Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, imr said:

Οπως ειπες ομως πλεον τα Β segment ειναι ολοκληρωμενα αυτοκινητα. Ενα φιεστα η ιμπιζα η μικρα μπορουν να κανουν τα παντα καλυτερα απο ενα c segment 10ετιας. Καλυπτουνσιγουρα  μια 3μελη και ισως μια 4μελη οικογενεια.

οι χώροι μπορεί να πλησιάζουν χωρίς να φτάνουν
η ποιότητα όχι

4 minutes ago, tsofras said:

Αντί για piano black έχει φιλέτο με δέρμα στα δεξιά κατά τα άλλα έτσι είναι

κατάλαβα,
κάπως έτσι
twocolumnsimagetoggle.resizedViewPort.no

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, imr είπε

Μια χαρα Ποσο καιρο σου ειπαν παραδοση?

Για τις αναγκες σου αο τις καλυτερες επιλογες και παρα πολυ καλη τιμη για αυτα που εχει. Αν ποτε σε ξενερωει κατι σκεψου ποσα λεφτα γλυτωσες απο το λεον

Οπως ειπες ομως πλεον τα Β segment ειναι ολοκληρωμενα αυτοκινητα. Ενα φιεστα η ιμπιζα η μικρα μπορουν να κανουν τα παντα καλυτερα απο ενα c segment 10ετιας. Καλυπτουνσιγουρα  μια 3μελη και ισως μια 4μελη οικογενεια.

Σε καμία δεκαριά μέρες , όντως για τις ανάγκες μου είναι κομπλέ , αν αλλάξουν οι ανάγκες το δίνω στην γυναίκα και έχει ο Θεός 🤣

Αν και νομίζω ότι θα βολευτω το μέγεθος

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

οι χώροι μπορεί να πλησιάζουν χωρίς να φτάνουν
η ποιότητα όχι

κατάλαβα,
κάπως έτσι
twocolumnsimagetoggle.resizedViewPort.no

Σωστα τωρα αν εχει φωτισμους κτλ δεν ξερω δεβ εδω δει κανενα fr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Έλα παίδες γύρισα από Seat... 

Οποτε το έκλεισα να τελειώνω.. 

Αντε με το καλό! Και ωραία επιλογή χρώματος.. Μπράβο 🤘🤘

1 ώρα πριν, KoreanW είπε

το σημαντικό είναι που είσαι χαρούμενος με την τελική επιλογή
και καλοτάξιδο

 

Αυτό ακριβώς!! ++

50 λεπτά πριν, chill είπε

Από Leon σε Ibiza; Ρε @tsofras ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΑΘΡΩΠΕ (χωρίς ν έτσι χαχα).

image.png.2422806216e1f61e5bc65477b1290880.png

Επεξ/σία από eMike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σε καμία δεκαριά μέρες , όντως για τις ανάγκες μου είναι κομπλέ , αν αλλάξουν οι ανάγκες το δίνω στην γυναίκα και έχει ο Θεός 🤣

Αν και νομίζω ότι θα βολευτω το μέγεθος

Σωστα τωρα αν εχει φωτισμους κτλ δεν ξερω δεβ εδω δει κανενα fr

Αυτο ειναι αλλο ενα καλο με το μικρο. Σε 4 χρονια που θα το ξεχρεωσεις μπορεις να το κρατησεις για 2ο και να παρεις κατι αλλο. Ειναι πιο ευελικτο, το Λεον δυσκολα το κρατουσες για 2ο αν ηθελες να το αλλαξεις

33 λεπτά πριν, KoreanW είπε

οι χώροι μπορεί να πλησιάζουν χωρίς να φτάνουν
η ποιότητα όχι

 

Η Ποιοτητα και το οτι εχει σκληρα πλαστικα ειναι σχετικο και για μενα δεν εχουν τοση σημασια.

