Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sacredcrow είπε

Παιδιά μια βοήθεα παρακαλώ, τη γνώμη σας:

Σε γνωστή μου, της προτείνουν εταιρικό (leasing) αυτοκίνητο και πρέπει να επιλέξει:

Mini One (1.500cc - 102hp - αυτόματο - 4.0m)

Ford Puma (1000cc - 125hp - μηχανικό - 4.2m)

Mercedes A 160 (1332cc - 109hp - μηχανικό - 4.4m)

Προέρχεται από Polo, οπότε έχει μια ανασφάλεια με το αυτόματο κιβώτιο και το μέγεθος. Η καθημερινή της διαδρομή μικρή (15-20 χλμ) και θα έχει πάρκινγκ.

Τι λέτε, ποιο προτείνετε;

Να της πω να πάρει το one.. πιστεύω συνηθίζεται το αυτόματο.

Να ρωτήσει και το φόρο που θα πληρώνει εκείνη από την τσέπη της. Τα εταιρικά δεν είναι πάντα δωρεάν (τα συγκεκριμένα έχουν σίγουρα φόρο).

και επίσης είναι 3 εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Να ρωτήσει και το φόρο που θα πληρώνει εκείνη από την τσέπη της. Τα εταιρικά δεν είναι πάντα δωρεάν (τα συγκεκριμένα έχουν σίγουρα φόρο).

και επίσης είναι 3 εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα 

Ναι, τη ρώτησα.

Η έκδοση που τους δίνουν,  έχουν το ίδιο κόστος, δηλαδή 16,5Κ προ φόρων, οπότε η εφορία θα είναι ίδια και στα 3, περίπου €500 το χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sacredcrow είπε

Ναι, τη ρώτησα.

Η έκδοση που τους δίνουν,  έχουν το ίδιο κόστος, δηλαδή 16,5Κ προ φόρων, οπότε η εφορία θα είναι ίδια και στα 3, περίπου €500 το χρόνο

Καμια σχεση το mini one με το mini cooper..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sacredcrow είπε

Παιδιά μια βοήθεα παρακαλώ, τη γνώμη σας:

Σε γνωστή μου, της προτείνουν εταιρικό (leasing) αυτοκίνητο και πρέπει να επιλέξει:

Mini One (1.500cc - 102hp - αυτόματο - 4.0m)

Ford Puma (1000cc - 125hp - μηχανικό - 4.2m)

Mercedes A 160 (1332cc - 109hp - μηχανικό - 4.4m)

Προέρχεται από Polo, οπότε έχει μια ανασφάλεια με το αυτόματο κιβώτιο και το μέγεθος. Η καθημερινή της διαδρομή μικρή (15-20 χλμ) και θα έχει πάρκινγκ.

Τι λέτε, ποιο προτείνετε;

Να της πω να πάρει το one.. πιστεύω συνηθίζεται το αυτόματο.

κοιτα να δεις τι γίνεται, το ΜΙΝΙ είναι βαρύ αμάξι για τα 102 άλογα αλλά είναι αυτόματο. Η mercedes από την άλλη είναι μακρύ αμάξι και μπορεί να την προβληματίσει ως μεγεθος σε συγκριση με το πολάκι. Άρα μένει το PUMA ως ενδοιάμεση επιλογή και suv, αλλά της αρέσει? είναι το πιο "περίεργο" σε εμφάνιση...

Εγώ θα διάλεγα την μερσεντές, είναι πιο αυτοκίνητο όπως ειπώθηκε και πιο πάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sacredcrow είπε

Παιδιά μια βοήθεα παρακαλώ, τη γνώμη σας:

Σε γνωστή μου, της προτείνουν εταιρικό (leasing) αυτοκίνητο και πρέπει να επιλέξει:

Mini One (1.500cc - 102hp - αυτόματο - 4.0m)

Ford Puma (1000cc - 125hp - μηχανικό - 4.2m)

Mercedes A 160 (1332cc - 109hp - μηχανικό - 4.4m)

Προέρχεται από Polo, οπότε έχει μια ανασφάλεια με το αυτόματο κιβώτιο και το μέγεθος. Η καθημερινή της διαδρομή μικρή (15-20 χλμ) και θα έχει πάρκινγκ.

Τι λέτε, ποιο προτείνετε;

Να της πω να πάρει το one.. πιστεύω συνηθίζεται το αυτόματο.

To Puma φυσικά. Θέλει ερώτημα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Παίδες γύρισα

18000€ για 1.0 120 άλογα με 11.3 0 -100

Αντίστοιχα ντο Kia Ceed 1.0 21000€

Να τα χέσω τα χιλιαρια είπαμε να κάνω πίσω αλλά στον κινητήρα δυσκολεύομαι να πάω σε χιλιαρη με 17 κιλά ροπής

Ακόμη και η γυναίκα συμφωνεί

Πφφφ με βλέπω για Leon ....

