Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, BufferOverflow είπε

Για ποιον λογο αν επιτρεπεται αποφευγεις να πας σε αυτοματο ? Απο την Mercedes με ρωτησαν 3-4 φορες αν θελω να παω σε αυτοματο και μου φανηκε περιεργο. 

Γιατι εχω πληρωσει επισκευη αυτοματου "premium" και ακομα με τσουζει... η εγγυηση ήταν 2 χρονια και αυτο χαλασε στα 3 χρονια με 54000 χλμ...

Το κοστουμι ήταν 4800 για νεο στην αντιπροσωπεια, 2 κατι εδωσα για επισκευη του ιδιου εκτος...

 

No thanks...

(Και εμενα στη mercedes και ιδίως στη BMW μεχρι που με δουλευαν οταν ζήτησα χειροκινητο - του τυπου απο ποιο βουνο κατεβηκε αυτος;)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, imr είπε

Ενα σταρλετ να παρει ο φιλος. Δεν χαλανε. Ποτε(δεν εχουν και κατι να χαλασει)

Περα απο την πλακα συναδελφος εδωσε 2500 για επισκευη κινητηρα σε auris προσφατα που ειναι η αξιοπιστια?

Και οι επισημες αντιπροσωπειες της toyota για σερβις δεν τους λες και φτηνους

Τό oτι συνέβη σε auris/corolla (αν και δεν ξέρουμε αν έφταιγε ο κινητήρας ή ο χρήστης) δεν μειώνει την αξιοπιστία της corolla. "Shit happens" - αλλιώς θα πουλούσε μόνο η toyota... Αυτό που έχει σημασία είναι οτι για κάθε βλάβη στην corolla υπάρχουν πολλαπλάσια σε vag,  ή σε peugeot/citrοen (για ίδιες βλάβες και αριθμό οχημάτων)...

H αντιπροσωπεία της toyota πάντα ήταν απο τις ακριβότερες - αλλά και η καλύτερη (δεδομένου και του μεγάλου αριθμού οχημάτων που κυκλοφορούν)... Σε πηδάει, αλλά στα μεταξωτά σεντόνια και σε διπλό κρεβάτι με αιρκοντίσιον - πας σπίτι ικανοποιημένος και καινούργιος.  Υπάρχουν και φτηνότερες αντιπροσωπείες - αλλά εκεί είναι πήδημα στον στάβλο στα γόνατα και πάνω στ'άχυρα... Καλύτερα να παίρνεις μόνο τα ανταλλακτικά απο εκει και να το πηγαίνεις στον "Γιακουμή τον γρήγορο"... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχμ κοιτάω λίγο επιδόσεις , είναι δυνατόν το focus 1.0 125 αυτόματο να έχει 0-100 σε 11.1 ? Εδώ το 2008 τα είχε σε 10.9 έλεος

Το corolla έχει καλές επιδόσεις αλλά μόνο 18.5 ροπή

Κρίμα που είναι 361 λίτρα , εξωτερικά μου αρέσει αρκετά ειδικά το black edition, και μέσα τελικά δεν δείχνει άσχημο , πήγα σε αντιπροσωπεία της κακιάς ώρας στη Βουλιαγμένης και το είχαν έξω στον ήλιο που είχε βράσει και μπήκα και το είδα για 10" και βγήκα.

Έχει θέση για ράγες οροφής ?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κρίμα που είναι 361 λίτρα

Έχει θέση για ράγες οροφής ?

Νομίζω πάλι είναι περισσότερα λίτρα απο το focus. Δεν ξέρω για τις ράγες - αλλά λογικά θα έχει...

Καλό θα ήταν να δεις και στα πίσω καθίσματα αν βολεύεσαι ή ζορίζεσαι.

Είμαι όμως σίγουρος οτι ήδη έχεις αποφασίσει τι θα πάρεις απλά δεν το έχεις συνειδητοποιήσει. Συνήθως, στο 99% των περιπτώσεων, μετά απο δεκάδες σελίδες συνομιλιών ο χρήστης που έθεσε το ερώτημα, καταλήγει στο ίδιο αυτοκίνητο που είχε υπ'όψιν του πριν κάνει το ερώτημα. Και πολύ καλά θα κάνεις βέβαια - αν δεν το πάρεις, πάντα θα σε τρώει η αμφιβολία "μήπως ήταν καλύτερα να είχα πάρει το χχχχ που μου άρεσε " ?  - Η ανθρώπινη φύση...  :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Eloy είπε

Νομίζω πάλι είναι περισσότερα λίτρα απο το focus. Δεν ξέρω για τις ράγες - αλλά λογικά θα έχει...