Φυσικα ειναι καλυτερο ενα αυτοκινητο με μαλακα πλαστικα/δερμα/υφασμα απο ενα εντελως πλαστικο, αλλα ειναι κατι που προσωπικα θα εκανα υποχωρηση ευκολα για μικρτερη τιμη

Καποια αλλα κομματια λιγοτερο εξελιγμενα του ibiza λογω b κατηγοριας μπορει να βγουν και σε θετικο ( πχ τα κουμπια για κλιμα αντι για full touch)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imr είπε

Αυτο ειναι αλλο ενα καλο με το μικρο. Σε 4 χρονια που θα το ξεχρεωσεις μπορεις να το κρατησεις για 2ο και να παρεις κατι αλλο. Ειναι πιο ευελικτο, το Λεον δυσκολα το κρατουσες για 2ο αν ηθελες να το αλλαξεις

Η Ποιοτητα και το οτι εχει σκληρα πλαστικα ειναι σχετικο και για μενα δεν εχουν τοση σημασια.

Φυσικα ειναι καλυτερο ενα αυτοκινητο με μαλακα πλαστικα/δερμα/υφασμα απο ενα εντελως πλαστικο, αλλα ειναι κατι που προσωπικα θα εκανα υποχωρηση ευκολα για μικρτερη τιμη

Καποια αλλα κομματια λιγοτερο εξελιγμενα του ibiza λογω b κατηγοριας μπορει να βγουν και σε θετικο ( πχ τα κουμπια για κλιμα αντι για full touch)

Να σου πω πάντα είχα κόλλημα με τα σκληρά πλαστικά αλλά τώρα τελευταία με το c3 κατάλαβα ότι απλά μία ιδέα ήταν ούτε καν τα ακουμπάς

Επίσης με βοήθησε και το ποστ εδώ που κάποιος φίλος έγραψε δεν τρώμε και επάνω στο ταμπλό και είχε απόλυτο δίκιο

Στην τελική όταν τον οδήγησα κατάλαβα ότι μου κάνει και ήταν αρκετό.

Προφανώς και θα ήθελα μαλακά υλικά αλλά σε αυτά τα λεφτά μην τα ζητάμε όλα , προτιμώ σκληρά πλαστικά και αισθητήρες φωτός και βροχής, αναδιπλούμενους καθρέφτες , κλιματισμό κτλ σε σχέση με άλλα που είδα με μαλακά πλαστικά και τίποτα από τα παραπάνω

Και ξαναλέω με κέρδισε και η λιτότητα με τα φυσικά κουμπιά και την ρεζερβαυ ( που καταντησαμε)

Ειλικρινά αν είχε Led και Ηλιοροφή θα ήμουν τρισευτιχισμενος αλλά δεν πειράζει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, imr είπε

Η Ποιοτητα και το οτι εχει σκληρα πλαστικα ειναι σχετικο και για μενα δεν εχουν τοση σημασια.

Φυσικα ειναι καλυτερο ενα αυτοκινητο με μαλακα πλαστικα/δερμα/υφασμα απο ενα εντελως πλαστικο, αλλα ειναι κατι που προσωπικα θα εκανα υποχωρηση ευκολα για μικρτερη τιμη

δεν έχεις δει το kona, γιαυτό μιλάς.......

ακόμα τρέχω......😁

Επεξ/σία από procostas1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, imr said:

Η Ποιοτητα και το οτι εχει σκληρα πλαστικα ειναι σχετικο και για μενα δεν εχουν τοση σημασια.

Φυσικα ειναι καλυτερο ενα αυτοκινητο με μαλακα πλαστικα/δερμα/υφασμα απο ενα εντελως πλαστικο, αλλα ειναι κατι που προσωπικα θα εκανα υποχωρηση ευκολα για μικρτερη τιμη

Καποια αλλα κομματια λιγοτερο εξελιγμενα του ibiza λογω b κατηγοριας μπορει να βγουν και σε θετικο ( πχ τα κουμπια για κλιμα αντι για full touch)

μάλλον δεν κατάλαβες τί εννοώ ποιότητα διαφορετική μεταξύ B- και C- segment

δεν εννοώ αυτό που ο πολύς κόσμος καταλαβαίνει με τα μαλακά πλαστικά και τις ευχάριστες επενδύσεις
ναι και αυτά αλλά όχι μόνο

πρόκειται για διαφορετική κατασκευαστική στάθμη σε κάθε πτυχή
λχ από τα ενισχυμένα κι αθόρυβα κλιματιστικά με τους αεραγωγούς μπρος-πίσω και τα εξελιγμένα ηλεκτρονικά
μέχρι τις καλυτερες ηχομονώσεις και τα πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά

