Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Ακριβως.
Αν συνεφερε τον κατοχο η μικτη οπως ειπες, τοτε οι ασφαλιστικες θα εμπαιναν μεσα. Αλλα επειδη λειτουργουν με την στατιστικη, τα εχουν προβλεψει αυτα.

Για τα παραδειγματα που αναφερες:
Γραντζουνιες, μικροχτυπηματα κλπ δεν καλυπτονται συνηθως, γιατι κοστιζουν λιγοτερο απο την "απαλλαγη".
Απαλλαγή είναι η συμμετοχή του ασφαλισμένου στην αποκατάσταση της ζημιάς. Αν δηλαδή η ζημιά είναι 1.500 ευρώ και η απαλλαγή 500, τότε συνάγεται ότι η αποζημίωση από την ασφαλιστική θα είναι 1.000 ευρώ. Αν όμως η ζημιά είναι 400 ευρώ, δεν ισχύει η αποζημίωση.

Καλύπτονται αν κάνεις ειδική ασφάλεια που καλύπτει και ζημία από κακόβουλες ενέργειες και όχι μόνο από ίδιες ζημίες(που είναι η συνήθης μεικτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, calenter2003 είπε

Καλύπτονται αν κάνεις ειδική ασφάλεια που καλύπτει και ζημία από κακόβουλες ενέργειες και όχι μόνο από ίδιες ζημίες(που είναι η συνήθης μεικτή).

Δεν καλυπτονται(ασχετα αν ειναι απο κακοβουλες ενεργειες ή οχι) αν ειναι κατω απο το υψος της απαλλαγης. 
Αλλα και πανω απο το υψος της απαλλαγης αν ειναι, τοτε σου καλυπτουν μονο την διαφορα.

Πχ σου χτυπανε το φτερο και την πορτα; και κοστιζει γυρω στα 600€ για επισκευη; Τοτε (αν υποθεσουμε απαλλαγη 500€) η ασφαλιστικη σου δινει μονο 100€.

Πχ σου γραντζουνανε με κλειδι το φτερο και τις 2 πορτες; και κοστιζει γυρω στα 300€ για επισκευη; Τοτε (αν υποθεσουμε απαλλαγη 500€) η ασφαλιστικη δεν σου δινει τιποτα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν κανουν λειτουργημα οι ασφαλιστικες για να σε συμφερει.
Γραντζουνιες,μικροχτυπηματα κλπ δεν καλυπτονται συνηθως, γιατι κοστιζουν λιγοτερο απο την "απαλλαγη".

Ακριβώς για λίγες γρατζουνιές αν έχεις 500ε απαλλαγή κλάιν

Βασικά για να λέμε και του στραβού το δίκιο , εγώ έχω 120ε απαλλαγή λόγω δουλειάς. Με 400 ή 500 απαλλαγή δεν νομίζω ότι θα έκανα (για αυτό δεν είχα κάνει και τόσα χρόνια)

Οπότε αν και διαφωνώ τείνω να συμφωνήσω :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jobous είπε

Focus St-LineX 155 , magnetic grey. Πράγματι η προκαταβολή ήταν πάνω απο 50%. Να σκεφτείς ότι για το υπόλοιπο έχω για τρία χρόνια 240 € επιβάρυνση τόκων και άλλα 280 για έξοδα φακέλου.

Υ.Γ. : Είχε έξω απο την αντιπροσωπεία ένα ίδιο σε Blue Metallic, λέω να το πάρω φωτό να το δείξω. Τώρα με την συζήτηση που γίνεται για ασφάλειες πάω να βάλω πινακίδα για να βγάλω τιμές ασφάλειας στην Anytime και μου βγάζει ότι είναι ήδη ασφαλισμένο στην Interamerican !!!!! Χαχαχα, δεν γίνονται αυτά !!!!!!!!!!!

Σχετικό με μικτή ασφάλεια : Στις κακόβουλες θέλει προσοχή το κόστος αφού υπάρχει η απαλλαγή (συνήθως 500 €) και οι ζημιές δεν φτάνουν συνήθως τόσο ψηλά σε γρατζουνίσματα, μικροχτυπήματα κτλ

Υπερτουμπανος! Με το καλο να παραλαβεις, αφηστε το χρωμα σε μενα κρατηστε τα αλογα και τις ζανταρες :P 

Στη μικτη εχεις δικιο ετσι ειναι βεβαια το κουμαντο που εκανα με τον Αλεξη (ειναι εδω στο thread κιολας) με Ιντερσαλονικα δεν εχει απαλλαγη στις κακοβουλες ενεργειες τριτων οπως χαρακιες κλπ. Πολυ καλο αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, calenter2003 είπε

Καλύπτονται αν κάνεις ειδική ασφάλεια που καλύπτει και ζημία από κακόβουλες ενέργειες και όχι μόνο από ίδιες ζημίες(που είναι η συνήθης μεικτή).

