Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, djcat είπε

@tsofras Κάνε ένα τεστ ντράιβ την Ιουλιέτα - μπορεί να είναι παλιό, να μην έχει πολλά μπλιμπλίκια, αλλά θα σου πρότεινα να της δώσεις μια ευκαιρία. Αν σου αρέσει εμφανισιακά δε χάνεις κάτι να το δεις. Είναι και αρκετά οικονομική!

Αν σκέφτεσαι τα χρήματα και ζορίζεσαι και γω θα σου πρότεινα πως δεν αξίζει να πιεστείς. Πάρε κάτι άλλο να κάνεις τη δουλειά σου, στην τελική αυτοκίνητα είναι. Ενεργητική και παθητική ασφάλεια και να σου αρέσει εμφανισιακά. Τα πολλά μπλιμπλίκια δεν τα κατάλαβα ποτέ.

Θα ξανασκεφτώ τις επιλογές μου σε χαμηλότερη τιμή και περισσότερη εγγύηση , έχει  διαφορά όταν βλέπεις το i30 a

ας πούμε με 240€ για 3 χρόνια αντί 280 για 5.

Ναι ξέρω δεν έχουν σχέση σαν αυτοκίνητα αλλά μιλάμε για 7.000€ διαφορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε ρε παιδιά καλό είναι να κάνουμε αυτό που γουστάρουμε αλλά το θέμα είναι να το κάνεις και απόσβεση όπως έχω ξαναπεί.

Έχω κολλήσει να βγάζω τα γούστα μου με το αμάξι, από την άλλη προτιμώ να δώσω 1000€ να πάρω ένα στρώμα της προκοπής που έχω και τα θέματα μου και έχει κλείσει 10ετια αυτό που έχω , να πάρω ένα laptop ,να πάω κανά 2 χειμωνιάτικες εκδρομές με την οικογένειά γιατί πάντα είχα να πληρώσω ένα αμάξι, ένα σπίτι και δεν έμενε Φράγκο.

Δεν θέλω να βάλω μεγάλη δόση για άλλη μία φορά για μία 5 ετια , πρέπει να ρίξω τα θέλω μου , και να κοιτάξω για κάτι άνετο, με χώρους για τα λίγα ταξίδια που κάνω τον χρόνο.

Επίσης με τα 4 χρόνια εγγύησης του  Leon αν το έβαζα για 5 χρόνια δόση σκέφτομαι και αν βγάλει κάποιο προβλήματα στα 4.5 χρόνια ας πούμε τι γίνεται? Και θα το πληρώνω και θα πρέπει να το φτιάξω

Πφφφ προσπαθώ να οριμασω όπως βλέπετε αλλά ζοριζομαι λίγο

Το ιδανικό είναι να βρω κάτι με κάνα 17αρι χιλιάδες ευρώ , να βακωυ κανα ταληρο δάνειο για 2 χρόνια και να τελειώνω, κουράστηκα με τις δόσεις

Μία ζωή πληρώνω δόσεις σε αμάξια, σπίτια, υπολογιστές

10.000€ προκαταβολή , 3.9 επιτόκιο έχουν στην Seat αλλά έχω έναν ενδοιασμό εκτός αν έκαναν λάθος.

Γιατί για 14200€ δάνειο σε 60 μήνες μου είπαν 277€ δόση , και πέτυχα σήμερα μία προσφορά που είχα από Citroen C3 Aircross για 14000€ δάνειο σε 60 δόσεις πάλι με 7.5 επιτόκιο και έβγαινε 280€ δοση

Σωστή σκέψη, κρίμα που δε θα κρατήσει πολύ :P

8 λεπτά πριν, djcat είπε

@tsofras Κάνε ένα τεστ ντράιβ την Ιουλιέτα - μπορεί να είναι παλιό, να μην έχει πολλά μπλιμπλίκια, αλλά θα σου πρότεινα να της δώσεις μια ευκαιρία. Αν σου αρέσει εμφανισιακά δε χάνεις κάτι να το δεις. Είναι και αρκετά οικονομική!

