Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, nullindex είπε

Το ΚΟΝΑ έχει πιο μικρό πορτ μπαγάζ?

Δεν έχω καταλήξει, τον 1.0L 100ps κινητήρα μάλλον και από εκδόσεις ανάμεσα στην Inmotion και την Optimum από αυτά που βλέπω στο φυλλάδιο, από κοντά δεν ξέρω τι θα συζητήσουμε ή αν κάνουν κάποια προσφορά. 

Στα βίντεο που βλέπω λένε οτι έχει μικρό πορτ μπαγάζ, από τα μικρότερα στην κατηγορία του ~350 λίτρα, και οτι έχει σκληρά πλαστικά γενικά. 

ναι και τα 2 σχεδον το ιδιο χωρο εχουν 360 λιτρα

το θεμα ειναι οτι γυρω στα 17 χιλιαρικα δεν μπορεις να τα εχεις ολα

αν θες αξιοπιστια πας αναγκαστηκα σε stonic ή kona

αν θες ομορφια πας σε t cross, captur

αν θες να περιμενεις και το Yaris cross αν σε βολευει κατι τετοιο.

αν θες χωρους και οικονομια καυσιμου πας σε Duster πετρελαιο δεν καιει τιποτα.

αν θες ασφαλεια euroncap πας σε MAZDA CX30(πολυ ακριβο), βασικα πας σε t cross ,Captur,kamiq,Juke

έτσι τα βλέπω εγώ,

προσωπικα αν διαλεγα μικρο suv αναμεσα σε στονικ και κονα όποιο έβρισκα την καλυτερη προσφορα και θα κοιταζα και το captur που ειναι το πιο καλοπουλημενο μικρο suv σε ολη την ευρωπη και εχει βγει αξιοπιστο για renault

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Από CLA, (μοντελο 2020), εχει κανεις εμπειρια, αποψη; Ειναι κατωτερο απο C class;

Ήμουν για αγορά A sedan ή CLA. Απογοητεύτηκα από τον εξοπλισμό τους στο budget που ήμουν διατεθειμένος να δώσω. δηλώνω ερωτευμένος με τη CLA αλλά είναι η γκομενα που κάτι δε σου κάθεται καλά και τη σουταρεις για να ησυχάσεις 

η C είναι ανώτερη τους αλλά Μπαγιάτεψε Ήδη σήμερα μου ήρθε μειλ για ξεστοκαρισμα (-4000 έλεγε)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, paylidis είπε

Ήμουν για αγορά A sedan ή CLA. Απογοητεύτηκα από τον εξοπλισμό τους στο budget που ήμουν διατεθειμένος να δώσω. δηλώνω ερωτευμένος με τη CLA αλλά είναι η γκομενα που κάτι δε σου κάθεται καλά και τη σουταρεις για να ησυχάσεις 

η C είναι ανώτερη τους αλλά Μπαγιάτεψε Ήδη σήμερα μου ήρθε μειλ για ξεστοκαρισμα (-4000 έλεγε)

Καλά για τα έξτρα πάει +50-70% άνετα εάν διαλέξεις κάτι που δεν είναι μόνο ρόδες και τιμόνι. Μεγάλη παπάντζα η βασική τιμή κατ' εμέ.

|
Πολύ ωραίο το CLA, γιατί δεν σε κάθεται καλά;
Το χειρότερο για εμένα είναι ότι σε κάποια trim έχουν τις λεντοταινίες στην καμπίνα και είσαι σαν να οδηγάς αμάξι ράπερ. Πάρα πολύ κιτς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Καλά για τα έξτρα πάει +50-70% άνετα εάν διαλέξεις κάτι που δεν είναι μόνο ρόδες και τιμόνι. Μεγάλη παπάντζα η βασική τιμή κατ' εμέ.

|
Πολύ ωραίο το CLA, γιατί δεν σε κάθεται καλά;
Το χειρότερο για εμένα είναι ότι σε κάποια trim έχουν τις λεντοταινίες στην καμπίνα και είσαι σαν να οδηγάς αμάξι ράπερ. Πάρα πολύ κιτς.

