Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.

Η γυναίκα μου να δεις έκπληξη που δεν της το είχα πει και πήγε να παρκάρει σήμερα και το είδε μπροστά της 😂

Ανέβηκε και μου λέει :

Καλά τον ζάλισες πάλι τον πωλητή και σου έδωσε Leon για κάποιες ημέρες να σου φύγει η κάψα ?

Όχι της λέω το αγόρασα

Δεν με πίστευε 🤣

Θωμα να το χαιρεσαι φιλε, καλοταξιδο γερο και με πολλα χαρουμενα χιλιομετρα!! Το μοτερ του ειναι δυναμιτης δε νομιζω να χρειαστεις το παραμικρο!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

1. Πήγα το πρώτο μου ταξίδι.. το αυτοκίνητο είναι καταπληκτικό   όπως ακριβώς το ήθελα απλά δεν μπορώ να συνηθίσω το χειροκίνητο κιβώτιο.  ...

Με αφορμη αυτο το σχολιο, να πω οτι την διαφορα το αυτοματο κιβωτιο την κανει στην κινηση στην πολη.
Στο ταξιδι, οι αλλαγες που κανεις ειναι εξαιρετικα σπανιες(ειδικα οταν μιλαμε για αυτοκινητα που ειναι στα 130+ αλογα) και δεν κουραζει το χειροκινητο, χωρια που καμια φορα στο ταξιδι μπορει να θελεις ετσι κι αλλιως να αλλαζεις ταχυτητες γιατι θελεις να το οδηγησεις πιο σβελτα κλπ.

Αλλα στην καθημερινη οδηγηση στην πολη ειναι που κανει την τεραστια διαφορα το αυτοματο σε σχεση με το χειροκινητο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα διαφωνήσω. Και σε επαρχιακές οδούς με κλειστές στροφές όπου κατεβάζεις από τρίτη σε δευτέρα συνέχεια το αυτόματο είναι πολύ πιο ξεκούραστο.

Κι εγώ είμαι χωρίς ρεύμα 4 ημέρες και μόλις μπήκα έπαθα σοκ!

Καλοτάξιδο Θωμά! Πολύ όμορφο χρώμα και σύνολο.

Αν δεν το κρατήσεις minimum 3ετια είσαι για βρίσιμο ήρεμα το λέω!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε να διαβάσουμε κάτι στο νήμα μέρες και απ το πρωί που έχω να μπω ξαφνικά 32 άτομα είχαν σχολιάσει. Λέω θα έχουμε κάτι πικάντικο, σοβαρό ντιμπέιτ. Και τελικά απλά ο Θωμάς πήρε το αμάξι του μήνα ΦλεβαροΜάρτη. Ξενέρωσα. 

ΥΓ. Θωμά να το χαρείς, καλά έκανες και πήρες αυτό που γουστάρεις, εγώ που πήρα για 3000 ευρω κάτι που ήταν πολύ καλή ευκαιρία ήδη το έχω βάλει στο car για να πάρω αυτό που γουστάρω, και κάποιες αντιπροσωπείες δεν μου το παίρνουν γιατί είναι πολύ καινούργιο. Να το χαρείς, καλοτάξιδο.

ΥΓ2. Πρέπει να βρεθεί κάποιος με την ίδια τρέλα καθώς δεν γίνεται να μείνει έτσι αυτό το νήμα έπος. Υπάρχει άραγε κάποιο μεγαλύτερο στο ινσόμνια;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2021 στις 11:55 ΜΜ, Peugeot208 είπε

Το μέλλον είναι τα ηλεκτρικά.

Είναι καθαρότερη τεχνολογία και κυρίως οι τεχνολογικά προηγμένες χώρες θα απαλλαγούν από την ενεργειακή τους εξάρτηση από τριτες χώρες.

Ήδη από τη δεκαετία του 70' αμερικανικοί πετρελαικοί κολοσσοί επενδύουν τεράστια ποσά γιαυτό το σκοπό.

Η Tesla δεν δημιουργήθηκε έτσι ξαφνικά από ένα "οραματιστή εκατομυριούχο"....

Η Tesla πριν 5 χρόνια παρακαλούσε την apple να επενδύσει αλλά έφαγε πόρτα διότι ήταν στα πρόθυρα τις χρεοκοπίας, κερδοφόρα έγινε τώρα πουλώντας πίστωση σε άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες για τους ρύπους, διαβάζουμε πρώτα πριν πούμε κάτι !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, arispz είπε

Η Tesla πριν 5 χρόνια παρακαλούσε την apple να επενδύσει αλλά έφαγε πόρτα διότι ήταν στα πρόθυρα τις χρεοκοπίας, κερδοφόρα έγινε τώρα πουλώντας πίστωση σε άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες για τους ρύπους, διαβάζουμε πρώτα πριν πούμε κάτι !!!!!

To έχω πει ότι ο τύπος πουλάει αέρα κοπανιστό (αυτό άλλωστε δεν ισχύει στον κόσμο μας, κινδυνεύει να γίνει ένα τεράστιο matrix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, arispz είπε

Η Tesla πριν 5 χρόνια παρακαλούσε την apple να επενδύσει αλλά έφαγε πόρτα διότι ήταν στα πρόθυρα τις χρεοκοπίας, κερδοφόρα έγινε τώρα πουλώντας πίστωση σε άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες για τους ρύπους, διαβάζουμε πρώτα πριν πούμε κάτι !!!!!

