Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Τώρα να σου πω οτι το μόνο extra είναι οι χειρολαβές πίσω, που δεν τις έχουν στάνταρ, και το περιμένω γι αυτό θα με πιστέψεις? 

Ναι το endo το έχουν φτιάξει. 

Επίσης το εσωτερικό του είναι το πιο άνετο απ όσα είχα δει. Ο χώρος αποσκευών είναι 350λιτρα αλλά τετράγωνος. 

Οσον την οδήγηση έχει άλλη αίσθηση το ψηλό. Αυτό που φοβόμουν ήταν ο αεροδυναμικό θόρυβος αλλά τουλάχιστον μέχρι τα 130 που πήγα ήταν το ίδιο ή και λίγο λιγότερος από αυτό που έχω Τώρα. 

Για ξαναριξτου μια ματιά! 

Λόγω κινητήρα δεν πάω να το ξαναδώ

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

Και πες ότι αγοράζεις σε 2 μέρες προσωρινό αυτοκίνητο.

Σε 2 μήνες λανσάρουν τις προσφορές γνωριμίας που φέρνουν το νέο Leon. Δωρεάν εξοπλισμός, προσφορά τιμές κλπ. Μπορεί να παίξουν και προφσορές σε στοκ από το παλιό, αν.
Δε θα μπορείς, πολύ απλά θα έχεις μόλις αγοράσει.

Πήρα αυτή την απόφαση γιατί και το Λεόν να έρθει θα θέλω μόνο το FR με ηλιοροφή και LED, που σημαίνει ότι θα έχει σίγουρα 23-24000 που δεν τα δίνω ούτε τώρα ούτε σε ένα χρόνο. Επίσης είπα να πάω σε αμάξι με περισσότερους χώρους, αν πάρω πάλι το Λεόν θα μείνω στα 380 λίτρα που δεν φτάνουν για ταξίδια

Αν σκεφτώ λογικά είναι κρίμα για τα χιλιόμετρα που κάνω να δώσω για άλλη μία φορά ένα σκασμό λεφτά για αμάξι, προτιμώ να τα τρώω σε βενζίνες και διόδια να πηγαίνω περισσότερα ταξίδια

Απλά ή παραπάνω απόφαση είναι λίγο δύσκολη αλλά έπρεπε να την πάρω και να βάλω στην άκρη λίγο τα θέλω μου

Πήρα τηλέφωνο σε Peugeot βενζίνη δεν έχει μείνει κανένα, μόνο κάποια Diesel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κοίτα να δεις ότι και αν σου πως θα είναι απλά εντύπωση , γιατί για να το δεις αυτό θέλεις 2 καρεκλακια και να κάτσεις στης μέση

Από όσα έκατσα πίσω πάντως πιο άνετες καμπίνες μου φάνηκαν στα C5 aircross, Opel Grandland X, Skoda Karoq

Για hatchback αν και μικρό πορτ μπαγκαζ πάρα πολύ άνετο το Opel Astra

Μα καλά δεν μπαίνει τεμπέλης τουλάχιστον μετά? Πόσο να κάνει?

Ειπαν δε μπανει μετα γιατι αλλαζει ολο το τουνελ...κ στο τωρινο, παντα ανεβασμενο το εχω, ενοχλει στις αλλαγες κ χειροφρενο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, drgeri79 είπε

Ειπαν δε μπανει μετα γιατι αλλαζει ολο το τουνελ...κ στο τωρινο, παντα ανεβασμενο το εχω, ενοχλει στις αλλαγες κ χειροφρενο

Τραγικό , εγώ πάντως τον τεμπέλη τον έχω μάθει τόσα χρόνια , τώρα που παίρνω της γυναίκας μου και δεν έχει πάω να το ακουμπήσω και μου πέφτει το χέρι συνέχεια κάτω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, theoilia είπε

φίλε tsofras μιας και έχεις δει σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα που μπορεί να ενδιαφέρουν και εμένα να σε ρωτήσω κάτι; Πιο κατά την γνώμη σου από αυτά έχει το μεγαλύτερο πλάτος στο πίσω κάθισμα; Σε πιο νομίζεις ότι χωράνε 2 παιδικά καθίσματα και ανάμεσα τους μπορεί να καθίσει και ένας ενήλικας για μια κοντινή-μεσαία διαδρομή χωρίς να διπλωθεί σαν τελικό σίγμα; Και σε ρωτάω γιατί εδώ στην επαρχία που μένω μου είναι δύσκολο να τα δω όλα αυτά που είδες εσύ. 

