Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Κοιτάς κατάλογο?

Γιατί αν βάλεις χρώμα πινακίδες τέλη PDI αντίο ζωή.

Τέλος πάντων το συζητήσαμε και με την γυναίκα μου , θα μείνω στο Leon , εκπτώσεις προσπάθησα να κάνω και σε ομορφιά και σε εξοπλισμό αλλά σε χιλιαρη κινητήρα συγνώμη δεν μπορώ να πάω με τίποτα.

Και αν βάλουμε τα 22.000+ του Ceed που είναι από τα φθηνότερα > 1.2 που δεν είναι SUV και το επιτόκιο 8.5 η διαφορά σε σχέση με το Leon είναι αστεία.

Οπότε πάω κόντρα στο κατεστημένο των χιλιαριδων κινητήρων ( που οι συγκεκριμένοι έχουν περισσότερα τέλη από τον 1.5 του vag) να πάρω και αυτό που γουστάρω στην τελική γιατί με 2.000€ στην καλύτερη διαφορά , η διαφορά σε κινητήρα και ποιότητα είναι τεράστια

Αυτά σας εχω ζαλίσει ξέρω αλλά τι να κάνουμε εσάς και την γυναίκα μου έχω , ευτυχώς και αυτή συμφωνεί και με προτρέπει για το Leon 🤣

Στην τελική πάω για να το κρατήσω δέκα χρόνια καις ( καλά να είμαστε) μην το βλέπω και το μετανιώνω για 40€ στη δόση...

Με τους χιλιάριδες γιατί έχεις τέτοιο κόλλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, imr είπε

Με τους χιλιάριδες γιατί έχεις τέτοιο κόλλημα?

Πακέτο με την ροπή και τα άλογα , όχι λόγω κυβικών, τον χιλιαρη ας πούμε της Ford με τα 155 θα τον κοιταγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Σου ανέφεραν μήπως τπτ για το facelift του i30?
Αν ξέρουν ημερομηνίες άφιξης κλπ. πχ?

Μου είπαν ότι εκτός από ετοιμοπαραδοτο i30 που έχει μόνο σε άσπρο και ασημί δεν κάνουν άλλες παραγγελίες και περιμένουν το νέο μέχρι Δεκέμβρη

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

@tsofras αφού δεν πας σε χιλιάρι leon ή scala.

Ε ναι , οπότε Leon

Να δω τι θα κάνετε όταν πάρω αμάξι και δεν γυρίζω τις αντιπροσωπείες κάθε εβδομάδα 🤣

Επίσης μου κάνει εντύπωση που δεν έχω βρει ούτε έναν πωλητή να ξέρει για τα νέα τέλη ταξινόμησης και τους τα εξηγώ εγώ, δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ είμαι ενημερωμένος για την δουλεία μου

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, djcat είπε

Γίνε αλφίστας να γουστάρεις! :)

Αποκτήστε την δική σας Alfa Romeo Giulietta Super από 15.990€* , όφελος έως 3.800€ , 1η Δόση το 2021 και 4 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση (ή 160.000 χλμ.) και οδική βοήθεια.


Μια Giulietta. Διαφορετικές εκφάνσεις της ίδιας προσωπικότητας. Επιλέξτε την έκδοση που σας ταιριάζει και αποκτήστε την τώρα σε ασυναγώνιστη τιμή και πλούσιο εξοπλισμό.

Ενδεικτικός εξοπλισμός (έκδοση Super)

  • Ζάντες αλουμινίου 16’’
  • Προβολείς ομίχλης
  • Αυτόματος διζωνικός κλιματισμός
  • Εμπρός υποβραχιόνιο με θήκη
  • ESP με Brake-Assist και Hill Assist
  • Cruise control με Speed Limiter
  • Αισθητήρες παρκαρίσματος

Α και γαμώ τους εξοπλισμούς. 

Ότι είχε το ibiza που πήρα το 2010. Εκτός του clima.

Και 16αρες ζάντες , οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά το μόνο αυτοκίνητο που μου έκανε κλικ φέτος στη μικρομεσαία κατηγορία είναι το Captur: πιο ώριμο από ποτέ, με ευδιάκριτη σχεδίαση χωρίς υπερβολές, πολιτισμένο τετρακύλινδρο κινητήρα, γαλλική κομψότητα στο εσωτερικό, με ποικιλία χρωματικών επιλογών και διχρωμίες και γενικά ένα πολιτισμένο κόμπακτ crossover που σου προσφέρει τη δυνατότητα για οικογενειακές αποδράσεις και εκτός πεπατημένης οδού, χωρίς να πηγαίνεις σαν τον κάβουρα στο χωματόδρομο από φόβο μην χτυπήσεις το πάτωμα του αυτοκινήτου ή την εξάτμιση. Παρόλα αυτά δεν πρόκειται να προβώ σε αγορά αυτοκινήτου εντός του 2020.

