Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

καλημερα στον ηγετη! @tsofras

τα καθυστερημενα συγχαρητηρια μου και καλοταξιδο!

Πιστευω οτι εδω τελειωνει το παραμυθι μας, και φαινεται οτι τελικα οτι σταμπαρουμε εξ'αρχης, οσο γυρω γυρω και να το παμε εκει καταληγουμε...

3 ερωτησεις για το FR :

1) Επειδη ειναι η μονη εκδοση που εχει driver profiles (υποθετω εννοουν eco/normal/sport?) , τα εχεις δοκιμασει να πεις τι διαφορα κανουν και αν ειναι αισθητη?

2) Τα καθισματα στο FR εχουν δερμα-υφασμα οπως στο Xcelence απλα αλλης οψης? πιο σπορ...

3) βαλε καμια photo της ηλιοροφης απο μεσα/εξω κλειστης/ανοικτης να δουμε πως ειναι να κρινουμε και ποσο αξιζει το πακετακι Plus! 

 

@terry308

https://www.seat.se/foretaget/news-and-events/cars/all-new-seat-leon-tgi-starts-production.html

Ξεκινησε η παραγωγη του DSG και συντομα του manual. Κραταμε επισης οτι θα βγαινει σε Style/Xcelence/FR (θα δουμε τι θα ερθει εδω) και σαν νεο οτι θα εχει το digital cockpit ΚΑΙ στο style, μόνο η TGI εκδοση.

thx man

1) Πάντα το έχω στο sport δεν παίζω ποτέ με τα υπόλοιπα , απλά αλλάζει η χαρτογράφηση και το τιμόνι , ο @godslayerxp που έχει και την ηλεκτρονική ανάρτηση αλλάζει και η σκληρότητα για άνεση

2) Έχουν δέρμα ύφασμα με κόκκινες ραφές και είναι πιο bucket απο του xcellence

3) Θα βάλω όταν μπορέσω αν και δεν ξέρω αν θα καταλάβεις κάτι :D Προσωπικά μου φαίνεται ότι πλέον είναι λίγο πιο πίσω απο ότι στο προηγούμενο , αλλά εγώ την ήθελα περισσότερο όχι για να την έχω full ανοιχτή , βολεύει η ανάκληση για να μπαίνει δροσιά το βράδυ ή αέρας , αλλά περισσότερο επειδή μπαίνει φως στην καμπίνα και δεν αισθάνεσαι κλεισούρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Θα βάλω όταν μπορέσω αν και δεν ξέρω αν θα καταλάβεις κάτι :D Προσωπικά μου φαίνεται ότι πλέον είναι λίγο πιο πίσω απο ότι στο προηγούμενο , αλλά εγώ την ήθελα περισσότερο όχι για να την έχω full ανοιχτή , βολεύει η ανάκληση για να μπαίνει δροσιά το βράδυ ή αέρας , αλλά περισσότερο επειδή μπαίνει φως στην καμπίνα και δεν αισθάνεσαι κλεισούρα

επίσης κάνει ωραία αντίθεση στον ουρανό η μαυρίλα της ηλιοροφής με το χρώμα του σασιού 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xenos.p είπε

Μια χαρά λοιπόν αξίζει το upgrade! 
Όσο για το dq381 αφού το φοράει και το s3 δεν θα χει κανένα πρόβλημα και μετά από ένα ΦΠΕ. 
Μόλις τελειώσουμε με τα λοκνταουν θα πάω για τεστ ντραιβ!

Xmm @godslayerxp είσαι σίγουρος ?

Γιατί νομίζω αυτό με τα 42κιλά ροπής είναι το DSG6 που το φοράει απο το υβριδικό και επάνω.

Μέχρι τα 150 άλογα είναι το DSG7 που έχει τα 25κιλά ροπής σαν όριο

Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά έτσι βλέπω στα χαρακτηριστικά απο την Seat

Επίσης το dq381 είναι υγρού τύπου , το Leon FR δεν παραμένει ξηρού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Xmm @godslayerxp είσαι σίγουρος ?

Γιατί νομίζω αυτό με τα 42κιλά ροπής είναι το DSG6 που το φοράει απο το υβριδικό και επάνω.

Μέχρι τα 150 άλογα είναι το DSG7 που έχει τα 25κιλά ροπής σαν όριο

Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά έτσι βλέπω στα χαρακτηριστικά απο την Seat

Επίσης το dq381 είναι υγρού τύπου , το Leon FR δεν παραμένει ξηρού ?

