Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, 29gk είπε

Την επομενη φορα που θα βρεθεις στο κεντρο, οχι στο Κολωνακι αλλα στην ταπεινη Ομονοια, μην μπεις σε καποιο κτιριο δεν χρειαζεται. Κοιτα ψηλλα τα ρετιρε- τελευταιους οροφους και τσεκαρε κι εξωτερικα και το υπολοιπο κτιριο. Θα παρατηρησεις διαφορα παραξενα. Το ιδιο και στην Κυψελη και στα Εξαρχεια αλλα και στου....Μεταξουργειο !! Στο τελευταιο μαλιστα μπορεις πανευκολα να βρεις αγγελιες με φωτογραφια.

Οσο για το τι ειναι ικανα 15-20 χιλιαρικα, αυτο εξαρταται απο τις αναγκες, τα γουστα και φυσικα την κατασταση του ακινητου.

Ότι δηλαδή εκεί ας πούμε μένει ποιος ;

Το ζευγάρι που δουλεύει σε πολυεθνικές και έχει ένα καλό μηνιάτικο, την είδε alternative και αγόρασε στα Εξάρχεια ρετιρέ και το έκανε τούμπανο, αλλά το βράδυ παρκάρει την BMW στο τμήμα και δίνει χαρτζιλίκι στα παιδιά να του το προσέχουν ενώ το πρωί βρίζουν γιατί δε χωράει το σχολικό να στρίψει να κατέβει την Θεμιστοκλέους

Αυτά τα διαμερίσματα είναι άλλη φάση, όσο κι αν θες να τα παρουσιάσεις αλλιώς

Αγγελίες με φωτογραφίες θα βρω, ειδικά τώρα που δε ξέρουν τι να κάνουν τα airbnb σε αυτές τις γειτονιές

Η αστική τάξη δε θα μείνει στο κέντρο, τι να κάνουμε τώρα, έχω γνωρίσει άπειρο κόσμο κοντά στην ηλικία μου (38 σύντομα) και όσοι μένουν κέντρο, είναι επειδή έχουν σπίτι δικό τους που το βρήκαν έτοιμο, δεν έχω ακούσει ούτε έναν άνθρωπο να νοικιάζει ή να αγοράζει στην Κυψέλη για να μείνει εκεί με την οικογένειά του...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/9/2020 στις 11:28 ΠΜ, AristidisZ είπε

Δε νομίζω ότι τα νεόδμητα θα επηρεαστούν, υπό την έννοια ότι είναι τόσο λίγα που οι τιμές τους ούτως ή άλλως δεν ακολουθούν κάποια λογική, ο καθένας όσο κρίνει πουλάει 

Πρόσφατο παράδειγμα, Αργυρούπολη 2ος όροφος σε οικοδομή που δεν έχει κλείσει ακόμα, 340 χιλιάρικα τα 105 μέτρα (έγινε αγορά από γνωστό μου) 

Αυτό που παρατηρώ είναι μεγάλη αύξηση στη διάθεση ακινήτων Airbnb, σε τιμές παράλογες (είτε προς πώληση είτε προς ενοικίαση) όπως και επίσης ακίνητα 20ετιας σε τιμές εντελώς ουτοπικές, χωρίς να έχουν λάβει υπόψη τους την ύφεση που υπάρχει φέτος 

Μένει να δούμε αν θα υπάρξει κάποια διόρθωση 

340 χιλιάρικα στην Αργυρουπολη......γελάνε και οι κατσαρίδες, λιγότερα πληρώνεις στην Εκάλη ......η είναι μούφα η μεγάλο κορόιδο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποιοι που εξακολουθούν και μένουν στο κέντρο με ενοίκιο, αρκετοί έχουν αποχωρήσει ανάμεσα τους όχι μόνο Έλληνες αλλά και μετανάστες που έμεναν χρόνια και ενταχτηκαν στην κοινωνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Οι τιμές είναι αυτές που βλέπεις, στην Αργυρούπολη έγραψα ότι πρόσφατα έγινε αγορά σε αυτό ακριβώς το ποσόν από φίλο μου

Το σπίτι στη Δραπετσώνα που έβαλα πήγα να το δω μέσω του κατασκευαστή (όχι με μεσίτη) και η τιμή ήταν ακατέβατη, προ 3ετίας μάλιστα που βάζαν και λίγο νερό στο κρασί τους