Αν σκέφτεσαι τα χρήματα και ζορίζεσαι και γω θα σου πρότεινα πως δεν αξίζει να πιεστείς. Πάρε κάτι άλλο να κάνεις τη δουλειά σου, στην τελική αυτοκίνητα είναι. Ενεργητική και παθητική ασφάλεια και να σου αρέσει εμφανισιακά. Τα πολλά μπλιμπλίκια δεν τα κατάλαβα ποτέ.

Η Giulietta είναι πραγματικά love at first drive αλλά ο κόσμος (και οι τραγικές αντιπροσωπείες) δεν της δίνουν ούτε αυτή τη δυνατότητα της μιας βόλτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα ξανασκεφτώ τις επιλογές μου σε χαμηλότερη τιμή και περισσότερη εγγύηση , έχει  διαφορά όταν βλέπεις το i30 a

ας πούμε με 240€ για 3 χρόνια αντί 280 για 5.

Ναι ξέρω δεν έχουν σχέση σαν αυτοκίνητα αλλά μιλάμε για 7.000€ διαφορά 

Δες και το ceed - είναι σίγουρα value for money.

Κάτσε άνετος και χαλαρός να χαρείς τη ζωή σου και μη ζορίζεσαι για ένα αυτοκίνητο. Σιγά. Υπάρχουν πολύ πιο όμορφα πράγματα να κάνεις.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω διαβάσει τις προηγούμενες 267 σελίδες του thread να θυμησω ότι στο κόστος αγοράς καλό θα ήταν να προσθέσεις και τα κόστη συντήρησης και μη αναμενόμενα κόστη. 

Τις 5ετης εγγυήσεις προσωπικά δεν τις πολύ λαμβάνω υπόψη μου καθώς το θεωρώ λίγο κοροϊδία. Τα λεφτά που σου παίρνουν οι αντιπροσωπείες για τα "δωρεάν" σέρβις και ανταλλακτικά που βρίσκεις κυριολεκτικά κάτω από μισή τιμή εκτός αντιπροσωπείας φτάνουν για τις βγάζουν άχρηστες.

Από εκεί και πέρα προσοχή επίσης και στο δάνειο γιατί με την εξέταση φακέλου, ασφάλεια δανείου + ότι άλλο σου λένε ή δε σου λένε αρχικά μπορεί το 8% επιτόκιο να γίνει εύκολα 10%+.

Προσωπική εμπειρία από Opel Corsa 1.4  '17 (με διαφορά έξτρα) με δάνειο πολύ ευχαριστημένος από το όχημα, τιμιοτατο, κατανάλωση κοντά στην ονομαστική, καρότσι μεγάλο στο πορτ μπαγκάζ άνετα + χώρος για πράγματα. Αν είχα 2 παιδιά ίσως να πήγαινα σε μεγαλύτερο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή ιδέα είναι να κοιτάς χρηματοδοτικά, τι προσφέρει η κάθε εταιρεία, αντί για τί αμάξι προσφέρει.

Π.χ. η FORD τρέχει τώρα χρηματοδοτικό 0%. Στην ουσία ψωνίζεις την προσφορά τους, εφόσον φυσικά το αυτοκίνητο makes the cut.

Για 4Κ χιλιόμετρα το χρόνο (πόλη), και 2-3 εκδρομές, 1000άρης κινητήρας με turbo, δεν είναι και τόσο deal breaker (και για το Leon το λέω).

Επίσης, η 2η έκδοση συνήθως είναι αρκετά πλήρης, μπορεί να λείπουν leds και ηλιοροφές, αλλά μπορεί να είναι 50 ευρώ στη δόση αυτά, που εξοικονομείς.

Κάνε και ένα back up plan με τα αυτοκίνητα που σου άρεσαν, αλλά σε χαμηλότερη έκδοση και κινητήρα, να δεις πόσο βγαίνει εκεί η δόση και αν αξίζει να ανέβεις ή όχι.

