Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, tsofras είπε

Όχι στο Φάληρο , σε αυτήν που λες ακόμη περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο εδώ και 2 χρόνια όταν είχα πάει , εδώ και 2 μήνες που είχα ξαναπάει , εδώ και 1 εβδομάδα που πήρα τηλέφωνο. Μιλάμε σκοτώνονται εκεί να με εξυπηρετήσουν

Θα τους πήρε τηλ ο πωλητής από την σιντροεν μάλλον.  εγω θα έλεγα να παίρνεις τηλ στις αντιπροσωπίες από άλλο κινητό γιατί ο αριθμός σου θα είναι γνωστός πια ,  αλλαξε την φωνή σου στο τηλ και φυσικα να πηγαίνεις να βλέπεις τα αυτοκίνητα μεταμφιεσμένος . Ξέρεις τωρα μια με μούσι , μια με μουστάκι , γυαλιά , καπέλο και αν σου τελειώσουν οι μεταμφιέσεις προσώπου   ντύσου Ζορρό , καουμπόης , Ινδιάνοι , Σπάιντερμαν.. Δεν θα καταλάβουν πως είσαι ο τζοφρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν μου είναι εύκολο , προφανώς το θέμα δεν είναι τα 30€ , εδώ αμάξι 3 εβδομάδων πούλησα

Αλλά είμαι χωρίς αμάξι, έχω τα παιδιά, τα πάω σχολείο , τα διαβάζω, τα ταιζω ταυτόχρονα δουλεύω από το σπίτι πολλές ώρες οπότε έχω απλά λίγο χρόνο κάποια απογεύματα για να κάνω μία μικρή γύρα με το αμάξι της γυναίκας εδώ κοντά

Θα οργανωθούμε όταν διαλέξεις Αμαξι να σου το βρούμε φθηνότερα. Ο καθένας θα πηγαίνει στην πλησιέστερη αντιπροσωπεία για προσφορά 😂

(κατά προτίμηση να πηγαίνει με παλιόρούχα και με τα πόδια όχι κανένα ακριβό Αμαξι Ε....) 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mp123 είπε

Θα τους πήρε τηλ ο πωλητής από την σιντροεν μάλλον.  εγω θα έλεγα να παίρνεις τηλ στις αντιπροσωπίες από άλλο κινητό γιατί ο αριθμός σου θα είναι γνωστός πια ,  αλλαξε την φωνή σου στο τηλ και φυσικα να πηγαίνεις να βλέπεις τα αυτοκίνητα μεταμφιεσμένος . Ξέρεις τωρα μια με μούσι , μια με μουστάκι , γυαλιά , καπέλο και αν σου τελειώσουν οι μεταμφιέσεις προσώπου   ντύσου Ζορρό , καουμπόης , Ινδιάνοι , Σπάιντερμαν.. Δεν θα καταλάβουν πως είσαι ο τζοφρας.

 Μήπως ο tsofras είναι ο αναποφάσιστος αγοραστής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mp123 είπε

Θα τους πήρε τηλ ο πωλητής από την σιντροεν μάλλον.  εγω θα έλεγα να παίρνεις τηλ στις αντιπροσωπίες από άλλο κινητό γιατί ο αριθμός σου θα είναι γνωστός πια ,  αλλαξε την φωνή σου στο τηλ και φυσικα να πηγαίνεις να βλέπεις τα αυτοκίνητα μεταμφιεσμένος . Ξέρεις τωρα μια με μούσι , μια με μουστάκι , γυαλιά , καπέλο και αν σου τελειώσουν οι μεταμφιέσεις προσώπου   ντύσου Ζορρό , καουμπόης , Ινδιάνοι , Σπάιντερμαν.. Δεν θα καταλάβουν πως είσαι ο τζοφρας.