C5 aircross.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τραγικό , εγώ πάντως τον τεμπέλη τον έχω μάθει τόσα χρόνια , τώρα που παίρνω της γυναίκας μου και δεν έχει πάω να το ακουμπήσω και μου πέφτει το χέρι συνέχεια κάτω

Εμένα μου είπαν στην γκαλλο βάζουν τεμπέλη με 140€ πάντως. Προφανώς όχι ίδιο με την allure γιατί έχει διαφορετικό τούνελ κεντρικής κονσολασ τελείως αλλά βάζουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KoreanW είπε

Και πες ότι αγοράζεις σε 2 μέρες προσωρινό αυτοκίνητο.

Σε 2 μήνες λανσάρουν τις προσφορές γνωριμίας που φέρνουν το νέο Leon. Δωρεάν εξοπλισμός, προσφορά τιμές κλπ. Μπορεί να παίξουν και προφσορές σε στοκ από το παλιό, αν.
Δε θα μπορείς, πολύ απλά θα έχεις μόλις αγοράσει άλλο αλλού.

Χο χο χο  καλό αστείο. Σιγά μην το χαρίσει κιόλας και ειδικα νέο μοντέλο.

Δεν κατάλαβες . Μιλάμε για group vag. Οι Εβραίοι εινσι πιο large ( ανοιχτοχεριδες )από αυτούς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λίστα πάντως σε καινούρια με κινητήρα της προκοπής δεν είναι και πολύ μεγάλη , σύμφωνα με τα παραπάνω κριτήρια βρίσκω μόνο

Suzuki Vitara 1.4 130 mild hybrid ή 1.4 140

Suzuki SX4 S-Cross 1.4 130 mild hybrid ή 1.4 140

Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 160

Nissan Qashqai 1.3 140

Και κάποια μεταχειρισμένα

https://www.car.gr/26082072-suzuki-vitara-gl-plus

https://www.car.gr/26152844

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/28578136/

https://www.car.gr/25325746-suzuki-sx4-s-cross-7

https://www.car.gr/28242318

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/26424805/

Αλλιώς μετά πέφτω πάλι σε 1.0 , 1.2 με 100/110/120 άλογα

Αν δεν είχα θέμα με το μέγεθος καλές επιλογές σε τιμή , χώρους , εξοπλισμό είναι και τα

Opel Grandland X 1.2 130

Renault Kadjar 1.2 130

 

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Η λίστα πάντως σε καινούρια με κινητήρα της προκοπής δεν είναι και πολύ μεγάλη , σύμφωνα με τα παραπάνω κριτήρια βρίσκω μόνο

Suzuki Vitara 1.4 130 mild hybrid ή 1.4 140

Suzuki SX4 S-Cross 1.4 130 mild hybrid ή 1.4 140

Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 160

Nissan Qashqai 1.3 140

Και κάποια μεταχειρισμένα

https://www.car.gr/26082072-suzuki-vitara-gl-plus

https://www.car.gr/26152844

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/28578136/

https://www.car.gr/25325746-suzuki-sx4-s-cross-7

https://www.car.gr/28242318

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/26424805/

Αφού δεν θέλεις σουζουκι ; Θα μας τρελάνεις τωρα ; Είναι αρχαιολογίες όλο πλαστικούρα αναξιόπιστα παλιόγιαπωνέζικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mp123 είπε

Αφού δεν θέλεις σουζουκι ; Θα μας τρελάνεις τωρα ; Είναι αρχαιολογίες όλο πλαστικούρα αναξιόπιστα παλιόγιαπωνέζικα .

