Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το thread, παρά μόνο τις τελευταίες σελίδες. Παρατηρώ όμως ότι οι περισσότεροι αναφέρεστε σε ανακαινίσεις, οι οποίες έπαιξαν πολύ και λόγω AirBnB. Το πραγματικό πρόβλημα των παλιών κατασκευών όμως είναι η στατική επάρκεια, και αυτή ελάχιστα τη θυμόμαστε, παρά μόνο μετά από κάποιον σεισμό... Να ξέρετε ότι η θεωρητική διάρκεια ζωής μιας κατασκευής είναι 50 έτη και ειδικά τα κτήρια πριν το '85 είναι βασισμένα σε παλιούς αντισεισμικούς κανονισμούς, αρκετά ανεπαρκείς σε σχέση με αυτούς που ισχύουν τώρα. Οπότε καταλαβαίνει κανείς ότι όλα αυτά τα παλιά κτήρια κανονικά πρέπει να ξαναμελετηθούν για να αποτιμηθεί η επάρκειά τους και πιθανώς να χρειαστεί να ενισχυθούν στατικά (και όχι απλά να αλλαχθούν πάγκοι ή πλακάκια). Θα πρέπει βέβαια και το κράτος να μεριμνήσει για αυτό...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, 29gk είπε

Αυτο. Δεν ξερω αν υπαρχουν ή δεν υπαρχουν, που υπαρχουν αν και λιγοτεροι, ικανοι να διαθεσουν 100χιλιαδες, αλλα οντως για επιφανειες 70-150τμ ανεξαρτητως παλαιοτητας, με 15-20000€ το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο. Και οποιος δεν πειθεται ή δεν το καταλαβαινει, ας αναζητησει στο youtube, ακινητα στην Ν.Υορκη τα οποια στεκουν και περαν των 100 ετων ( δεν υπεφερε απο πολεμους ) τα οποια λογω θεσης και ζητησης ανακαιζιονται και εκμοντερνιζονται διαρκως.

Ο ερωτας του "νεοδμητου" που υποτιθεται πως εγγυαται την ποιοτητα, υπαρχει μονον στον νεοελληνα.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Η διαφορά (δυστυχώς για εμάς) είναι ότι στη Ν. Υόρκη, αλλά και σε πλείστες άλλες πόλεις του ανεπτυγμένου κόσμου, η σχεδίαση των πόλεων και των κτιρίων γίνεται από ειδικούς και με μακροπρόθεσμη οπτική. Αυτό σε πλήρη αντίθεση με την Ελλάδα (και τη Ρουμανία) όπου τις αποφάσεις λαμβάνουν "μηχανικοί" αισθητικής Λαλιώτη και έτσι περιτρυγυριζόμαστε από κακάσχημα κτίρια και ένα πέπλο μπετού.

Υπό αυτές τις συνθήκες, η παλαιότητα μίας πολυκατοικίας αλλά και των πολυκατοικιών πέριξ αυτής, επιβαρύνουν κατά πολύ την αξία ενός διαμερίσματος, το οποίο σημαίνει ότι αν η πολυκατοικία είναι παρατημένη (κοινώς χρέπι), όσα λεφτά και να ρίξεις στο διαμέρισμα δε γλιτώνεις τη κατάθλιψη..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Η διαφορά (δυστυχώς για εμάς) είναι ότι στη Ν. Υόρκη, αλλά και σε πλείστες άλλες πόλεις του ανεπτυγμένου κόσμου, η σχεδίαση των πόλεων και των κτιρίων γίνεται από ειδικούς και με μακροπρόθεσμη οπτική. Αυτό σε πλήρη αντίθεση με την Ελλάδα (και τη Ρουμανία) όπου τις αποφάσεις λαμβάνουν "μηχανικοί" αισθητικής Λαλιώτη και έτσι περιτρυγυριζόμαστε από κακάσχημα κτίρια και ένα πέπλο μπετού.

Υπό αυτές τις συνθήκες, η παλαιότητα μίας πολυκατοικίας αλλά και των πολυκατοικιών πέριξ αυτής, επιβαρύνουν κατά πολύ την αξία ενός διαμερίσματος, το οποίο σημαίνει ότι αν η πολυκατοικία είναι παρατημένη (κοινώς χρέπι), όσα λεφτά και να ρίξεις στο διαμέρισμα δε γλιτώνεις τη κατάθλιψη..

