Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παει ο καιρός που κοροιδεύαμε τα kia. ψηλά στην λίστα  μου είναι το proceed 1.6 βενζίνη ( εμφάνιση,χωροι, επιδόσεις,εγγύηση,ποιότητα). Στα αρνητικά τα ceed/proceed έχουν μέτρια ηχομόνωση. Επίσης είναι τραγικοί στα έξτρα. δεν υπάρχει κατάλογος/τιμές, ούτε πακέτα. Τους λες τι θέλεις να βάλεις, π.χ JBL, ηλιοροφή και μετά πετάνε ένα νούμερο αφού μιλήσουν με τα κεντρικά.

Επεξ/σία από seppy
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κοίτα να δεις εγώ βασικά αυτό που είχα θέλω , απλά βγαίνει το νέο μοντέλο.

Αν με ρωτήσεις αυτό που είχα θεωρώ ότι είναι ομορφότερο και όσο τραγικό και αν ακούγεται έχει φυσικούς διακόπτες για κλίμα , full LED, 18αρες, ηλιοροφή στα 20500

Από το νέο εχει να ζηλέψει τον αυτόματο φρενάρισμα για λόγους ασφαλείας ( αν και αν δεις στο euroncap βαθμολογίες του leon 3 , δεν τις βρήκα πουθενά σε ότι έψαξα) , ψηφιακό πίνακα οργάνων, μεγαλύτερη οθόνη , keyless entry , περισσότερο μαλακά καθίσματα από ότι λένε

Αν η διαφορά τους είναι σταρ 5k , δεν ξέρω καν αν τα αξίζει

Και προφανώς συμφωνώ μαζί σου, δεν είμαι έτοιμος να πάρω άλλο αυτοκίνητο γιατί το δικό μου θα το κραταγα  με χαρά αλλά 10 χρόνια, το έδωσα λόγω προβλημάτων στο κιβώτιο

Είμαστε από τα 17 μαζί οπότε με έχει μάθει.

εδώ ήταν με βρογχίτιδα την προηγούμενη εβδομάδα και σκεφτόταν τα αμάξια που είχαμε δει για να την πάρει ο ύπνος 🤣

Και αυτή συμφώνησε Πάντος αφού είδαμε μαζί όλα τα αμάξια ότι ή αυτό που είχα ή τον καινούριο και ειδικά επειδή με ξέρει.

Το focus το απέρριψα λόγω κινητήρα , το Ceed γιατί αν είναι να δώσω 22.000 προτιμώ πάλι το δικό μου

Ναι είναι παράξενο που το λέω αλλά λογικό δεν είναι να τα συγκρίνω όλα με αυτό που είχα?

Ε αν εξαιρέσεις τους τελευταίους εξοπλισμούς γιαε ασφάλειαν και τον ψηφιακό πίνακα δεν υπάρχει κάτι άλλο που του λείπει.

Και μπορεί το δικό μου να ήταν του 13 μοντέλο , αλλά αυτά που έχει τώρα είναι από facelift και έχουν άλλο ηχοσύστημα μέσα κτλ

Ομολογώ πάντως ότι από όσα είδα το Ceed ήταν πιο κοντά στα γούστα ς και έδειχνε πολύ ποιοτικό και φορτωμένο από εξοπλισμό

Μπράβο στη κια για αυτό το αμάξι

Με έβαλες σε σκέψεις πάλι ρε κερατά 😆 δεν ήταν τόσο μακριά από το budget, αν είχε και ηλιοροφή....

🤣
Θα σου προτείνω αυτό που έκανα και για τον εαυτό μου...Αν δεν το έχεις άμεση ανάγκη, τότε περίμενα να βγει και το καινούργιο Leon και στην πορεία αποφασίζεις ανάμεσα από τα 3 (τωρινό Leon, 2020 Leon και Ceed). Έτσι κι αλλιώς το Ceed σχετικά καινούργιο μοντέλο είναι, εδώ θα είναι μέχρι το τέλος του χρόνου σίγουρα...Οπότε αφού σε βλέπω ότι σε καίει και το καινούργιο το Leon, για μένα καλύτερα να περιμένεις να το δεις παρά να το μετανιώσεις στην πορεία (απλά να ενημερώσω ότι στο νέο Leon όλα θα είναι αφής σε αντίθεση με το τωρινό δλδ μοντέλο :P ). Όπως και να χει πάρε το χρόνο σου, άστο λίγο να καλμάρει το πράμα, να ηρεμήσεις για ένα διάστημα και το ξαναβλέπεις σε λίγο καιρό με πιο ήρεμο μάτι (και μην ανησυχείς για το topic θα βρούμε τρόπο να το κρατήσουμε :P ).
Αν και από το λίγο που σε έχω ψυχολογήσει, μπορεί να μας πεις αύριο ότι τλκ έκλεισες κάνα multipla!! :D 


EDIT: Συμφωνώ με τον seppy σε ότι αφορά τα εξτρά...Ο λόγος που δεν προχώρησα με το Ceed ήταν επδ δεν μπορούσα να το πάρω όπως θα ήθελα...

