Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

πηγα το απογευμα στην seat και ειδα/μιλησα για το ARONA FR 1.5 150ps οποιο με δωρο 2 χρονια εγγυηση (4 χρονια δηλαδη) + το μεταλλικο χρώμα + το connectivity plus pack (navigation, 8' screen, wireless charger full link 2 usb , 2 sd , cd, voice control φωτα αναγνωσης οδηγου/συνοδηγου, 6 ηχεια) το δινουν τελικη τιμή 20300. (επιτοκιο 3,9+0.65

Τι αλλες επιλογες υπαρχουν στις 20.000 ?

1) zusuki vitara (1.4 GL+ HYBRID 48V 129HP p.s., a/b(7), abs, 4p.w., h.p.m., r.p.l., sl7, a.c.c, ESP, TCS, aa/c, bt, STOP/START, h.h, DRL LED, KIT, f/l, p.g, al.w. 17", s.r/r, ltw, seat heater, DSBS, LED projectors, a/l, a.wipers) στις 20200. Δεν το εχω δει απο κοντα

2) ???

3) ???

Σε αυτή την τιμή με αυτα τα χαρακτηριστικά σε κινητήρα και εξοπλισμό δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο λέω με σιγουριά επειδή ήμουν έτοιμος να το αγοράσω στις αρχές .

Απλα εμένα με σταμάτησε το moose test , ψάξε να το δεις στο youtube και αν είσαι οκ με αυτό που θα δεις προχωράς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου εδειξε ενα powerpoint και ειπε οτι ο σκελετος αλλαξε μετα απο το 2018 για μεγαλυτερη ασφαλεια ... παιζει ρολο αυτο για το τεστ που λες ?

εχεις καποιο link να δω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λέτε για το FieST γιατί έχω προσφορά με κάτω από 21 καινούργιο (μαύρο, 3πορτο) και δε βρίσκω να δώσω σε λογική τιμή το δικό μου και έχω φάει τα σίδερα.

Φοβάμαι με την αλλαγή στη φορολογία θα ανέβει σε τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

μου εδειξε ενα powerpoint και ειπε οτι ο σκελετος αλλαξε μετα απο το 2018 για μεγαλυτερη ασφαλεια ... παιζει ρολο αυτο για το τεστ που λες ?

εχεις καποιο link να δω ?

Ναι καλά ,όταν τους το είπα εγώ δεν ήξεραν καν ότι υπήρχε αυτό το τεστ και τους έβαλα να το δούνε.

Μετα μου είπαν ότι το FR έχει διαφορετική ανάρτηση όποτε δεν θα αντιδράσει έτσι ( not )

Απλα θα παρακαλούσα να μην το αναφέρεις και πουνε ότι διώχνω και κόσμο , εγώ για το καλό σου το λέω και ειδικά αν βάλεις οικογένεια μέσα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

πηγα το απογευμα στην seat και ειδα/μιλησα για το ARONA FR 1.5 150ps οποιο με δωρο 2 χρονια εγγυηση (4 χρονια δηλαδη) + το μεταλλικο χρώμα + το connectivity plus pack (navigation, 8' screen, wireless charger full link 2 usb , 2 sd , cd, voice control φωτα αναγνωσης οδηγου/συνοδηγου, 6 ηχεια) το δινουν τελικη τιμή 20300. (επιτοκιο 3,9+0.65

Τι αλλες επιλογες υπαρχουν στις 20.000 ?

1) zusuki vitara (1.4 GL+ HYBRID 48V 129HP p.s., a/b(7), abs, 4p.w., h.p.m., r.p.l., sl7, a.c.c, ESP, TCS, aa/c, bt, STOP/START, h.h, DRL LED, KIT, f/l, p.g, al.w. 17", s.r/r, ltw, seat heater, DSBS, LED projectors, a/l, a.wipers) στις 20200. Δεν το εχω δει απο κοντα

2) ???

3) ???

να συμπληρωσω ότι ειμαστε 4 ατομα στην οικογενεια , τα χιλιομετρα ειναι to πολυ 15000 το χρονο , παρκινγ εχω σπιτι , με νοιαζει η ασφαλεια

Αν ανέβεις λιγο (έχουν και καλά χρηματοδοτικά) το καρόκ που έκαναν λινκ πριν λιγο

Δες και καμικ

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, c-max είπε

Σε καποια μοντελα ειναι καλη η τιμη σε αλλα οχι τοσο.  Βλεπω το active μονο με τα 155 αλογα στα 23680. Εμενα μου κοστισε 20600 και αν υπολογισω και τον ατοκο διακανονισμο μαλλον ειμαι κερδισμενος πανω απο 5000 χιλιαρικα. Not bad και ας εχω 125 αλογα ( με +500 γινεται 140ps)

Σχεδόν  150+ με 350:)

Screenshot_20200714-235508_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20200715-000125_Samsung Internet.jpg

26 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι καλά ,όταν τους το είπα εγώ δεν ήξεραν καν ότι υπήρχε αυτό το τεστ και τους έβαλα να το δούνε.

