Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυστυχώς η αντιπροσωπεία της σεατ έχει κλείσει στο Άργος έκλεισε στην Τρίπολη που μενω, Κόρινθο δε βρήκα κάτι και σκέφτομαι ότι αν πάρω το σεατ λεον που θα το πηγαίνω για σέρβις;;; νομίζω θα μπει το χέρι στην τσέπη για το Karoq.

επίσης σημερα μιλησα με ενα εξειδικευμένο συνεργείο για vag και μου πε μη πάρεις σεατ ειδικα εδώ επαρχία οι αντιπροσωπείες κλείνουν η μία μετα την αλλη και οτι η κεντρική αντιπροσωπεία εχει θεματα και σε δίκτυο σερβις και σε ανταλλακτικά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, DeStyl είπε

Όντως είναι κακή επίδοση , το άρθρο τους όμως γράφει ότι ευθύνονται τα ελαστικά για το αποτέλεσμα... Απ ότι γράφουν το αυτοκίνητο συμπεριφέρθηκε σωστά παρόλα αυτά εξακολουθούσε να γλιστράει.

Ελπίζω να είναι έτσι γιατί έχω ψηθεί αρκετά για το Λεόν, ίδιο αμάξι ειναι

Δεν το θεωρω και deal breaker το συγκεκριμενο τεστ. Απλα μια ιδεα για τις αντιδρασεις του καi το esp.

 

Αλιμονο αν ειναι να ακυρωνουμε επιλογες ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που “είδα φως και μπήκα “ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω το μηχανολογικό γνωρίζεται εάν είναι ανοιχτό Σάββατο πρωί ;;; Και εκτός αυτού τι χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω να πω ότι τυρανιεμαι ακόμη αν αξίζει να δώσω 26000€ για 4000χλμ τον χρόνο.

Πήγα και γύρισα εχθές με το c3 ταξιδακι, αν εξαιρέσεις ότι θα ήθελα πιο ξεκούραστη θέση οδήγησης και περισσότερη δύναμη γιατί νιώθω μία ανασφάλεια , πας από το α μέρος στο β .

Ούτε αν έχει LED σκέφτηκα, ούτε καθρέφτες αναδιπλούμενους , ούτε car play κτλ.

Νιώθω και μία ανασφάλεια να χρεωθώ για 5 χρόνια ενώ θα έχω 4 χρόνια εγγύηση και γενικά δεν έχω ξαναβάλει ποτέ τόσο μεγάλη δόση.

Άσχημο πράγμα να νιώθεις ότι θες πράγματα που δεν τα χρειάζεσαι τελικά , ναι θα γουστάρω να είμαι μέσα στο Leon , αξίζει να το πληρώνω 4 χρόνια?

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Aganaktismeni είπε

Συγνώμη που “είδα φως και μπήκα “ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω το μηχανολογικό γνωρίζεται εάν είναι ανοιχτό Σάββατο πρωί ;;; Και εκτός αυτού τι χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου ;;; 

Θα σου απαντήσω το προφανές.. όχι! Μη μου πεις βρήκες να το δώσεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οικογενειακό αυτοκίνητο χρειάζεσαι με χώρους και τουλάχιστον επαρκή ενεργητική και παθητική ασφάλεια.. Τα υπόλοιπα είναι επιθυμίες/ nice to have/ που καλό είναι να συμβαδίζουν με την οικονομική δυνατότητα του καθενός, και γενικά οι δόσεις θα πρέπει να είναι 20-25% του οικογενειακού εισοδήματος. -- Όλες οι δόσεις (στεγαστικά, αυτοκίνητα, πιστωτική..).

Ορίστε, όλα τα μυστικά σε 2 γραμμές...

Επεξ/σία από sacredcrow
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θα σου απαντήσω το προφανές.. όχι! Μη μου πεις βρήκες να το δώσεις;;

Λοιπόν παιδιά με πήρε ένας τύπος τηλ και μου είπε ότι θα έρθει το Σάββατο Βόλο και πως έχει ρωτήσει και του έχουν πει ότι τα μηχανολογικά είναι ανοιχτά το Σάββατο !! Κάτι δεν μου κόλλησε από την αρχή γτ διαβάζω και πως πρέπει να κανεις κατάθεση ένα παράβολο στην τράπεζα...... 🤔🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πάντως έχω να πω ότι τυρανιεμαι ακόμη αν αξίζει να δώσω 26000€ για 4000χλμ τον χρόνο.

