Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, tsofras είπε

Πάντως έχω να πω ότι τυρανιεμαι ακόμη αν αξίζει να δώσω 26000€ για 4000χλμ τον χρόνο.

Πήγα και γύρισα εχθές με το c3 ταξιδακι, αν εξαιρέσεις ότι θα ήθελα πιο ξεκούραστη θέση οδήγησης και περισσότερη δύναμη γιατί νιώθω μία ανασφάλεια , πας από το α μέρος στο β .

Ούτε αν έχει LED σκέφτηκα, ούτε καθρέφτες αναδιπλούμενους , ούτε car play κτλ.

Νιώθω και μία ανασφάλεια να χρεωθώ για 5 χρόνια ενώ θα έχω 4 χρόνια εγγύηση και γενικά δεν έχω ξαναβάλει ποτέ τόσο μεγάλη δόση.

Άσχημο πράγμα να νιώθεις ότι θες πράγματα που δεν τα χρειάζεσαι τελικά , ναι θα γουστάρω να είμαι μέσα στο Leon , αξίζει να το πληρώνω 4 χρόνια?

Σκεφτόμουν πολύ καιρό να σου γράψω ακριβώς το ίδιο . Είναι πολλά τα 26000 για αμάξι που θα κάνει 4000χλμ το χρόνο ,στην πραγματικότητα δεν το χρειάζεσαι είναι η μανία που μας πιάνει όλους. Λίγο δυνατότερο μοτέρ, λίγο οθόνες, λίγο κάμερες, θέλω και ambient lights ,θέλω και αυτό κτλ και φτάνεις να φορτωνεσαι ένα 8αρι χιλιάρικα χωρίς να το καταλάβεις. Δεν αντιλέγω αν έχεις την οικονομική άνεση δώσε και 280000 για αμάξι αλλά επειδή και εγώ έχω 2 παιδιά και ψάχνω  (σε πολύ χαμηλότερο budget) προτιμώ να πάρω ένα "άδειο" και να αφήσω χρήματα στην άκρη η με μικρότερη δόση .

Πχ το αυτόματο για 4000 χιλιόμετρα το θεωρώ παντελώς άχρηστο .Βάλε ένα όριο οικονομικό πχ τα 18000. Χωρίς να το ξεπερνας ούτε ευρώ κοίτα τι βρίσκεις με σειρά προτεραιότητας 1ον ασφάλεια για την οικογένεια σου 2ον χώρους 3ον εμφάνιση.

Από ότι έχω καταλάβει δεν είσαι κολλημένος σε μάρκες ,με τέτοιο οικονομικό ταβάνι έχεις πολλές επιλογές. Με τα λεφτά που θα γλυτώσεις αν έχεις μικρά παιδιά πάρε τούς και δύο καινούρια καθίσματα η κάντε ωραίες διακοπές ή ή ή. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, geomos είπε

Σκεφτόμουν πολύ καιρό να σου γράψω ακριβώς το ίδιο . Είναι πολλά τα 26000 για αμάξι που θα κάνει 4000χλμ το χρόνο ,στην πραγματικότητα δεν το χρειάζεσαι είναι η μανία που μας πιάνει όλους. Λίγο δυνατότερο μοτέρ, λίγο οθόνες, λίγο κάμερες, θέλω και ambient lights ,θέλω και αυτό κτλ και φτάνεις να φορτωνεσαι ένα 8αρι χιλιάρικα χωρίς να το καταλάβεις. Δεν αντιλέγω αν έχεις την οικονομική άνεση δώσε και 280000 για αμάξι αλλά επειδή και εγώ έχω 2 παιδιά και ψάχνω  (σε πολύ χαμηλότερο budget) προτιμώ να πάρω ένα "άδειο" και να αφήσω χρήματα στην άκρη η με μικρότερη δόση .

Πχ το αυτόματο για 4000 χιλιόμετρα το θεωρώ παντελώς άχρηστο .Βάλε ένα όριο οικονομικό πχ τα 18000. Χωρίς να το ξεπερνας ούτε ευρώ κοίτα τι βρίσκεις με σειρά προτεραιότητας 1ον ασφάλεια για την οικογένεια σου 2ον χώρους 3ον εμφάνιση.