Εχω υποψη παντως αρκετες περιπτωσεις ( πανω απο 2 ) ανθρωπων που σκεφτηκαν και αγορασαν την εποχη των χαμηλων τιμων κλασσικα 3αρια της εποχης του 1960 και τα ενωσαν δημιουργωντας ενα συγχρονο 4αρι. Δημιουργηθηκε ετσι ενας χωρος που σιγουρα δεν προκαλει καταθλιψη, σε περιοχη αρεσκειας ή εξυπηρετησης τους, με χαμηλη τιμη αγορας αλλα αρκετα υψηλοτερη ηδη μεταπωλησης ( ενας που ξερω εχει πουλησει καμποσες "πρασινες βιζες" ) αναδομημενα και ανακαινισμενα.

Σε παρενθεση της κουβεντας, ο συγκεκριμενος ηταν και ο πρωτος που μου εδειξε πως μπορει να γινει και να δειξει το κλασσικο και παλιακο μωσαικο οταν συντηρηθει, ανανεωθει και "στρωθει" με φαντασια απο καλο μαστορα και οχι απαραιτητα με υψηλο κοστος. Αν και με πολυ υψηλη αποδοση στην γενικη εικονα ενος διαμερισματος ή ακινητου. Δεν το πιστευα μεχρις οτου ειδα δουλειες των συνεργειων του.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, whirlwind91 είπε

Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το thread, παρά μόνο τις τελευταίες σελίδες. Παρατηρώ όμως ότι οι περισσότεροι αναφέρεστε σε ανακαινίσεις, οι οποίες έπαιξαν πολύ και λόγω AirBnB. Το πραγματικό πρόβλημα των παλιών κατασκευών όμως είναι η στατική επάρκεια, και αυτή ελάχιστα τη θυμόμαστε, παρά μόνο μετά από κάποιον σεισμό... Να ξέρετε ότι η θεωρητική διάρκεια ζωής μιας κατασκευής είναι 50 έτη και ειδικά τα κτήρια πριν το '85 είναι βασισμένα σε παλιούς αντισεισμικούς κανονισμούς, αρκετά ανεπαρκείς σε σχέση με αυτούς που ισχύουν τώρα. Οπότε καταλαβαίνει κανείς ότι όλα αυτά τα παλιά κτήρια κανονικά πρέπει να ξαναμελετηθούν για να αποτιμηθεί η επάρκειά τους και πιθανώς να χρειαστεί να ενισχυθούν στατικά (και όχι απλά να αλλαχθούν πάγκοι ή πλακάκια). Θα πρέπει βέβαια και το κράτος να μεριμνήσει για αυτό...

Το κακό με την Ελλάδα είναι πως είναι σεισμογενής χώρα και τα (παλιά) κτίρια της συνεχώς υπόκεινται σε πιέσεις. Οι χώρες τις κεντρικής Ευρώπης κατά βάση είναι πιο σταθερές. Επίσης οι μονοκατοικίες που ξέρω στην Νορβηγία, για παράδειγμα, είναι μια βάση από μπετόν (όπου και αποθήκες κλπ) και ΟΛΟ από πάνω είναι ξύλο με μόνωση. Ε, αυτά τα έχω δει σε 1 εβδομάδα να τα γκρεμίζουν ολόκληρα και σε ένα μήνα να τα ξαναχτίζουν με νέες προδιαγραφές (κατά βάση μονωτικές λόγω κρύου).

Υπάρχουν φυσικά και πολυκατοικίες οι οποίες ΣΥΝΕΧΩΣ ανανεώνονται. Κάθε χρόνο οι ιδιοκτήτες πληρώνουν κοινόχρηστα τα οποία είναι της τάξης των 50-100 χιλιάδων ευρώ για όλοι το κτήριο (περίπου 10.000 ανά διαμέρισμα) και κάνουν αλλαγές και εκσυγχρονίσεις (καινούργια μπαλκόνια, αλλαγή στην σκάλα, μονώσεις κλπ). Με τον τρόπο αυτό πάντα διατηρεί ένα κτίριο και τα διαμερίσματα του την αξία τους.

