Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά τελείωσα το συμβούλιο με την γυναίκα , βάλτε τα δυνατά σας.

Έχουμε και λέμε

1) Αμάξι που να γουστάρω δεν υπάρχει , έχω βάλει και εγώ ψηλά τον πήχη

2) Λεφτά πολλά δεν έχω σε αυτή τη φάση και έχω άλλες προτεραιότητες

Οπότε πάμε να βρούμε κάτι να κάνω την δουλειά μου και σε καμία τριετία που μια έχω ξεμπερδεψει με τα έξοδα , να είμαστε καλά και φτιάχνω πάλι νέο ποστ.

Οπότε έχουμε και λέμε

1) 5 αστέρια ασφάλεια

2) 130 άλογα και πάνω καλύτερα από 1.2 και πάνω

3) 420 λίτρα Πορτ μπαγκαζ και πάνω

4) ποιότητα κύλισης όσο γίνεται

5) 4.3 μέτρα και κάτω

6) 20.000€ και κάτω

7) Μηχανικό κιβώτιο μόνο

8 ) να έχει τουλάχιστον GPS

Δεκτά και μικρά που παίρνουν μπαγκαζιερα

😎

Φτιάχνουμε λίστα , μετράω εξοπλισμούς και σύμφωνα με την τιμή αποφασίσω

Όσο πιο φθηνό τόσο καλύτερα, απλά να έχει ασφάλεια και να έχει περάσει το moose test

Άντε να τελειώνουμε , και να είμαστε καλά αργότερα και θα κάνουμε και αυτό που γουστάρουμε αν έχουμε τα λεφτά.

Περιμένω προτάσεις στοχευμένες άσχετα με ομορφιά

Μία από αυτές για να κάνω την αρχή είναι το Suzuki SX4

40 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Ο 1.5 150hp δεν σου κάνει; 

Είναι μόνο με dsg

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2008 active βενζίνη 130ps. Το παίρνεις και φεύγεις 

Ps: είμαι στην ίδια ακριβώς φάση με εσένα με λίγο μεγαλύτερο μπάτζετ. Πρέπει να αλλάξω αυτοκίνητο οπωσδήποτε και δεν μου κάνει τπτ το κλικ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

ειμαι ακριβως στην ερευνα για νεο αμαξι. εχω περιπου τους ιδιους προβληματσμους. Ξεκινησα για υβριδικο Vitata κ μετα σε Kamiq... αλλα εκει μου εκλεψε την παρασταση το Karoq Limited 1500 με 150 αλογα κ οχι το αυτοματο. Δυστυχως δεν ειχε εκεινη την στιγμη διαθεσιμο για τεστ. Σημερα πηγα κ οδηγησα το Peugeot 2008 Active με τα 100 αλογα. Με εντυπωσιασε. λιγο πιο μικρο, αλλα κυλουσε ωραια. Δεν ειμαι ειδικος απο αυτοκινητα, ισως εντυπωσιαζομαι ευκολα. αλλα η διαφορα τιμης ειναι κοντα στα 3000€. Ισως στις λεπτομερειες μ αρεσει το Καροκ, αλλα σε εξοπλισμο το 2008. Σαν ενα νεο ζευγαρι ισως δε χρειαζομαστε ακομα τοσο μεγαλο, αλλα πραγματικα δε ξερω τι να διαλεξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα κάααατι πας να κάνεις.

Συγκεκριμένα κριτήρια  (1,2,3,....) και συγκεκριμένο μπάτζετ (max 20.000).

Τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα, δεν είναι και πολλά.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Τώρα κάααατι πας να κάνεις.

Συγκεκριμένα κριτήρια  (1,2,3,....) και συγκεκριμένο μπάτζετ (max 20.000).

Τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα.

Για καινούριο μιλάς ή μεταχειρισμένο?

Καινούριο ή μεταχειρισμένο με εγγύηση και χιλιόμετρα < 30.000 . Απλά τα μεταχειρισμένα έχουν συνήθως 10-12% επιτόκιο και δεν θέλω να ξεφύγει

Όσο πιο φτηνό τόσο καλύτερα με τα παραπάνω κριτήρια

Οπότε ρίξτε προτάσεις παιδιά , δεν έχει δεν μου αρέσει , δεν έχει κάμερα κτλ

Απλά να έχει κάποια δύναμη , ασφάλεια και χώρους. SUV για να πηγαίνω και σε καμία κοτρώνα το καλοκαίρι

Άντε το μόνο που μπορεί να κοιτάξω είναι να έχει ποτηροθήκες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Οπότε ρίξτε προτάσεις παιδιά , δεν έχει δεν μου αρέσει , δεν έχει κάμερα κτλ

Βασικά δεν τίθεται θέμα προτάσεων.

Έχεις γυρίσει όλη την αγορά οπότε τα έχεις πρόσφατα αυτά που είδες.

Μπορείς να αναφέρεις ποιά από αυτά που είδες πληρούν ΟΛΑ τα κριτήρια που έθεσες και μετά θα γίνει κουβέντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα μαζέψω αύριο και θα ενημερώσω , απλά επειδή μπορεί να είχα εξαιρέσει κάποια λόγω ομορφιάς όπως π.χ. το SX4 για αυτό είπα μήπως μου ξέφυγε τίποτα

Θα προσθέσω στη λίστα να έχει και Gps

Δεκτά και μικρά με προσθήκη μπαγκαζιερας

Αν το νέο ignis δεν είχε τόσο σάπιο κινητήρα μπορεί και να το έπαιρνα , 18cm ύψος και ράγες οροφής

Και με αυτή την οπτική μπορώ να ξαναδώ μοντέλα με βασική έκδοση και μη μεταλλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, drgeri79 είπε

Γεια σας.