Επεξ/σία από Christos Vvs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'' ότι φαίνεται θα κατατεθεί και άμεσα στη βουλή το νομοσχέδιο για τη μείωση των τελών ταξινόμησης, οπότε αν περιμένεις τον νέο λέοντα θα μπορείς να τον φορτώσεις με έξτρα χωρίς μεγάλη επιβάρυνση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bkran είπε

αλλά το κύκλωμα ψύξης είχε θέματα και έπαιρνε μαζί του και όλο τον κινητήρα

πράγματι υπήρχε θέμα με ένα σωληνάκι που κυκλοφορούσε το ψυκτικό υγρό.Ξεραινόταν με τον καιρό και κάποια στιγμή τρυπούσε και άντε γεια.

Πολλοί είχαν πάρει τον κινητήρα στο χέρι.Έχει χρόνια αυτό και μάλλον είναι στην κατηγορία "παιδικές ασθένειες" που λέμε αλλά για το mk3. Δε ξέρω αν έχει σχέση με το mk4.

Εγώ ήμουν τυχερός γιατί παρατήρησα μάλλον άμεσα τη στάθμη πεσμένη...συμπληρώνω...μετά απο μια βδομάδα πάλι κάτω και στο ίδιο επίπεδο

Μετά από μία ακόμα επανάληψη του σκηνικού πάω αντιπροσωπεία και μου αλλάζουν το σωληνάκι με άλλο κωδικό.

Γνωστό πρόβλημα λέει...και γιατί ρε π@π@ρες δεν βγάζετε ανάκληση;;; έμενε πάνω στην εθνική με λαμπάκι ο άλλος μέχρι να βρει μέρος να σταματήσει παπαλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xgol είπε

Φοβερα ομορφη, με τα τεραστια bezels στις οθονες αριστερα και δεξια 😅😅

Έχουν κρατήσει το ίδιο πλαίσιο γιατί αν πληρώσεις παραπάνω μπορείς να βάλεις την 12,5" οθόνη αριστερά και το multifunctional διπλό καντράν μπροστά σου (combi instrument). Και πάλι τα bezels υπάρχουν αλλά η επιλογή χρωμάτων είναι τέτοια που δεν ενοχλεί καθόλου είτε οπτικά είτε σχεδιαστικά. Να πω την αλήθεια δεν ήξερα πώς ήταν στη βασική έκδοση, όντως υπάρχει πολύ μαυρίλα. Προσωπικά δεν μου αρέσει το πιο απλό/σπαρτιάτικο, η γυναίκα μου το προτιμούσε σε σχέση με αυτό που έχουμε.

H διαφορά φαίνεται και στο configurator, τα πήρα όλα βασικά εκτός από την οθόνη στο παρακάτω παράδειγμα. Η τιμή (Βέλγιο) ανέβηκε σχεδόν 5 χιλιάδες.

Στάνταρ έκδοση:

iris.jpg?COSY-EU-100-1713d0VXqXWFqtyO35PobzIDieWql9TQw2Mpxikzmxxom7ssM0uBU3pB2Z0iD%25W%25q8Wm7amCdhKHldf%25v817EyLPyPlYaeZV2rHsF0pn8%25nRuoiyjT3M4XN0NTgJjGj6P3mAVSeNq3qtsmD9RcUofzxXGIpl1J0Q2pwF1qLHvZduoiQ0lYwFcB2rbHtApnupG5uo3%250C3DIZr0vXSbzIDt9PMYM4zToYVVtkvm6UTm7shkbEb4o4xn9WRY1njcV2SJd&IMGT=A27&POV=BI1&width=1920

iris.jpg?COSY-EU-100-1713d0VXqaWFqtyO35PobzIDieWql9TQw2Mpxikzmxxom7ssM0uBI3KB2Z0iD%25W%25q8Wm7amCdhKHldf%25v817EyLilBlYaeYe2rHsFqpn8U9Buoiyox3M4YV6NTgJTGj6POVAVSeNh5qtsjRNRcUhWjxXGME71J0Qu2wOBkpuZ9wRa8LFf3M4kB2rZ9eApnlZQ5uoQUrC3MN3BzNTjsP7j6Vr5KVfmDM5HbXkvmfJdUSoSevt6oxxJ%25HycBtyL0Y%25kpke6eZTdEwoFTROx3XIl&IMGT=A27&POV=BI2&width=1920

