Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, imr είπε

Εγω θα το ειχα παρει ηδη αν υπηρχαν πρατηρια στην πελοπονηο.

Ποιο εχεις παρει με 45ρι ντεποζιτο βενζινης+Φυσικό αεριο?

Seat Ibiza tgi Μάιος 2018 κι έχω φτάσει τις 76.000km πλέον 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, imr είπε

Εβγαινε με 45ρι τοτε?

Όπως και όλα του ομίλου, μετά τα έκαναν 9 άρια γιατί πρόσθεσαν 3η δεξαμενή φ. α. (2 έχει το δικό μου) και έγιναν "μονού καυσίμου" με "βοηθητικό" ντεπόζιτο βενζίνης.!  Επίσης ΔΕΝ πληρώνω τέλη κυκλοφορίας. 

Ήμουν πολύ τυχερός 😊

39 λεπτά πριν, imr είπε

Εγω θα το ειχα παρει ηδη αν υπηρχαν πρατηρια στην πελοπονηο.

Τέλος Αυγούστου λένε ότι θα ξεκινήσει το πρατήριο του Ψαθοπυργου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

δεν πολυασχολούμαι με αυτοκίνητα οπότε ρωτάω και αναλόγως λέτε την γνώμη σας ή με αποτρέπετε/διορθώνετε σε αυτά που θα σας πω.

Ενδιαφέρομαι για καινούργιο αυτοκίνητο, 16κ (μαχ 17κ ευρώ) να έχει χώρους για 4, αξιόπιστο και ποιοτικό.

Έχω καταλήξει στο honda jazz 1,3 2019 (όχι το νέο υβριδικό) Από τα reviews σε γκουγλάρισμα και yt καλά τα βλέπω.

Το έχω κάνει test drive, μου άρεσε αλλά δεν έχω οδηγήσει κάτι άλλο. Ούτε και είμαι κολλημένος με honda.

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις χρόνο κάνε 5-6 test drive για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα της αγοράς. Ρίξε μια ματιά σε kia Rio και ceed , Hyundai i20 η i30, Toyota Yaris ,Suzuki swift .

Θεωρητικά από θέμα αξιοπιστίας και χώρων σε καλύπτουν . Προσωπικά το jazz δεν μου αρέσει και θεωρώ μεγάλο το κόστος για αυτά που προσφέρει. Από την άλλη γούστα είναι αυτά και τα Honda στατιστικά είναι"γερά" αυτοκίνητα.

Πέραν της τιμής αγοράς ψάξε και λίγο τα κόστη σέρβις και ανταλλακτικών, δεν σου λέω για ζημιές, αλλά για απλά αναλώσιμα όπως τακάκια, μπουζί, λάδια κτλ. Οι διαφορές μεταξύ εταιριών μερικές φορές είναι μεγάλες για τόσο απλά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και το έκτρωμα το Ecosport αν σε καλύπτει γιατί είναι στα χρήματα που μπορεις, μικρό και με καλούς χώρους.

Εναλλακτικά Fiat Tipo (και σε πετρέλαιο) και Fiat 500X στην εισαγωγική του έκδοση και giulietta σε βενζίνη.

Και το polo έτσι όπως έχει μεγαλώσει σε καλύπτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, majnun είπε

Κοίτα και το έκτρωμα το Ecosport αν σε καλύπτει γιατί είναι στα χρήματα που μπορεις, μικρό και με καλούς χώρους.

Εναλλακτικά Fiat Tipo (και σε πετρέλαιο) και Fiat 500X στην εισαγωγική του έκδοση και giulietta σε βενζίνη.

Και το polo έτσι όπως έχει μεγαλώσει σε καλύπτει.