Μετα μου είπαν ότι το FR έχει διαφορετική ανάρτηση όποτε δεν θα αντιδράσει έτσι ( not )

Απλα θα παρακαλούσα να μην το αναφέρεις και πουνε ότι διώχνω και κόσμο , εγώ για το καλό σου το λέω και ειδικά αν βάλεις οικογένεια μέσα 

Δεν κατάλαβα  τι θες να πεις  με το βίντεο  ότι τι δεν  αντιδράει  σωστά;

Επεξ/σία από s2000rr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ολα τα αλλα αυτοκινητα που ειναι στην ιδια τιμη / παραπλησια περνανε το τεστ ?

στο τεστ ποιο μοντελο ειναι ? μηπως ειναι το 1000cc και οχι το 1500cc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, el00019 είπε

Δε μου φάνηκε τόσο άσχημος ο δρόμος. Να σημειώσω πως πήγα από τη μεριά της Μεσσηνίας (αν και από Πύργο ερχόμενος 🤣).

Μήπως τον έχουν βελτιώσει τελευταία κι εσύ έχεις κάμποσο καιρό να πας;;;

Το αστείο ποιό είναι...κατεβαίνει ο κουμπάρος με την κόρη του από Πάτρα με hilux

και το παρατάμε Πύργο για να μπούμε 3 ενήλικοι + 3 παιδιά στο grand spacetourer

για να πάμε με ένα και καλά "εκδρομικά" 🤣

Το 2018 πήγα τελευταία φορά... Τα ίδια χάλια είναι ο δρόμος. 

Γενικά επαρχία για δύσκολες διαδρομές προτιμώ αγροτικό, σιγουριά απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Σχεδόν  150+ με 350:)

Screenshot_20200714-235508_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20200715-000125_Samsung Internet.jpg

Δεν κατάλαβα  τι θες να πεις  με το βίντεο  ότι τι δεν  αντιδράει  σωστά;

Τι τούμπανο ροπή ειδικά στο πρώτο .

Ακριβως ότι δεν μπορείς να ελέγξεις την αντίδραση του αυτοκινήτου 

Το ανέφεραν και στο elk test του autotriti ότι ναι μεν το πέρασε αλλά ήθελε εξοικείωση από τον οδηγό για να το καταφέρει .

28 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

δηλαδη ολα τα αλλα αυτοκινητα που ειναι στην ιδια τιμη / παραπλησια περνανε το τεστ ?

στο τεστ ποιο μοντελο ειναι ? μηπως ειναι το 1000cc και οχι το 1500cc ?

Ειναι από τα λίγα που δεν το πέρασε μαζί με κάτι Dacia duster , Kia Sportage 

Δες ας πούμε το νέο ford puma που κοστίζει 1000€ επάνω και θα καταλάβεις την διαφορά από το video 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, s2000rr είπε

Σχεδόν  150+ με 350:)

Screenshot_20200714-235508_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20200715-000125_Samsung Internet.jpg

Δεν κατάλαβα  τι θες να πεις  με το βίντεο  ότι τι δεν  αντιδράει  σωστά;

Το γνωριζω οτι μπορει να αποδοσει περισσοτερο, απλα με το αλλο προγραμμα παραμενει ποιο safe στην επιβαρυνση του κινητηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tsofras είπε

Τι τούμπανο ροπή ειδικά στο πρώτο .

Ακριβως ότι δεν μπορείς να ελέγξεις την αντίδραση του αυτοκινήτου 

Το ανέφεραν και στο elk test του autotriti ότι ναι μεν το πέρασε αλλά ήθελε εξοικείωση από τον οδηγό για να το καταφέρει .

Ειναι από τα λίγα που δεν το πέρασε μαζί με κάτι Dacia duster , Kia Sportage 

Δες ας πούμε το νέο ford puma που κοστίζει 1000€ επάνω και θα καταλάβεις την διαφορά από το video 

Μιλάς  για αντίδρασής  στο όριο  του αυτοκινήτου. Κάτι  που το 99,9% που  θα έχουν  το συγκεκριμένο  αυτοκίνητο  δεν θα δουν  ποτέ  το όριο  αυτό...και όταν  φτάνεις  σε αυτό  το σημείο  παίζει  ρόλο  και οδηγός...με άλλο αμάξι  πχ το puma  αν οδηγήσεις  εσύ  ή  εγώ  θα περάσουμε  το τεστ;δε νομίζω...οι άλλοι  έβγαλαν  ένα τεστ  οκ το δέχομαι. Δηλαδή  ο κατασκευαστής  και ο εξελικτικής  του αυτοκινήτου  έβγαλαν  ένα αμάξι  χωρίς  δοκιμές  από έμπειρους  οδηγούς; δε νομίζω.....άρα για μένα  το τεστ  ειναι να είχαμε  να λέγαμε. Μόνο  ένας επαγγελματίας οδηγός  Μπόρις να φτάσει  στα όριά  το αυτοκίνητο  και εκεί  μπορεί  να καταλάβει. Άρα  ο μέσος  οδηγός  δεν  το καταλάβει  ποτέ. Γνώμη  μου πάντα  φιλικά  για μην υπάρχουν  παρεξηγήσεις  :)

3 ώρες πριν, c-max είπε

Το γνωριζω οτι μπορει να αποδοσει περισσοτερο, απλα με το αλλο προγραμμα παραμενει ποιο safe στην επιβαρυνση του κινητηρα.

