Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, xgol είπε

Αποταμιευσε ενα ποσο επιπλεον και πηγαινε σε αυτοματο 118 Sportline.

Τα έξοδα σκέφτομαι μετά που είναι περισσότερα σε service , ανταλλακτικά κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τα έξοδα σκέφτομαι μετά που είναι περισσότερα σε service , ανταλλακτικά κτλ

Δε σε ικανοποιεί κάτι σε χαμηλοτερη κατηγορία τιμής, είναι προφανές πλεον.

Τα έξοδα είναι ένα θέμα, αλλα δε νομίζω να είναι τόσο μεγαλύτερα συγκριτικά, που να μη μπορεί να ανταποκριθεί κάποιος με σωστή διαχείριση.

Πήγαινε να κάνεις ένα td να έχεις πλήρη εικόνα.

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή αναφέρθηκε για τα πλαστικά στο εσωτερικό των αυτοκινήτων πιστεύω ότι μετά τα αυτοκίνητα μετά το 2007 έχουν βελτιωθεί κατασκευαστικά και στα πλαστικά τους ειδικά στην κατηγορία i30 και μπορεί εμφανισιακά να μην μας αρέσουν αλλά δεν παρουσιάζουν τις ιδιες φθορές και τριξίματα που παρουσίαζαν τα παλαιότερα αυτοκίνητα. Οι τριγμοί συνήθως προέρχονται από αλλες αιτίες όπως δαγκάνες σινεμπλοκ ακρόμπαρα λάστιχα στις πορτες που εχουν ξεραθει και εχουμε αεροδυναμικό θορυβο. Για μενα είναι περισσότερο θέμα εμφάνισης-αισθησης το σκληρο πλαστικό σε σχεση με το μαλακο στην αφη και το δερματινο τιμονι. Μετα από 9 χρόνια σε clio του 2011 με μαλακο υλικο στο ταμπλο και μαλακο πλαστικο στο πανω μερος στις μπροστινες πορτες με δερματινο τιμονι οι τριγμοι προερχονται κυριως απο το εξωτερικο μερος του αυτοκινητου.

Επεξ/σία από fragsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Eloy είπε

Το εσωτερικό το προσέχεις την πρώτη εβδομάδα και τους χώρους τον 1ο μήνα... Ολα τα υπόλοιπα της Corolla τα χαίρεσαι μια ζωή... Peace of mind, αξία μεταπώλησης, σοβαρή αντιπροσωπία, μηδεν "συνηθισμένες"  βλάβες, δεν τρίζει δεν σπάει δεν χαλάει, κλπ...

Ενα σταρλετ να παρει ο φιλος. Δεν χαλανε. Ποτε(δεν εχουν και κατι να χαλασει)

Περα απο την πλακα συναδελφος εδωσε 2500 για επισκευη κινητηρα σε auris προσφατα που ειναι η αξιοπιστια?

Και οι επισημες αντιπροσωπειες της toyota για σερβις δεν τους λες και φτηνους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω οτι οποιοδηποτε SUV νεας εσοδειας, αμα το πας εστω και λιγο σε χωμα για να δεις πως τα καταφερνει, θα φυγει με προικα τριξιματακια 100%

Γενικα τα τριξιματακια, με τους καροδρομους μας ειναι θεμα χρονου να εμφανιστουν, σιγουρα παιζει ρολο η ποιοτητα του αυτοκινητου αλλα στις τιμες αυτες, δεν νομιζω οτι θα το γλυτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xgol είπε

Αποταμιευσε ενα ποσο επιπλεον και πηγαινε σε αυτοματο 118 Sportline.

 

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Τα έξοδα σκέφτομαι μετά που είναι περισσότερα σε service , ανταλλακτικά κτλ

 

2 ώρες πριν, xgol είπε

Δε σε ικανοποιεί κάτι σε χαμηλοτερη κατηγορία τιμής, είναι προφανές πλεον.

Τα έξοδα είναι ένα θέμα, αλλα δε νομίζω να είναι τόσο μεγαλύτερα συγκριτικά, που να μη μπορεί να ανταποκριθεί κάποιος με σωστή διαχείριση.

Πήγαινε να κάνεις ένα td να έχεις πλήρη εικόνα.

Εαν ειναι να φτασει στα 29000 και παλι να θελει παλετοφορο για να μπει και να βγει συν το γεγονός ότι ειναι 3κυλινδρο και πασχει απο χώρους σε σχέση με ενα suv καλυτερα ας δωσει 1200 ευρω παραπανω και ας παει σε Q3 DSG mild hybrid 1.5T (30200 μου το εδιναν αλλα δε παιρνω ξανα αυτοματο) ή Manual κατω απο 30 και να εχει και χώρους και 4 χρόνια εγγυηση και να μπαινοβγαινει σαν ανθρωπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εαν ειναι να φτασει στα 29000 και παλι να θελει παλετοφορο για να μπει και να βγει συν το γεγονός ότι ειναι 3κυλινδρο και πασχει απο χώρους σε σχέση με ενα suv καλυτερα ας δωσει 1200 ευρω παραπανω και ας παει σε Q3 DSG mild hybrid 1.5T (30200 μου το εδιναν αλλα δε παιρνω ξανα αυτοματο) ή Manual κατω απο 30 και να εχει και χώρους και 4 χρόνια εγγυηση και να μπαινοβγαινει σαν ανθρωπος

Ναι αυτά τα 2 είναι νομίζω τα αυτοκίνητα που ξεχωρίζουν σύμφωνα με τα κριτήρια που έχει θέσει, αναλόγως αν πάει σε hatch ή suv.

Y.Γ. Βλέπω δεν έχει ούτε cruise control (!), ουτε καμερες οπισθοπορείας, ούτε ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες, και μάλιστα στην s-line εκδοση!