Ώπα ώπα ,

Πλαστικούρα Ναι

Αναξιόπιστα δεν το είπα ποτέ , ίσα ίσαι το αντίθετο είπα

Το πρώτο μου αμάξι ήταν Suzuki Maruti (της μάνας μου) και εγώ το καβάλαγα για 4 χρόνια με το απόλυτο σκήσιμο , το έδωσα στην γυναίκα μου για άλλα 4 χρόνια και στα 20 χρόνια το πήγαμε οδηγώντας το για απόσυρση. Service του έκανε ο νονός μου και δεν ζήτησε ποτέ τίποτα

Αντίστοιχα πήρε η μάνα μου το Wagon R το οποίο το κρατήσαμε άλλα 10 χρόνια , έγραψε πάνω απο 120.000χλμ , δεν ζήτησε ποτέ τίποτα και αυτό , δεν χάλασε τίποτα και το πουλήσαμε

Ο πατέρας μου είχε το προηγούμενο Grand Vitara 150.000χλμ , μία απο τα ίδια μόνο τα service

Αφού πήγαμε για απόσυρση το maruti πήραμε με την γυναίκα μου το προηγούμενο Suzuki Alto και το κρατήσαμε για 9 χρόνια. Αντίστοιχα και αυτό δεν έπαθε τίποτα , εκτός απο τον αερόσακο που είχε τρακάρει η γυναίκα μου και είχαμε βάλει μεταχειρισμένο απο μη τρακαρισμένο και άναβε μερικές φορές λαμπάκι λόγω του αισθητήρα.

Σπαρτιάτικα ΝΑΙ , αναξιόπιστα όχι ίσα ίσα που εγώ προσωπικά την έχω πολύ ψηλά απο θέμα αξιοπιστίας την Suzuki

Απλά δεν έχει την φινέτσα και συναρμολόγηση του Ευρωπαϊκού

Και σε reviews που βλέπω τα μόνα αρνητικά που λένε για το Vitara και το SX4 είναι τα σκληρά πλαστικά και το σύστημα infotainment

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ώπα ώπα ,

Πλαστικούρα Ναι

Αναξιόπιστα δεν το είπα ποτέ , ίσα ίσαι το αντίθετο είπα

Το πρώτο μου αμάξι ήταν Suzuki Maruti (της μάνας μου) και εγώ το καβάλαγα για 4 χρόνια με το απόλυτο σκήσιμο , το έδωσα στην γυναίκα μου για άλλα 4 χρόνια και στα 20 χρόνια το πήγαμε οδηγώντας το για απόσυρση. Service του έκανε ο νονός μου και δεν ζήτησε ποτέ τίποτα

Αντίστοιχα πήρε η μάνα μου το Wagon R το οποίο το κρατήσαμε άλλα 10 χρόνια , έγραψε πάνω απο 120.000χλμ , δεν ζήτησε ποτέ τίποτα και αυτό , δεν χάλασε τίποτα και το πουλήσαμε

Ο πατέρας μου είχε το προηγούμενο Grand Vitara 150.000χλμ , μία απο τα ίδια μόνο τα service

Αφού πήγαμε για απόσυρση το maruti πήραμε με την γυναίκα μου το προηγούμενο Suzuki Alto και το κρατήσαμε για 9 χρόνια. Αντίστοιχα και αυτό δεν έπαθε τίποτα , εκτός απο τον αερόσακο που είχε τρακάρει η γυναίκα μου και είχαμε βάλει μεταχειρισμένο απο μη τρακαρισμένο και άναβε μερικές φορές λαμπάκι λόγω του αισθητήρα.

Σπαρτιάτικα ΝΑΙ , αναξιόπιστα όχι ίσα ίσα που εγώ προσωπικά την έχω πολύ ψηλά απο θέμα αξιοπιστίας την Suzuki

Απλά δεν έχει την φινέτσα και συναρμολόγηση του Ευρωπαϊκού

Έλα χιούμορ κάνω. Πέρασε από μια σουζουκι δες sx4 , Vitara και πες να σου πουν τιμή για τα προστατευτικά στις πορτες και στους προφυλακτήρες που τα ομορφύνουν παρά πολυ. Το sx4 η το Vitara μόνο μαύρο χρωμα του ταιριάζει.

Εκεί ειμουν αλλά δεν μου είπες να ρωτήσω τιμές.Αλλα δεν είναι του στυλ σου.

Υ,γ  το σοιφτσκι ένα χρόνο τωρα δεν κάνει ούτε τσικ μέσα.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, mp123 said:

Χο χο χο  καλό αστείο. Σιγά μην το χαρίσει κιόλας και ειδικα νέο μοντέλο.