Πήγα και γύρισα εχθές με το c3 ταξιδακι, αν εξαιρέσεις ότι θα ήθελα πιο ξεκούραστη θέση οδήγησης και περισσότερη δύναμη γιατί νιώθω μία ανασφάλεια , πας από το α μέρος στο β .

Ούτε αν έχει LED σκέφτηκα, ούτε καθρέφτες αναδιπλούμενους , ούτε car play κτλ.

Νιώθω και μία ανασφάλεια να χρεωθώ για 5 χρόνια ενώ θα έχω 4 χρόνια εγγύηση και γενικά δεν έχω ξαναβάλει ποτέ τόσο μεγάλη δόση.

Άσχημο πράγμα να νιώθεις ότι θες πράγματα που δεν τα χρειάζεσαι τελικά , ναι θα γουστάρω να είμαι μέσα στο Leon , αξίζει να το πληρώνω 4 χρόνια?

Ακριβώς έτσι είναι: το ξέρεις αλλά προσπαθείς να ξεγελάσεις τον εαυτό σου :-) (καλοπροεραιτα το λέω).

εχουμε οικογένειες πλέον, ασφάλεια, χώροι και πρακτικότητα πάνω από όλα και η αγορά γίνεται με κριτήρια τις ανάγκες άλλων πλέον.

καλο χρυσό το λεόν, αλλά τα φροντιστήρια, τα χόμπι των παιδιών και η γυναίκα έχουν προτεραιότητα.

(Στο λέει ένας ακόμα που έκλεισε αυτοκίνητο πριν από σένα ενώ δεν έψαχνε)

Επεξ/σία από koeltzakoatl
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πάντως έχω να πω ότι τυρανιεμαι ακόμη αν αξίζει να δώσω 26000€ για 4000χλμ τον χρόνο.

Πήγα και γύρισα εχθές με το c3 ταξιδακι, αν εξαιρέσεις ότι θα ήθελα πιο ξεκούραστη θέση οδήγησης και περισσότερη δύναμη γιατί νιώθω μία ανασφάλεια , πας από το α μέρος στο β .

Ούτε αν έχει LED σκέφτηκα, ούτε καθρέφτες αναδιπλούμενους , ούτε car play κτλ.

Νιώθω και μία ανασφάλεια να χρεωθώ για 5 χρόνια ενώ θα έχω 4 χρόνια εγγύηση και γενικά δεν έχω ξαναβάλει ποτέ τόσο μεγάλη δόση.

Άσχημο πράγμα να νιώθεις ότι θες πράγματα που δεν τα χρειάζεσαι τελικά , ναι θα γουστάρω να είμαι μέσα στο Leon , αξίζει να το πληρώνω 4 χρόνια?

Ποσες φορες αναρωτιέμαι το ιδιο χωρις να εχω και δύο παιδια; πολλες αλλα οσο ζουμε ελπιζουμε κανουμε όνειρα για το καλυτερο της οικογένειας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Πάντως έχω να πω ότι τυρανιεμαι ακόμη αν αξίζει να δώσω 26000€ για 4000χλμ τον χρόνο.

Πήγα και γύρισα εχθές με το c3 ταξιδακι, αν εξαιρέσεις ότι θα ήθελα πιο ξεκούραστη θέση οδήγησης και περισσότερη δύναμη γιατί νιώθω μία ανασφάλεια , πας από το α μέρος στο β .

Ούτε αν έχει LED σκέφτηκα, ούτε καθρέφτες αναδιπλούμενους , ούτε car play κτλ.

Νιώθω και μία ανασφάλεια να χρεωθώ για 5 χρόνια ενώ θα έχω 4 χρόνια εγγύηση και γενικά δεν έχω ξαναβάλει ποτέ τόσο μεγάλη δόση.

Άσχημο πράγμα να νιώθεις ότι θες πράγματα που δεν τα χρειάζεσαι τελικά , ναι θα γουστάρω να είμαι μέσα στο Leon , αξίζει να το πληρώνω 4 χρόνια?

