Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, li@m είπε

Ποιο μοντέλο έκλεισες αδερφέ; εγώ πάω αύριο για shine βενζίνα χειροκίνητο. Τι δωράκια σου δώσανε; 

Εκλεισα ένα FEEL 1,2 110hp μεταχειρισμένο που είχε η αντιπροσωπεια στη Συγγρού με μόλις 252 χλμ. Μου κατέβασε την τιμή στα 15500 αλλά δεν μου έκανε δωρα κτλ. Η αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη για καινουργιο, ακόμα και για ένα μεταχειρισμένο που διαπραγματευόμουν, μου έδινε συναγερμο και υποβραχιόνιο. Αλλά νομίζω ότι 15500 είναι πολύ καλή τιμή για αμάξι με 1η άδεια 20/3/20 και 252 χλμ στο κοντέρ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, poihths είπε

εγω λεω να κρατησεις οπως εισαι το c3 που σε παει κ ταξίδι και να κοιτάξεις ενα μικρο με χωρους. Όταν θα πήγαινες τα παιδια φροντιστήριο δεν θες βαλίτσες κλπ. Γνωρίζω οικογένειες που τα καταφέρνουν με ενα atos. Καμια φορα μας πιανει ολους ενα αίσθημα οτι εχουμε τεράστιες ανάγκες και πως θα τα βγάλουμε πέρα με ενα αμαξι κλπ. Δες και λιγο γυρω σου τι γίνεται. Επίσης αν δεις οτι δε σου φτάνουν οι χωροι σε ταξιδι κουβαλάς και μπσγκαζιερα 1-2 φορες το χρόνο. Επιπλεον τα παιδιά εχουν ανάγκες τα επομενα 5-10 χρόνια, μετα θα σου εχουν μείνει 2 μεγάλα αυτοκίνητα για σενα κ τη σύζυγο. Τα λεω γιατι πριν μερικά ποστς μου είπες γιατί δεν τα λεγες νωρίτερα μήπως θα παρεξηγιομουν?😃

Κρατα τα χρήματα, ταξιδια εχεις το C3 που είναι και αυτο καινούργιο, και κοιτα για ενα μικρότερο για τις δικες σου μετακινήσεις που δε θα σε ενοχλεί στη μέση, γιατί ξερω πως ειναι... καθε μερα κανω Χαλκίδα-Αθηνα με corsaki του 2010.

Κοίτα όπως είπα θέλουμε ένα μεγαλύτερο αμάξι στην οικογένειαε περισσότερους χώρους και καλύτερη ασφάλεια στα ταξίδια.

Με το c3 νιώθω μία ανασφάλεια στην εθνική όπως και να έχει.

Τουλάχιστον για μία 10ετια ακόμη γιατί τα παιδιά είναι 7 και 9 χρονών το χρειάζομαι το μεγαλύτερο

Θα πάρω σήμερα να ρωτήσω για fr Plus που βρήκα με 5000χλμ του 20, τα πάντα έχει απλά είδα στις φωτογραφίες ότι είναι άσπρο και έχει μαύρους αισθητήρες ( έλεος) στα 18.000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα πάρω σήμερα να ρωτήσω για fr Plus που βρήκα με 5000χλμ του 20, τα πάντα έχει απλά είδα στις φωτογραφίες ότι είναι άσπρο και έχει μαύρους αισθητήρες ( έλεος) στα 18.000€

αν ειναι αυτο που είχε παρατεθεί σε αγγελια μερικες σελιδες πριν δεν αξιζει για κανενα λόγο θεωρώ...

καλυτερα πηγαινε παρε το σκαλα καινουργιο κ ζητα 4 χρονια εγγυηση να κανεις τη δουλεια σου κ φθηνά και αξιοπρεπως..

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

αν ειναι αυτο που είχε παρατεθεί σε αγγελια μερικες σελιδες πριν δεν αξιζει για κανενα λόγο θεωρώ...

καλυτερα πηγαινε παρε το σκαλα καινουργιο κ ζητα 4 χρονια εγγυηση να κανεις τη δουλεια σου κ φθηνά και αξιοπρεπως..

Για αυτό λέω

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/30148143-seat-leon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tsofras είπε

θαρρω πως δε τα αξιζει τοσα λεφτα για αμαξι μεταχειρισμένο (μηπως και σκισμενο/td?)+οτι θα σου πεταξει κανενα επιτοκιο 9-10% και θα φυγεις τρεχοντας εν τελει...