ειμαι ακριβως στην ερευνα για νεο αμαξι. εχω περιπου τους ιδιους προβληματσμους. Ξεκινησα για υβριδικο Vitata κ μετα σε Kamiq... αλλα εκει μου εκλεψε την παρασταση το Karoq Limited 1500 με 150 αλογα κ οχι το αυτοματο. Δυστυχως δεν ειχε εκεινη την στιγμη διαθεσιμο για τεστ. Σημερα πηγα κ οδηγησα το Peugeot 2008 Active με τα 100 αλογα. Με εντυπωσιασε. λιγο πιο μικρο, αλλα κυλουσε ωραια. Δεν ειμαι ειδικος απο αυτοκινητα, ισως εντυπωσιαζομαι ευκολα. αλλα η διαφορα τιμης ειναι κοντα στα 3000€. Ισως στις λεπτομερειες μ αρεσει το Καροκ, αλλα σε εξοπλισμο το 2008. Σαν ενα νεο ζευγαρι ισως δε χρειαζομαστε ακομα τοσο μεγαλο, αλλα πραγματικα δε ξερω τι να διαλεξω

Ακριβώς τα ίδια έπαθα εγώ. Ξεκίνησα για kamiq vitara μετά είδα Karoq και κόλλησα μετά πήγα 2008 μαρεσε αλλά τραγικη θέση οδήγησης και τελικά πήγα Karoq 1.5 limited ξεκάθαρα λόγω χωρών και ποιότητας. 
 

2008 πανέμορφο αλλά η active δεν έχει ούτε τεμπέλη. Λείπει όλη η μεσαια κονσόλα. Σύγκρινε με κανένα allure για να δεις την διαφορά. Αλλά εξωτερικό πανέμορφο γυρνάει κεφάλια. Επίσης μια κατηγορία κάτω από Karoq το οποίο συγκρίνεται με το 3008. 
 

Δύσκολα τα πράγματα η μόνη συμβουλή που έχω είναι πηγαίντε με ότι σας κάνει κλικ. Μην πηγαίνετε μόνο με την λογική. Εκτός αν σκοπεύετε κάθε 4 χρόνια να αλλάζετε αμάξια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα τα μαζέψω αύριο και θα ενημερώσω , απλά επειδή μπορεί να είχα εξαιρέσει κάποια λόγω ομορφιάς όπως π.χ. το SX4 για αυτό είπα μήπως μου ξέφυγε τίποτα

Θα προσθέσω στη λίστα να έχει και Gps

Δεκτά και μικρά με προσθήκη μπαγκαζιερας

Αν το νέο ignis δεν είχε τόσο σάπιο κινητήρα μπορεί και να το έπαιρνα , 18cm ύψος και ράγες οροφής

Και με αυτή την οπτική μπορώ να ξαναδώ μοντέλα με βασική έκδοση και μη μεταλλικό

Ψάξε για ένα μεταχειρισμένο 2011+  αξιόπιστο supermini με 6 χιλιάρικα να κάνεις τη δουλειά σου.

Σε 3 χρόνια και εφόσον θα έχεις βελτιώσει το μπάτζετ σου, θα έχεις άνεση να μην κάνεις επιλογή ανάγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ψάξε για ένα μεταχειρισμένο 2011+  αξιόπιστο supermini με 6 χιλιάρικα να κάνεις τη δουλειά σου.

Σε 3 χρόνια και εφόσον θα έχεις βελτιώσει το μπάτζετ σου, θα έχεις άνεση να μην κάνεις επιλογή ανάγκης.

Δεν θέλω να μπλέξω με προβλήματα πάλι όμως για αυτό είπα νέο μεταχειρισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 ώρες πριν, Noobios είπε

Ακριβώς τα ίδια έπαθα εγώ. Ξεκίνησα για kamiq vitara μετά είδα Karoq και κόλλησα μετά πήγα 2008 μαρεσε αλλά τραγικη θέση οδήγησης και τελικά πήγα Karoq 1.5 limited ξεκάθαρα λόγω χωρών και ποιότητας. 
 

2008 πανέμορφο αλλά η active δεν έχει ούτε τεμπέλη. Λείπει όλη η μεσαια κονσόλα. Σύγκρινε με κανένα allure για να δεις την διαφορά. Αλλά εξωτερικό πανέμορφο γυρνάει κεφάλια. Επίσης μια κατηγορία κάτω από Karoq το οποίο συγκρίνεται με το 3008. 
 

Δύσκολα τα πράγματα η μόνη συμβουλή που έχω είναι πηγαίντε με ότι σας κάνει κλικ. Μην πηγαίνετε μόνο με την λογική. Εκτός αν σκοπεύετε κάθε 4 χρόνια να αλλάζετε αμάξια. 

Επειδή είμαι ανάμεσα σε A-class και 2008, πες μου σε παρακαλώ τι εννοείς "τραγική θέση οδήγησης"; Εννοείς το τιμόνι που ενδέχεται να κρύβει μέρος του καντράν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...