Έκδοση με την 12.5" οθόνη και το combi instrument:

iris.jpg?COSY-EU-100-1713d0VXqaWFqtyO35PobzIDieWql9TQw2Mpxikzmxxom7ssM0uBI3KB2Z0iD%25W%25q8Wm7amCdhKHJef%25v82fEyLipxlYa4Zv2rHgp5pn8UnUuoiGDx3M40W5NTgrTwj6PnRtVSeoEgqtsIdCRcUQc5xXGk171J0RrKwOBxZRZbArlxFI5tua9QCcVNDkzyqjWm7YVqdEWFge4fuRcUY7j6dEBKVSNdyvqtjHULRcYCSaxX1xKH1Jw5B8wOZSLiZ3n2XLe%25kr4n3muCbcbA4IOcDDmMeTQKITg76MrqrAOAfJuNdcEJ9hDxkyj&IMGT=A27&POV=BI1&width=1920

iris.jpg?COSY-EU-100-1713d0VXqaWFqtyO35PobzIDieWql9TQw2Mpxikzmxxom7ssM0uBI3KB2Z0iD%25W%25q8Wm7amCdhKHJef%25v82fEyLipxlYa4Zv2rHgp5pn8UnUuoiGDx3M40W5NTgrTwj6PnRtVSeoEgqtsIdCRcUQc5xXGk171J0RrKwOBxZRZbArlxFI5tua9QCcVNDkzyqjWm7YVqdEWFge4fuRcUY7j6dEBKVSNdyvqtjHULRcYCSaxX1xKH1Jw5B8wOZSLiZ3n2XLe%25kr4n3muCbcbA4IOcDDmMeTQKITg76MrqrAOAfJuNdcEJ9hDxkyj&IMGT=A27&POV=BI2&width=1920

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Έχουν κρατήσει το ίδιο πλαίσιο γιατί αν πληρώσεις παραπάνω μπορείς να βάλεις την 12,5" οθόνη αριστερά και το multifunctional διπλό καντράν μπροστά σου (combi instrument). Και πάλι τα bezels υπάρχουν αλλά η επιλογή χρωμάτων είναι τέτοια που δεν ενοχλεί καθόλου είτε οπτικά είτε σχεδιαστικά. Να πω την αλήθεια δεν ήξερα πώς ήταν στη βασική έκδοση, όντως υπάρχει πολύ μαυρίλα. Προσωπικά δεν μου αρέσει το πιο απλό/σπαρτιάτικο, η γυναίκα μου το προτιμούσε σε σχέση με αυτό που έχουμε.

H διαφορά φαίνεται και στο configurator, τα πήρα όλα βασικά εκτός από την οθόνη στο παρακάτω παράδειγμα. Η τιμή (Βέλγιο) ανέβηκε σχεδόν 5 χιλιάδες.

Στάνταρ έκδοση:

iris.jpg?COSY-EU-100-1713d0VXqXWFqtyO35PobzIDieWql9TQw2Mpxikzmxxom7ssM0uBU3pB2Z0iD%25W%25q8Wm7amCdhKHldf%25v817EyLPyPlYaeZV2rHsF0pn8%25nRuoiyjT3M4XN0NTgJjGj6P3mAVSeNq3qtsmD9RcUofzxXGIpl1J0Q2pwF1qLHvZduoiQ0lYwFcB2rbHtApnupG5uo3%250C3DIZr0vXSbzIDt9PMYM4zToYVVtkvm6UTm7shkbEb4o4xn9WRY1njcV2SJd&IMGT=A27&POV=BI1&width=1920

iris.jpg?COSY-EU-100-1713d0VXqaWFqtyO35PobzIDieWql9TQw2Mpxikzmxxom7ssM0uBI3KB2Z0iD%25W%25q8Wm7amCdhKHldf%25v817EyLilBlYaeYe2rHsFqpn8U9Buoiyox3M4YV6NTgJTGj6POVAVSeNh5qtsjRNRcUhWjxXGME71J0Qu2wOBkpuZ9wRa8LFf3M4kB2rZ9eApnlZQ5uoQUrC3MN3BzNTjsP7j6Vr5KVfmDM5HbXkvmfJdUSoSevt6oxxJ%25HycBtyL0Y%25kpke6eZTdEwoFTROx3XIl&IMGT=A27&POV=BI2&width=1920