Από ότι έχω καταλάβει δεν είσαι κολλημένος σε μάρκες ,με τέτοιο οικονομικό ταβάνι έχεις πολλές επιλογές. Με τα λεφτά που θα γλυτώσεις αν έχεις μικρά παιδιά πάρε τούς και δύο καινούρια καθίσματα η κάντε ωραίες διακοπές ή ή ή. 

Ε ναι όλα αυτά σκέφτομαι και εγώ για αυτό έχει γίνει τραμπάλα το μυαλό μου και απο την μία λέω να θέλω όλα απο εξοπλισμό και να το γουστάρω και απο την άλλη ξέρω ότι αν πάω και τα δώσω θα νιώσω πολύ βλάκας γιατί δεν θα τα κάνω ποτέ απόσβεση .

Και το νιώθω όσο περνάει ο καιρός , που έχω απλά το μικρό και κάνω την δουλειά μου με τα λεφτάκια μου στην άκρη

Στο μόνο που δεν κάνω έκπτωση είναι η ασφάλεια

Στα 18.000ε εκτός απο i30 δεν νομίζω ότι έχω και πολλές επιλογές

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σφαίρα του είδα φως και μπήκα: Επειδή θα πάω το απόγευμα να κλείσω το c3 aircross(με χρηματοδότηση). Επειδή είναι η 1η μου φορά που κλείνω αυτοκίνητο υπάρχουν κάποια βήματα που πρέπει να ακολουθήσω; Πχ να έχω χαρτί που να αναφέρει τα δώρα γραπτώς; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε ναι όλα αυτά σκέφτομαι και εγώ για αυτό έχει γίνει τραμπάλα το μυαλό μου και απο την μία λέω να θέλω όλα απο εξοπλισμό και να το γουστάρω και απο την άλλη ξέρω ότι αν πάω και τα δώσω θα νιώσω πολύ βλάκας γιατί δεν θα τα κάνω ποτέ απόσβεση .

Και το νιώθω όσο περνάει ο καιρός , που έχω απλά το μικρό και κάνω την δουλειά μου με τα λεφτάκια μου στην άκρη

Στο μόνο που δεν κάνω έκπτωση είναι η ασφάλεια

Στα 18.000ε εκτός απο i30 δεν νομίζω ότι έχω και πολλές επιλογές

Δες και fiat tipo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras Na kάνεις τα γούστα σου, όταν αντέχεις οικονομικά. Αν είναι να πιεστείς για ένα αυτοκίνητο δεν έχει νόημα. Πάρε κάτι να είσαι άνετος να κάνεις τη δουλίτσα σου. Υπάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα στη ζωή. Βάλε ένα ποσό που θα είσαι άνετος και τέλος. Βρες τι μπορείς να αγοράσεις και κατέληξε. Δε θα αλλάξει η ζωή σου ούτε αν πάρεις το leon ούτε όποιο άλλο αυτοκίνητο.

Μια χαρά είναι το i30. Μια χαρά θα πηγαίνεις στη δουλειά σου. Μια χαρά θα πηγαίνετε βόλτες με την οικογένεια. Μια χαρά θα το χαρείτε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, li@m είπε

Στη σφαίρα του είδα φως και μπήκα: Επειδή θα πάω το απόγευμα να κλείσω το c3 aircross(με χρηματοδότηση). Επειδή είναι η 1η μου φορά που κλείνω αυτοκίνητο υπάρχουν κάποια βήματα που πρέπει να ακολουθήσω; Πχ να έχω χαρτί που να αναφέρει τα δώρα γραπτώς; Ευχαριστώ

Θα έχεις γραπτή προσφορά με την τιμή και τα δώρα με την υπογραφή του πωλητή

 

31 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Δες και fiat tipo.

Κινητήρα της προκοπής μόνο πετρέλαιο , euroNcap 60% στους πίσω (τραγικό δεν έχω δεί χαμηλότερο) αλλιώς είναι ωραίο αμαξάκι και φτηνό

 

29 λεπτά πριν, hountalas είπε

Εγώ λέω να πάς να ξαναπάρεις το 2008

Του αλλάζεις ένα τιμόνι

Αντίο

ΥΓ το 500χ το είδες?!!!