Θεωρώ πως από το να αγοράσει κανείς φέτος το καλοκαίρι ένα συμβατικό αμάξι θερμικού κινητήρα ξοδεύοντας πάνω από 20k, θα ήταν προτιμότερο και πιο συνετό να μην βιαστεί, όχι μόνο γιατί πιθανότατα δεν θα είναι διαθέσιμο ώστε να προλάβει να το χαρεί στις καλοκαιρινές του διακοπές, αλλά κυρίως γιατί η φετινή χρονιά είναι η πλέον μεταβατική της 20ετίας, καθώς αναμένεται από το 2021 να αλλάξουν πάρα πολλά στον τομέα της αυτοκίνησης με την αγορά να κατακλύζεται από πληθώρα ηλεκτρικών και υβριδικών μοντέλων. Ειδικά αν σκοπεύει κανείς να το κρατήσει και καμιά δεκαετία, θα μετανιώνει για την επιλογή του τα υπόλοιπα 9 χρόνια. Και κυρίως για την ανυπομονησία του! Όποιος κάνει υπομονή ως τον Μάρτιο-Απρίλιο του '21 θα βγει κερδισμένος ό,τι κι αν επιλέξει. Ήδη ψηφίστηκε το νομοσχέδιο για την προώθηση της ηλεκτροκίνησης...

Επεξ/σία από Cenio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Cenio είπε

Προσωπικά το μόνο αυτοκίνητο που μου έκανε κλικ φέτος στη μικρομεσαία κατηγορία είναι το Captur: πιο ώριμο από ποτέ, με ευδιάκριτη σχεδίαση χωρίς υπερβολές, πολιτισμένο τετρακύλινδρο κινητήρα, γαλλική κομψότητα στο εσωτερικό, με ποικιλία χρωματικών επιλογών και διχρωμίες και γενικά ένα πολιτισμένο κόμπακτ crossover που σου προσφέρει τη δυνατότητα για οικογενειακές αποδράσεις και εκτός πεπατημένης οδού, χωρίς να πηγαίνεις σαν τον κάβουρα στο χωματόδρομο από φόβο μην χτυπήσεις το πάτωμα του αυτοκινήτου ή την εξάτμιση. Παρόλα αυτά δεν πρόκειται να προβώ σε αγορά αυτοκινήτου εντός του 2020.

Θεωρώ πως από το να αγοράσει κανείς φέτος το καλοκαίρι ένα συμβατικό αμάξι θερμικού κινητήρα ξοδεύοντας πάνω από 20k, θα ήταν προτιμότερο και πιο συνετό να μην βιαστεί, όχι μόνο γιατί πιθανότατα δεν θα είναι διαθέσιμο ώστε να προλάβει να το χαρεί στις καλοκαιρινές του διακοπές, αλλά κυρίως γιατί η φετινή χρονιά είναι η πλέον μεταβατική της 20ετίας, καθώς αναμένεται από το 2021 να αλλάξουν πάρα πολλά στον τομέα της αυτοκίνησης με την αγορά να κατακλύζεται από πληθώρα ηλεκτρικών και υβριδικών μοντέλων. Ειδικά αν σκοπεύει κανείς να το κρατήσει και καμιά δεκαετία, θα μετανιώνει για την επιλογή του τα υπόλοιπα 9 χρόνια. Και κυρίως για την ανυπομονησία του! Όποιος κάνει υπομονή ως τον Απρίλιο-Μάιο του '21 θα βγει κερδισμένος. Ήδη ψηφίστηκε το νομοσχέδιο για την προώθηση της ηλεκτροκίνησης...

Δλδ εσυ πιστεύεις ότι σε 6 μήνες θα γεμίσουμε με σταθμούς φόρτισης στην Ελλάδα , τα αυτοκίνητα από 250-300 μαξ χλμ αυτονομία που έχουν τώρα θα διπλασιαστεί ώστε να αξίζει να περιμένει κάποιος μέχρι τον Απρίλη για ηλεκτρικό ?
Εγώ δλδ που έχω εξοχικό σε απόσταση 220χλμ , άντε και πήγα , εκει τι θα κάνω θα βγάζω μπαλαντέζα να το φορτίσω στα 50 μέτρα που το παρκάρω ?

