Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

tsofras τραβάει ρε φίλε; το δοκίμασες καθόλου; μη φορτώσεις οικογένεια καμιά μέρα και παλεύεις με κατεβασματα σε ανηφόρες . πάντως δυνατή τιμή, μπραβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, GreekStatistic είπε

Τσόφρα ξανασκέψου το, σε αυτή τη κατηγορία λαμβάνοντας υπόψη το autocar, που αποτελεί περιοδικό με μεγάλο κύρος και κυρίως είναι αγγλικό όπου δεν έχει συμπάθειες προς εγχώριες αυτοκινοητοβιομηχανίες βγάζει πρώτο το POLO. Θα μου πείς ίδιο γκρουπ ίδιο πάτωμα κτλ αλλά το ibiza με το πόλο έχει όση διαφορά έχει το πόλο με το audi a1 (μικρές και κυρίως σε μούρη λόγω brand name αλλά και σε ποιότητα σε διάφορους τομείς πχ ποιότητα εσωτερικού) me to a1 βέβαια να "χτυπάει" τα μίνι κούπερ.

Επίσης στο τεστ θάβει ειδικότερα την έκδοση fr που έστειλε η σεατ για δοκιμή.

https://www.autocar.co.uk/car-news/features/best-new-small-car-2020-ford-fiesta-vs-eight-rivals

Το αντίστοιχο polo r line αν συγκρίνουμε ίδιες περίπου εκδόσεις είναι 2.500€ ακριβότερη και με διπλάσιο επιτόκιο οπότε κοντά στα 3500€ διαφορά, δεν νομίζω ότι τα αξίζει

 

27 λεπτά πριν, seppy είπε

tsofras τραβάει ρε φίλε; το δοκίμασες καθόλου; μη φορτώσεις οικογένεια καμιά μέρα και παλεύεις με κατεβασματα σε ανηφόρες . πάντως δυνατή τιμή, μπραβο

Τραβάει και πολύ καλά μάλιστα , 0-100 έχει 9.3 στο eco και 8.5 στο sport

Παρά πολύ καλές επιδόσεις και 20 κιλά ροπής και στο τέστ ντραιβ που το εκσισα λίγο κομπλέ ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, tsofras είπε

Το αντίστοιχο polo r line αν συγκρίνουμε ίδιες περίπου εκδόσεις είναι 2.500€ ακριβότερη και με διπλάσιο επιτόκιο οπότε κοντά στα 3500€ διαφορά, δεν νομίζω ότι τα αξίζει

Τραβάει και πολύ καλά μάλιστα , 0-100 έχει 9.3 στο eco και 8.5 στο sport

Παρά πολύ καλές επιδόσεις και 20 κιλά ροπής και στο τέστ ντραιβ που το εκσισα λίγο κομπλέ ήταν

Τι έγινε μην μου πεις πως έκλεισες το ιμπιζα. Ρε φίλε από λεον στο ιμπιζα ; Το ιμπιζα. 
 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Burgos είπε

Γιατί 0 αξία μεταπώλησης η 147; Η δικιά μου που είναι λίγο χρεπι του 2003 με ρεκτιφιέ στον κύλινδρο άνετα πιάνει 2500. Μια χαρά αξία έχει για σχεδόν ενήλικο αμάξι 

Μηδέν τρόπος του λέγειν. Έχει πολλά θέματα που της ρίχνουν την αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 ώρες πριν, seppy είπε

tsofras τραβάει ρε φίλε; το δοκίμασες καθόλου; μη φορτώσεις οικογένεια καμιά μέρα και παλεύεις με κατεβασματα σε ανηφόρες . πάντως δυνατή τιμή, μπραβο

Αν δεν τραβαει με 20+ ροπη, τοτε βαψ΄ το μπλε και πετα το στη θαλασσα....!!!!!!!      