Φιλε @tsofras το Kia ceed gt line 1.4 140 έχει 22000 ένα χιλιάρικο παραπάνω έχει και είναι καλη έκδοση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, pp6210 είπε

κοιτα να δεις τι γίνεται, το ΜΙΝΙ είναι βαρύ αμάξι για τα 102 άλογα αλλά είναι αυτόματο. Η mercedes από την άλλη είναι μακρύ αμάξι και μπορεί να την προβληματίσει ως μεγεθος σε συγκριση με το πολάκι. Άρα μένει το PUMA ως ενδοιάμεση επιλογή και suv, αλλά της αρέσει? είναι το πιο "περίεργο" σε εμφάνιση...

Εγώ θα διάλεγα την μερσεντές, είναι πιο αυτοκίνητο όπως ειπώθηκε και πιο πάνω. 

Ενας κανόνας πάντως λέει ότι στα εταιρικά παίρνεις αυτά που δεν θα αγοραζες σαν ιδιώτης... 

 

Επεξ/σία από koeltzakoatl
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, stationwa είπε

Φιλε @tsofras το Kia ceed gt line 1.4 140 έχει 22000 ένα χιλιάρικο παραπάνω έχει και είναι καλη έκδοση 

Κοιτάς κατάλογο?

Γιατί αν βάλεις χρώμα πινακίδες τέλη PDI αντίο ζωή.

Τέλος πάντων το συζητήσαμε και με την γυναίκα μου , θα μείνω στο Leon , εκπτώσεις προσπάθησα να κάνω και σε ομορφιά και σε εξοπλισμό αλλά σε χιλιαρη κινητήρα συγνώμη δεν μπορώ να πάω με τίποτα.

Και αν βάλουμε τα 22.000+ του Ceed που είναι από τα φθηνότερα > 1.2 που δεν είναι SUV και το επιτόκιο 8.5 η διαφορά σε σχέση με το Leon είναι αστεία.

Οπότε πάω κόντρα στο κατεστημένο των χιλιαριδων κινητήρων ( που οι συγκεκριμένοι έχουν περισσότερα τέλη από τον 1.5 του vag) να πάρω και αυτό που γουστάρω στην τελική γιατί με 2.000€ στην καλύτερη διαφορά , η διαφορά σε κινητήρα και ποιότητα είναι τεράστια

Αυτά σας εχω ζαλίσει ξέρω αλλά τι να κάνουμε εσάς και την γυναίκα μου έχω , ευτυχώς και αυτή συμφωνεί και με προτρέπει για το Leon 🤣

Στην τελική πάω για να το κρατήσω δέκα χρόνια καις ( καλά να είμαστε) μην το βλέπω και το μετανιώνω για 40€ στη δόση...

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κοιτάς κατάλογο?

Γιατί αν βάλεις χρώμα πινακίδες τέλη PDI αντίο ζωή.

Τέλος πάντων το συζητήσαμε και με την γυναίκα μου , θα μείνω στο Leon , εκπτώσεις προσπάθησα να κάνω και σε ομορφιά και σε εξοπλισμό αλλά σε χιλιαρη κινητήρα συγνώμη δεν μπορώ να πάω με τίποτα.

Και αν βάλουμε τα 22.000+ του Ceed που είναι από τα φθηνότερα > 1.2 που δεν είναι SUV και το επιτόκιο 8.5 η διαφορά σε σχέση με το Leon είναι αστεία.

Οπότε πάω κόντρα στο κατεστημένο των χιλιαριδων κινητήρων ( που οι συγκεκριμένοι έχουν περισσότερα τέλη από τον 1.5 του vag) να πάρω και αυτό που γουστάρω στην τελική γιατί με 2.000€ στην καλύτερη διαφορά , η διαφορά σε κινητήρα και ποιότητα είναι τεράστια

Αυτά σας εχω ζαλίσει ξέρω αλλά τι να κάνουμε εσάς και την γυναίκα μου έχω , ευτυχώς και αυτή συμφωνεί και με προτρέπει για το Leon 🤣

Στην τελική πάω για να το κρατήσω δέκα χρόνια καις ( καλά να είμαστε) μην το βλέπω και το μετανιώνω για 40€ στη δόση...

Εγώ νομίζω,και χωρίς διάθεση και ίχνος ειρωνείας ότι περνάς κρίση μέσης ηλικίας. 

Μου θυμίζεις λίγο την πεθερά μου που όσο και να το σκεφτεί ΔΕΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Παίδες γύρισα

18000€ για 1.0 120 άλογα με 11.3 0 -100

Αντίστοιχα ντο Kia Ceed 1.0 21000€

Να τα χέσω τα χιλιαρια είπαμε να κάνω πίσω αλλά στον κινητήρα δυσκολεύομαι να πάω σε χιλιαρη με 17 κιλά ροπής

Ακόμη και η γυναίκα συμφωνεί

Πφφφ με βλέπω για Leon ....