Δεν κατάλαβες . Μιλάμε για group vag. Οι Εβραίοι εινσι πιο large ( ανοιχτοχεριδες )από αυτούς.. 

δεν ξέρω τι σε κάνει και γελάς 

αλλά το τελευταίο ibiza πριν 2 χρόνια που λανσαρίστηκε, έπαιξε προσφορά σε εξοπλισμό και το πακέτο το λέγαν "launch edition"

και τώρα σε αγορές του εξωτερικού που πρωτοκυκλοφορεί το leon πάλι, εκ νέου παίζουν "launch edition"

από παλιά το group ήταν ανοιχτοχέρηδες σε εξοπλισμό που άλλο τον διαφημίζουν στα  έξτρα ή δεν τον έχουν και καθόλου 

τώρα αφού ο ts ψάχνει άλλο, δεν έχει νόημα βέβαια 

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

δεν ξέρω τι σε κάνει και γελάς 

αλλά το τελευταίο ibiza πριν 2 χρόνια που λανσαρίστηκε, έπαιξε προσφορά σε εξοπλισμό και το πακέτο το λέγαν "launch edition"

και τώρα σε αγορές του εξωτερικού που πρωτοκυκλοφορεί το leon πάλι, εκ νέου παίζουν "launch edition"

από παλιά το group ήταν ανοιχτοχέρηδες σε εξοπλισμό που άλλο τον διαφημίζουν στα  έξτρα ή δεν τον έχουν και καθόλου 

τώρα αφού ο ts ψάχνει άλλο, δεν έχει νόημα βέβαια 

Φυσικα δεν έχει νόημα έχεις δικιο . Δεν γελάω ειρωνικά  με σένα .. Καταλαβενεις τωρα.Αφου όλοι ξέρουμε πως πως  το group δεν χαρίζει τίποτα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 11:01 ΜΜ, mp123 είπε

Εσυ πρέπει να πας για δοκιμαστής στην f1.

Σοβαρευτιτε λίγο. Για φτηνό αμαξια 150 200 άλογα των 20 30000 ευρώ μιλάμε. Ολα τα ίδια είναι.Δεν θα μπείτε σε πίστα.Δλδ ένταξη διαβαζω και απορώ και ξυστέ με με όσα διαβαζω.

Θεωρώ τον εαυτό μου μέτριο οδηγό στην καλύτερη, άρα για F1 δεν κάνω.

Όταν δοκίμασα όμως το audi A3 (ημιάκαμπτος) προηγούμενης γενιάς και το σύγκρινα με τη bmw σειρά 1 και την alfa romeo giulietta, η διαφορά στο πώς αντιμετωπίζουν τις εγκάρσιες ανωμαλίες οι 2 τύποι ανάρτησης στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα ήταν χαοτική. Το πίσω μέρος του Audi πηδούσε κυριολεκτικά σε μια μέτρια λακούβα. 

Επειδή λοιπόν ο φίλος προέρχεται από ένα αυτοκίνητο με ανεξάρτητη ανάρτηση και απ' ότι κατάλαβα του αρέσει και η οδήγηση, το ανέφερα γιατί υπέθεσα ότι θα τον ενδιέφερε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, mp123 said:

Φυσικα δεν έχει νόημα έχεις δικιο . Δεν γελάω ειρωνικά  με σένα .. Καταλαβενεις τωρα.Αφου όλοι ξέρουμε πως πως  το group δεν χαρίζει τίποτα ετσι.

τελευταία έχουν σφίξει σε κάποια πράγματα (έξοδα γαρ), αλλά δεν είναι αλήθεια ότι είναι από αυτούς που δεν χαρίζουν εξοπλισμό

climatronic και στάνταρ στα supermini είχαν όταν άλλοι δεν βάζαν ούτε στα μικρομεσαία, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες είχαν όταν η αγορά δεν ήξερε περί τίνος πρόκειται, εργοστασιακά και αποδοτικά συστήματα ήχου-ψυχαγωγίας είχαν όταν ο ανταγωνισμός δεν έβαζε ούτε 2 ηχεία μπροστά, φωτιζόμενες χειρολαβές όταν άλλοι πουλάνε ακόμα κουμπιά χωρίς backlit, φωτιζόμενα σκιάδια, πίσω αεραγωγούς κοκ

νομίζω ότι συνεννοούμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...