27 λεπτά πριν, 29gk είπε

Εχω υποψη παντως αρκετες περιπτωσεις ( πανω απο 2 ) ανθρωπων που σκεφτηκαν και αγορασαν την εποχη των χαμηλων τιμων κλασσικα 3αρια της εποχης του 1960 και τα ενωσαν δημιουργωντας ενα συγχρονο 4αρι. Δημιουργηθηκε ετσι ενας χωρος που σιγουρα δεν προκαλει καταθλιψη, σε περιοχη αρεσκειας ή εξυπηρετησης τους, με χαμηλη τιμη αγορας αλλα αρκετα υψηλοτερη ηδη μεταπωλησης ( ενας που ξερω εχει πουλησει καμποσες "πρασινες βιζες" ) αναδομημενα και ανακαινισμενα.

Σε παρενθεση της κουβεντας, ο συγκεκριμενος ηταν και ο πρωτος που μου εδειξε πως μπορει να γινει και να δειξει το κλασσικο και παλιακο μωσαικο οταν συντηρηθει, ανανεωθει και "στρωθει" με φαντασια απο καλο μαστορα και οχι απαραιτητα με υψηλο κοστος. Αν και με πολυ υψηλη αποδοση στην γενικη εικονα ενος διαμερισματος ή ακινητου. Δεν το πιστευα μεχρις οτου ειδα δουλειες των συνεργειων του.

Εδώ είναι ζήτημα αν θα βαφτεί το κλιμακοστάσιο μια στα 15 χρόνια. Για συντήρηση στην πρόσοψη δεν το συζητώ (έχω δει 2 μόνο στην Αθήνα).

Το σπίτι είναι σαν το αυτοκίνητο (και γενικά οτιδήποτε έχει κάποιος στην κατοχή του), πρέπει να συντηρείται για να διατηρείται. Δεν είναι το πήρα και τελείωσε όπως πιστεύουν πολλοί. Και δεν είναι μόνο το διαμέρισμα, είναι όλο το κτίσμα με τους κοινόχρηστους χώρους του. Το να κάνει κάποιος μια ανακαίνιση για να το πουλήσει και να περάσει γυψοσανίδα πάνω από την μούχλα δεν είναι σοβαρή δουλειά και οι επόμενοι που θα φορτωθούν τα σαπάκια αυτά με την ωραία εμφάνιση θα τα βρουν μπροστά τους σύντομα (σπασμένοι κάθετοι σωλήνες, από τον επάνω υγρασία κλπ).

Προσωπική μου άποψη είναι πως αυτή την εποχή και δεδομένης της παλαιότητας των κτιρίων κάποιος θα πρέπει να ψάχνει για σπίτια χωρία ανακαίνιση σε ΠΟΛΥ καλή τιμή (<700€/τμ) και να κάνει την δική του ΚΑΛΗ ανακαίνιση (>300€/τμ).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, 29gk είπε

Εχω υποψη παντως αρκετες περιπτωσεις ( πανω απο 2 ) ανθρωπων που σκεφτηκαν και αγορασαν την εποχη των χαμηλων τιμων κλασσικα 3αρια της εποχης του 1960 και τα ενωσαν δημιουργωντας ενα συγχρονο 4αρι. Δημιουργηθηκε ετσι ενας χωρος που σιγουρα δεν προκαλει καταθλιψη, σε περιοχη αρεσκειας ή εξυπηρετησης τους, με χαμηλη τιμη αγορας αλλα αρκετα υψηλοτερη ηδη μεταπωλησης ( ενας που ξερω εχει πουλησει καμποσες "πρασινες βιζες" ) αναδομημενα και ανακαινισμενα.

Σε παρενθεση της κουβεντας, ο συγκεκριμενος ηταν και ο πρωτος που μου εδειξε πως μπορει να γινει και να δειξει το κλασσικο και παλιακο μωσαικο οταν συντηρηθει, ανανεωθει και "στρωθει" με φαντασια απο καλο μαστορα και οχι απαραιτητα με υψηλο κοστος. Αν και με πολυ υψηλη αποδοση στην γενικη εικονα ενος διαμερισματος ή ακινητου. Δεν το πιστευα μεχρις οτου ειδα δουλειες των συνεργειων του.