 Καλά το ambientlight απλα το απενεργοποιεις αμα θελεις. Απενεργοποιημενο, ουτε καν καταλαβαινεις οτι εχει, οποτε δεν αποτελει αρνητικο. Και εγω το βρισκω πολυ ωραια την CLA (και το coupe και το shooting brake), αλλα δεν το εχω οδηγησει, και ειναι στα λεφτα (και το μεγεθος) της c class, οποτε ειναι η συγρκιση ειναι αναποφεκτη. Βεβαια βγαινει το νεο μοντελο το 21, αλλα μεχρι να παρουσιαστει, να παει στις αντιπροσωπιες, να το παραγγειλεις και να ερθει, φτανουμε με το καλο 2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ειναι το Ambient lightning. Εαν κατεβασεις το Brightness γυρω στο 40% ειναι ακομα πιο ωραιο. 

Οπως ειπαν τα παιδια η τιμη ανεβαινει παρα πολυ με τα εξτρας. Ακομα και για Aclass φτανεις πολυ ευκολα τα 35κ προσθεντοντας εξοπλισμο. Απο την αλλη ειναι αυτοκινητο που δεν χανει ευκολα την αξια του. Εαν κανουν καλη τιμη παντως θα το επαιρνα. 

Επισης απ'οτι ειδα σταματησε την συνεργασια για τους Renault κινητηρες. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, tsofras είπε

Έχει όντως μικρό Πορτ μπαγκαζ και σκληρά πλαστικά , αν σκύψεις δε κάτω από το τιμόνι βλέπεις και ένα τεράστιο κενό μέχρι πίσω εγώ απογοητευτικά όταν το είδα ότι πιο φτηνό στο μάτι από όλα όσα είδα

Θα το τσεκάρω για να δω το κενό που λες. Η αλήθεια είναι οτι λόγω τιμής κάπου θα κόβανε πολύ.. 

Τώρα είδα οτι έχει ίδιο χώρο πορτ μπαγάζ με το νέο i20... 

14 ώρες πριν, h3342 είπε

ναι και τα 2 σχεδον το ιδιο χωρο εχουν 360 λιτρα

το θεμα ειναι οτι γυρω στα 17 χιλιαρικα δεν μπορεις να τα εχεις ολα

αν θες αξιοπιστια πας αναγκαστηκα σε stonic ή kona

αν θες ομορφια πας σε t cross, captur

αν θες να περιμενεις και το Yaris cross αν σε βολευει κατι τετοιο.

αν θες χωρους και οικονομια καυσιμου πας σε Duster πετρελαιο δεν καιει τιποτα.

αν θες ασφαλεια euroncap πας σε MAZDA CX30(πολυ ακριβο), βασικα πας σε t cross ,Captur,kamiq,Juke

έτσι τα βλέπω εγώ,

προσωπικα αν διαλεγα μικρο suv αναμεσα σε στονικ και κονα όποιο έβρισκα την καλυτερη προσφορα και θα κοιταζα και το captur που ειναι το πιο καλοπουλημενο μικρο suv σε ολη την ευρωπη και εχει βγει αξιοπιστο για renault

Γενικά δεν με τρελαίνει σαν κατηγορία, απλά μου έκανε εντύπωση η χαμηλή τιμή του ΚΙΑ και άρχισα να τα σκέφτομαι και αυτά. Το Captur είναι όντως όμορφο και φαίνεται ποιοτικό, Juke, Yaris δεν μου αρέσουν καθόλου. Τα υπόλοιπα ανεβαίνουν σε τιμή.

Το Crossland πώς στέκεται ανάμεσά τους?