Οι κακόβουλες ενέργειες έχουν πολλά παραθυράκια οπότε άστο . Για την μικτή είναι αυτό που είπε και ο @haHa αν είναι να δώσεις τα 500ε εσύ σημαίνει ότι σου έχουν κάνει το αμάξι γύρω γύρω όλο και πάει για βάψιμο σε σημεία οπότε άντε να βάλει και κανα 100αρικο η ασφαλιστική. Εσύ όμως θα τα σκεφτείς να τα δώσεις τα 500ε

Ακόμη και τα καιρικά φαινόμενα νομίζω πρέπει να είναι καταγεγραμμένο γεγονός για να σε καλύψει και να έχουν θέμα και οι άλλοι. Αν πας με λακούβες στον ουρανό και πείς έπεσε χαλάζι μόνο σε εμένα μάλλον θα φας άκυρο.

Δεν τα ξέρω και πολύ καλά βέβαια αλλά έχω ακούσει αρκετά απο διακανονιστές σε παρόμοιες καταστάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακριβώς για λίγες γρατζουνιές αν έχεις 500ε απαλλαγή κλάιν

Βασικά για να λέμε και του στραβού το δίκιο , εγώ έχω 120ε απαλλαγή λόγω δουλειάς. Με 400 ή 500 απαλλαγή δεν νομίζω ότι θα έκανα (για αυτό δεν είχα κάνει και τόσα χρόνια)

Οπότε αν και διαφωνώ τείνω να συμφωνήσω :D 

 

32 λεπτά πριν, haHa είπε

Αν ο ασφαλιζομενος θελει να εχει χαμηλη "απαλλαγη" ωστε να καλυπτονται και μικροζημιες ή γραντζουνιες, τοτε το ασφαλιστρο ειναι ακομα υψηλοτερο.

Σημειωτεον, οτι οι περισσοτεροι κανουν μικτη με απαλλαγη 500 ή και 1000€.
Επισης, αν υποθεσουμε ενα αυτοκινητο των ~30.000€, μια μικτη με χαμηλη απαλλαγη στα 250€ ειναι γυρω απο 860€ , ενω με απαλλαγη στα 1000€ ειναι γυρω απο 560€.
300€ διαφορα στο κοστος των 2 μικτων μονο και μονο απο το υψος της απαλλαγης:
 

image.png.d0e3d6f1ba7dfad4b04f102723d21742.png

image.png.95242c8daa3e07c0393dd0c00f4c3f8e.png
 

https://www.insurancemarket.gr/carinsurance/results/_f/Y2FyX3NpdGVfODgxMTc1ZmY0YmRmZGQ2MjYwMS4zODA0MTAxOA==#

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν καλυπτονται(ασχετα αν ειναι απο κακοβουλες ενεργειες ή οχι) αν ειναι κατω απο το υψος της απαλλαγης. 
Αλλα και πανω απο το υψος της απαλλαγης αν ειναι, τοτε σου καλυπτουν μονο την διαφορα.

Πχ σου χτυπανε το φτερο και την πορτα; και κοστιζει γυρω στα 600€ για επισκευη; Τοτε (αν υποθεσουμε απαλλαγη 500€) η ασφαλιστικη σου δινει μονο 100€.

Πχ σου γραντζουνανε με κλειδι το φτερο και τις 2 πορτες; και κοστιζει γυρω στα 300€ για επισκευη; Τοτε (αν υποθεσουμε απαλλαγη 500€) η ασφαλιστικη δεν σου δινει τιποτα.

Πράγματι για αυτό κάνεις συμβόλαιο με απαλλαγή 150€ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, calenter2003 είπε

Πράγματι για αυτό κάνεις συμβόλαιο με απαλλαγή 150€ :)

Το οποιο κοστιζει ακομα παραπανω και ειναι ακομα πιο πεταμενα λεφτα.
Ενδεικτικα για μικτη με απαλλαγη στα 250€(με απαλλαγη στα 150€ θα ηταν ακομα μεγαλυτερη η διαφορα) :
Αν υποθεσουμε ενα αυτοκινητο των ~30.000€, μια μικτη με χαμηλη απαλλαγη στα 250€ ειναι γυρω απο 860€ , ενω με απαλλαγη στα 1000€ ειναι γυρω απο 560€.
300€ διαφορα στο κοστος των 2 μικτων μονο και μονο απο το υψος της απαλλαγης:
image.png.8c68a6bfc9a9750be758dace5b60d951.png

 

image.png.5c9f70d182ce033f0322923dec95a4b4.png

https://www.insurancemarket.gr/carinsurance/results/_f/Y2FyX3NpdGVfODgxMTc1ZmY0YmRmZGQ2MjYwMS4zODA0MTAxOA==#

 