Καλό θα ήταν να δεις και στα πίσω καθίσματα αν βολεύεσαι ή ζορίζεσαι.

Είμαι όμως σίγουρος οτι ήδη έχεις αποφασίσει τι θα πάρεις απλά δεν το έχεις συνειδητοποιήσει. Συνήθως, στο 99% των περιπτώσεων, μετά απο δεκάδες σελίδες συνομιλιών ο χρήστης που έθεσε το ερώτημα, καταλήγει στο ίδιο αυτοκίνητο που είχε υπ'όψιν του πριν κάνει το ερώτημα. Και πολύ καλά θα κάνεις βέβαια - αν δεν το πάρεις, πάντα θα σε τρώει η αμφιβολία "μήπως ήταν καλύτερα να είχα πάρει το χχχχ που μου άρεσε " ?  - Η ανθρώπινη φύση...  :)

375λ έχει το focus οπότε λίγο παραπάνω (κλάιν δλδ γιατί παίζει ρόλο η διαμόρφωση του πορτ μπαγκαζ , τα λίτρα μόνα τους δεν λένε κάτι)

Ε εντάξει έχω αποφασίσει θεωρητικά, απο την αρχή το Leon έλεγα , αλλά ακόμη δεν έχει έρθει , δεν το έχω δεί απο κοντά , δεν ξέρω τι τιμή έχει , δεν ξέρουμε πότε θα έρθουν τα πρώτα απο παραγγελίες και τι παιδικές ασθένειες μπορεί να βγάλει !

Γιατί αν είναι να φτάσει και αυτό 24.000ε + θα το σκεφτώ να τα δώσω αν έχω άλλες επιλογές που θα έχω τουλάχιστον περισσότερη εγγύηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ένσταση....

Διαφωνώ με την αγορά καινούργιου.

Ο πατέρας μου c200 mercedes έχει χάσει (60.000€) σε 10-12 χρόνια.

Η ανήψια μου fiat (500) έχει χάσει 7000€ ευρώ σε 5-6 χρόνια.

Η γυναίκα έχει χάσει 70.000€ (slk200)

Ο αδελφός μου (chrysler pt cruiser) 12.000€.......

139.000€ χαμένα......όσα μια παραθαλάσσια μεζονέτα...😂😂🤣

Αυτά.......

 

Επεξ/σία από alexioannou
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε εντάξει έχω αποφασίσει θεωρητικά, απο την αρχή το Leon έλεγα ..

To Leon δέχεται κανονικών διαστάσεων ελαστικό στο πορτμπαγκάζ όπως η Corolla ή θέλει αυτο το space saver  δήθεν "ελαστικό" σαν ρόδα απο παπάκι, που αν σε πιάσει στο επαρχιακό δίκτυο βραδιάτικα γυρνάς σπίτι την άλλη μέρα ? - Πολλοί δεν δίνουν καθόλου αξία σ'αυτήν την λεπτομέρεια - για εμένα είναι βασικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Μια ένσταση....

Διαφωνώ με την αγορά καινούργιου.

Ο πατέρας μου c200 mercedes έχει χάσει (60.000€) σε 10-12 χρόνια.

Η ανήψια μου fiat (500) έχει χάσει 7000€ ευρώ σε 5-6 χρόνια.

Η γυναίκα έχει χάσει 70.000€ (slk200)

Ο αδελφός μου (chrysler pt cruiser) 12.000€.......

139.000€ χαμένα......όσα μια παραθαλάσσια μεζονέτα...😂😂🤣

Αυτά.......

Είστε πλούσια οικογένεια 🤣

 Είναι lotto και αυτό το είδα στο leon (πρώτη φορά μεταχειρισμένο) που το αγόρασα 16500ε και έφυγε 11.000ε , 5 χρόνια μετά αλλά μου έβγαλε και 3.000ε ζημιές. Οπότε έχασα 8.500ε και είχα μεταχειρισμένο

Ενώ όλα τα άλλα με κόστος 22.000ε έφυγαν σε 4 χρόνια κοντά στα 11 - 12.000ε . Οπότε έχασα 1500ε παραπάνω αλλά είχα το κεφάλι μου ήσυχο με τις εγγυήσεις μου κτλ.