Έκδοση με την 12.5" οθόνη και το combi instrument:

iris.jpg?COSY-EU-100-1713d0VXqaWFqtyO35PobzIDieWql9TQw2Mpxikzmxxom7ssM0uBI3KB2Z0iD%25W%25q8Wm7amCdhKHJef%25v82fEyLipxlYa4Zv2rHgp5pn8UnUuoiGDx3M40W5NTgrTwj6PnRtVSeoEgqtsIdCRcUQc5xXGk171J0RrKwOBxZRZbArlxFI5tua9QCcVNDkzyqjWm7YVqdEWFge4fuRcUY7j6dEBKVSNdyvqtjHULRcYCSaxX1xKH1Jw5B8wOZSLiZ3n2XLe%25kr4n3muCbcbA4IOcDDmMeTQKITg76MrqrAOAfJuNdcEJ9hDxkyj&IMGT=A27&POV=BI1&width=1920

iris.jpg?COSY-EU-100-1713d0VXqaWFqtyO35PobzIDieWql9TQw2Mpxikzmxxom7ssM0uBI3KB2Z0iD%25W%25q8Wm7amCdhKHJef%25v82fEyLipxlYa4Zv2rHgp5pn8UnUuoiGDx3M40W5NTgrTwj6PnRtVSeoEgqtsIdCRcUQc5xXGk171J0RrKwOBxZRZbArlxFI5tua9QCcVNDkzyqjWm7YVqdEWFge4fuRcUY7j6dEBKVSNdyvqtjHULRcYCSaxX1xKH1Jw5B8wOZSLiZ3n2XLe%25kr4n3muCbcbA4IOcDDmMeTQKITg76MrqrAOAfJuNdcEJ9hDxkyj&IMGT=A27&POV=BI2&width=1920

Αυτά είναι. Άρχοντας. Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα. Αν είναι δικια σου μπράβο.Τι μ@λ@κιες καθόμαστε και λέμε Αυτό  είναι αυτοκίνητο.Αν διαθέτεις τα χρήματα να πάρεις μερσεντές έστω την βασική εκεί πας.( οκ ζάντα βάζεις μια 17 και τέλος ) Να την χαιρεσε Φιλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Το Focus και το Ceed τλκ για ποιους λόγους τα απέρριψες?
Σε ρωτάω επδ είδα ότι ανέφερες ότι σου άρεσαν...
Μακάρι να έρθει σε νορμάλ τιμές κ εξοπλισμό το Leon γτ και γω το περιμένω ώστε να καταλήξω, αν και διάβασα σήμερα ότι όπως έγινε κ με το νέο golf η παραγωγή προς το παρόν σταμάτησε για να διορθωθεί ένα θέμα στο λογισμικό (ελπίζω να μην καθυστερήσει πολύ)
Κάτι τελευταίο....η γυναίκα σου πως σε αντέχει??!! :P Εγώ 2-3 φορές πήγα να της κάνω κουβέντα, να της δείξω τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν και να μου πει την άποψή της (έστω απλά από θέμα ομορφιάς) κ τν πήρε ο ύπνος :D 

Και δε χαίρεσαι; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε πολύ περίεργη φάση πάντως ομολογώ απο την μία λέω σπορ οδήγηση και εμφάνιση , απο την άλλη είχα ψηθεί για μεγαλύτερη απόσταση απο το έδαφος και ειδικά τώρα καλοκαιράκι για καμια παραλία που έχω κολλήσει κάποιες φορές ανάμεσα στα βότσαλα :D και λίγο μεγαλύτερους χώρους πορτ μπαγκαζ

Πφφφφ

Σκατά να φάω

Πρέπει με κάποιον τρόπο να ξεχωρίσω τις ανάγκες από  την συνήθεια που είχα τόσα χρόνια

Δλδ

Απο τη μία λέω θέλω σπορ οδήγηση και χαμηλή θέση , απο την άλλη όταν καβάλησα το C5 μου άρεσε πολύ η ψηλή θέση και ότι δεν έσκυψα να μπώ. Επίσης με φαντάζομαι απο τη μία που καθόμουν χαμηλά στο μπακετ κάθισμα του leon να γουστάρω , απο την άλλη πάνω στη μία ώρα ταξίδι με έπιανε η μέση μου γιατί έχω και τα μυοσκελετικά μου που όσο περνάνε τα χρόνια με ενοχλούν περισσότερο.

