Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, sadvampire είπε

Νομίζω δεν είμαι σίγουρος  έχει και άλλο μοτέρ ντιζελ αλλα μου είπε για τις 2 πρώτες επιλογές. Το 2λιτρο ντιζελ είναι πιο τίμιο αλλά θα έχω θέμα με το τεκμήριο, κάνω που κάνω αναλωση κεφαλαίου κάθε χρόνο. Πάντως το 1332 με κινητήρα Ρενό σε συνεργασία μου φάνηκε ψωφιο,αυτό καλύτερα θα ήταν με χειροκίνητο κιβώτιο πάντως. Το ντιζελ με το progressive πακέτο ψιλό κομπλέ μέσα και ηλιοροφη με 40% προκαταβολή και το υπόλοιπο δάνειο με επιτόκιο κοντά στο 6% για 5 η 6 χρόνια δεν θυμάμαι σύνολο έβγαινε 52χιλιαδες κάτι. Και 47 χιλιάδες κάτι χωρίς το δάνειο για μετρητο. 

Το Gla θεωρείται premium suv μαζί με τα audi q και την σειρά X της BMW κοντράρονται. Τουλάχιστον έτσι μας το πασάρουν. Τα Led αν θυμάμαι καλά είχαν 2 κατηγορίες αναβάθμισης. Ίσως τα multibean είναι στην δεύτερη πιο αναβαθμισμενα.  Και το καλημέρα στο χρεώνουν στα γερμανικά premium. Α εγγύηση η gla 2 χρόνια, και άμα θες αγοράζεις +1 +2 +3 με 300 κατι ευρώ ο κάθε χρόνος επιπλέον. Άρα βάλε άλλο ένα 1000ρικο για τα 3 χρόνια. 

Σιγουρα δεν ειναι γι αυτη την κατηγορια τιμης το αμαξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Σιγουρα δεν ειναι γι αυτη την κατηγορια τιμης το αμαξι.

Συμφωνώ, ίσως 30 με 35 κομπλέ θα ήταν καλά. Ε το αστέρι πληρώνεις,και αυτό πλαστικό είναι τώρα πλέον βέβαια. Για leasing η σε εταιρείες θα πουλήσει πιστεύω αρκετά είναι όμορφο και έχει περισσότερους χώρους από την προηγούμενη. Και το σύστημα infotainment είναι φοβερό που έπαιξα λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, sadvampire είπε

Νομίζω δεν είμαι σίγουρος  έχει και άλλο μοτέρ ντιζελ αλλα μου είπε για τις 2 πρώτες επιλογές. Το 2λιτρο ντιζελ είναι πιο τίμιο αλλά θα έχω θέμα με το τεκμήριο, κάνω που κάνω αναλωση κεφαλαίου κάθε χρόνο. Πάντως το 1332 με κινητήρα Ρενό σε συνεργασία μου φάνηκε ψωφιο,αυτό καλύτερα θα ήταν με χειροκίνητο κιβώτιο πάντως. Το ντιζελ με το progressive πακέτο ψιλό κομπλέ μέσα και ηλιοροφη με 40% προκαταβολή και το υπόλοιπο δάνειο με επιτόκιο κοντά στο 6% για 5 η 6 χρόνια δεν θυμάμαι σύνολο έβγαινε 52χιλιαδες κάτι. Και 47 χιλιάδες κάτι χωρίς το δάνειο για μετρητο. 

Το Gla θεωρείται premium suv μαζί με τα audi q και την σειρά X της BMW κοντράρονται. Τουλάχιστον έτσι μας το πασάρουν. Τα Led αν θυμάμαι καλά είχαν 2 κατηγορίες αναβάθμισης. Ίσως τα multibean είναι στην δεύτερη πιο αναβαθμισμενα.  Και το καλημέρα στο χρεώνουν στα γερμανικά premium. Α εγγύηση η gla 2 χρόνια, και άμα θες αγοράζεις +1 +2 +3 με 300 κατι ευρώ ο κάθε χρόνος επιπλέον. Άρα βάλε άλλο ένα 1000ρικο για τα 3 χρόνια. 

Πάντως οι δυο πρώτες εκδόσεις ντιζελ στη Γερμανία νομίζω έχουν ελάχιστη διαφορά στην τιμή. 1.500€ περίπου για το ντίζελ με τα 150 αντι για τη βασική με τα 116. Αν πας σε τέτοιο αυτοκίνητο, δεν αξίζει να πάρεις αυτό με τα 116.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sadvampire είπε

Συμφωνώ, ίσως 30 με 35 κομπλέ θα ήταν καλά. Ε το αστέρι πληρώνεις,και αυτό πλαστικό είναι τώρα πλέον βέβαια. Για leasing η σε εταιρείες θα πουλήσει πιστεύω αρκετά είναι όμορφο και έχει περισσότερους χώρους από την προηγούμενη. Και το σύστημα infotainment είναι φοβερό που έπαιξα λίγο. 

Λιγο που τα χω ψαξει, τα πιο τιμια "premium" ειναι ο άσσος και το Q3.

Ολα τα αλλα ξεφεύγουν με αξιοπρεπη εξοπλισμο.

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλέφωνο σε ford :

- Γεια σαςς θέλω να κλείσω ένα τέστ ντραιβ για το ford focus

- Βεβαίως τι κινητήρα?