Ταπεινη μου αποψη, η κασερι η το πολυ 18-24μηνο δοσεις. Αλλιως σε ξεσκιζουν.

Ποσα θες να δωσεις για προκαταβολη ειπαμε; και τι τελικο επιτοκιο εχουν στην σεατ;

Επεξ/σία από seppy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε παιδιά καλό είναι να κάνουμε αυτό που γουστάρουμε αλλά το θέμα είναι να το κάνεις και απόσβεση όπως έχω ξαναπεί.

Έχω κολλήσει να βγάζω τα γούστα μου με το αμάξι, από την άλλη προτιμώ να δώσω 1000€ να πάρω ένα στρώμα της προκοπής που έχω και τα θέματα μου και έχει κλείσει 10ετια αυτό που έχω , να πάρω ένα laptop ,να πάω κανά 2 χειμωνιάτικες εκδρομές με την οικογένειά γιατί πάντα είχα να πληρώσω ένα αμάξι, ένα σπίτι και δεν έμενε Φράγκο.

Δεν θέλω να βάλω μεγάλη δόση για άλλη μία φορά για μία 5 ετια , πρέπει να ρίξω τα θέλω μου , και να κοιτάξω για κάτι άνετο, με χώρους για τα λίγα ταξίδια που κάνω τον χρόνο.

Επίσης με τα 4 χρόνια εγγύησης του  Leon αν το έβαζα για 5 χρόνια δόση σκέφτομαι και αν βγάλει κάποιο προβλήματα στα 4.5 χρόνια ας πούμε τι γίνεται? Και θα το πληρώνω και θα πρέπει να το φτιάξω

Πφφφ προσπαθώ να οριμασω όπως βλέπετε αλλά ζοριζομαι λίγο

Το ιδανικό είναι να βρω κάτι με κάνα 17αρι χιλιάδες ευρώ , να βακωυ κανα ταληρο δάνειο για 2 χρόνια και να τελειώνω, κουράστηκα με τις δόσεις

Μία ζωή πληρώνω δόσεις σε αμάξια, σπίτια, υπολογιστές

8 λεπτά πριν, seppy είπε

Ταπεινη μου αποψη, η κασερι η το πολυ 18-24μηνο δοσεις. Αλλιως σε ξεσκιζουν.

Ποσα θες να δωσεις για προκαταβολη ειπαμε; και τι τελικο επιτοκιο εχουν στην σεατ;

10.000€ προκαταβολή , 3.9 επιτόκιο έχουν στην Seat αλλά έχω έναν ενδοιασμό εκτός αν έκαναν λάθος.

Γιατί για 14200€ δάνειο σε 60 μήνες μου είπαν 277€ δόση , και πέτυχα σήμερα μία προσφορά που είχα από Citroen C3 Aircross για 14000€ δάνειο σε 60 δόσεις πάλι με 7.5 επιτόκιο και έβγαινε 280€ δοση

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @tsofras όπως σου είπα και πριν καιρό καλύτερα να έχεις ένα αμαξάκι να κάνεις την δουλειά σου και με τα άλλα λεφτά να νιώθεις άνετος να κάνεις και τα ταξίδια σου όπως λες και να πάρεις και άλλα απαραίτητα πράγματα παρά να πάρεις όντως αυτό που γουστάρεις αλλά να μην το ευχαριστηθείς πλήρως γιατί θα σκέφτεσαι να λεφτά και αν θα είσαι τσιμα τσιμα , προσωπική άποψη βέβαια.

Άκυρο αλλά παρόλο που είναι ίδιο με τα προηγούμενα Μ αρέσει τρομερά το Τζουλιέτα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sacredcrow είπε

Οικογενειακό αυτοκίνητο χρειάζεσαι με χώρους και τουλάχιστον επαρκή ενεργητική και παθητική ασφάλεια.. Τα υπόλοιπα είναι επιθυμίες/ nice to have/ που καλό είναι να συμβαδίζουν με την οικονομική δυνατότητα του καθενός, και γενικά οι δόσεις θα πρέπει να είναι 20-25% του οικογενειακού εισοδήματος. -- Όλες οι δόσεις (στεγαστικά, αυτοκίνητα, πιστωτική..).