Το είδα , σχεδόν ίδια θέση οδήγησης με το 2008. Το μόνο που δεν έχω μετανιώσει σε όλη αυτή την ιστορία είναι που το πούλησα .

 

8 λεπτά πριν, djcat είπε

@tsofras Na kάνεις τα γούστα σου, όταν αντέχεις οικονομικά. Αν είναι να πιεστείς για ένα αυτοκίνητο δεν έχει νόημα. Πάρε κάτι να είσαι άνετος να κάνεις τη δουλίτσα σου. Υπάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα στη ζωή. Βάλε ένα ποσό που θα είσαι άνετος και τέλος. Βρες τι μπορείς να αγοράσεις και κατέληξε. Δε θα αλλάξει η ζωή σου ούτε αν πάρεις το leon ούτε όποιο άλλο αυτοκίνητο.

Μια χαρά είναι το i30. Μια χαρά θα πηγαίνεις στη δουλειά σου. Μια χαρά θα πηγαίνετε βόλτες με την οικογένεια. Μια χαρά θα το χαρείτε.

Θα πάω να το δώ σήμερα αν είναι , να δώ τι παίζει και με αυτό απο τιμές

Απλά δεν ξέρω βλέπω 2 κινητήρες , 1.4Β 100Hp και 1.4TB 140Hp , κάτω απο 18.000ε είναι ο πρώτος που νομίζω δεν είναι τουρμπο , ο άλλος κινητήρας πάει πάνω απο 21.000ε

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα έχεις γραπτή προσφορά με την τιμή και τα δώρα με την υπογραφή του πωλητή

Κινητήρα της προκοπής μόνο πετρέλαιο , euroNcap 60% στους πίσω (τραγικό δεν έχω δεί χαμηλότερο) αλλιώς είναι ωραίο αμαξάκι και φτηνό

Το είδα , σχεδόν ίδια θέση οδήγησης με το 2008. Το μόνο που δεν έχω μετανιώσει σε όλη αυτή την ιστορία είναι που το πούλησα .

Θα πάω να το δώ σήμερα αν είναι , να δώ τι παίζει και με αυτό απο τιμές

Απλά δεν ξέρω βλέπω 2 κινητήρες , 1.4Β 100Hp και 1.4TB 140Hp , κάτω απο 18.000ε είναι ο πρώτος που νομίζω δεν είναι τουρμπο , ο άλλος κινητήρας πάει πάνω απο 21.000ε

Στο i30 υπάρχει και ο 1000άρης τούρμπο με τα 120 άλογα, το έκανα test drive πριν λίγο καιρό και με άφησε πολύ ικανοποιημένο, κάπου στα 17.500 μου το άφηνε ο πωλητής...
Για μένα πάντως ρώτα τους αν γνωρίζουν πληροφορίες για το facelift! Υποτίθεται είναι να έρθει τον Σεπτέμβρη, αλλά συνήθως τις περισσότερες φορές τα φέρνουν πιο νωρίς, οπότε μήπως είσαι τυχερός και έρθει μέσα στον Αύγουστο γτ ξέρω ότι η παραγωγή του έχει ξεκινήσει και απ'ότι διάβασα θα υπάρχει και διαθέσιμος κινητήρας 1,5 κυβικά με 160 άλογα!!
Περιμένω και γω απάντηση για την N Line έκδοση που μ'αρέσει αρκετά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Στο i30 υπάρχει και ο 1000άρης τούρμπο με τα 120 άλογα, το έκανα test drive πριν λίγο καιρό και με άφησε πολύ ικανοποιημένο, κάπου στα 17.500 μου το άφηνε ο πωλητής...
Για μένα πάντως ρώτα τους αν γνωρίζουν πληροφορίες για το facelift! Υποτίθεται είναι να έρθει τον Σεπτέμβρη, αλλά συνήθως τις περισσότερες φορές τα φέρνουν πιο νωρίς, οπότε μήπως είσαι τυχερός και έρθει μέσα στον Αύγουστο γτ ξέρω ότι η παραγωγή του έχει ξεκινήσει και απ'ότι διάβασα θα υπάρχει και διαθέσιμος κινητήρας 1,5 κυβικά με 160 άλογα!!
Περιμένω και γω απάντηση για την N Line έκδοση που μ'αρέσει αρκετά...