Επίσης στα ποσά που αναφέρομαι εγώ δεν είναι και τραγική η χασούρα για να βγάλω μεζονέτα :D

2 λεπτά πριν, Eloy είπε

To Leon δέχεται κανονικών διαστάσεων ελαστικό στο πορτμπαγκάζ όπως η Corolla ή θέλει αυτο το space saver  δήθεν "ελαστικό" σαν ρόδα απο παπάκι, που αν σε πιάσει στο επαρχιακό δίκτυο βραδιάτικα γυρνάς σπίτι την άλλη μέρα ? - Πολλοί δεν δίνουν καθόλου αξία σ'αυτήν την λεπτομέρεια - για εμένα είναι βασικό...

Κανονική ρεζέρβα, ένα απο τα μεγάλα μείων που με απασχολούν στο focus που είναι με κιτ επισκευής .

Καλές οι μόδες αλλά σε κάποια θέματα απλά είναι βλακεία , αν σκιστεί το λάστιχο τι να το κάνω το κιτ?

Καλά ότι τα βάζουν και σε SUV δεν το συζητάμε ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Εχμ κοιτάω λίγο επιδόσεις , είναι δυνατόν το focus 1.0 125 αυτόματο να έχει 0-100 σε 11.1 ? Εδώ το 2008 τα είχε σε 10.9 έλεος

Το corolla έχει καλές επιδόσεις αλλά μόνο 18.5 ροπή

Κρίμα που είναι 361 λίτρα , εξωτερικά μου αρέσει αρκετά ειδικά το black edition, και μέσα τελικά δεν δείχνει άσχημο , πήγα σε αντιπροσωπεία της κακιάς ώρας στη Βουλιαγμένης και το είχαν έξω στον ήλιο που είχε βράσει και μπήκα και το είδα για 10" και βγήκα.

Έχει θέση για ράγες οροφής ?

στα 25 παρά κάτι το αυτόματο, στα 25 και λίγο το υβριδικό (μόνο αυτόματο).

έχει σχάρα, όχι ράγες (πιάνουν στις πόρτες δηλαδή). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρω την χασουρα γιατί τώρα που είναι να κάνουμε μια κατασκευή στο εξοχικό για 8.000€ υπάρχει ......μουρμούρα......

Και σκέφτομαι αυτά τα 139.000 🤣😂😅

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chill είπε

Η citroen και η κάθε citroen μπορεί να πουλήσει με 60.000 km εγγύηση όπως λες. Ομοίως το vag δίνει 2 έτη εγγύηση αλλά πουλάει. Η kia για να πάρει μερίδιο δίνει 7 χρόνια!!! Γιατί δεν μπορεί να σταθεί σαν όνομα με άλλο τρόπο δίπλα στους κλασσικούς παίχτες. 

Δεν παίζει αυτό ρε φίλος!

Αν το vag έδινε 7 χρόνια εγγύηση θα έμπαινε μέσα με τα τσαρούχια! Ο φιλοσίδης θα δούλευε δωρεάν, όλη μέρα θα άλλαζε πολλαπλασιαστές, αισθητήρες, λαμπάκια και μεκατρόνικ.

Δηλαδή η φορντ χρειάζεται μερίδιο και έδωσε 8 χρόνια ή μήπως η τογιότα που δίνει 5?  Μέχρι και η οπελ δίνει 5 χρόνια!

Είναι ξεκάθαρα ντροπή η 2ετία του γκρουπ (υπόψιν έχω 2 από αυτά αλλά η αλήθεια να λέγεται...)

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

@tsofrasπιο θα πάρεις τελικά ? Έχω χαθεί πλέον . Σε ποια τουλάχιστον είσαι ανάμεσα?

Μωρέ το c5 aircross θα πάρει αλλά δεν το ξέρει ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά συμφέρει να παίρνεις ένα αξιόπιστο αυτοκίνητο να του πίνεις το αίμα (ευγενικά βέβαια...) για μια πενταετία και να το αλλάζεις. Δεύτερο ένα εργάτη τύπου Atos, Yaris 1ης γενιάς των 2.000-2.500 για τις βαριές δουλειές και φορτία που δεν χρειάζεται να φθείρουν το "καλό" όχημα και έτσι εξασφαλίζεις τη minimum απώλεια κεφαλαίου και κάνεις δουλειά για μια οικογένεια με δύο οδηγούς που συνεννοούνται. Βέβαια αν θέλουν και οι δύο το "καλό" τα πράγματα μπλέκονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...