Επίσης έχει μεγάλα κέρδη από την αύξηση της μετοχής της στο χρηματιστηριο "αέρας κοπανιστός". Αλλά όπως και να το κάνουμε αυτή τη στιγμή έχει την πρωτια στην ηλεκτροκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

Με αφορμη αυτο το σχολιο, να πω οτι την διαφορα το αυτοματο κιβωτιο την κανει στην κινηση στην πολη.
Στο ταξιδι, οι αλλαγες που κανεις ειναι εξαιρετικα σπανιες(ειδικα οταν μιλαμε για αυτοκινητα που ειναι στα 130+ αλογα) και δεν κουραζει το χειροκινητο, χωρια που καμια φορα στο ταξιδι μπορει να θελεις ετσι κι αλλιως να αλλαζεις ταχυτητες γιατι θελεις να το οδηγησεις πιο σβελτα κλπ.

Αλλα στην καθημερινη οδηγηση στην πολη ειναι που κανει την τεραστια διαφορα το αυτοματο σε σχεση με το χειροκινητο.

Θα συμφωνήσω εκτός αν κάνεις κάποια ανάβαση σε επαρχιακό δρόμο (αλλά οκ μιλάμε για μία φορά τον χρόνο σε εμένα)

 

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Εγώ θα διαφωνήσω. Και σε επαρχιακές οδούς με κλειστές στροφές όπου κατεβάζεις από τρίτη σε δευτέρα συνέχεια το αυτόματο είναι πολύ πιο ξεκούραστο.

Κι εγώ είμαι χωρίς ρεύμα 4 ημέρες και μόλις μπήκα έπαθα σοκ!

Καλοτάξιδο Θωμά! Πολύ όμορφο χρώμα και σύνολο.

Αν δεν το κρατήσεις minimum 3ετια είσαι για βρίσιμο ήρεμα το λέω!

 

Δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά πιστεύω ότι θα το κρατήσω τουλάχιστον μία 7ετία (μετά αρχίζει να χάνει αρκετά , αλλά επειδή θα έχουν μπεί για τα καλά τα ηλεκτρικά μπορεί να μην μπορώ καν να το δώσω σε φυσιολογική τιμή , οπότε παίζει να το κρατήσω μέχρι να σαπίσει :D )

Οπότε το επόμενο μάλλον θα είναι ηλεκτρικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα συμφωνήσω εκτός αν κάνεις κάποια ανάβαση σε επαρχιακό δρόμο (αλλά οκ μιλάμε για μία φορά τον χρόνο σε εμένα)

 

Δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά πιστεύω ότι θα το κρατήσω τουλάχιστον μία 7ετία (μετά αρχίζει να χάνει αρκετά , αλλά επειδή θα έχουν μπεί για τα καλά τα ηλεκτρικά μπορεί να μην μπορώ καν να το δώσω σε φυσιολογική τιμή , οπότε παίζει να το κρατήσω μέχρι να σαπίσει :D )

Οπότε το επόμενο μάλλον θα είναι ηλεκτρικό

Όταν πήρα το 1ο αυτοκινητο μεταχειρισμένο πριν από 15 χρόνια είπα αν είχα καινούριο θα το κρατούσα όσο πάει.... από τότε έχω αλλάξει 3 αυτοκίνητα και τα τρία καινούρια. Το πρώτο για ειδικούς λόγους βεβαια. Κοίτα να το χαρείς όταν τελειώσει το lockddown με την οικογενειά σου στα ταξίδια και οι αλλαγές στις ταχύτητες σε δρόμους με στροφές είναι για να μην σε πέρνει ο ύπνος από την βαρεμάρα😀.

Επεξ/σία από fragsp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arispz είπε

Η Tesla πριν 5 χρόνια παρακαλούσε την apple να επενδύσει αλλά έφαγε πόρτα διότι ήταν στα πρόθυρα τις χρεοκοπίας, κερδοφόρα έγινε τώρα πουλώντας πίστωση σε άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες για τους ρύπους, διαβάζουμε πρώτα πριν πούμε κάτι !!!!!

Άστο παλήκαρε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haHa είπε

Με αφορμη αυτο το σχολιο, να πω οτι την διαφορα το αυτοματο κιβωτιο την κανει στην κινηση στην πολη.
Στο ταξιδι, οι αλλαγες που κανεις ειναι εξαιρετικα σπανιες(ειδικα οταν μιλαμε για αυτοκινητα που ειναι στα 130+ αλογα) και δεν κουραζει το χειροκινητο, χωρια που καμια φορα στο ταξιδι μπορει να θελεις ετσι κι αλλιως να αλλαζεις ταχυτητες γιατι θελεις να το οδηγησεις πιο σβελτα κλπ.

Αλλα στην καθημερινη οδηγηση στην πολη ειναι που κανει την τεραστια διαφορα το αυτοματο σε σχεση με το χειροκινητο.

Πάντως εγώ, φανατικός υποστηρικτής του αυτόματου, σήμερα με τον πάγο στο δρόμο και κάτι κατηφόρες που πρέπει να περάσω για να βγω σε κεντρικό δρόμο έναν συμπλέκτη τον ήθελα...

Προφανώς μετά από 5 λεπτά, κολλημένος στα φανάρια της μαραθωνος/Μεσογειων δεν τον ξανασκέφτηκα.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

1. Πήγα το πρώτο μου ταξίδι.. το αυτοκίνητο είναι καταπληκτικό   όπως ακριβώς το ήθελα απλά δεν μπορώ να συνηθίσω το χειροκίνητο κιβώτιο.  Σκέφτομαι να το δώσω και να πάρω το ίδιο με αυτόματο κ ας μη έχει ηλεκτρική οροφή. 

2. Όντως καλά έκανα κ πήρα το αυτόματο   ήταν αυτό που ήθελα πάντα κ ας έχω καεί.  Αλλά μου λείπει η πανοραμική οροφή και ξέρετε....

 

Ακούω πιθανότητες!

Γωνιακο τροχο εχεις σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...