Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, john9 είπε

σορρυ δεν το διευκρινησα 3ο παιδι εννουσα αρα 5ο μελος

Από εδώ 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/744442-προσφορές-αυτοκινήτων/

Γραφει αυτο

https://www.gocar.gr/news/feed/31789,Eiste_triteknh_oikogeneia_Jeep_Compass_m.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, djcat είπε

Noμίζω πάντως πως θα έπρεπε η θέση οδήγησης να είναι το πρώτο σου κριτήριο στην αγορά αφού έχεις αυτό το θέμα. Αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα για τεστ ντράιβ και θα απέκλεια έτσι πολλά. Θα έμενα με δυο τρία που με βολεύουν και θα διάλεγα από αυτά. Γιατί και πάλι σε βλέπω να παίρνεις κάτι και να έχεις θέμα στην οδήγηση και είναι κρίμα.

Δεν έχεις άδικο , με το ελληνικό test drive όμως δεν καταλαβαίνεις και πολλά με το να ανέβεις και να κατέβεις μία Συγγρού.

Και το 2008 το γύρισα στη μισή Σαλαμίνα για να αρχίσω να καταλαβαίνω ότι με ενοχλεί , και όταν το έβγαλα για ταξίδι και έκανα 100χλμ κατάλαβα ότι δεν μου κάνει.

Αλλιώς δύσκολο να το καταλάβεις , απλά επειδή είδα τι με χάλασε στη θέση οδήγησης του 2008 , λίγο πολύ αν μπω σε κάποιο αμάξι ξέρω τι να κοιτάξω , αλλά και πάλι σίγουρος δεν θα είμαι.

Θέλω ουσιαστικά λίγο πιο ξαπλωτή θέση οδήγησης και να μην βρίσκουν τα πόδια στην πόρτα ή στην κολώνα (όπως γινόταν στο 2008)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chill είπε

γελάω άπειρα χρόνια με τους γκασμάδες που πάνε στους καταρράκτες της Νέδα :lol: με τυπικά αυτοκίνητα πόλης.

Γιατί γελάς με αυτούς;;; φέτος πήγα με πολυμορφικό.

Κατέβηκα και ανέβηκα...σε ένα σημείο μόνο κατέβηκε ο συνοδηγός να βάλει καμιά πέτρα να μη φάμε προφυλακτήρα στο νεροφάγωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john9 είπε

Λοιπόν σαν κάτοχος 500Χ και επειδή αναμένεται 5ο μέλος στην οικογένεια πόσο θεωρτείτε ότι θα μπορούσα να το πουλήσω? Είναι πετρέλαιο μοντελο του 2015 με 80.000 χλμ η έκδοση lounge city look χωρίς κανένα πρόβλημα. Πλέον κοιτάω πάλι στην κατηγορία suv πετρέλαιο η hybrid η mild hybrid αλλα με σαφώς περισσότερους χώρους.    Την καλησπέρα μου σε όλους!

Ε πες μας και τις εντυπώσεις σου απο το αμάξι αφού το είχες και με 2 παιδιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα από την Toyota. Πήγα να δω το  Corolla Hatch. Το εκθεσιακό ήταν η έκδοση Active Plus με τον 1.2Τ 116hp.


- Θετικά:
Πολλαπλοί σύνδεσμοι από τη βασική.
Θέση οδήγησης αρκετά καλή αν και χαμηλή.
Το τιμόνι μικρό χωρίς να είναι πρόβλημα. 
Καθίσματα από τα πιο αναπαυτικά που έχω κάτσει.
Λεβίες ταχυτήτων με μικρές διαδρομές, και συμπλέκτης μαλακός και αυτός με μικρή διαδρομή.