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν πάω τόσο ψηλά ρε παιδιά δεν αξίζει για 4.000χλμ τον χρόνο

οκ είπα να κάνω την υπέρβαση απο τα 20.000 που έλεγα στα 22.000 , με βλέπω να πλησιάζω στα 24.000 , ε εντάξει δεν υπάρχει λόγος να ανέβω άλλο

Να πώ ότι ήμουν όλη μέρα στο αμάξι , να τα δώσω γιατί θα τα κάνω απόσβεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, xgol είπε

Y.Γ. Βλέπω δεν έχει ούτε cruise control (!), ουτε καμερες οπισθοπορείας, ούτε ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες, και μάλιστα στην s-line εκδοση!

εχει κανονικά και cc και θερμ. αναδιπλουμενους και διζωνικο κλιμα κλπ τα βαζουν σε καποιο πακετο (comfort νομιζω). Μονο καμερα οπισθοπορειας δεν εχει αλλα εχει αισθητηρες. Η καμερα μπορει να μπει εργοστασιακη με κανενα 300αρι θα τη βαλω στην πορεια εγω γιατι το ήθελα ετοιμοπαραδοτο οποτε δε γινοταν αλλαγες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

εχει κανονικά και cc και θερμ. αναδιπλουμενους και διζωνικο κλιμα κλπ τα βαζουν σε καποιο πακετο (comfort νομιζω). Μονο καμερα οπισθοπορειας δεν εχει αλλα εχει αισθητηρες. Η καμερα μπορει να μπει εργοστασιακη με κανενα 300αρι θα τη βαλω στην πορεια εγω γιατι το ήθελα ετοιμοπαραδοτο οποτε δε γινοταν αλλαγες..

To πήρες εσύ ή περιμένεις ακόμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

εχει κανονικά και cc και θερμ. αναδιπλουμενους και διζωνικο κλιμα κλπ τα βαζουν σε καποιο πακετο (comfort νομιζω). Μονο καμερα οπισθοπορειας δεν εχει αλλα εχει αισθητηρες. Η καμερα μπορει να μπει εργοστασιακη με κανενα 300αρι θα τη βαλω στην πορεια εγω γιατι το ήθελα ετοιμοπαραδοτο οποτε δε γινοταν αλλαγες..

Γράψε αν θέλεις όταν παραλάβεις τι περιλαμβάνει η έκδοση που πήρες. Βλέπω στο Α3 s-line, δεν έχει ούτε ηλεκτρικά ρυθμιζόμενο κάθισμα οδηγού. Μάλλον θα είναι σε κάποιο πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

To πήρες εσύ ή περιμένεις ακόμη ?

περιμενω να περασει απο εφορια κ να βγαλει πινακιδες, κανενα δεκαημερο λενε. το εχουν κλειδωμενο στην αντιπροσωπεια...

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Γράψε αν θέλεις όταν παραλάβεις τι περιλαμβάνει η έκδοση που πήρες. Βλέπω στο Α3 s-line, δεν έχει ούτε ηλεκτρικά ρυθμιζόμενο κάθισμα οδηγού. Μάλλον θα είναι σε κάποιο πακέτο.

δεν αναφέρομαι σε A αλλα σε Q

και οχι ηλεκτρικο καθισμα οδηγου δεν εχει

 

γενικα μη κοιτατε τα σαιτ, λογω των φορων της ελλαδας κουμπωνουν εξοπλισμο σε υποτιμολογημενα πακετα για να βγει πλουσιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Εαν ειναι να φτασει στα 29000 και παλι να θελει παλετοφορο για να μπει και να βγει συν το γεγονός ότι ειναι 3κυλινδρο και πασχει απο χώρους σε σχέση με ενα suv καλυτερα ας δωσει 1200 ευρω παραπανω και ας παει σε Q3 DSG mild hybrid 1.5T (30200 μου το εδιναν αλλα δε παιρνω ξανα αυτοματο) ή Manual κατω απο 30 και να εχει και χώρους και 4 χρόνια εγγυηση και να μπαινοβγαινει σαν ανθρωπος

Για ποιον λογο αν επιτρεπεται αποφευγεις να πας σε αυτοματο ? Απο την Mercedes με ρωτησαν 3-4 φορες αν θελω να παω σε αυτοματο και μου φανηκε περιεργο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BufferOverflow είπε

Για ποιον λογο αν επιτρεπεται αποφευγεις να πας σε αυτοματο ? Απο την Mercedes με ρωτησαν 3-4 φορες αν θελω να παω σε αυτοματο και μου φανηκε περιεργο. 

Φαντάζομαι για λόγω αξιοπιστίας όπως οι περισσότεροι , αλλά υπάρχει και κόσμος που προτιμά το μηχανικό γιατί νιώθει ότι έχει  περισσότερο τον έλεγχο του αυτοκινήτου ή σπορ αίσθηση οδήγησης.

Και εγώ έτσι έλεγα βασικά πριν πάρω αυτόματο , για τους λόγους της αξιοπιστίας θα συμφωνήσω βέβαια γιατί δεν είναι μόνο το κόστος αν πάθει κάτι , αλλά ότι μόνο με γερανό θα φύγεις , με το μηχανικό μία ταχύτητα αν μπαίνει κάτι μπορείς να κάνεις.

Αλλά παρά την αξιοπιστία , τελικά εγώ πάλι σε αυτόματο θα πάω (απλά αν μπορούσα να γλυτώσω το DSG καλό θα ήταν , έλα ντε που μου αρέσει το νέο leon όμως .....)

Αλλιώς ford focus που είναι με μετατροπέα ροπής και 8 χρόνια εγγύηση

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...