- Βενζίνη

- Πετρέλαιο έχουμε μόνο

- Ε δεν πειράζει να δώ θέση οδήγησης , πάτημα , κιβώτιο θέλω περισσότερο αν και θα ήθελα να δω και τον χιλιαρη . Οπότε πετρέλαιο μηχανικό ε ?

- Όχι αυτόματο είναι

- Α .... Εντάξει δεν πειράζει ήθελα να δω και το αυτόματο

- Ποια έκδοση σας ενδιαφέρει?

- η st line

- Σε Active το έχουμε

Οπότε αν και ήθελα st line , ως βενζίνη , μηχανικό πάω την Πέμπτη να κάνω test drive active αυτόματο πετρέλαιο

Τουλάχιστον θα ξέρω πως είναι τα πατάκια και το τιμόνι 🤣

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα δεν εφαρμοστεί η νέα φορολόγηση με κλιμακωτή επιβάρυνση του τέλους ταξινόμησης και όχι απότομη στις 17.000 που είναι τώρα, όλοι θα κολλάνε στο πρώτο σκαλοπάτι γιατί απλά είναι παράλογο να πληρώνεις τέσσερα πέντε χιλιάρικα παραπάνω για 500 -1000ευρώ διαφοράς πραγματικής εργοστασιακής αξίας. Στρεβλώσεις, στρεβλώσεις και ξανά στρεβλώσεις με ανεδαφικά τεκμήρια, παράλογα τέλη και φορολογίες, η ιστορία της ζωής μας. Χωρίς να προκύπτει καμία επι της ουσίας ωφέλεια για τον προϋπολογισμό αφού όποιος έχει στοιχειώδες μυαλό αρνείται τον παραλογισμό και σαν αντίδραση θα πάρει ένα 1300άρι και θα γελάει... Έχουμε σκαλώσει στα 2000cc και σε άλλες κρατικές εμμονές, όταν μας προσπερνάνε σωρηδόν στους δρόμους τα βουλγάρικα και ρουμάνικα 2000-3000cc και αν γίνεται κάτι είναι το κράτος να σπαταλάει πόρους για να καταδιώξει την ...φοροδιαφυγή μέσω οχημάτων. Λες και στην υπόλοιπη Eυρώπη που δεν ασχολούνται είναι ηλίθιοι και δεν έχουν φορολογική πολιτική. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, alimentas είπε

Bελμαρ Μαρουσι παντως που πηρα εγω το fiesta εχει για test drive το focus st line.Μεχρι μια εβδομαδα πριν τουλαχιστον ακομα απ εξω το χαν παρκαρισμενο.

Μου πέφτει μακριά, θα ρωτήσω και σε άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Σε ποια Ford πήρες, στης Αργυρούπολης, στον παράδρομο της Βουλιαγμένης?

Όχι στο Φάληρο , σε αυτήν που λες ακόμη περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο εδώ και 2 χρόνια όταν είχα πάει , εδώ και 2 μήνες που είχα ξαναπάει , εδώ και 1 εβδομάδα που πήρα τηλέφωνο. Μιλάμε σκοτώνονται εκεί να με εξυπηρετήσουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Όχι στο Φάληρο , σε αυτήν που λες ακόμη περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο εδώ και 2 χρόνια όταν είχα πάει , εδώ και 2 μήνες που είχα ξαναπάει , εδώ και 1 εβδομάδα που πήρα τηλέφωνο. Μιλάμε σκοτώνονται εκεί να με εξυπηρετήσουν

Ίσως κάποιος πωλητής να διαβάζει το topic, δεν ξέρεις. Κράτα χαμηλό προφίλ :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Ίσως κάποιος πωλητής να διαβάζει το topic, δεν ξέρεις. Κράτα χαμηλό προφίλ :-) 

Ε αν διαβάζει καλύτερα γιατί δεν κάνει σωστά την δουλεια του 🤫

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Ίσως κάποιος πωλητής να διαβάζει το topic, δεν ξέρεις. Κράτα χαμηλό προφίλ :-) 

Τι χαμηλό προφίλ να κρατήσει, καλύτερα να τα δουν μπας και ξυπνήσουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Μου πέφτει μακριά, θα ρωτήσω και σε άλλη

Στο ξαναείπα. Βγες στη γύρα! Κάψε 30€ βενζίνη θα τα γλυτώσεις τουλάχιστον δεκαπλάσια....!!! Κ πηγαινε κ προς δυτικά προάστια - κατά 90% θα βρεις την καλύτερη δυνατή τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, paylidis είπε

Στο ξαναείπα. Βγες στη γύρα! Κάψε 30€ βενζίνη θα τα γλυτώσεις τουλάχιστον δεκαπλάσια....!!! Κ πηγαινε κ προς δυτικά προάστια - κατά 90% θα βρεις την καλύτερη δυνατή τιμή 

Δεν μου είναι εύκολο , προφανώς το θέμα δεν είναι τα 30€ , εδώ αμάξι 3 εβδομάδων πούλησα

Αλλά είμαι χωρίς αμάξι, έχω τα παιδιά, τα πάω σχολείο , τα διαβάζω, τα ταιζω ταυτόχρονα δουλεύω από το σπίτι πολλές ώρες οπότε έχω απλά λίγο χρόνο κάποια απογεύματα για να κάνω μία μικρή γύρα με το αμάξι της γυναίκας εδώ κοντά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...