεν έχει αισθητήρες αποφυγής εμποδίων και στο sport mode πάει ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ οπότε πτήση μόνο σε μεγάλες αλάνες μέχρι να εξοικειωθείς με τους χειρισμούς και μην πιέζεις τα δικά σου όρια στο που νοιώθεις άνετα. Επίσης μη το πετάς αν έχει αέρα πάνω απο 3 μποφόρ για αρχή. 

Το μίνι έχει εξαιρετική κάμερα, ατελείωτη αυτονομία και μοναδική απόκριση αλλά ταυτόχρονα αδύναμη κατασκευή που στην πρώτη τούμπα εύκολα του κάνεις ζημιά, μικρή αντοχή στον αέρα και μικρή εμβέλεια αν είσαι σε περιβάλλον παρεμβολών. 

Αν είσαι πολύ προσεκτικός στην αρχή και δεν πιέζεις τα όριά του θα το χαρείς πραγματικά πολύ. Αν αρχίσεις να κάνεις τεστ εμβέλειας και τεστ αντοχής αέρα τότε είναι μαθηματικά βέβαιο οτι θα έρθεις εδώ μετά απο λίγο καιρό να μας ρωτας που να το πας να στο επισκευάσουν (αν  είσαι τυχερός και έχεις βρει που επεσε) 

22 hours ago, neosstoforum said:

Το Bugs 2C έχει πέσει στα 59€ με το κουπόνι BGMJXB2C33. Απλά έρχεται με τρένο από Κίνα και δεν ξέρω αν περνάει τελωνείο.

https://www.banggood.com/MJX-B2C-Bugs-2C-Brushless-With-1080P-HD-Camera-GPS-Altitude-Hold-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1144174.html

Αν δεν το είχα ήδη θα το έπαιρνα τρέχοντας. Οριακά σκέφτομαι να το πάρω μόνο και μόνο για ανταλλακτικά του δικού μου και την έξτρα μπαταρία. Πραγματικά αν κάποιος ενδιαφέρεται να κάνει mods είναι τρομερή πτητική πλατφόρμα.  

Επεξ/σία από Errik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mavic mini αν το πάρεις με τιμολόγιο και μπορείς να γλυτώσεις ΦΠΑ, μια χαρά είναι η επίσημη τιμή του. Αλλιώς μεταχειρισμένο. Αλλιώς αν έχεις υπομονή, το Fimi X8 2020 πλέον έπεσε κι άλλο στα 380 (συμπεριλαμβανομένου το EU priority shipping). Θα έλεγα και για Zino αλλά φαίνεται να έχει εξαφανιστεί από παντού, κι όπου υπάρχει έχει εξωφρενικές τιμές.

Όσο για το Bugs 2C, μην μπλέκετε με Κίνες αν το θέλετε, από Τσεχία πάει στα 74 ευρώ και το έχετε σε 1 εβδομάδα (αν το πάρεις με EU priority από Κίνα πάει πιο ακριβά). Βέβαια παραμένει πολύ entry level drone (brushless και με GPS βέβαια) αλλά για τα πρώτα βήματα και να το σπάσετε χωρίς να κλαίτε δεν είναι κακή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Errik είπε

Το Mavic Mini στην κανονική του τιμή καινούριο ΔΕΝ είναι vfm αγορά. Χωρίς να λέω οτι δεν τα "έχει" τα λεφτά του, προσωπικά το βρισκω ακριβό για αυτό που είναι, και η διαφορά του απο άλλα αρκετά ανώτερα drone είναι μικρή. Αυτό βέβαια αλλάζει με τα μεταχειρισμένα οπου εκεί πραγματικά παίζουν πολύ καλές τιμές. Π.χ αυτό

αν είναι όντως άψογο θα το θεωρούσα vfm αγορά.

Απο εκεί και πέρα, αν δεν θες να ασχοληθείς να ψάξεις λεπτομέρειες για κάτι που θα πληρώσεις 500Ε δεν μπορώ παρά να στο συστήσω να το πάρεις, μάλλον τα 500Ε δεν είναι ποσό που σου φαίνεται μεγάλο. Βάλε και το DJI Care για να μη το φοβάσαι πολύ. 

Θέλει λίγο προσοχή γιατί δεν έχει αισθητήρες αποφυγής εμποδίων και στο sport mode πάει ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ οπότε πτήση μόνο σε μεγάλες αλάνες μέχρι να εξοικειωθείς με τους χειρισμούς και μην πιέζεις τα δικά σου όρια στο που νοιώθεις άνετα. Επίσης μη το πετάς αν έχει αέρα πάνω απο 3 μποφόρ για αρχή. 

 

Δυστηχως επειδη δε εχω την γνώση να ελέγξω το αν ειναι καλο η Όχι κάποιον drone σκέφτομαι για καινούριο. Εννοείται επίσης ότι το ποσό ειναξ μεγαλο και αν είχες κάποιο άλλος πιο vfm για αρχάριο θα χαιρόμουν να το κοιτάξω. Βασικό είναι από κατάστημα για να το παρω πιο άμεσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, κινέζικα όλα, αλλά άλλο το quality control της dji και άλλο της hubsan (για το κακόμοιρο το zino έπρεπε να περάσουν 5-6 firmware και αρκετοί μήνες για να στρώσει) ή ακόμα και της fimi (ακόμα και στην έκδοση 2020 υπάρχει το horizon gimbal tilt). Συν ότι Ελλάδα έχει εγγύηση και αντιπροσωπεία στην dji, ενώ στα άλλα αν κάτι χαλάσει καλή τύχη.

Αν θες να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, το mavic mini είναι μια χαρά. Αν μπορείς να κόψεις τιμολόγιο, αγόρασε καινούριο, αλλιώς καλύτερα αγγελία ένα με λίγη χρήση (και εννοείται απόδειξη/εγγύηση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...