Καταλαβαίνω την λογική που το λες , αλλά επειδή όχι μόνο είμαστε στην Ελλάδα αλλά δεν είναι ώριμη η αγορά του αυτοκινήτου με τα ηλεκτρικά , σε 5 χρόνια μπορεί και να αξίζει . Νωρίτερα πιστεύω πως όχι , αλλά δεν είμαι και μάντης απλά βλέπω τα χάλια μας.

Ποδηλατοδρομους δεν έχουμε σε αυτή την χώρα , οι σταθμοί φόρτισης μας μάραναν 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά είμαι απόλυτα βέβαιος ότι η ηλεκτροκίνηση θα έχει λαμπρό μέλλον ΚΑΙ στην Ελλάδα και ότι οι σταθμοί φόρτισης θα ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια, από την εθνική οδό μέχρι και το τελευταίο κουτσοχώρι σε χρόνο dt. Ειδικά αν πέσουν και επιδοτήσεις... πού θα επενδυθούν τόσα δις ευρωπαϊκού μποναμά; Θυμάμαι προ 10ετίας περίπου όταν πρωτοκυκλοφόρησαν τα smartphones, οι περισσότεροι τα αντιμετώπιζαν με επιφύλαξη και σκεπτικισμό, ωστόσο η τεχνολογία και το μάρκετινγκ γνωρίζουν όλα τα μυστικά και τις τεχνικές για να καθιερώσουν τα νέα προϊόντα.

Οι Κινέζοι πάντως είναι ήδη πανέτοιμοι για να μπουν δυναμικά στην ηλεκτροκίνηση... Ασία και Ευρώπας σίγουρα, δεν ξέρω για Αμερική... ελέω Τράμπα...

Xpeng P7

spacer.png

 

Επεξ/σία από Cenio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Cenio είπε

Προσωπικά είμαι απόλυτα βέβαιος ότι η ηλεκτροκίνηση θα έχει λαμπρό μέλλον ΚΑΙ στην Ελλάδα και ότι οι σταθμοί φόρτισης θα ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια, από την εθνική οδό μέχρι και το τελευταίο κουτσοχώρι σε χρόνο dt. Ειδικά αν πέσουν και επιδοτήσεις... πού θα επενδυθούν τόσα δις ευρωπαϊκού μποναμά; Θυμάμαι προ 10ετίας περίπου όταν πρωτοκυκλοφόρησαν τα smartphones, οι περισσότεροι τα αντιμετώπιζαν με επιφύλαξη και σκεπτικισμό, ωστόσο η τεχνολογία και το μάρκετινγκ γνωρίζουν όλα τα μυστικά και τις τεχνικές για να καθιερώσουν τα νέα προϊόντα.

Δεκτό απλά εσύ ανέφερες για "υπομονή μέχρι Απρίλιο του 2021 και δεν θα χάσατε". Συν ότι το κόστος ειναι απαγορευτικό ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω πως είμαι ανακόλουθος στα λεγόμενά μου. Ένα απλό παράδειγμα: πότε κρίνεις πιο συμφέρουσα την αγορά ενός υβριδικού, είτε Plug-in είτε mild, σήμερα ή μετά από 8 μήνες; Εκτός από την έκπτωση που θα έχεις λόγω νομοθεσίας, ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης σε μεγάλο βαθμό θα διορθώσει και τις σημερινές στρεβλώσεις στην τιμολογιακή πολιτική των εταιριών. Είναι ηλίου φαεινότερο πως η αγορά λόγω ανταγωνισμού και λανσαρίσματος νέων τεχνολογιών θα λειτουργήσει προς όφελος των καταναλωτών ό,τι τεχνολογία κι αν επιλέξουν, υβριδική ή συμβατική.