σίγουρα έχεις καλύτερη επαφή με το άθλημα, οπότε αν ξέρεις κάτι παραπάνω τότε πάω πάσο... και σε ξένα φόρουμ που ψάχνω δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

σίγουρα έχεις καλύτερη επαφή με το άθλημα, οπότε αν ξέρεις κάτι παραπάνω τότε πάω πάσο... και σε ξένα φόρουμ που ψάχνω δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση

Μπα το ψάχνω και εγώ και δεν βρίσκω ξεκάθαρα specs για το μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μπα το ψάχνω και εγώ και δεν βρίσκω ξεκάθαρα specs για το μοντέλο

wet clutch μεχρι τα 148 αλογα εχουν μονο 2 μοντελα, 2lt diesel, και εχουν το dq381

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.seat.com/content/dam/public/seat-website/myco/2130/car-shopping-tools/brochure-download/brochures/new-seat-leon/other-shoppingtools-brochure-leon-specs-final-nov-2020.pdf

Μέχρι στιγμής τα κιβώτια που έχουν μπει στην παραγωγή του Leon είναι 

  • DQ200 (1.0, 1.5) 7 σχέσεων ξηρού τύπου
  • DQ381 (2.0) : 7 σχέσεων υγρού τύπου
  • DQ400E (1.4 e-HYBRID) : 6 σχέσεων υγρού τύπου

όπως δηλαδή στο Golf και το A3

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πρόσφατα αγόρασα μεταχειρισμένο το Renault Megane dci (10/2015) και θέλω να ρωτήσω αν στην κάρτα SD (της Renault R-link) εκτός από την επιλογή να αγοράσω τους χάρτες της TOMTOM, υπάρχει η επιλογή να φορτώσω άλλους χάρτες που θα τους φορτώσω offline; Στην κάρτα SD της Renault το λογισμικό της tomtom είναι προεγκατεστημένο, όχι όμως και οι χάρτες.

Ακόμη και της tomtom αν είναι offline και δεν χρειάζεται να τους πληρώσω αν μπορώ να τους κατεβάσω και να τους εγκαταστήσω κάπως αν υπάρχουν ιδέες. Θέλω να αποφύγω την ετήσια συνδρομή 50E, καθώς το αυτοκίνητο θα χρησιμοποιείται για στάνταρντ διαδρομές, ενώ αν είναι για κάτι άλλο, μια χαρά με βολεύουν τα google maps. Αλλά θέλω κάτι στην οθόνη για να μην φαίνεται ένα άδειο πράγμα και να απασχολεί τα μωρά μου.

Ιδέες;

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς για να χρησιμοποιήσει κανείς χάρτες από το κινητό στην οθόνη των SEAT, θέλει ενεργοποίηση του full link επί πληρωμή  στην αντιπροσωπία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Ξέρει κανείς για να χρησιμοποιήσει κανείς χάρτες από το κινητό στην οθόνη των SEAT, θέλει ενεργοποίηση του full link επί πληρωμή  στην αντιπροσωπία;

Ναι Αντρέα όπως στο είπα πρέπει να ενεργοποιήσεις το Full Link , κάθε αντιπροσωπεία απο ότι έχω καταλάβει έχει και λίγο διαφορετικές τιμές , έχω ακούσει να παίζουν απο 150-200ε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 777andreas777 είπε

Ξέρει κανείς για να χρησιμοποιήσει κανείς χάρτες από το κινητό στην οθόνη των SEAT, θέλει ενεργοποίηση του full link επί πληρωμή  στην αντιπροσωπία;

 

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Ναι Αντρέα όπως στο είπα πρέπει να ενεργοποιήσεις το Full Link , κάθε αντιπροσωπεία απο ότι έχω καταλάβει έχει και λίγο διαφορετικές τιμές , έχω ακούσει να παίζουν απο 150-200ε

Οπως τα λέει ο Θωμάς είναι...  δυστυχώς.! 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vvss είπε

Καλησπέρα,

πρόσφατα αγόρασα μεταχειρισμένο το Renault Megane dci (10/2015) και θέλω να ρωτήσω αν στην κάρτα SD (της Renault R-link) εκτός από την επιλογή να αγοράσω τους χάρτες της TOMTOM, υπάρχει η επιλογή να φορτώσω άλλους χάρτες που θα τους φορτώσω offline; Στην κάρτα SD της Renault το λογισμικό της tomtom είναι προεγκατεστημένο, όχι όμως και οι χάρτες.

Ακόμη και της tomtom αν είναι offline και δεν χρειάζεται να τους πληρώσω αν μπορώ να τους κατεβάσω και να τους εγκαταστήσω κάπως αν υπάρχουν ιδέες. Θέλω να αποφύγω την ετήσια συνδρομή 50E, καθώς το αυτοκίνητο θα χρησιμοποιείται για στάνταρντ διαδρομές, ενώ αν είναι για κάτι άλλο, μια χαρά με βολεύουν τα google maps. Αλλά θέλω κάτι στην οθόνη για να μην φαίνεται ένα άδειο πράγμα και να απασχολεί τα μωρά μου.

Ιδέες;

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, αλλά μάλλον σε λάθος νήμα μπήκες. Εδώ είναι σχεδόν όλοι οπαδοί group VAG ή οπαδοί tsofras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kalmik είπε

Καλησπέρα, αλλά μάλλον σε λάθος νήμα μπήκες. Εδώ είναι σχεδόν όλοι οπαδοί group VAG ή οπαδοί tsofras

Ε υπερβολές παίζουν focus , i30, jeep , mini , mercedes, bmw, peugeot, opel, citroen ( δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι)

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, vvss είπε

Είδα κάτι σχετικό στη σελίδα κάπου στο 700 και απέφυγα να διαβάσω όλες τις 829 σελίδες, οπότε απολογούμαι

Καλύτερα άνοιξε ένα θέμα στη κεντρική σελίδα της κατηγορίας Auto & Moto, αν δεν βρεις κάτι μέσω της αναζήτησης 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...