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ;

Τι εννοείς επενδυτικό με 10% ίδια κεφάλαια ;

Θες να πάρεις σπίτι των 50Κ ας πούμε στον Κορυδαλλό, να βάλεις δάνειο 45, και να το νοικιάζεις ούτως ώστε να σου πληρώνει δάνειο, έξοδα αγοράς, ανακαίνισης, ΕΝΦΙΑ και να σου μένουν και λεφτά κιόλας ;

Ναι ακριβώς φίλε μου, αν στα 5κ σου μένουν 600€ ετησίως έχεις ένα 12% απόδοση, which is good, αν αναλογιστείς τα επιτόκια ακόμα και των προθεσμιακών.

8 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Επένδυσε κάπου αλλού τα λεφτά σου. Σπίτι αξίζει να αγοράσεις για να μένεις κι εφόσον το επιτρέπει η τσέπη σου. Φοροι, κακοπληρωτές κλπ είναι στο καθημερινό μενού στο Ελλαντα οπότε αν είσαι κωλόφαρδος θα είσαι μια η άλλη.

Φίλε μου επειδή το έχω ψάξει, αναλόγως τι διαθέτεις τραβάς και τα κατάλληλα άτομα. Αν είναι σωστά ανακαινισμένο δεν τραβάς γυφταίους. Έχω ενημερωθεί επίσης πως με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό επικυρωμένο αν και δεν γλιτώνεις τελείως την πιθανή ζημιά, καθώς με συνοπτικές διαδικασίες τον πετάς τον άλλον έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 29gk είπε

Αυτο. Δεν ξερω αν υπαρχουν ή δεν υπαρχουν, που υπαρχουν αν και λιγοτεροι, ικανοι να διαθεσουν 100χιλιαδες, αλλα οντως για επιφανειες 70-150τμ ανεξαρτητως παλαιοτητας, με 15-20000€ το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο. Και οποιος δεν πειθεται ή δεν το καταλαβαινει, ας αναζητησει στο youtube, ακινητα στην Ν.Υορκη τα οποια στεκουν και περαν των 100 ετων ( δεν υπεφερε απο πολεμους ) τα οποια λογω θεσης και ζητησης ανακαιζιονται και εκμοντερνιζονται διαρκως.

Ο ερωτας του "νεοδμητου" που υποτιθεται πως εγγυαται την ποιοτητα, υπαρχει μονον στον νεοελληνα.

15κ θέλεις μέτρια ποιοτητα για κουζίνα ντουλάπες πορτες και πόρτα ασφαλείας. Εκτος Φυσικα κσι βάλεις κόντρα πλακέ θαλασης.που με 2 κ τα βάζεις. Πάμε παρακάτω , αλουμίνια τουλάχιστον 7κ. Δεν συνεχίζω άλλο .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ότι δηλαδή εκεί ας πούμε μένει ποιος ;

Το ζευγάρι που δουλεύει σε πολυεθνικές και έχει ένα καλό μηνιάτικο, την είδε alternative και αγόρασε στα Εξάρχεια ρετιρέ και το έκανε τούμπανο, αλλά το βράδυ παρκάρει την BMW στο τμήμα και δίνει χαρτζιλίκι στα παιδιά να του το προσέχουν ενώ το πρωί βρίζουν γιατί δε χωράει το σχολικό να στρίψει να κατέβει την Θεμιστοκλέους

Αυτά τα διαμερίσματα είναι άλλη φάση, όσο κι αν θες να τα παρουσιάσεις αλλιώς

Αγγελίες με φωτογραφίες θα βρω, ειδικά τώρα που δε ξέρουν τι να κάνουν τα airbnb σε αυτές τις γειτονιές

Η αστική τάξη δε θα μείνει στο κέντρο, τι να κάνουμε τώρα, έχω γνωρίσει άπειρο κόσμο κοντά στην ηλικία μου (38 σύντομα) και όσοι μένουν κέντρο, είναι επειδή έχουν σπίτι δικό τους που το βρήκαν έτοιμο, δεν έχω ακούσει ούτε έναν άνθρωπο να νοικιάζει ή να αγοράζει στην Κυψέλη για να μείνει εκεί με την οικογένειά του...