όπως και να το κάνουμε, low cost είναι κάθε χαμηλότερο segment πολύ περισσότερο από τα ανώτερα

κατά τα λοιπά,
καλά κάνει ο tsofras και δεν πάει αυτή τη στιγμή σε C-segment vag γιατί και φυσικά κουμπιά θα έχει στο clima
αλλά και επειδή ίσως να είχε να αντιμετωπίσει προβλήματα νεότητας σε ένα Golf/Leon/Octavia/A3 ιδίως με τα hybrid, τον 1.5tsi και τα infotainment

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, KoreanW είπε

μάλλον δεν κατάλαβες τί εννοώ ποιότητα διαφορετική μεταξύ B- και C- segment

δεν εννοώ αυτό που ο πολύς κόσμος καταλαβαίνει με τα μαλακά πλαστικά και τις ευχάριστες επενδύσεις
ναι και αυτά αλλά όχι μόνο

πρόκειται για διαφορετική κατασκευαστική στάθμη σε κάθε πτυχή
λχ από τα ενισχυμένα κι αθόρυβα κλιματιστικά με τους αεραγωγούς μπρος-πίσω και τα εξελιγμένα ηλεκτρονικά
μέχρι τις καλυτερες ηχομονώσεις και τα πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά

όπως και να το κάνουμε, low cost είναι κάθε χαμηλότερο segment πολύ περισσότερο από τα ανώτερα

κατά τα λοιπά,
καλά κάνει ο tsofras και δεν πάει αυτή τη στιγμή σε C-segment vag γιατί και φυσικά κουμπιά θα έχει στο clima
αλλά και επειδή ίσως να είχε να αντιμετωπίσει προβλήματα νεότητας σε ένα Golf/Leon/Octavia/A3 ιδίως με τα hybrid, τον 1.5tsi και τα infotainment

Σε κανά χρόνο τελειώνει το δάνειο του σπιτιού , σε 2 του αυτοκινήτου της γυναίκας.

Αν τότε δω ότι θέλω μεγαλύτερο ή έχω την κάψα , όντως σκέφτηκα το σενάριο να το δώσω στην γυναίκα και να πάω τότε στο Leon που θα είμαι άνετος και θα έχουν φύγει και οι παιδικές ασθενείς , πιθανόν και κανά facelift με διακόπτες γιατί το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά

Αν και κάτι μου λέει ότι θα το βολευτω το συγκεκριμένο, μαζί με τα άλλα γλυτώνω και τα 700€ της μικτής που πλήρωνα επειδή έκανε 1100€ το ένα LED φανάρι , μικρότερη ασφάλεια και οικονομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

18 λεπτά πριν, KoreanW είπε

μάλλον δεν κατάλαβες τί εννοώ ποιότητα διαφορετική μεταξύ B- και C- segment

δεν εννοώ αυτό που ο πολύς κόσμος καταλαβαίνει με τα μαλακά πλαστικά και τις ευχάριστες επενδύσεις
ναι και αυτά αλλά όχι μόνο

πρόκειται για διαφορετική κατασκευαστική στάθμη σε κάθε πτυχή
λχ από τα ενισχυμένα κι αθόρυβα κλιματιστικά με τους αεραγωγούς μπρος-πίσω και τα εξελιγμένα ηλεκτρονικά
μέχρι τις καλυτερες ηχομονώσεις και τα πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά

όπως και να το κάνουμε, low cost είναι κάθε χαμηλότερο segment πολύ περισσότερο από τα ανώτερα

κατά τα λοιπά,
καλά κάνει ο tsofras και δεν πάει αυτή τη στιγμή σε C-segment vag γιατί και φυσικά κουμπιά θα έχει στο clima
αλλά και επειδή ίσως να είχε να αντιμετωπίσει προβλήματα νεότητας σε ένα Golf/Leon/Octavia/A3 ιδίως με τα hybrid, τον 1.5tsi και τα infotainment

Ναι χανεις πραγματα και γενικα το καθε leon θα ειναι σε γενικες γραμμες καλυτερο αυτοκινητο απο το αντιστοιχο ibiza στους περισοτερους τομεις.