Συμφωνώ και ομολογώ ότι αυτό που ήθελα εξ΄ αρχής να κάνω ήταν να αγοράσω όλα τα διαμερίσματα μίας μικρής (στην αρχή) πολυκατοικίας και να ανακαινήσω εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους. Λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων δεν το έκανα ποτέ αλλά ακόμα με τρώει.

Δεν διαφωνώ ως προς τη διαμόρφωση του εσωτερικού χώρου και τις ανακαινήσεις - προφανώς το τελικό αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό. Και υπάρχουν πραγματικές ευκαιρίες (βλ. "τσάμπα") σε περιοχές όπως Εξάρχεια, Πατήσια κλπ., στις οποίες όμως, όσο και αν βελτιωθεί ο εσωτερικός χώρος, η θέα από το εσωτερικό του διαμερίσματος είναι οι παρατημένες και βρώμικες πολυκατοικίες απέναντι (δηλαδή στα 3 μέτρα από το μπαλκόνι σου), οι βρώμικοι δρόμοι και οι κατεστραμμένες και εξ ίσου βρώμικες είσοδοι πολυκατοικιών.

Επειδή ανέφερες το YouTube, παρακολουθώ το κανάλι "never too small" που παρουσιάζουν μικρά διαμερίσματα (20-50τμ) και πως γίνονται μετά την ανακαίνηση. Αν δεις μερικά από τα βίντεο, θα διαπιστώσεις πόσο καλόγουστες είναι οι πολυκατοικίες του 1950-1970 που βρίσκονται τα διαμερίσματα που παρουσιάζονται στη σειρά.

Επεξ/σία από invisiblesurfer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εννοείς το έχεις σηκώσει σε αγγελία μόνο τρεις μήνες; Το σπίτι μπορεί να κάνεις και χρόνια να το πουλήσεις, οι τρεις μήνες γενικά είναι πολύ λίγο χρονικό διάστημα για πώληση με τα ελληνικά δεδομένα.

Επειδή βάζουν ό,τι να 'ναι τιμές. Όταν η τιμή φτάσει στα σωστά επίπεδα, κλείνει σε 1 μήνα μαξ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ συμφωνώ ότι η ανακαίνιση δεν μπορεί να διορθώσει την εικόνα της πολυκατοικίας. Και κακά τα ψέμματα οι περισσότερες ειδικά στο κέντρο της Αθήνας είναι παρατημένες.

Ακόμα και διαμερίσματα σε οικοδομές του 2000, ακριβώς επειδή δεν έχουν βάλει ούτε ευρώ, παρουσιάζουν αρκετές φθορές.

Το στατικό όντως είναι το πιο σημαντικό θέμα για το οποίο δε γνωρίζω τίποτα. Πάντως οι σύγχρονες κατασκευές σε επίπεδο στατικότητας, μόνωσης και σχεδίασης είναι πολύ ανώτερες. Σημαντικό ρόλο παίζει και το σημείο που βρίσκεται το ακίνητο το οποίο όσο και να το ανακαινίσεις δεν αλλάζει.

Η τιμή 3χιλ ανα τμ ειναι σε σχετικά προσιτές περιοχές - αν ψάχνεις διαμέρισμα νεόδμητο στο κέντρο της Κηφισιάς θα πληρώσεις 6-7χιλ ανα τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Συμφωνώ και ομολογώ ότι αυτό που ήθελα εξ΄ αρχής να κάνω ήταν να αγοράσω όλα τα διαμερίσματα μίας μικρής (στην αρχή) πολυκατοικίας και να ανακαινήσω εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους. Λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων δεν το έκανα ποτέ αλλά ακόμα με τρώει.