Δεν κανουν ολοι τις ιδιες σκεψεις, οχι ταυτοχρονα κι ουτε και σημαινει πως εκτος απο ταση μια τετοια κατασταση μπορει να γινει καθολικη. Πολυ απλα επειδη λειπουν τα 15-20χιλιαρικα.

Απο εκει και περα και προ κορονοιου, ηδη απο το καλοκαιρι του 2019 επειδη ειχα συμφερον και τα εψαχνα, δεν βρηκα να σου πω ζευγαρια "πολυεθνικων" κι ουτε απαραιτητα και BMW. Kαι στο ξανα προτεινω. Ακομα και με αυτοκινητο και οχι με τα ποδια, στο ....βαθυ Μεταξουργειο εκει που μεχρι προσφατα εβρισκε κανεις μονον Πομακους, Ρομα και μπουρδελα, η κατασταση ειναι εντελως μα εντελως διαφορετικη. Και μαλλον, ισως βιαζομαι και ειναι πρωιμο αυτο, η φαση προχωρα και προς πλ. Βαθης. Στα δε Εξαρχεια, Κυψελη, Πατησια και Παγκρατι δεν δεχομαι αντιρρηση. Το πραμα εχει αποκτησει μεγαλες διαστασεις. Αν και ξανα ουτε καθολικο ειναι, ουτε στην πλειοψηφια ακομα και το βασικοτερο, εξωτερικα δεν διακρινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος actual λόγος να μένεις στο Κέντρο είναι να στηρίζεσαι μόνο στα ΜΜΜ και ειδικά για δουλειά. Εννοώ περιοχές κέντρου τύπου Κ. Πατήσια, Κυψέλη κλπ. Γιατί κέντρο είναι και πίσω απο την Αμερικάνικη Πρεσβεία :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Επένδυσε κάπου αλλού τα λεφτά σου. Σπίτι αξίζει να αγοράσεις για να μένεις κι εφόσον το επιτρέπει η τσέπη σου. Φοροι, κακοπληρωτές κλπ είναι στο καθημερινό μενού στο Ελλαντα οπότε αν είσαι κωλόφαρδος θα είσαι μια η άλλη.

Που να τα επένδυσει δηλαδή; Μια χαρά μπορεί να αποτελεσει ενεπδυση ένα διαμέρισμα, εφόσον το βρεις σε καλή τιμή, το αγοράσεις ντούκου φυσικά, και το κανεις και ριζική ανακαίνιση. Μετά το νοικιάζεις σαν καινούργιο σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

15κ θέλεις μέτρια ποιοτητα για κουζίνα ντουλάπες πορτες και πόρτα ασφαλείας. Εκτος Φυσικα κσι βάλεις κόντρα πλακέ θαλασης.που με 2 κ τα βάζεις. Πάμε παρακάτω , αλουμίνια τουλάχιστον 7κ. Δεν συνεχίζω άλλο .....

Το γραφω παραπανω. Δεν θελουν, χρειαζονται κι ουτε απαιτουν ολοι τα ιδια πραγματα. Και μια ξυλινου τυπου πορτα μπορει οντως να εχει εξαιρετικο αποτελεσμα με το φτηνοτερο υλικο, εαν αισθητικα ταιριαζει σε καποιον ή συνειδητα επιλεγει να το αλλαζει συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nauths είπε

Ναι ακριβώς φίλε μου, αν στα 5κ σου μένουν 600€ ετησίως έχεις ένα 12% απόδοση, which is good, αν αναλογιστείς τα επιτόκια ακόμα και των προθεσμιακών.

Φίλε μου επειδή το έχω ψάξει, αναλόγως τι διαθέτεις τραβάς και τα κατάλληλα άτομα. Αν είναι σωστά ανακαινισμένο δεν τραβάς γυφταίους. Έχω ενημερωθεί επίσης πως με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό επικυρωμένο αν και δεν γλιτώνεις τελείως την πιθανή ζημιά, καθώς με συνοπτικές διαδικασίες τον πετάς τον άλλον έξω.