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GreekStatistic είπε

Τσόφρα ξανασκέψου το, σε αυτή τη κατηγορία λαμβάνοντας υπόψη το autocar, που αποτελεί περιοδικό με μεγάλο κύρος και κυρίως είναι αγγλικό όπου δεν έχει συμπάθειες προς εγχώριες αυτοκινοητοβιομηχανίες βγάζει πρώτο το POLO. Θα μου πείς ίδιο γκρουπ ίδιο πάτωμα κτλ αλλά το ibiza με το πόλο έχει όση διαφορά έχει το πόλο με το audi a1 (μικρές και κυρίως σε μούρη λόγω brand name αλλά και σε ποιότητα σε διάφορους τομείς πχ ποιότητα εσωτερικού) me to a1 βέβαια να "χτυπάει" τα μίνι κούπερ.

Επίσης στο τεστ θάβει ειδικότερα την έκδοση fr που έστειλε η σεατ για δοκιμή.

https://www.autocar.co.uk/car-news/features/best-new-small-car-2020-ford-fiesta-vs-eight-rivals

Δεν την θάβει ακριβώς. Γράφει ότι έχει σκληρές αναρτήσεις και σε συνδυασμό με τις 18άρες ζάντες μειώνουν πολύ την άνεση στο αυτοκίνητο(αληθές μάλλον). Κατά τα άλλα του δίνει 3,5/5 και τα υπόλοιπα σχόλια είναι θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!! Καλορίζικο και καλοτάξιδο και απο εμένα @tsofras

Άσχετο αλλά Μήπως έχει κάποιος Obdeleven συσκευή;;

Ευχαριστώ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Κάτσε να δω αν τα θυμαμαι καλα φιλε @tsofras

1) Είπες να κλεισεις puma στην αρχή. 

2) Εκλεισες C3 aircroos

3) Ακύρωσες το C3

4) Αγόρασες 2008 active

4) Το πούλησες 

5) Παράγγειλες leon - το ακύρωσες

6) 'Εκλεισες seat ibiza FR.

Οι παλιοί του post ας με διορθώσουν αν θυμάμαι κάτι λάθος. 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2020 στις 6:25 ΜΜ, kalmik είπε

Aμα δεν εφαρμοστεί η νέα φορολόγηση με κλιμακωτή επιβάρυνση του τέλους ταξινόμησης και όχι απότομη στις 17.000 που είναι τώρα, όλοι θα κολλάνε στο πρώτο σκαλοπάτι γιατί απλά είναι παράλογο να πληρώνεις τέσσερα πέντε χιλιάρικα παραπάνω για 500 -1000ευρώ διαφοράς πραγματικής εργοστασιακής αξίας. Στρεβλώσεις, στρεβλώσεις και ξανά στρεβλώσεις με ανεδαφικά τεκμήρια, παράλογα τέλη και φορολογίες, η ιστορία της ζωής μας. Χωρίς να προκύπτει καμία επι της ουσίας ωφέλεια για τον προϋπολογισμό αφού όποιος έχει στοιχειώδες μυαλό αρνείται τον παραλογισμό και σαν αντίδραση θα πάρει ένα 1300άρι και θα γελάει... Έχουμε σκαλώσει στα 2000cc και σε άλλες κρατικές εμμονές, όταν μας προσπερνάνε σωρηδόν στους δρόμους τα βουλγάρικα και ρουμάνικα 2000-3000cc και αν γίνεται κάτι είναι το κράτος να σπαταλάει πόρους για να καταδιώξει την ...φοροδιαφυγή μέσω οχημάτων. Λες και στην υπόλοιπη Eυρώπη που δεν ασχολούνται είναι ηλίθιοι και δεν έχουν φορολογική πολιτική. 

Έχεις δίκιο, αλλά τώρα πια η κοινωνία έχει γίνει πιο πράσινη. Αρνούμαστε να μολύνουμε το περιβάλλον, με 1.5 κινητήρα πας στον Άρη σήμερα. Έρχονται και τα ηλεκτρικά, οπότε ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Masma είπε

Καλημέρα

Κάτσε να δω αν τα θυμαμαι καλα φιλε @tsofras

1) Είπες να κλεισεις puma στην αρχή. 