Δεν διαφωνώ ως προς τη διαμόρφωση του εσωτερικού χώρου και τις ανακαινήσεις - προφανώς το τελικό αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό. Και υπάρχουν πραγματικές ευκαιρίες (βλ. "τσάμπα") σε περιοχές όπως Εξάρχεια, Πατήσια κλπ., στις οποίες όμως, όσο και αν βελτιωθεί ο εσωτερικός χώρος, η θέα από το εσωτερικό του διαμερίσματος είναι οι παρατημένες και βρώμικες πολυκατοικίες απέναντι (δηλαδή στα 3 μέτρα από το μπαλκόνι σου), οι βρώμικοι δρόμοι και οι κατεστραμμένες και εξ ίσου βρώμικες είσοδοι πολυκατοικιών.

Επειδή ανέφερες το YouTube, παρακολουθώ το κανάλι "never too small" που παρουσιάζουν μικρά διαμερίσματα (20-50τμ) και πως γίνονται μετά την ανακαίνηση. Αν δεις μερικά από τα βίντεο, θα διαπιστώσεις πόσο καλόγουστες είναι οι πολυκατοικίες του 1950-1970 που βρίσκονται τα διαμερίσματα που παρουσιάζονται στη σειρά.

Δεν αντιλεγω στο ζητημα της θεας κι ουτε και στην συγκριση ή τα παραδειγματα των αλλων χωρων. Ας μην ξεχναμε ομως, οτι η ελληνικη πολη κατα βαση απευθυνεται στους Ελληνες με την εννοια οτι ειναι γνωστη και με τα χρονια και αποδεκτη, αναγκαστικα ή με το ζορι δεν εχει σημασια, η ρυμοτομια και ετσι οτι μπορει να περιμενει κανεις απο ενα τελειο ιδανικα ρετιρε με θεα στην Ακροπολη. Δηλαδη θα γνωριζει πως εκτος απο την Ακροπολη θα βλεπει και κεραιες και βρωμικα κτιρια και γειτονες σε αποσταση αναπνοης κτλ.

Εχω κατα νου δηλαδη την πιο πρακτικη οπως και πραγματικη εικονα και οχι τοσο την ιδεατη ή εκεινη που θα μπορουσαμε και ισως καποτε καταφερουμε να εχουμε. ΠΧ με δρασεις και αποφασεις του τυπου της ενοποιησης των αρχαιολογικων χωρων.

2 λεπτά πριν, john1987 είπε

Κι εγώ συμφωνώ ότι η ανακαίνιση δεν μπορεί να διορθώσει την εικόνα της πολυκατοικίας. Και κακά τα ψέμματα οι περισσότερες ειδικά στο κέντρο της Αθήνας είναι παρατημένες.

Ακόμα και διαμερίσματα σε οικοδομές του 2000, ακριβώς επειδή δεν έχουν βάλει ούτε ευρώ, παρουσιάζουν αρκετές φθορές.

Το στατικό όντως είναι το πιο σημαντικό θέμα για το οποίο δε γνωρίζω τίποτα. Πάντως οι σύγχρονες κατασκευές σε επίπεδο στατικότητας, μόνωσης και σχεδίασης είναι πολύ ανώτερες. Σημαντικό ρόλο παίζει και το σημείο που βρίσκεται το ακίνητο το οποίο όσο και να το ανακαινίσεις δεν αλλάζει.

Η τιμή 3χιλ ανα τμ ειναι σε σχετικά προσιτές περιοχές - αν ψάχνεις διαμέρισμα νεόδμητο στο κέντρο της Κηφισιάς θα πληρώσεις 6-7χιλ ανα τμ.

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για αυτο ( το υπογραμμισμενο ) συμφωνα με τα οσα εδειξαν ειδικα οι σεισμοι του 1999. Πολλες οικοδομες τοτε, οι οποιες "εκοψαν" απο τα θεμελια αλλα διεθεταν χρυσες βρυσες και πομολα, χτυπηθηκαν παρα πολυ ασχημα. Σε αντιθεση με πολυκατοικιες σαν κι αυτες που αναφερεις που δεν ενιωσαν το παραμικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ενας μηχανικος θα κατσει να δει θεματα στατικοτητας σε αγοραπωλησια ακινητου

Τωρα σε οτι αφορα διαμερισματα σε πολυκατοικιες κτλ, μεγαλη υποθεση ειναι και θερμανση-κοινοχρηστα,αν καποιος πχ εχει αυτονομη θερμανση με φυσικο αεριο τοτε αυτο το σπιτι νοικιαζεται πολυ ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kirileman είπε

Αυτές είναι οι τιμές των νεόδμητων στην Αργυρούπολη κοντά στο μετρό.