 

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Θα οργανωθούμε όταν διαλέξεις Αμαξι να σου το βρούμε φθηνότερα. Ο καθένας θα πηγαίνει στην πλησιέστερη αντιπροσωπεία για προσφορά 😂

(κατά προτίμηση να πηγαίνει με παλιόρούχα και με τα πόδια όχι κανένα ακριβό Αμαξι Ε....) 🤣

 

1 ώρα πριν, neutrinogr είπε

 Μήπως ο tsofras είναι ο αναποφάσιστος αγοραστής

Μου φτιάξατε τη μέρα και σηκώθηκα στραβωμενος και ψυχολογικά και σωματικά

Ευχαριστώ ρε παιδιά

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Μου φτιάξατε τη μέρα και σηκώθηκα στραβωμενος και ψυχολογικά και σωματικά

Ευχαριστώ ρε παιδιά

Ελπίζω να μην εννοείς πως είσαι στραβωμένος λόγω της αγοράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, djcat είπε

Ελπίζω να μην εννοείς πως είσαι στραβωμένος λόγω της αγοράς...

όχι , απλά έχω τα μυοσκελετικά μοy όπως έχω ξαναπεί , είχε υγρασία αυτές τις ημέρες , περπάτησα και 8χλμ εχθές να πάρω τα χαρτιά που έμεναν για το αυτοκίνητο και σηκώθηκα σαν σκουπίδι.

Πολλές φορές επηρεάζει και την ψυχολογία μου αυτή η κατάσταση οπότε σηκώθηκα κάπως

Αλλά οκ διάβασα το ποστ , ήπια τα χάπια μου , έκανα μπάνιο και με την αλοιφή μου και κάπως καλύτερα :)

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου αν σε ταλαιπωρούν τέτοια ζητήματα, γνώμη μου να πας στο πιο άνετο αυτοκίνητο που μπορείς... Με τα πιο άνετα καθίσματα, θέση οδήγησης και αναρτήσεις που γίνεται...και καλώς/κακώς η Citroen παραδοσιακά κατέχει τα πρωτεία στο θέμα άνεσης γενικά. C3 Aircross (με τις μικρότερες ζάντες available) , C5 Aircross (βλ δίπλα για ζάντες) και κατ εμε η χρυσή τομή σε μέγεθος /χώρους που έρχεται σύντομα ως C4.

Σκέψου την μέση σου και τα παιδάκια σου και μην τα ταλαιπωρείς με σπορ αναρτήσεις , σκληρά καθίσματα και χαμηλοπρόφιλα λάστιχα...

Στα λέω επειδή είμαι και εγω ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα , φιλικά :-)

Επεξ/σία από Redragon7
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Redragon7 είπε

Φίλε μου αν σε ταλαιπωρούν τέτοια ζητήματα, γνώμη μου να πας στο πιο άνετο αυτοκίνητο που μπορείς... Με τα πιο άνετα καθίσματα, θέση οδήγησης και αναρτήσεις που γίνεται...και καλώς/κακώς η Citroen παραδοσιακά κατέχει τα πρωτεία στο θέμα άνεσης γενικά. C3 Aircross (με τις μικρότερες ζάντες available) , C5 Aircross (βλ δίπλα για ζάντες) και κατ εμε η χρυσή τομή σε μέγεθος /χώρους που έρχεται σύντομα ως C4.

Σκέψου την μέση σου και τα παιδάκια σου και μην τα ταλαιπωρείς με σπορ αναρτήσεις και χαμηλοπρόφιλα λάστιχα...

Στα λέω επειδή είμαι και εγω ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα , φιλικά :-)

To ξέρω φίλε μου , για αυτό το λόγο αν και δεν με τρελαίνει εξωτερικά γυρίζει στο μυαλό μου το C3 aircross επειδή έχω μπεί και ήταν πάρα πολύ άνετο , επίσης για αυτό με ενθουσίασε στο test drive το C5 . Και το C4 θα φοράει την ίδια ανάρτηση αλλά παίζει να έρθει τέλος του χρόνου , δεν μπορώ να περιμένω τόσο. Επίσης έχει και το κιβώτιο της Aisin

Όλα αυτά σκέφτομαι και δεν βγάζω άκρη , hatchback για σπορ αίσθηση οδήγησης ή SUV για άνεση με τα θέματα που έχω.