Τώρα την είδα την έκδοση αυτή , τα έχει λίγο μπερδεμένα , όντως 17500 και έχει τα πάντα απο εξοπλισμό , όλα τα συστήματα ασφαλείας , led, αναδιπλούμενους, smartphone integration , αισθητήρες , κάμερα full είναι

Θα πάω σε λίγο να το δώ και να ρωτήσω τι παίζει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τώρα την είδα την έκδοση αυτή , τα έχει λίγο μπερδεμένα , όντως 17500 και έχει τα πάντα απο εξοπλισμό , όλα τα συστήματα ασφαλείας , led, αναδιπλούμενους, smartphone integration , αισθητήρες , κάμερα full είναι

Θα πάω σε λίγο να το δώ και να ρωτήσω τι παίζει

Αν θυμάμαι καλά έχει και πολλαπλών συνδέσμων ανάρτηση..
Κάπου στα 17.700 νμζ έβγαινε ο 1000άρης με τα 120 άλογα, το μεταλλικό χρώμα ήταν δωρεάν και τα χαρτιά όλα νμζ ήταν στα 500 ευρώ (τα οποία μου χε πει θα μου τα κάνει δώρο), οπότε τελική τιμή έβγαινε τόσο 17.700...
Επίσης μέχρι πριν λίγο καιρό ο 1,4 με τα 140 άλογα ήταν στα 20.100 περίπου, ωστόσο τώρα είδα ότι ανέβηκε σχεδόν κατά 2 χιλιάδες. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το ότι θα αντικατασταθεί με τον 1,5 κ 160 άλογα...
Ναι, αν εξαιρέσεις τα πλαστικά του, ο εξοπλισμός του είναι πολύ τίμιος για την τιμή του!!
Στο facelift (λογικά η τιμή του θα ανέβει πιστεύω λίγο παραπάνω), έχουν προσθέσει και ψηφιακό πίνακα, νμζ έβαλαν κάποια συστήματα ασφαλείας παραπάνω, του έβαλαν και 10αρα οθόνη και τα καθίσματα του φαίνονται πολύ ωραία επίσης...
Ελπίζω ο εισαγωγέας να το φέρει με όλα τα παραπάνω γτ στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν το χουν πολύ με τον εξτρά εξοπλισμό! :P 

Επεξ/σία από Christos Vvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ήθελα να αποφύγω τους 1000ριδες , αλλά αν θέλω να μείνω κάτω απο 20.000ε δεν ξέρω αν το γλυτώνω , τώρα είδα ότι έχει και το Ceed GTline με τον 1.0 120 που έχει και αυτός πολλαπλούς στα 20.000ε , θα περάσω και μία απο την ΚΙΑ να ρωτήσω

1 λεπτό πριν, XronisR είπε

@tsofras Έλα καλορίζικο!!!!

http://imgur.com/gallery/clxm8z2

Για hatchback πάω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τώρα την είδα την έκδοση αυτή , τα έχει λίγο μπερδεμένα , όντως 17500 και έχει τα πάντα απο εξοπλισμό , όλα τα συστήματα ασφαλείας , led, αναδιπλούμενους, smartphone integration , αισθητήρες , κάμερα full είναι

Θα πάω σε λίγο να το δώ και να ρωτήσω τι παίζει

Δεν έχει full led και ηλεκτροχρωμικο καθρεφτη, τα μόνα που του λείπουν από εξοπλισμό αλλά για μένα που θα το είχα μοναδικό αυτοκίνητο ο χιλιαρης τρικυλινδρους ήταν μικρός για ταξίδια φορτωμένος για 15κ το χρόνο και προοπτική να το κρατήσω 10+ χρόνια

Ωστόσο θα σου έλεγα να περιμένεις το ανανεωμένο i30 γιατί απαξιώνεις κατά 1-2κ τα χρήματα που θα δώσεις για το pre-fl μοντέλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Θα έχεις γραπτή προσφορά με την τιμή και τα δώρα με την υπογραφή του πωλητή

Ακόμη πώς θα ξέρω πως δεν θα μου δώσουν εκθεσιακό; Εσύ πώς το αντιλήφθηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...