Εαν δεν υπηρχαν τα κοροιδια πως θα κονομουσαν οι εξυπνοι!

13 ώρες πριν, kirileman είπε

Αυτές είναι οι τιμές των νεόδμητων στην Αργυρούπολη κοντά στο μετρό.

Δηλαδη δίνουν πανω απο 300 χιλιαρικα για να πηγαινουν στην δουλεια τους με το μετρο;;;; κουκουρουκου!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Εαν δεν υπηρχαν τα κοροιδια πως θα κονομουσαν οι εξυπνοι!

Δηλαδη δίνουν πανω απο 300 χιλιαρικα για να πηγαινουν στην δουλεια τους με το μετρο;;;; κουκουρουκου!!!!!!

Δίνουν 3 χιλιάρικα το τμ γιατί στο Περιστέρι, στο Αιγάλεω και στον Πειραιά (που επίσης έχουν μετρό), τα αντίστοιχα σπίτια έχουν 2400 το μέτρο

Και δεν υπάρχει σύγκριση στις γειτονιές, στο λέω εγώ που είμαι Πειραιώτης και μαλώνω με την (Αργυρουπολίτισα) σύζυγο γιατί δε θέλω να φύγω από εδώ :P

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Επειδή βάζουν ό,τι να 'ναι τιμές. Όταν η τιμή φτάσει στα σωστά επίπεδα, κλείνει σε 1 μήνα μαξ.

+1

Πούλησα αρχές του χρόνου διαμέρισμα σε λιγότερο από μήνα, στην επαρχία κιόλας...

56 ζήταγα, έκοψα 4 (πήγα στα 52) και έφυγε μπαμ μπαμ 

Όλοι ευχαριστημένοι, και εγώ, και η αγοράστρια και ο μεσίτης 

Να περιμένω δηλαδή ένα χρόνο με τα κοινόχρηστα και τον ΕΝΦΙΑ να τρέχουν, για να πάρω 2-3 χιλιάρικα παραπάνω ; 

Ούτε κατά διάνοια...   

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Εαν δεν υπηρχαν τα κοροιδια πως θα κονομουσαν οι εξυπνοι!

Δηλαδη δίνουν πανω απο 300 χιλιαρικα για να πηγαινουν στην δουλεια τους με το μετρο;;;; κουκουρουκου!!!!!!

Το να πηγαίνεις στη δουλειά σου με το αυτοκίνητο δεν είναι κοινωνική καταξίωση. Ειδικά με την κίνηση που έχει η Αθήνα και την έλλειψη πάρκινγκ που υπάρχει σε εργασιακούς χώρους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kalmik είπε

Ωραίες οι θεωρητικές αναλύσεις αλλά προσωπικά έχω την εξής εμπειρία. Δυάρι κληρονομιά από πατέρα μου, χρήζει ανακαίνισης (έχει μπάνιο κουζίνα καινούργια αλλά θέλει αλουμίνια, πόρτα ασφαλείας, μεσόπορτες, μωσαικά τρίψιμο, βαψίματα, πάτωμα διόρθωση χοντρά 5-6Κ για να σενιαριστεί) κατασκευή 1964, Κ.Πατήσια με βεράντες ρετιρέ και εδώ και τρεις μήνες δε φεύγει στα 45.000 Ούτε καν έχω πάρει μια "καλή" προσφορά στα 40Κ. Μόνον ήλθε μια κυρά και λέει 30Κ θες??