Απλά επέλεξα το ποιο περίεργο SUV που θα μπορούσα και δεν μου βγήκε η άνεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

To ξέρω φίλε μου , για αυτό το λόγο αν και δεν με τρελαίνει εξωτερικά γυρίζει στο μυαλό μου το C3 aircross επειδή έχω μπεί και ήταν πάρα πολύ άνετο , επίσης για αυτό με ενθουσίασε στο test drive το C5 . Και το C4 θα φοράει την ίδια ανάρτηση αλλά παίζει να έρθει τέλος του χρόνου , δεν μπορώ να περιμένω τόσο. Επίσης έχει και το κιβώτιο της Aisin

Όλα αυτά σκέφτομαι και δεν βγάζω άκρη , hatchback για σπορ αίσθηση οδήγησης ή SUV για άνεση με τα θέματα που έχω.

Απλά επέλεξα το ποιο περίεργο SUV που θα μπορούσα και δεν μου βγήκε η άνεση

Με το λιοντάρι είχες θέμα άνεσης;

Αυτοκίνητο παίρνεις - το να αγοράσεις κάτι που σου αρέσει είναι πολύ σημαντικό. Μην κοιτάς μόνο τα χαρακτηριστικά.

Κάνε υπομονή να βγει το νέο λιονταράκι...  Καλώς ή κακώς είναι το αυτοκίνητο που γουστάρεις. Εσύ μετά θα το οδηγάς. Ούτε εγώ ούτε οι υπόλοιποι στο φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, djcat είπε

Με το λιοντάρι είχες θέμα άνεσης;

Αυτοκίνητο παίρνεις - το να αγοράσεις κάτι που σου αρέσει είναι πολύ σημαντικό. Μην κοιτάς μόνο τα χαρακτηριστικά.

Κάνε υπομονή να βγει το νέο λιονταράκι...  Καλώς ή κακώς είναι το αυτοκίνητο που γουστάρεις. Εσύ μετά θα το οδηγάς. Ούτε εγώ ούτε οι υπόλοιποι στο φόρουμ.

Κοίτα να δείς σε ένα 2ωρο ταξίδι κουραζόμουν (με το 2008 στην πρώτη ώρα είχα θέμα)

Αλλά για να είμαστε δίκαιοι ήταν και αυτόματο , αλλάζει αρκετά η θέση οδήγησης αν είναι αυτόματο , και μικρότερη καταπόνηση (λόγω των προβλημάτων που έχω) με την μη χρήση συμπλέκτη.

Απλά δεν θέλω να κάνω το λάθος πάλι να πάω σε DSG (γιατί είπα μόνο σε αυτόματο θα πάω) και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο

Το C3 aircross εκτός των άλλων το σκέφτομαι σοβαρά γιατί έχει το aisin κιβώτιο με μετατροπέα ροπής , μακράν πιο αξιόπιστο απο το DSG που ξέρω ότι θα δουλεύει πάλι στα όρια της ροπής

Για αυτό σκέφτομαι και το ford focus λόγω το κιβωτίου , αλλά εκεί είπαμε 1.0 κινητήρας , μικρότερος χώρος αποσκευών , δεν έχει ράγες , δεν έχει ρεζέρβα το αυτόματο πάει 24.000+

Το C3 αν εξαιρέσουμε ότι δεν έχει σπορ οδήγηση και διακόπτες κλιμαστιμού , έχει και αυτό τα πάντα απο εξοπλισμό , ρεζέρβα , ράγες , grip control , χώρους μεταβλητούς μέχρι 530 λίτρα νομίζω , εξωτερικά δεν είναι άσχημο απλά λίγο αδιάφορο θα έλεγα και κοστίζει περίπου 2500ε κάτω . 5 χρόνια εγγύηση αντί για 8 , 1.2 130 άλογα αντί 1.0 125

Περιμένω να ακούσω και ημερομηνία για το C4 γιατί αν έχει όλα τα καλά του C3 , + την ανάρτηση του C5 , δείχνει ενδιαφέρον σχεδιαστικά , αν είναι καλή και η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή επιλογή , απλά φοβάμαι ότι θα έρθει τέλος του χρόνου

Και θέλω και ηλιοροφή :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Το C3 αν εξαιρέσουμε ότι δεν έχει σπορ οδήγηση και διακόπτες κλιμαστιμού , έχει και αυτό τα πάντα απο εξοπλισμό , ρεζέρβα , ράγες , grip control , χώρους μεταβλητούς μέχρι 530 λίτρα νομίζω , εξωτερικά δεν είναι άσχημο απλά λίγο αδιάφορο

Εγώ πάντως αυτοκίνητο που εξωτερικά μου φαίνεται αδιάφορο δε θα έπαιρνα ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, djcat είπε

Εγώ πάντως αυτοκίνητο που εξωτερικά μου φαίνεται αδιάφορο δε θα έπαιρνα ποτέ.