2) Εκλεισες C3 aircroos

3) Ακύρωσες το C3

4) Αγόρασες 2008 active

4) Το πούλησες 

5) Παράγγειλες leon - το ακύρωσες

6) 'Εκλεισες seat ibiza FR.

Οι παλιοί του post ας με διορθώσουν αν θυμάμαι κάτι λάθος. 😎

Σωστά

Επίσης για όσους λένε ότι από Leon πάω σε Ibiza , απλά να υπενθυμίσω ότι από μεταχειρισμένο που ήταν το Leon πάω σε καινούριο

Πότε δεν έχω αγοράσει αμάξι που κοστίζει πάνω από 22.000€ και δεν είχα τόσες υποχρεώσεις όσες έχω τώρα, από την αρχή σκεφτόμουν το κόστος αλλά με έπιασε ο ενθουσιασμός και η σύγκριση με το Leon που είχα το οποίο ως καινούριο και το προηγούμενο είχε 24500€

Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου μετά τα πρόβληματα που μου έβγαλε ότι δεν θα ξαναπάρω μεταχειρισμένο και με την χρήση που κάνω ακόμη και τα 17000€ πολλά είναι αλλά ας βγάλω και λίγο από το γούστο μου.

Με τις 9.000€ που γλύτωσα θα μονώσω την ταράτσα , τα μπαλκόνια, θα βάψω τα κάγκελα, θα φτιάξω τα μάρμαρα, θα πάρω στρώμα , laptop και ότι άλλο μου καπνίσει κάνοντας παράλληλα και την δουλειά μου με το Ibiza

Κακώς που δεν ξεκίνησα κατευθείαν με αυτή την λογική, δεν πειράζει όμως καθημερινά μαθαίνουμε και ωριμάζουμε σε αυτή τη ζωή

Κάποια στιγμή θα ήθελα να αλλάξω και σπίτι , από το να τα φάω στα αμάξια όσο μεγαλώνω σκέφτομαι διαφορετικά

  • Like 10
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Masma είπε

Καλημέρα

Κάτσε να δω αν τα θυμαμαι καλα φιλε @tsofras

1) Είπες να κλεισεις puma στην αρχή. 

2) Εκλεισες C3 aircroos

3) Ακύρωσες το C3

4) Αγόρασες 2008 active

4) Το πούλησες 

5) Παράγγειλες leon - το ακύρωσες

6) 'Εκλεισες seat ibiza FR.

Οι παλιοί του post ας με διορθώσουν αν θυμάμαι κάτι λάθος. 😎

Άσε μας ρε tsofras από τα σπορ και τα άλογα ξεκίνησες, στον κουβά κατεληξες

Αφού δεν είναι πλέον ο ποπος σου για σπορ, ούτε καν για σπορ bsuv, γεράσεις καημένε...😄🤣

Αλλά καλή επιλογή, θα σε κρατήσει μέχρι την mdi life crisis των -ηντα, θα έχει και μια καλη μεταπωλητικη να το δώσεις να πάρεις Mx5

 

Ομολογώ παντως, επειδή το είδα από κοντά εμένα με εντυπωσίασαν οι χώροι και η άνεση.

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Επειδή μόλις παρήγγειλα το Νέο 208 , και κάπου διάβασα ότι πήρες 2008 και το πούλησες, ισχύει?? Γιατί?? Το νήμα είναι τεράστιο δεν μπορώ να βρψ αν απαντάται κάπου το ερωτημά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tutuyo είπε

Ομολογώ παντως, επειδή το είδα από κοντά εμένα με εντυπωσίασαν οι χώροι και η άνεση.

Όταν είχα πάει να δω το Leon είδα και το ibiza. Ισχύει αυτό που λες. Ένιωθα πιο άνετα σε σχέση με το arona 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...