Προσοχή  Στην  επιλογή  προγράμματος  μεγάλη...έχουμε  δώσει  άπειρα  λεφτά  σε απατεώνες  που απλά έχουν  ένα  πρόγραμμα  και το  περνάνε  κονσέρβα.

Επεξ/σία από s2000rr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Μιλάς  για αντίδρασής  στο όριο  του αυτοκινήτου. Κάτι  που το 99,9% που  θα έχουν  το συγκεκριμένο  αυτοκίνητο  δεν θα δουν  ποτέ  το όριο  αυτό...και όταν  φτάνεις  σε αυτό  το σημείο  παίζει  ρόλο  και οδηγός...με άλλο αμάξι  πχ το puma  αν οδηγήσεις  εσύ  ή  εγώ  θα περάσουμε  το τεστ;δε νομίζω...οι άλλοι  έβγαλαν  ένα τεστ  οκ το δέχομαι. Δηλαδή  ο κατασκευαστής  και ο εξελικτικής  του αυτοκινήτου  έβγαλαν  ένα αμάξι  χωρίς  δοκιμές  από έμπειρους  οδηγούς; δε νομίζω.....άρα για μένα  το τεστ  ειναι να είχαμε  να λέγαμε. Μόνο  ένας επαγγελματίας οδηγός  Μπόρις να φτάσει  στα όριά  το αυτοκίνητο  και εκεί  μπορεί  να καταλάβει. Άρα  ο μέσος  οδηγός  δεν  το καταλάβει  ποτέ. Γνώμη  μου πάντα  φιλικά  για μην υπάρχουν  παρεξηγήσεις  :)

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Το τεστ είναι ενδεικτικό για την συμπεριφορά του κάθε αυτοκινήτου σε ανάλογες συνθήκες. Το τι σόι οδηγός είναι ο καθένας είναι άλλο θέμα. 

Το ότι το focus μπαίνει με 80km/h και διατηρεί τις γραμμές του κάτι δείχνει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Δηλαδή  ο κατασκευαστής  και ο εξελικτικής  του αυτοκινήτου  έβγαλαν  ένα αμάξι  χωρίς  δοκιμές  από έμπειρους  οδηγούς; δε νομίζω.....

Θυμάσαι την πρώτη MB A class που τούμπαρε; Όλα γίνονται!

 

Επεξ/σία από sargus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Το τεστ είναι ενδεικτικό για την συμπεριφορά του κάθε αυτοκινήτου σε ανάλογες συνθήκες. Το τι σόι οδηγός είναι ο καθένας είναι άλλο θέμα. 

Το ότι το focus μπαίνει με 80km/h και διατηρεί τις γραμμές του κάτι δείχνει. 

Φυσικά  και κάτι  δείχνει  δεν μπορεί  στα 80 Ίσως  μπορεί  με λιγότερο. Άλλο θέλω  να  πω  ότι  αυτές  οι συμπεριφορές  είναι κάτι που  ο μέσος  οδηγος  που δεν θα δει ποτέ. Δηλαδή  το s3  που έχω  δεν περνούσε  το τεστ  θα ήταν  επικίνδυνο  να έβαζα  τα παιδιά  μου μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Φυσικά  και κάτι  δείχνει  δεν μπορεί  στα 80 Ίσως  μπορεί  με λιγότερο. Άλλο θέλω  να  πω  ότι  αυτές  οι συμπεριφορές  είναι κάτι που  ο μέσος  οδηγος  που δεν θα δει ποτέ. Δηλαδή  το s3  που έχω  δεν περνούσε  το τεστ  θα ήταν  επικίνδυνο  να έβαζα  τα παιδιά  μου μέσα;

Κοίτα δεν μιλάμε για πίστα , δλδ αν πας με 74χλμ όπως στο τεστ ας πούμε και φρενάρει απότομα ο μπροστά , πεταχτεί κάτι στο δρόμο δεν θα κάνεις ότι και ο οδηγός στο τέστ ? Προσπάθεια αποφυγής δλδ? Δεν οδηγείς στο όριο, βασικά σου δείχνει την συμπεριφορά του αυτοκινήτου με τα ηλεκτρονικά αν ακούει σε αυτό που του λες να κάνει ή αν είναι ότι να ναι η αντίδραση του αυτοκινήτου.

Και άλλα χτυπάνε κώνους αλλά λένε έχεις τον έλεγχο του αυτοκινήτου , στο συγκεκριμένο αναφέρουν ότι δεν μπορούν να το ελέγξουν και έχει πολύ περίεργη αντίδραση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...