Είναι όντως πολύ ακριβά ρε γμτ. Τελικά το 308 1,2 110 στα 17000 πιστεύω είναι καλό value for money, όπως και το opel astra, νομίζω εκεί παίζει και αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίο πάτημα το 308! Χαίρεσαι να το οδηγείς! Σαν να πέρασε και δεν ακούμπησε όμως...Από την άλλη, ο επιλογέας ταχυτήτων ψιλοάθλιος.

Επεξ/σία από sargus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, St3liosGr είπε

Εγώ νομίζω,και χωρίς διάθεση και ίχνος ειρωνείας ότι περνάς κρίση μέσης ηλικίας. 

Μου θυμίζεις λίγο την πεθερά μου που όσο και να το σκεφτεί ΔΕΝ

Καμία παρεξήγηση , ένα από αυτά που έχω αναφέρει στο ποστ είναι ότι έχω κλείσει και 4 μήνες δουλειάς από το σπίτι , δεν βλέπω κάποιον άλλο άνθρωπο εκτός από τα παιδιά μου και την γυναίκα μου , οπότε έχω και τα ψυχολογικά μου μαζί με όλα τα άλλα.

Με αποτέλεσμα να έχω διογκώσει στο μυαλό μου κάτι τόσο απλό όσο μία αγορά αυτοκινήτου και να αλλάζω καθημερινά γνώμες.

Θα έρθουν οι διακοπές όμως σε λίγο και πιστεύω θα στρώσω

8 λεπτά πριν, barimagas είπε

Είναι όντως πολύ ακριβά ρε γμτ. Τελικά το 308 1,2 110 στα 17000 πιστεύω είναι καλό value for money, όπως και το opel astra, νομίζω εκεί παίζει και αυτό. 

Δεν μπορώ ρε γμτ να πέσω τόσο πολύ, έχω μάθει με άλλους κινητήρες εδώ και μία δεκαετία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ θα πάει διακοπές ο @tsofras...

Αυτό μεταφράζεται σε 

 

"Παίδες είμαι διακοπές στο x μέρος. Είναι παρκαρισμένο εδώ το y όχημα με γερμανικές πινακίδες. Μιλάμε έχω πάθει σοκ, τι αμαξαρα είναι αυτή; Πότε έρχεται Ελλάδα, πόσο κοστίζει; Παρατάω γυναίκα κ παιδιά γυρίζω Αθήνα να πάω στην αντιπροσωπεία του y αυτοκινήτου να μιλήσω με εισαγωγέα να δω. Νομίζω κατέληξα αυτό το y θα παρω"

 

To be continued.... 

 

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν μπορώ ρε γμτ να πέσω τόσο πολύ, έχω μάθει με άλλους κινητήρες εδώ και μία δεκαετία

Γίνε αλφίστας να γουστάρεις! :)

 

Αποκτήστε την δική σας Alfa Romeo Giulietta Super από 15.990€* , όφελος έως 3.800€ , 1η Δόση το 2021 και 4 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση (ή 160.000 χλμ.) και οδική βοήθεια.


Μια Giulietta. Διαφορετικές εκφάνσεις της ίδιας προσωπικότητας. Επιλέξτε την έκδοση που σας ταιριάζει και αποκτήστε την τώρα σε ασυναγώνιστη τιμή και πλούσιο εξοπλισμό.

Ενδεικτικός εξοπλισμός (έκδοση Super)

  • Ζάντες αλουμινίου 16’’
  • Προβολείς ομίχλης
  • Αυτόματος διζωνικός κλιματισμός
  • Εμπρός υποβραχιόνιο με θήκη
  • ESP με Brake-Assist και Hill Assist
  • Cruise control με Speed Limiter
  • Αισθητήρες παρκαρίσματος
Επεξ/σία από djcat
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, djcat είπε

Γίνε αλφίστας να γουστάρεις! :)

Αποκτήστε την δική σας Alfa Romeo Giulietta Super από 15.990€* , όφελος έως 3.800€ , 1η Δόση το 2021 και 4 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση (ή 160.000 χλμ.) και οδική βοήθεια.


Μια Giulietta. Διαφορετικές εκφάνσεις της ίδιας προσωπικότητας. Επιλέξτε την έκδοση που σας ταιριάζει και αποκτήστε την τώρα σε ασυναγώνιστη τιμή και πλούσιο εξοπλισμό.

Ενδεικτικός εξοπλισμός (έκδοση Super)

  • Ζάντες αλουμινίου 16’’
  • Προβολείς ομίχλης
  • Αυτόματος διζωνικός κλιματισμός
  • Εμπρός υποβραχιόνιο με θήκη
  • ESP με Brake-Assist και Hill Assist
  • Cruise control με Speed Limiter
  • Αισθητήρες παρκαρίσματος

Μόνο Giulia....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...