Το ibiza (και καθε b segment) εχει στα + το μεγεθος για μεσα στην πολη και την χαμηλοτερη τιμη. Καθενας πρεπει να βαλει κατω το πορτοφολι και τις αναγκες ωστε να καταληξει στην ιδανικη λυση.

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σε κανά χρόνο τελειώνει το δάνειο του σπιτιού , σε 2 του αυτοκινήτου της γυναίκας.

Αν τότε δω ότι θέλω μεγαλύτερο ή έχω την κάψα , όντως σκέφτηκα το σενάριο να το δώσω στην γυναίκα και να πάω τότε στο Leon που θα είμαι άνετος και θα έχουν φύγει και οι παιδικές ασθενείς , πιθανόν και κανά facelift με διακόπτες γιατί το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά

Αν και κάτι μου λέει ότι θα το βολευτω το συγκεκριμένο, μαζί με τα άλλα γλυτώνω και τα 700€ της μικτής που πλήρωνα επειδή έκανε 1100€ το ένα LED φανάρι , μικρότερη ασφάλεια και οικονομία

 

Παρα πολυ βασικο οτι το ibiza σε 4 χρονια θα μπορει να μεινει για δευτερο και να πας σε κατι αλλο (μεχρι  και για ηλεκτρικο θα μπορει να κοιτας)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Επειδή έχω να διαβάσω καιρό το thread και σας εχασα λίγο; @tsofras τελικά πήρες το Ibiza?

Yeap το Έκλεισα σήμερα fr 1.0 115 σε μπλε ετοιμοπαραδοτο από ακύρωση εμφανίστηκε το πρωί τυχερός ήμουν που είχα μιλήσει εχθές και τον κράτησε το φιλαράκι ο πωλητής που έχει μάθει τα γούστα μου

Πάντως να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ και για τον πωλητη αστέρι στη δουλειά του και σαν άνθρωπος

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αγορά! Μπράβο φίλε! (κρατάμε βέβαια πάντα μια πισινή γιατί Τσόφρας είσαι!)

Αν και μετά από 10 χρόνια με Seat που με τάραξε στις ζημιές, το ibizaki όποτε το βλέπω, το λιγουρεύομαι. Έχω οδηγήσει όλες τις γενιές του (ναι, και την πρώτη) και τις έχω λατρέψει όλες οδηγικά. Είναι τόσο όσο σε όλα του. Και μάλιστα έχω να πω ότι αν και απείχα από τα αυτοκίνητα για πάνω από 10 χρόνια (με μια έκλαμψη όταν βγήκε η Giulietta που είχα πάθει έρωτα και ήθελα να την αποκτήσω αλλά δεν ευόδωσε τελικά) όταν από τύχη οδήγησα το τωρινό ibizaki πριν από 3 χρόνια περίπου, ήταν αυτό που με τρέλανε και με έκανε να μπω σε διαδικασία ψαξίματος και τελικά αγοράς αυτοκινήτου. Και αν δεν ήταν η γυναίκα να θέλει κάποιο μεγαλύτερο, θα είχα πάρει το ibiza και θα είχα τελειώσει τον πρώτο μήνα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

Yeap το Έκλεισα σήμερα fr 1.0 115 σε μπλε ετοιμοπαραδοτο από ακύρωση εμφανίστηκε το πρωί τυχερός ήμουν που είχα μιλήσει εχθές και τον κράτησε το φιλαράκι ο πωλητής που έχει μάθει τα γούστα μου

Πάντως να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ και για τον πωλητη αστέρι στη δουλειά του και σαν άνθρωπος

Καλοριζικο και Καλοτάξιδο! Ουσιαστικά σου κόστισε λίγο παραπάνω από το 2008 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Καλοριζικο και Καλοτάξιδο! Ουσιαστικά σου κόστισε λίγο παραπάνω από το 2008 

18700 είχε το 2008 , 16800 έχει αυτό.

Αν εννοείς με την χασουρα από την πώληση και πάλι βγαίνει λιγότερο

Και αν εξαιρέσεις το ότι το 2008 είναι SUV και έχει μαλακά πλαστικά , σε όλα τα άλλα προτιμώ το Ibiza

Σε ευχαριστώ πολύ 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...