Επεξ/σία από nullindex
διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dstilio είπε

Σταμάτησε η συνεργασία με τη Renault? Και τι κινητήρες θα βάλουν τώρα στο πετρέλαιο; Δικούς τους;

Ναι. Θα βαλει δικο της 1950cc παλι στα 116 αλογα. Λιγο πιο γρηγορος αλλα με περισσοτερους ρυπους. Και 8 ταχυτητες στο αυτοματο αντι για 7. Ειναι ηδη στον νεο τιμοκαταλογο για παραγωγη Δεκεμβριου και μετα. 

image.png.d5a925e58a22e775c9120d6ec9c8087e.png

 

 

 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Papakaliati είπε

 Καλά το ambientlight απλα το απενεργοποιεις αμα θελεις. Απενεργοποιημενο, ουτε καν καταλαβαινεις οτι εχει, οποτε δεν αποτελει αρνητικο. Και εγω το βρισκω πολυ ωραια την CLA (και το coupe και το shooting brake), αλλα δεν το εχω οδηγησει, και ειναι στα λεφτα (και το μεγεθος) της c class, οποτε ειναι η συγρκιση ειναι αναποφεκτη. Βεβαια βγαινει το νεο μοντελο το 21, αλλα μεχρι να παρουσιαστει, να παει στις αντιπροσωπιες, να το παραγγειλεις και να ερθει, φτανουμε με το καλο 2022.

Εκεί πας σε προτεραιότητα και πότε το θέλεις. 
Εάν το βιάζεσαι, τότε το '21 είναι μακριά. Όπως είπες με την παραγγελία θα σε βγει 20+ μήνες. 
Φυσικά μέχρι τότε και το CLA θα έχει πάρει ή θα έχει ανακοινωθεί κάποια αναβάθμιση...
|
Πάντως είδα και αυτό:

 Καμία σχέση φυσικά σε τιμή, αλλά για το εσωτερικό. 
Εκτός από την λεντολωρίδα που φαίνεται ότι έγινε στάνταρτ.
Δεν ξέρω, αλλά θυμάμαι τα παλαιότερα μερτσεντε να έχουν μια Α κλάση-φινέτσα στο εσωτερικό.
Αυτό μοιάζει πολύ κιτς, ιδίως η κεντρική οθόνη - πατίνι/ράμπα σκι. Επίσης πίσω από την οθόνη οργάνων τι είναι εκείνο το κουτί-τρύπα;

Ή μπαρμπάδεψα και όλα τα νέα τα βλέπω σκατά ή έχω αλλάξει γούστα στο περισσότερο μινιμάλ. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LongTom είπε

Εκεί πας σε προτεραιότητα και πότε το θέλεις. 
Εάν το βιάζεσαι, τότε το '21 είναι μακριά. Όπως είπες με την παραγγελία θα σε βγει 20+ μήνες. 
Φυσικά μέχρι τότε και το CLA θα έχει πάρει ή θα έχει ανακοινωθεί κάποια αναβάθμιση...
|
Πάντως είδα και αυτό:

 Καμία σχέση φυσικά σε τιμή, αλλά για το εσωτερικό. 
Εκτός από την λεντολωρίδα που φαίνεται ότι έγινε στάνταρτ.
Δεν ξέρω, αλλά θυμάμαι τα παλαιότερα μερτσεντε να έχουν μια Α κλάση-φινέτσα στο εσωτερικό.
Αυτό μοιάζει πολύ κιτς, ιδίως η κεντρική οθόνη - πατίνι/ράμπα σκι. Επίσης πίσω από την οθόνη οργάνων τι είναι εκείνο το κουτί-τρύπα;

Ή μπαρμπάδεψα και όλα τα νέα τα βλέπω σκατά ή έχω αλλάξει γούστα στο περισσότερο μινιμάλ. :lol:

Πω ρε φίλε τι λες τώρα και εμένα χάλια μου φαίνεται το εσωτερικό τραγικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Shyn είπε

Μια χαρα ειναι το Ambient lightning. Εαν κατεβασεις το Brightness γυρω στο 40% ειναι ακομα πιο ωραιο. 

Οπως ειπαν τα παιδια η τιμη ανεβαινει παρα πολυ με τα εξτρας. Ακομα και για Aclass φτανεις πολυ ευκολα τα 35κ προσθεντοντας εξοπλισμο. Απο την αλλη ειναι αυτοκινητο που δεν χανει ευκολα την αξια του. Εαν κανουν καλη τιμη παντως θα το επαιρνα. 