 

Επίσης, με οικογένεια και 2 παιδιά, εφόσον θα το κρατήσεις για τουλάχιστον 8-10 χρόνια, μην κοιτάς μικρή κατηγορία...

Από Β', Γ' Γυμνασίου τα αγόρια είναι πια 1,60-1,70 και καλά καλά δεν χωράνε στα πίσω καθίσματα.

Επεξ/σία από sacredcrow
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κατάλαβα ότι μιλάμε για αγορά αυτοκινήτου για 4000 χλμ τον χρόνο. 

Βασικά δεν αξίζει καν να αγοράσεις αυτοκίνητο για τέτοια χρήση ειδικά αν υπάρχει στην οικογένεια και άλλο αυτοκίνητο. 

Φυσικά τα λεφτά δικά σου είναι.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, telis είπε

Τώρα κατάλαβα ότι μιλάμε για αγορά αυτοκινήτου για 4000 χλμ τον χρόνο. 

Βασικά δεν αξίζει καν να αγοράσεις αυτοκίνητο για τέτοια χρήση ειδικά αν υπάρχει στην οικογένεια και άλλο αυτοκίνητο. 

Φυσικά τα λεφτά δικά σου είναι.... 

Καλά με ένα αμάξι και οικογένεια δύσκολα βγαίνει γιατί όταν ο ένας δουλεύει ο άλλος πηγαινοφερνει τα παιδιά στους παππούδες, τα πάει στις δραστηριότητες κτλ.

Σε μικρή κατηγορία δεν πάω είπαμε να έχουμε και κάποιους χώρους

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To C3 Aircross γιατί το ακύρωσες είπαμε; Δεν παρακολουθούσα τις πρώτες σελίδες. Γιατί νομίζω ότι καλύπτει όλα τα θέλω σου σε τιμή. Εγώ πήγα το είδα και μου άρεσε στα πάντα του, και έκλεισα ένα κιόλας. Οικονομικό, με χώρους για άνετους 4, και πράγματα αυτών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, someone- είπε

δυστυχώς η αντιπροσωπεία της σεατ έχει κλείσει στο Άργος έκλεισε στην Τρίπολη που μενω, Κόρινθο δε βρήκα κάτι και σκέφτομαι ότι αν πάρω το σεατ λεον που θα το πηγαίνω για σέρβις;;; νομίζω θα μπει το χέρι στην τσέπη για το Karoq.

επίσης σημερα μιλησα με ενα εξειδικευμένο συνεργείο για vag και μου πε μη πάρεις σεατ ειδικα εδώ επαρχία οι αντιπροσωπείες κλείνουν η μία μετα την αλλη και οτι η κεντρική αντιπροσωπεία εχει θεματα και σε δίκτυο σερβις και σε ανταλλακτικά.

Το ζαχαρώνω κ γω πολύ το λεον, ωστόσο και δω Σέρρες έκλεισε η αντιπροσωπεία και με βάζει σε σκέψεις αυτό για τα σέρβις, έστω δλδ για τα 4 χρόνια της εγγύησης...
Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα ωστόσο αν αυτός ο παράγοντας αποτελεί deal braker για μένα...

Επεξ/σία από Christos Vvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

To C3 Aircross γιατί το ακύρωσες είπαμε; Δεν παρακολουθούσα τις πρώτες σελίδες. Γιατί νομίζω ότι καλύπτει όλα τα θέλω σου σε τιμή. Εγώ πήγα το είδα και μου άρεσε στα πάντα του, και έκλεισα ένα κιόλας. Οικονομικό, με χώρους για άνετους 4, και πράγματα αυτών. 