Καθισμένος πίσω από τον οδηγό με τη δική μου θέση οδήγησης ήμουν οριακά καλά χωρίς να βρίσκουν τα πόδια μου (1,75 το ύψος μου)


-Αρνητικά:
Μέτριος χώρος αποσκευών για το μέγεθος της. Μου φάνηκε λίγο μεγαλύτερος από τα Ibiza και Polo.
Καθισμένος πίσω τα μάτια μου έβλεπαν πάνω από το παράθυρο και ένιωθα λίγο κλειστοφοβικά, επιπλέον το κεφάλι μου για 2-3 πόντους δεν έβρισκε, ήταν χαμηλός ο ουρανός.
Από πίσω φαινόταν αρκετά φαρδύ, και με φόβησε αν θα χωράει μέσα σε στενωσιές. 
Απουσία αισθητήρων παρκαρίσματος από όλες τις εκδόσεις.
Φτωχή σε εμφάνιση η συγκεκριμένη έκδοση.
Τιμή παρούσας έκδοσης, 20000 έγραφε στο σταντ.

Μου αρέσει η STYLE με τα τις 17άρες ζάντες και τα Bi-LED φώτα, η οποία βγαίνει στα 21+. 
Συμπέρασμα, μαζί με τα Κορεάτικα βγαίνει ίσως από τα πιο φτηνά hatch, αλλά με ορισμένες ελλείψεις σε εξοπλισμό και χώρους. Αν βρω χρόνο θα ήθελα πολύ να το κάνω ένα td να δω πως πάει ο 1.2Τ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε  tsofras το εχω ακομα το αμαξι ελπιζω να το πουλησω συντομα αν και δεν βιαζομαι. Η κατανάλωση για 1600 ντιζελ γύρω στα 7 λτ/100 κμ σε παθε εγνατια με 130 κμ στο cruise ( η συζυγος ειναι απο ξανθη μενουμε λαμια και το αμαξι κινειται κυριως σε αυτοκινητοδρομους υπαρχει φιατ punto 2001 για την πολη). Απροβληματιστο με σερβις στην αντιπροσωπεια ουτε λαμπακι δεν εχειι καψει... diesel παντα ελιν crystal βαζω. Παραφωνια οι 18 αρες ζαντες που στις λακουβες υπαρχει θεματακι σε συνδυασμο με την σκληρη αναρτηση. Εμπειρία οδήγησς πολύ καλή  με σφιχτή οδήγηση και πολύ καλά κρατήματα. Απο χώρους για 4μελη οικογένεια ειναι παρα πολύ καλό με σχετικά μικρό πορτ παγκάζ. Τωρα με την έλευση και του 5ου μέλους τα βλέπω οριακά τα πράγματα βάλε και την προίκα καρότσια του μωρού κλπ παρόλο που το αμάξι οδηγικά είναι άψογο απο χωρους πλέον αναζητώ κάτι πιο ευρύχωρο. Δεν κρύβω οτι κοιτάω το tucson mild hybrid diesel 1.6.  Οτι άλλο θες με ρωτας

Επεξ/σία από john9
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, el00019 είπε

Γιατί γελάς με αυτούς;;; φέτος πήγα με πολυμορφικό.

Κατέβηκα και ανέβηκα...σε ένα σημείο μόνο κατέβηκε ο συνοδηγός να βάλει καμιά πέτρα να μη φάμε προφυλακτήρα στο νεροφάγωμα.

 

Είσαι άρχοντας τότε. 

Εγώ μόνο με το αγροτικό. Με αυτά που έχω δει δεν θα τολμούσα να πήγαινα με κανένα άλλο αμάξι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chill είπε

Είσαι άρχοντας τότε. 

Εγώ μόνο με το αγροτικό. Με αυτά που έχω δει δεν θα τολμούσα να πήγαινα με κανένα άλλο αμάξι. 

Με το τζιπ δεν θα πας? 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, john9 είπε

Δεν κρύβω οτι κοιτάω το tucson mild hybrid diesel

Αν δεν σκαλώνεις με τα πλαστικά μέσα θα το απολαύσεις . Είναι τεράστιο μεν αλλά έχει χώρους (το έχει ο αδερφός μου, 3 παιδιά  ).
Πήρε την έκδοση με τα 115 άλογα (όχι hybrid) και δεν του λείπουν παραπάνω (με άλλη χαρτογράφηση βγαίνει στα 136) λόγω τεράστιας ροπής ,μέσα δεν ακούγεται , καλή μόνωση ,εργονομικό απλά δεν είναι τζιπ μιας και βουλιάζουν αρκετά οι αναρτήσεις (το πρόσεξα χθες)  αν και ευτυχώς έχει ύψος από το έδαφος .
Οδήγηση άνετη , θα τον ρωτήσω σε εθνική τι παίζει με αεροδυναμική και τυχών θόρυβο 

Κατανάλωση δεν μπορεί να μου πει ακριβώς μιας και το στρώνει και το πάει χαλαρά . Απλά όπως έγραψα κάποιες σελίδες πριν ,αν το πάρεις ρώτα τους αν αλλάξαν τον 2ο αισθητήρα λάμδα μιας και βγήκε ελαττωματική παρτίδα στο συγκεκριμένο .