Στα μοντέλα της η FIAT φαίνεται αρκετά οικονομική. Βέβαια δεν έχει πολλά ψηφιακά καλούδια που δεν το λες και απαραίτητα κακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι ο @tsofras πλέον έχει ξεχάσει τι έδωσε...αλλά του υπενθυμίζω ότι έκανε καλή επιλογή, απλά έπρεπε να κάνει td πριν 😛

ΠΣΚ Ελαφονησος-Μονεμβάσια, φουλ κλίμα, κατέβασμα με 140-160 έως Σπάρτη, χρειάστηκε να σταματήσω στον γυρισμό Τρίπολη για φουλαρισμα αν κ είχε δυο γραμμές ακόμα κ περίπου 130χλμ υπολογισμένα αυτονομίας...5,8/100 κ δε το πίστευα!!

Σύνολο 4500χλμ σε 1,5 μήνα κ η κατανάλωση πέφτει...με 40-50χλμ καθημερινά κ ταξίδια κάθε μήνα.

 

εικόνα_Viber_2020-07-20_17-42-56.jpg

εικόνα_Viber_2020-07-20_17-42-561.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, drgeri79 είπε

Ξέρω ότι ο @tsofras πλέον έχει ξεχάσει τι έδωσε...αλλά του υπενθυμίζω ότι έκανε καλή επιλογή, απλά έπρεπε να κάνει td πριν 😛

ΠΣΚ Ελαφονησος-Μονεμβάσια, φουλ κλίμα, κατέβασμα με 140-160 έως Σπάρτη, χρειάστηκε να σταματήσω στον γυρισμό Τρίπολη για φουλαρισμα αν κ είχε δυο γραμμές ακόμα κ περίπου 130χλμ υπολογισμένα αυτονομίας...5,8/100 κ δε το πίστευα!!

Σύνολο 4500χλμ σε 1,5 μήνα κ η κατανάλωση πέφτει...με 40-50χλμ καθημερινά κ ταξίδια κάθε μήνα.

εικόνα_Viber_2020-07-20_17-42-56.jpg

εικόνα_Viber_2020-07-20_17-42-561.jpg

Δεν ξεχνάω ότι έκανα καλή επιλογή που το έδωσα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, drgeri79 είπε

Ξέρω ότι ο @tsofras πλέον έχει ξεχάσει τι έδωσε...αλλά του υπενθυμίζω ότι έκανε καλή επιλογή, απλά έπρεπε να κάνει td πριν 😛

ΠΣΚ Ελαφονησος-Μονεμβάσια, φουλ κλίμα, κατέβασμα με 140-160 έως Σπάρτη, χρειάστηκε να σταματήσω στον γυρισμό Τρίπολη για φουλαρισμα αν κ είχε δυο γραμμές ακόμα κ περίπου 130χλμ υπολογισμένα αυτονομίας...5,8/100 κ δε το πίστευα!!

Σύνολο 4500χλμ σε 1,5 μήνα κ η κατανάλωση πέφτει...με 40-50χλμ καθημερινά κ ταξίδια κάθε μήνα.

εικόνα_Viber_2020-07-20_17-42-56.jpg

εικόνα_Viber_2020-07-20_17-42-561.jpg

Λες και κρυφοκοιτας είναι το καντράν 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Noobios είπε

Λες και κρυφοκοιτας είναι το καντράν 😂

Το 2008 είναι για ένα φίλο που έχω που έχει Καμμένο κοντέρ εδώ κ 8 χρόνια και αρνείται να πληρώσει για να το αλλάξει. Ε αυτοσ Ψάχνει Αμαξι σιγά σιγά. Ούτε πριν είχε κοντέρ Ούτε με το 2008 θα έχει 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι κακή επίδοση , το άρθρο τους όμως γράφει ότι ευθύνονται τα ελαστικά για το αποτέλεσμα... Απ ότι γράφουν το αυτοκίνητο συμπεριφέρθηκε σωστά παρόλα αυτά εξακολουθούσε να γλιστράει.

Ελπίζω να είναι έτσι γιατί έχω ψηθεί αρκετά για το Λεόν, ίδιο αμάξι ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...