Δεν με βολεύει η θέση οδήγησης των SUV

30 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Το ζαχαρώνω κ γω πολύ το λεον, ωστόσο και δω Σέρρες έκλεισε η αντιπροσωπεία και με βάζει σε σκέψεις αυτό για τα σέρβις, έστω δλδ για τα 4 χρόνια της εγγύησης...
Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα ωστόσο αν αυτός ο παράγοντας αποτελεί deal braker για μένα...

Για εμένα είναι , εδώ εγώ που είμαι Αθήνα και κοιτάω να έχω κοντά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

To C3 Aircross γιατί το ακύρωσες είπαμε; Δεν παρακολουθούσα τις πρώτες σελίδες. Γιατί νομίζω ότι καλύπτει όλα τα θέλω σου σε τιμή. Εγώ πήγα το είδα και μου άρεσε στα πάντα του, και έκλεισα ένα κιόλας. Οικονομικό, με χώρους για άνετους 4, και πράγματα αυτών. 

Ποιο μοντέλο έκλεισες αδερφέ; εγώ πάω αύριο για shine βενζίνα χειροκίνητο. Τι δωράκια σου δώσανε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chill είπε

Καλά το 0% της Ford είναι μουφα. Ισχύει για αγορά σε 12 μήνες. 

Τουλάχιστον έτσι ήταν όταν είχα πάει να δω. 

Δεν ειναι μουφα. Εδωσα 8500 προκαταβολη και τα υπολοιπα 12300 σε 48 ατοκες ( συν τα εξοδα φακελου 300 ευρω) . Ειναι για ετοιμοπαραδοτα αυτοκινητα.

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω λεω να κρατησεις οπως εισαι το c3 που σε παει κ ταξίδι και να κοιτάξεις ενα μικρο με χωρους. Όταν θα πήγαινες τα παιδια φροντιστήριο δεν θες βαλίτσες κλπ. Γνωρίζω οικογένειες που τα καταφέρνουν με ενα atos. Καμια φορα μας πιανει ολους ενα αίσθημα οτι εχουμε τεράστιες ανάγκες και πως θα τα βγάλουμε πέρα με ενα αμαξι κλπ. Δες και λιγο γυρω σου τι γίνεται. Επίσης αν δεις οτι δε σου φτάνουν οι χωροι σε ταξιδι κουβαλάς και μπσγκαζιερα 1-2 φορες το χρόνο. Επιπλεον τα παιδιά εχουν ανάγκες τα επομενα 5-10 χρόνια, μετα θα σου εχουν μείνει 2 μεγάλα αυτοκίνητα για σενα κ τη σύζυγο. Τα λεω γιατι πριν μερικά ποστς μου είπες γιατί δεν τα λεγες νωρίτερα μήπως θα παρεξηγιομουν?😃

Κρατα τα χρήματα, ταξιδια εχεις το C3 που είναι και αυτο καινούργιο, και κοιτα για ενα μικρότερο για τις δικες σου μετακινήσεις που δε θα σε ενοχλεί στη μέση, γιατί ξερω πως ειναι... καθε μερα κανω Χαλκίδα-Αθηνα με corsaki του 2010.

Επεξ/σία από poihths
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ρατσισμός με τα κορεάτικα καλά κρατά.Και είναι λογικό καθώς δεν έχει το απαιτούμενο πουλμούρ σε γειτονιές,συγγενείς και φίλους.Δεν πειράζει όμως! 

Σχετικά με την εγγύηση, ρωτώντας πωλητή στη Skoda για το γεγονός οτι έχουν μόνο 2 χρόνια εγγύηση, έβαλε την κασέτα και άρχισε σχόλια του στυλ ότι και τα 2 χρόνια είναι πολλά καθώς τα προβλήματα εμφανίζονται με το που βγεί απο το εργοστάσιο (κατασκευαστικά λάθη). Στις υπόλοιπες εταιρείες είπε, την πληρώνεις με την ακριβότερη τιμή τους και είναι τσάμπα λεφτά!!! Σημειωτέον οτι τα vag έχουν επέκταση εγγύησης μέσω ασφαλιστικής και οχι εργοστασιακή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...