 

με 2 χιλιαρικα παραπανω παιρνεις καινουργιο scala dsg..... κ σιγουρα καλυτερο επιτοκιο κ πιο future proof

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζεύοντας σήμερα το corsa, είδα στο site της Opel ότι βγαίνει ακόμα το Insignia. Είδα λοιπόν ότι το βγάζει στα 1.5 140hp και 490lt πορτ παγκάζ από 22k τιμή καταλόγου. Το έχεις τσεκάρει? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Χαζεύοντας σήμερα το corsa, είδα στο site της Opel ότι βγαίνει ακόμα το Insignia. Είδα λοιπόν ότι το βγάζει στα 1.5 140hp και 490lt πορτ παγκάζ από 22k τιμή καταλόγου. Το έχεις τσεκάρει? 

Είναι 4.9 μέτρα αλλιώς είναι απίστευτο αμάξι σε πολύ καλή τιμή , τεράστιο όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, paylidis είπε

Το 2008 είναι για ένα φίλο που έχω που έχει Καμμένο κοντέρ εδώ κ 8 χρόνια και αρνείται να πληρώσει για να το αλλάξει. Ε αυτοσ Ψάχνει Αμαξι σιγά σιγά. Ούτε πριν είχε κοντέρ Ούτε με το 2008 θα έχει 😂😂😂

Αν δεν το φτιάξει δεν θα περνάει ΚΤΕΟ...

@tsofras νομίζω η σκέψη σου είναι σωστή από μια άποψη. Αν το κάνεις συνειδητά μια χαρά θα είσαι και με πιο φτηνό αμάξι που του λείπουν κάποια πράγματα. Έτσι κι αλλιώς κάποια είναι για εντυπωσιασμό μόνο και για τις πρώτες μέρες. Πχ αυτόματο παρκάρισμα πόσες φορές θα χρησιμοποιήσει κάποιος δεν ξέρω.

Αν το κάνεις με βαριά καρδιά επειδή είναι αμάξι για χρόνια και θέλεις να το πάρεις όπως το γουστάρεις τότε μη κόβεις ούτε την ηλιοροφή γιατί θα δώσεις αρκετά λεφτά και δεν θα το χαρείς.

Είναι θέμα οπτικής δικιάς σου καθαρά δηλαδή.

@giorgos_di ωραίο το insignia, το πιο ωραίο σύγχρονο opel νομίζω. Αλλά μάλλον πολύ μεγάλο για τον tsofra.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Είναι 4.9 μέτρα αλλιώς είναι απίστευτο αμάξι σε πολύ καλή τιμή , τεράστιο όμως

Αν το θες μονο για ταξίδια και γενικότερα μεγάλες αποστάσεις μήπως να το ξανασκεφτείς και να βολευτείς με το C3 για μέσα στην πόλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgos_di είπε

Αν το θες μονο για ταξίδια και γενικότερα μεγάλες αποστάσεις μήπως να το ξανασκεφτείς και να βολευτείς με το C3 για μέσα στην πόλη?

Είναι της γυναίκας μου το C3, αν γυρίσω με το καλό στη δουλειά δεν παίζει να παρκάρω Καλλιθέα με αμάξι 5 μέτρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω,  ειναι σαν να κυνηγας τα χτυπηματακια με το οπελ.

Επαρχια ειμαι, αλλα καθως κατεβαινω αρκετα κατω (γιαυτο και το 508), πραγματικα δν εχω να πω τπτ για την εκτοξευση των b suv και συμμαζεμενων διαστασεων οικογενειακα. Δν παλευεται ευκολα και καλα κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Είναι της γυναίκας μου το C3, αν γυρίσω με το καλό στη δουλειά δεν παίζει να παρκάρω Καλλιθέα με αμάξι 5 μέτρων

Τι μανία και αυτή μεγάλες επιχειρήσεις να μην έχουν κτήρια με parking. Σε αυτό το κομμάτι μου λείπει η παλιά δουλειά μου που εμπαινα σε φυλασσόμενο υπόγειο parking και είχα τη θέση μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, squib είπε

Τι μανία και αυτή μεγάλες επιχειρήσεις να μην έχουν κτήρια με parking. Σε αυτό το κομμάτι μου λείπει η παλιά δουλειά μου που εμπαινα σε φυλασσόμενο υπόγειο parking και είχα τη θέση μου. 

Εδώ αν το πιστεύεις αγόρασα ηλεκτρικό πατίνι γιατί παρκάρω συνήθως 10 λεπτά απο την δουλειά και το βγάζω απο το πορτ μπαγκαζ και πάω με αυτό στη δουλειά αφού έχω παρκάρει :D

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εδώ αν το πιστεύεις αγόρασα ηλεκτρικό πατίνι γιατί παρκάρω συνήθως 10 λεπτά απο την δουλειά και το βγάζω απο το πορτ μπαγκαζ και πάω με αυτό στη δουλειά αφού έχω παρκάρει :D

εδώ πούλησες αυτοκίνητο ημερών γιατί δε σε βόλευε οπότε μπορώ να φανταστώ πόσο καλη είναι η εργασία σου στα υπόλοιπα εκτός από το commuting. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...