Ορίστε, όλα τα μυστικά σε 2 γραμμές...

Θα είμαι στο 33% του εισοδήματος για 8 μήνες , μετά στο 20% για 2 χρόνια και μετά στο 8% για άλλα 2 χρόνια.

Το ζόρι θα είναι τον πρώτο χρόνο ουσιαστικά , απλά σκέφτομαι ότι και τα επόμενα χρόνια ένα 10% θα μπορούσα να τα δίνω για εκδρομές αντί για το αμάξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε ρε παιδιά καλό είναι να κάνουμε αυτό που γουστάρουμε αλλά το θέμα είναι να το κάνεις και απόσβεση όπως έχω ξαναπεί.

Έχω κολλήσει να βγάζω τα γούστα μου με το αμάξι, από την άλλη προτιμώ να δώσω 1000€ να πάρω ένα στρώμα της προκοπής που έχω και τα θέματα μου και έχει κλείσει 10ετια αυτό που έχω , να πάρω ένα laptop ,να πάω κανά 2 χειμωνιάτικες εκδρομές με την οικογένειά γιατί πάντα είχα να πληρώσω ένα αμάξι, ένα σπίτι και δεν έμενε Φράγκο.

Δεν θέλω να βάλω μεγάλη δόση για άλλη μία φορά για μία 5 ετια , πρέπει να ρίξω τα θέλω μου , και να κοιτάξω για κάτι άνετο, με χώρους για τα λίγα ταξίδια που κάνω τον χρόνο.

Επίσης με τα 4 χρόνια εγγύησης του  Leon αν το έβαζα για 5 χρόνια δόση σκέφτομαι και αν βγάλει κάποιο προβλήματα στα 4.5 χρόνια ας πούμε τι γίνεται? Και θα το πληρώνω και θα πρέπει να το φτιάξω

Πφφφ προσπαθώ να οριμασω όπως βλέπετε αλλά ζοριζομαι λίγο

Το ιδανικό είναι να βρω κάτι με κάνα 17αρι χιλιάδες ευρώ , να βακωυ κανα ταληρο δάνειο για 2 χρόνια και να τελειώνω, κουράστηκα με τις δόσεις

Μία ζωή πληρώνω δόσεις σε αμάξια, σπίτια, υπολογιστές

10.000€ προκαταβολή , 3.9 επιτόκιο έχουν στην Seat αλλά έχω έναν ενδοιασμό εκτός αν έκαναν λάθος.

Γιατί για 14200€ δάνειο σε 60 μήνες μου είπαν 277€ δόση , και πέτυχα σήμερα μία προσφορά που είχα από Citroen C3 Aircross για 14000€ δάνειο σε 60 δόσεις πάλι με 7.5 επιτόκιο και έβγαινε 280€ δοση

Λιγο προσοχη με τα δανεια, σε βλεπω εισαι δοσακιας.

Αραξε, μαζεψε χρημα, ουτε το λεον θα φυγει ουτε κανενα αλλο, ουτε το θρεντ.Εχεις και το c3

Και γω απο το 18 ηθελα να παρω το xc40 με ψευτικες προκαταβολες και ευτυχως ο "κοφτης" με κρατησε 2 χρονια.και με το ψαξε ψαξε, αφησα και τα πανακριβα/πριμιουμ. Σε αυτα τις παραδεχομαι τις γυναικες. 

Επεξ/σία από seppy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras Κάνε ένα τεστ ντράιβ την Ιουλιέτα - μπορεί να είναι παλιό, να μην έχει πολλά μπλιμπλίκια, αλλά θα σου πρότεινα να της δώσεις μια ευκαιρία. Αν σου αρέσει εμφανισιακά δε χάνεις κάτι να το δεις. Είναι και αρκετά οικονομική!

Αν σκέφτεσαι τα χρήματα και ζορίζεσαι και γω θα σου πρότεινα πως δεν αξίζει να πιεστείς. Πάρε κάτι άλλο να κάνεις τη δουλειά σου, στην τελική αυτοκίνητα είναι. Ενεργητική και παθητική ασφάλεια και να σου αρέσει εμφανισιακά. Τα πολλά μπλιμπλίκια δεν τα κατάλαβα ποτέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...