Ρετιρέ...Μεγάλο μείον το χειμώνα.Κατασκευή του 64.Πριν τον αντισεισμικό νόμο του 80.Κάτω Πατήσια.Περιοχή με αυξημένη εγκληματικότητα.Μωσαικά που σημαίνει και αυξημένο κόστος για θέρμανση.Αλουμίνια,πόρτα ασφαλείας,μεσόπορτες,βάψιμο,τρίψιμο πατώματα κτλπ 5-6 χιλιάρικα δεν φτάνουν.Μόνο για το βάψιμο θες περίπου 200 ευρώ τα υλικά αν θα βάλεις προσωπική εργασία με υλικά της προκοπής.Δεν θα πρέπει να δεις κιόλλας και υδραυλικά;Ηλεκτρολογικά;Τυχών πλακάκια;Φουσκώματα και αντικατάσταση;κτλπ

Μετά η πολυκατοικία έχει φαντάζομαι κεντρική θέρμανση.Ανάβει;Πόσα χρόνια έχει να ανάψει;Κτλπ. Πρέπει να τα σκεφτείς όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δίνουν 3 χιλιάρικα το τμ γιατί στο Περιστέρι, στο Αιγάλεω και στον Πειραιά (που επίσης έχουν μετρό), τα αντίστοιχα σπίτια έχουν 2400 το μέτρο

Και δεν υπάρχει σύγκριση στις γειτονιές, στο λέω εγώ που είμαι Πειραιώτης και μαλώνω με την (Αργυρουπολίτισα) σύζυγο γιατί δε θέλω να φύγω από εδώ :P

+1

Πούλησα αρχές του χρόνου διαμέρισμα σε λιγότερο από μήνα, στην επαρχία κιόλας...

56 ζήταγα, έκοψα 4 (πήγα στα 52) και έφυγε μπαμ μπαμ 

Όλοι ευχαριστημένοι, και εγώ, και η αγοράστρια και ο μεσίτης 

Να περιμένω δηλαδή ένα χρόνο με τα κοινόχρηστα και τον ΕΝΦΙΑ να τρέχουν, για να πάρω 2-3 χιλιάρικα παραπάνω, και αν  ; 

Ούτε κατά διάνοια...   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ProponitisTouKanape said:

Το να πηγαίνεις στη δουλειά σου με το αυτοκίνητο δεν είναι κοινωνική καταξίωση. Ειδικά με την κίνηση που έχει η Αθήνα και την έλλειψη πάρκινγκ που υπάρχει σε εργασιακούς χώρους.

Με 250 χιλιαρικα αγοραζεις στην Κιφησια διαμερισμα, και μια BMW 3αρα, με 100 ευρώ το μηνα νοικιαζεις και θέση παρκινγ  και τα ρεστα απο τα 340 χιλιαρικα στην Αργυρουπολη τα παιρνεις εξοχικο!!!!

1 hour ago, AristidisZ said:

Δίνουν 3 χιλιάρικα το τμ γιατί στο Περιστέρι, στο Αιγάλεω και στον Πειραιά (που επίσης έχουν μετρό), τα αντίστοιχα σπίτια έχουν 2400 το μέτρο

Και δεν υπάρχει σύγκριση στις γειτονιές, στο λέω εγώ που είμαι Πειραιώτης και μαλώνω με την (Αργυρουπολίτισα) σύζυγο γιατί δε θέλω να φύγω από εδώ :P

+1

Πούλησα αρχές του χρόνου διαμέρισμα σε λιγότερο από μήνα, στην επαρχία κιόλας...

56 ζήταγα, έκοψα 4 (πήγα στα 52) και έφυγε μπαμ μπαμ 

Όλοι ευχαριστημένοι, και εγώ, και η αγοράστρια και ο μεσίτης 

Να περιμένω δηλαδή ένα χρόνο με τα κοινόχρηστα και τον ΕΝΦΙΑ να τρέχουν, για να πάρω 2-3 χιλιάρικα παραπάνω ; 

Ούτε κατά διάνοια...   

Οσο υπαρχουν κοροιδα να τα δίνουν τόσο θα υπαρχουν και αυτοι που τα ζητανε!!!!!

1 hour ago, ProponitisTouKanape said:

Το να πηγαίνεις στη δουλειά σου με το αυτοκίνητο δεν είναι κοινωνική καταξίωση. Ειδικά με την κίνηση που έχει η Αθήνα και την έλλειψη πάρκινγκ που υπάρχει σε εργασιακούς χώρους.

Δηλαδη ειναι κοινωνική καταξιωση να δώσω 340 χιλιαρικα για να πηγαινω με μετρο στην δουλεια μου;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...