Επίσης μία χαρα τα 380 λίτρα πορτ μπαγκαζ , αλλά σε κάθε ταξίδι έχτιζα την γυναίκα μου με πράγματα που δεν χώραγαν , οπότε οκ δεν είπα να πάω στα 500 αλλά 430-450 θα ήταν ιδανικά

Οπότε ειμαι στη φάση που SUV μεγέθους Karoq τα βρήκα ιδανικά , αλλά έχω και στο μυαλό μου να το παίζω τζόβενο και σπορ θέση οδήγησης :D

Είπα να σας πώ τα ψυχολογικά της ημέρας

Και σύμφωνα με τα χθεσινά δεδομένα , αν είναι να περιμένω το Leon και να μου πάει στα 24.000 σημαίνει ότι θα μπορούσα να τα δώσω αντίστοιχα στο Karoq ή στο νέο Capture ....

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 😩

 

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tsofras είπε

Είμαι σε πολύ περίεργη φάση πάντως ομολογώ απο την μία λέω σπορ οδήγηση και εμφάνιση , απο την άλλη είχα ψηθεί για μεγαλύτερη απόσταση απο το έδαφος και ειδικά τώρα καλοκαιράκι για καμια παραλία που έχω κολλήσει κάποιες φορές ανάμεσα στα βότσαλα :D και λίγο μεγαλύτερους χώρους πορτ μπαγκαζ

Πφφφφ

Σκατά να φάω

Παρε ότι θέλεις αλλά όχι σιντροεν. Εκεί πιστευω θα σε έχουν επικυριγμενο με αυτά που τους κανείς..

7F273C2E-DC5B-4B13-BF4E-C0C5E1C5F3C5.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Παρε ότι θέλεις αλλά όχι σιντροεν. Εκεί πιστευω θα σε έχουν επικυριγμενο με αυτά που τους κανείς..

7F273C2E-DC5B-4B13-BF4E-C0C5E1C5F3C5.jpeg

Μπα εδώ πήγα να πάρω τα λεφτά και ήθελα να μου πλασάρει ένα αυτόματο test drive , ένα DS7 test drive και ένα c3 aircross στο τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Άντε μωρέ πάρε το C5. Με ευχαριστείς αργότερα.

Δεν πάω στα 4.5 μέτρα , το capture είναι 4.2 ότι πρέπει

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω μεγάλωσαν και το νέο Leon και πάει στα 4,368

Δεν κάνει και καμια προσφορά κανα χιλιάρικο κάτω η renault , το είδαμε εχθές με την γυναίκα μου πολύ όμορφο , απλά την έβγαλα γρήγορα έξω γιατί πάει 23κ

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, NobodyRankXV είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω δίπλωμα εδώ και κάνα 2 χρόνια αλλά όχι αμάξι , σκέφτηκα λοιπόν για αρχή μέχρι να μάθω να οδηγώ καλά και να συνηθίσω να πάρω κάνα μεταχειρισμένο που δεν θα λυπηθώ , έχετε να προτείνετε κάτι το πολύ μέχρι 1500 ? Σκεφτόμουν για Toyota Corolla αλλά δεν ξέρω 

Καλύτερα άνοιξε καινούργιο θέμα.

Ετοιμάσου βέβαια να ακούσεις ότι με τόσα λεφτά δεν παίρνεις αμάξι κτλ. Εγώ πιστεύω με ψάξιμο, λίγη τύχη και να ξέρεις τι θέλεις - παίρνεις μια χαρά αυτοκίνητα υπάρχουν.

@tsofras με δύο θέματα κόλλησα τον τελευταίο καιρό. Του κορονοϊού και το δικό σου.

Του κορονοϊού το βαρέθηκα! :lol:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδαμε και το ford Ecosport εχθές , αρκετά καλό και περισσότερο SUV απο το Puma , αλλά έχει 350 λίτρα πορτ μπαγκαζ , και το χειρότερο ανοίγει το πορτ μπαγκαζ προς τα έξω και όχι επάνω , οπότε αν παρκάρεις θα πρέπει να έχεις και 1.5 μέτρο αέρα

Άσχετο βλέπω και ένα video με το εσωτερικό του renegade που έχει παραγγείλει και ο φίλος εδω μέσα , καμία σχέση δεν έχει με αυτό που είχα δεί πριν 2 χρόνια. Πολύ καλύτερο (αν και μικρο πορτ μπαγκάζ και αυτό)

Αν και είναι στα Ισπανικά , μπορείτε να το δείτε με autogenerated αγγλικούς υποτίτλους

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...