Επεξ/σία από Cenio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν βλέπεις τη Vw να επενδύει δισεκατομμύρια στην μετατροπή εργοστασίων της για να ακολουθήσει και αυτη την εξέλιξη της ηλεκτροκίνησης, τότε πρέπει να σεπροβληματίζει. Επιπλέον ναι οι μπαταρίες είναι ακριβές, παρόλαυτα με προβλέψεις το 2023 οι τιμές συμβατικού ηλεκτρικού θα ειναι ιδιες πολυ νωρίτερα αποτι ειχε προβλεφθεί. Οι επιδοτήσεις και οι εκπτώσεις που έρχονται απεξω γίνονται για να ενισχυθεί η ηλεκτροκίνηση - μαμά Γερμανία. Εγω θεωρώ οτι τα συμβατικά θα συνεχίσουν να υπάρχουν παράλληλα για πολλα χρόνια κάποια στιγμή ομως θα γινουν ασύμφορα λογω φορων κλπ - αυτα ομως θα ερθουν σε καμια 10ετια. Μέχρι τότε θα βλέπουμε πολλα ηλεκτροκίνητα στο δρόμο και σταθμούς φόρτισης, παρολο που ειμαστε ανοργανωτοι καθοτι καποιους Ευρωπαίους θα βολεψει η ριζική αλλαγη της αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Στο i30 υπάρχει και ο 1000άρης τούρμπο με τα 120 άλογα, το έκανα test drive πριν λίγο καιρό και με άφησε πολύ ικανοποιημένο, κάπου στα 17.500 μου το άφηνε ο πωλητής...
Για μένα πάντως ρώτα τους αν γνωρίζουν πληροφορίες για το facelift! Υποτίθεται είναι να έρθει τον Σεπτέμβρη, αλλά συνήθως τις περισσότερες φορές τα φέρνουν πιο νωρίς, οπότε μήπως είσαι τυχερός και έρθει μέσα στον Αύγουστο γτ ξέρω ότι η παραγωγή του έχει ξεκινήσει και απ'ότι διάβασα θα υπάρχει και διαθέσιμος κινητήρας 1,5 κυβικά με 160 άλογα!!
Περιμένω και γω απάντηση για την N Line έκδοση που μ'αρέσει αρκετά...

Επειδη κοιταζω i30 fastback τα facelift μοντελα λενε οτι θα ερθουν προς Νοεμβριο.
Εχουν παρουσιαστει. Μπειτε στην hyundai europe και τα εχουν ανεβασει.
https://www.hyundai.com/eu/models/i30.html

 

@tsofras Πως και δε κοιτας alfa romeo giulieta ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Cenio είπε

Προσωπικά το μόνο αυτοκίνητο που μου έκανε κλικ φέτος στη μικρομεσαία κατηγορία είναι το Captur: πιο ώριμο από ποτέ, με ευδιάκριτη σχεδίαση χωρίς υπερβολές, πολιτισμένο τετρακύλινδρο κινητήρα, γαλλική κομψότητα στο εσωτερικό, με ποικιλία χρωματικών επιλογών και διχρωμίες και γενικά ένα πολιτισμένο κόμπακτ crossover που σου προσφέρει τη δυνατότητα για οικογενειακές αποδράσεις και εκτός πεπατημένης οδού, χωρίς να πηγαίνεις σαν τον κάβουρα στο χωματόδρομο από φόβο μην χτυπήσεις το πάτωμα του αυτοκινήτου ή την εξάτμιση. Παρόλα αυτά δεν πρόκειται να προβώ σε αγορά αυτοκινήτου εντός του 2020.

Θεωρώ πως από το να αγοράσει κανείς φέτος το καλοκαίρι ένα συμβατικό αμάξι θερμικού κινητήρα ξοδεύοντας πάνω από 20k, θα ήταν προτιμότερο και πιο συνετό να μην βιαστεί, όχι μόνο γιατί πιθανότατα δεν θα είναι διαθέσιμο ώστε να προλάβει να το χαρεί στις καλοκαιρινές του διακοπές, αλλά κυρίως γιατί η φετινή χρονιά είναι η πλέον μεταβατική της 20ετίας, καθώς αναμένεται από το 2021 να αλλάξουν πάρα πολλά στον τομέα της αυτοκίνησης με την αγορά να κατακλύζεται από πληθώρα ηλεκτρικών και υβριδικών μοντέλων. Ειδικά αν σκοπεύει κανείς να το κρατήσει και καμιά δεκαετία, θα μετανιώνει για την επιλογή του τα υπόλοιπα 9 χρόνια. Και κυρίως για την ανυπομονησία του! Όποιος κάνει υπομονή ως τον Μάρτιο-Απρίλιο του '21 θα βγει κερδισμένος ό,τι κι αν επιλέξει. Ήδη ψηφίστηκε το νομοσχέδιο για την προώθηση της ηλεκτροκίνησης...

Καλο το τρολλευ

Αλλιως εισαι εντελως εκτος πραγματικοτητας εαν πιστευεις οτι σε ενα 8μηνο θα εχεις δικτυο με σταθμους για ηλεκτρικα αυτοκινητα.

Μονο και μονο η μελετη για την επιβαρυνση του υπαρχοντος grid θελει τοσο και εσυ μιλας για υλοποιηση την στιγμη που εχεις ηδη μικροπροβληματα κατα της διαρκεια του καλοκαιριου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...