Επισης απ'οτι ειδα σταματησε την συνεργασια για τους Renault κινητηρες. 

Την αξία του τη κρατάει γι αυτον που θα τη παρει δεύτερο χέρι. Αυτός που θα τη παρει κούτα ατη 5ετια άμα θελει να τη πουλήσει 10 χιλιαρικα θα τα χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Την αξία του τη κρατάει γι αυτον που θα τη παρει δεύτερο χέρι. Αυτός που θα τη παρει κούτα ατη 5ετια άμα θελει να τη πουλήσει 10 χιλιαρικα θα τα χάσει.

Προφανώς. Σε σύγκριση με άλλες μάρκες χάνει λιγότερη αξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Πω ρε φίλε τι λες τώρα και εμένα χάλια μου φαίνεται το εσωτερικό τραγικό

Σαν το Tesla ένα πράγμα.. γούστα είναι αυτά, αλλά κατά τη γνώμη μου δείχνουν πως θα εξελιχθεί η εσωτερική σχεδίαση τα επόμενα χρόνια

NHTSA says Tesla's AutoPilot not at fault for car crash

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sacredcrow είπε

Σαν το Tesla ένα πράγμα.. γούστα είναι αυτά, αλλά κατά τη γνώμη μου δείχνουν πως θα εξελιχθεί η εσωτερική σχεδίαση τα επόμενα χρόνια

NHTSA says Tesla's AutoPilot not at fault for car crash

Τα tesla έχουν 2 ελαφρυντικά. 
Κόψιμο κόστους από τον εσωτερικό σχεδιασμό γιατί ήταν startup μέχρι πολύ πρόσφατα και ότι στοχεύουν(ή /αν μέχρι πρόσφατα) στους techies/γκατζετάκιδες που γουστάρουν το minimalist φουτουριστικό-εξωτικό λουκ της τεράστιας κουμπουτσοοθόνης στο ταμπλώ(που είναι το μόνο πράγμα που δεν αντέχω, ιδίως στο 3 που μοιάζει με aftermarket).

|
Ολόκληρη μερτσεντέ ρε παιδί μου δεν βρήκε έναν καλό σχεδιαστή; 
Είναι και ότι βασίζεται στο λουξ εταιρικό προφίλ.

|

Ελπίζω να βρουν έναν καλύτερο τρόπο διασύνδεσης με τον οδηγό. Προσωπικά στην μικροσκοπική (σχετικά) 8" του φόκους και δεν βολεύουν καθόλου οι touch επιλογές.
Φαντάζομαι να ψάχνομαι σε 10-13" οθόνες για να βρω την κατάλληλη επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, h3342 είπε

ναι και τα 2 σχεδον το ιδιο χωρο εχουν 360 λιτρα

το θεμα ειναι οτι γυρω στα 17 χιλιαρικα δεν μπορεις να τα εχεις ολα

αν θες αξιοπιστια πας αναγκαστηκα σε stonic ή kona

αν θες ομορφια πας σε t cross, captur

αν θες να περιμενεις και το Yaris cross αν σε βολευει κατι τετοιο.

αν θες χωρους και οικονομια καυσιμου πας σε Duster πετρελαιο δεν καιει τιποτα.

αν θες ασφαλεια euroncap πας σε MAZDA CX30(πολυ ακριβο), βασικα πας σε t cross ,Captur,kamiq,Juke

έτσι τα βλέπω εγώ,

προσωπικα αν διαλεγα μικρο suv αναμεσα σε στονικ και κονα όποιο έβρισκα την καλυτερη προσφορα και θα κοιταζα και το captur που ειναι το πιο καλοπουλημενο μικρο suv σε ολη την ευρωπη και εχει βγει αξιοπιστο για renault

Δυνατός αντίπαλος του tcross.Υπαρχει καλύτερο bsuv?

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...