Μαζί σου , θα έπαιρνες όμως αμάξι που σου αρέσει εξωτερικά αλλά δεν σε καλύπτει σε άλλα ?  Π.χ. γκάζι , χώρους , εξοπλισμό κτλ

Γιατί στο τέλος χάνουμε και την ουσία ( όπως και εγώ) ότι το αμάξι είναι και εργαλείο και πρέπει να καλύπτει και κάποιες ανάγκες

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ tsofras πήγα σε Ford στην Κόρινθο, Νέα Σμύρνη, Μαρούσι και Κηφισό.
ΜΑΚΡΑΝ την καλύτερη εντύπωση και καλύτερη τιμή μου την έκαναν στη Νέα Σμύρνη.
Ο πωλητής μου έδειξε το αμάξι στην έκδοση που ήθελα, μου ανέλυσε τον εξοπλισμό και μου είπε να περιμένω το test drive που θα φέρει.
Ούτε να πιέσει (τώρα τελειώνει η προσφορά), ούτε να με διώξει. Τόσο όσο. Μπράβο του.

Στη Βελμάρ, δε θα μπορούσα να έχω πιο αλγεινή εντύπωση. Ελλεινοί και τρισάθλιοι.
4 πωλητές μέσα να κάθονται και ούτε ένας να έρθει να με εξυπηρετήσει.
Αυτός που με εξυπηρέτησε δεν ήξερε τον εξοπλισμό, βαριόταν να μου μιλήσει, δε μου έβγαλε τιμή !
 

Αν καταφέρω να δώσω το δικό μου θα πάω σίγουρα στα νότια για αγορά.
 

Επίσης μιας και σε ενδιαφέρει, πολύ όμορφο και 4.15μ

https://www.autoblog.gr/2020/06/24/epishmo-neo-opel-mokka/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

Αλλά για να είμαστε δίκαιοι ήταν και αυτόματο , αλλάζει αρκετά η θέση οδήγησης αν είναι αυτόματο

Γιατί αλλάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Μαζί σου , θα έπαιρνες όμως αμάξι που σου αρέσει εξωτερικά αλλά δεν σε καλύπτει σε άλλα ?  Π.χ. γκάζι , χώρους , εξοπλισμό κτλ

Ναι. Ήξερα οτι το αυτοκίνητο που πήρα δεν έχει τους χώρους που έχουν τα άλλα στην κατηγορία.

Ήξερα οτι δεν έχει τα γκατζετάκια που έχουν τα άλλα - οκ τα είχε και αυτό αλλά ξέφευγε πολύ σε τιμή και δεν ήθελα να δώσω τόσα.

Δεν είπα να πάρεις κάτι το οποίο είναι εντελώς έξω από τις ανάγκες σου σε χώρους κλπ. Αλλά το να γουστάρεις αυτό που πήρες μην το βάζεις χαμηλά στις προτεραιότητες σου.

Το λιοντάρι δεν έχει τους χώρους που θες; Δεν είναι στο ποσό που θες να διαθέσεις; Δεν έχει τα απαραίτητα στάνταρ ασφαλείας ενεργητικής και παθητικής; Στο ξαναλέω μην βιαστείς. Αυτό γουστάρεις και φαίνεται από αυτά που λες. Περίμενε να βγει και αν δεν σε ξενερώσει σε κάτι πολύ, δε νομίζω πως θα ευχαριστηθείς άλλο αυτοκίνητο περισσότερο. Και τώρα αν το ένα έχει χώρο  5-10 λιτρα παραπάνω και αν καίει μισό ευρώ λιγότερο, και αν η οθόνη του έχει πιο καλή ποιότητα δε νομίζω οτι κάνει διαφορά σε ένα αμάξι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...