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά δεν σκαμπάζω πολλά από αμάξια αλλά να ρωτήσω γιατί έχει γεμίσει η Αθήνα παντού Swiftakia (το νέο μοντέλο) τόσο κάλο είναι ;;

Τόσο που το έχω δει να παίζει έξω σαν να είναι μονόδρομος η αγορά του σε αυτά τα χρήματα + την αξιοπιστία του Ιάπωνα,
δεν θέλω να το ψάχνω και πολύ και μου φαίνεται για Swift θα πάω δαγκωτό. Το έχει κανείς από δω ;; ευχαριστώ :)

Επεξ/σία από salamiboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοrakios ξεχασα να το αναφερω πανω απο τα 130 το δικο μου εχει αεροδυναμικο θορυβο (αν και δεν το παω παραπανω θελω ησυχια)  οποτε θα ηθελα λεπτομερειες για αυτο. Επισης ποσο πλαστικο εχει? ρωταω γιατι το 500Χ εχει ημιδερματινα καθισματα και στις πορτες σε αρκετα σημεια δερματινες παρεμβασεις και σπαει η πλαστικουρα. Σε ευχαριστω!

Επεξ/σία από john9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, salamiboy είπε

Ρε παιδιά δεν σκαμπάζω πολλά από αμάξια αλλά να ρωτήσω γιατί έχει γεμίσει η Αθήνα παντού Swiftakia (το νέο μοντέλο) τόσο κάλο είναι ;;

Τόσο που το έχω δει να παίζει έξω σαν να είναι μονόδρομος η αγορά του σε αυτά τα χρήματα + την αξιοπιστία του Ιάπωνα,
δεν θέλω να το ψάχνω και πολύ και μου φαίνεται για Swift θα πάω δαγκωτό. Το έχει κανείς από δω ;; ευχαριστώ :)

@mp123  δώσε τα φώτα σου στον άνθρωπο

Λοιπόν περιμένω να με πάρουν για test drive για το Opel Glandland και το Skoda Kamiq 1.5 DSG . To Karoq 1.5 δεν υπάρχει για test drive :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, salamiboy είπε

Ρε παιδιά δεν σκαμπάζω πολλά από αμάξια αλλά να ρωτήσω γιατί έχει γεμίσει η Αθήνα παντού Swiftakia (το νέο μοντέλο) τόσο κάλο είναι ;;

Τόσο που το έχω δει να παίζει έξω σαν να είναι μονόδρομος η αγορά του σε αυτά τα χρήματα + την αξιοπιστία του Ιάπωνα,
δεν θέλω να το ψάχνω και πολύ και μου φαίνεται για Swift θα πάω δαγκωτό. Το έχει κανείς από δω ;; ευχαριστώ :)

Ρωτα με οτι θες για το swift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, john9 είπε

Επισης ποσο πλαστικο εχει?

Παρά πολύ ! Δεν είναι ποιότητας Panda αλλά κάνε μια βόλτα σε αντιπροσωπία να το δεις μέσα γιατί μπορεί να ξενερώσεις . Για μένα αντισταθμίζει στο ότι με το που μπήκα ,τα πάντα ήταν εκεί που ήθελα (εργονομία) . Εξαρτάται το άτομο , εμένα δε με απασχολούν αυτά καθόλου . Σε χώρους εξοπλισμό ,επιδόσεις ,άνεση, τιμή δεν βρήκε κάτι άλλο (edit θα πήγαινε σε KIA λόγω 7ετης εγγύησης αλλά δεν του άρεσε η εξωτερική εμφάνιση )

edit2: θα τον ρωτήσω για Εθνική και θόρυβο το βράδυ 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...