Με σπίτι των 50,000 δε θα τραβήξεις στελέχη ναυτιλιακών πάντως. Έχουμε σπίτι για νοίκι του 2007 και σε εξαιρετική κατάσταση και την τελευταία 5ετία τα έχουμε ζήσει απο πρώτο χέρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Nauths είπε

Παιδιά τα μεσιτικά έχουν ξεφύγει στις τιμές, ένας που το θέλει σαν επενδυτικό με 10% ιδία κεφάλαια τι ετήσια απόδοση να έχει; Μου φαίνονται εξωπραγματικές οι τιμές.

Πάντως έχει ενδιαφέρον που νομίζετε ότι τις τιμές τις ορίζουν τα μεσιτικά γραφεία και όχι οι ιδιοκτήτες ξέρω γω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nauths είπε

Ναι ακριβώς φίλε μου, αν στα 5κ σου μένουν 600€ ετησίως έχεις ένα 12% απόδοση, which is good, αν αναλογιστείς τα επιτόκια ακόμα και των προθεσμιακών.

Φίλε μου επειδή το έχω ψάξει, αναλόγως τι διαθέτεις τραβάς και τα κατάλληλα άτομα. Αν είναι σωστά ανακαινισμένο δεν τραβάς γυφταίους. Έχω ενημερωθεί επίσης πως με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό επικυρωμένο αν και δεν γλιτώνεις τελείως την πιθανή ζημιά, καθώς με συνοπτικές διαδικασίες τον πετάς τον άλλον έξω.

Εσυ με ένα πεντοχίλιαρο στην τσέπη θέλεις να πάρεις δάνειο, να ανακαινίσεις σπίτι και θες και να σου μείνουν λεφτά;

Ένα δάνειο 45κ πάει περίπου 300 ευρώ στην 20ετια, βάλε κόστος ανακαίνισης, βάλε διάφορα έξοδα, και υπολόγισε πόσο θα πρέπει να νοικιάζεις ένα τέτοιο σπίτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

15κ θέλεις μέτρια ποιοτητα για κουζίνα ντουλάπες πορτες και πόρτα ασφαλείας. Εκτος Φυσικα κσι βάλεις κόντρα πλακέ θαλασης.που με 2 κ τα βάζεις. Πάμε παρακάτω , αλουμίνια τουλάχιστον 7κ. Δεν συνεχίζω άλλο .....

Κουζινα ανάλογα τα μέτρα γύρω στα 4-5 χιλιάρικα, πόρτα εσωτερική μελαμίνης 200 ευρώ η μία τοποθετημένη, πόρτα ασφαλείας από 500-700 ευρώ, ντουλάπα γύρω στα 1000 ευρώ η μία. Μια ανακαινηση με τα πάντα σε σπίτι 100 τμ βγαίνει 25-30 χιλιάρικα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Που να τα επένδυσει δηλαδή; Μια χαρά μπορεί να αποτελεσει ενεπδυση ένα διαμέρισμα, εφόσον το βρεις σε καλή τιμή, το αγοράσεις ντούκου φυσικά, και το κανεις και ριζική ανακαίνιση. Μετά το νοικιάζεις σαν καινούργιο σχεδόν.

Με ασταθές φορολογικό σύστημα (σήμερα κόβουν ΕΝΦΙΑ, αν πάνε κατα διαόλου τα έσοδα μπορεί σε ένα χρόνο να τον ανεβάσουν γιατί έτσι), φοβερή ασυνεννοησία σε πολυκατοικίες (πόσες δεν έχουν ακόμα θέρμανση π.χ.) και καμία εγγύηση οτι θα παίρνεις τα λεφτά σου, η επένδυση σε ακίνητα και ειδικά με δάνειο είναι για τους πολύ τολμηρούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εσυ με ένα πεντοχίλιαρο στην τσέπη θέλεις να πάρεις δάνειο, να ανακαινίσεις σπίτι και θες και να σου μείνουν λεφτά;

Ένα δάνειο 45κ πάει περίπου 300 ευρώ στην 20ετια, βάλε κόστος ανακαίνισης, βάλε διάφορα έξοδα, και υπολόγισε πόσο θα πρέπει να νοικιάζεις ένα τέτοιο σπίτι 

Έφερα παράδειγμα με τα 50κ που μου είπες, όχι τα πόσα λεφτά έχω στην τσέπη. Τα δάνεια δε πάνε και στα 30 κ 40 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...