Η μικτη ειναι:
α) για οσους τρακαρουν συχνα
β) για αυτους που εκαναν την οικονομικη υπερβαση και πηραν αυτοκινητο εκτος των οικονομικων δυνατοτητων τους οποτε αν το τρακαρουν σοβαρα με ευθυνη τους, τοτε μπαινουν μεσα πολυ οικονομικα
γ) για φοβιτσιαρηδες που νομιζουν οτι η ασφαλιστικη θα τους καλυψει για τις γραντζουνιες.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haHa είπε

Το οποιο κοστιζει ακομα παραπανω και ειναι ακομα πιο πεταμενα λεφτα.
Ενδεικτικα για μικτη με απαλλαγη στα 250€(με απαλλαγη στα 150€ θα ηταν ακομα μεγαλυτερη η διαφορα) :
Αν υποθεσουμε ενα αυτοκινητο των ~30.000€, μια μικτη με χαμηλη απαλλαγη στα 250€ ειναι γυρω απο 800€ , ενω με απαλλαγη στα 1000€ ειναι γυρω απο 500€.
300€ διαφορα στο κοστος των 2 μικτων μονο και μονο απο το υψος της απαλλαγης:
image.png.efdc71317b26fb2821e120cac93f1af6.png

image.png.3f070b6db73964eac8370830d6569fb4.png

https://www.insurancemarket.gr/carinsurance/results/_f/Y2FyX3NpdGVfODgxMTc1ZmY0YmRmZGQ2MjYwMS4zODA0MTAxOA==#

 

23 λεπτά πριν, tsofras είπε

Οι κακόβουλες ενέργειες έχουν πολλά παραθυράκια οπότε άστο . Για την μικτή είναι αυτό που είπε και ο @haHa αν είναι να δώσεις τα 500ε εσύ σημαίνει ότι σου έχουν κάνει το αμάξι γύρω γύρω όλο και πάει για βάψιμο σε σημεία οπότε άντε να βάλει και κανα 100αρικο η ασφαλιστική. Εσύ όμως θα τα σκεφτείς να τα δώσεις τα 500ε

Ακόμη και τα καιρικά φαινόμενα νομίζω πρέπει να είναι καταγεγραμμένο γεγονός για να σε καλύψει και να έχουν θέμα και οι άλλοι. Αν πας με λακούβες στον ουρανό και πείς έπεσε χαλάζι μόνο σε εμένα μάλλον θα φας άκυρο.

Δεν τα ξέρω και πολύ καλά βέβαια αλλά έχω ακούσει αρκετά απο διακανονιστές σε παρόμοιες καταστάσεις

Αν δεν σε πληρώσουν τους κάνεις δικαστήριο και τα παίρνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Kατσε, τι SUV έχεις και το συγκρίνεις με A6; Γιατί άμα είναι κάτι λιγότερο από Q5, δεν έχει νόημα η σύγκριση τους. Τα SUV που είχα και έχω, δεν ακούγετε απολύτως τίποτα, ακόμη και με 150 km/hr...

Δε συγκρίνω μόνο με το a6 απλά από αυτό έχω περισσότερη εμπειρία.

εχω το Peugeot 5008 σε καλή έκδοση. Θεωρω ότι είναι μέχρι τα 140-150 για να νιώθεις οκ σε κύλιση και θόρυβο.

σε αντιστοιχία τα καλά γερμανικά station είναι στα 170-180 που σου δίνουν την ίδια αισθηση ότι δηλαδή τα έφτασες στα όρια της άνεσης.

Νομίζω και οι νόμοι της φυσικής συνηγορούν σε αυτό. Το χαμηλό κέντρο βάρους επηρεάζει την αισθηση.

Να σημειώσω ότι το έχω παει και πιο πάνω ( μην ακούς τροχαία) και το δικό μου και αλλά suv, αλλά δεν είναι τόσο ξεκούραστο.

Υ.γ βέβαια να τονίσω ότι για ταχύτητες εντός Ορίων η κοντά στα όρια δεν έχει διαφορά. Μια χαρά ξεκούραστος είμαι και με το SUV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Υπερτουμπανος! Με το καλο να παραλαβεις, αφηστε το χρωμα σε μενα κρατηστε τα αλογα και τις ζανταρες :P 

Στη μικτη εχεις δικιο ετσι ειναι βεβαια το κουμαντο που εκανα με τον Αλεξη (ειναι εδω στο thread κιολας) με Ιντερσαλονικα δεν εχει απαλλαγη στις κακοβουλες ενεργειες τριτων οπως χαρακιες κλπ. Πολυ καλο αυτο!

Τελικά με ασφαλιστική κατέληξες στην Intersalonika ?? Μικτή ή απλή ?? Κόστος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Πως γινετε να εχεις μεση 4,5 και στην πολη 2,5 ; Δεν βγαινουν τα νουμερα εκτος αν στα ταξιδια καις 6,5 και ειναι μισα μισα τα χλμ. Οποτε κατι δεν μας λες σωστα.

 

Όπως τα λες είναι. Μισά μισά είναι τα χιλιόμετρα πόλη/ταξίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jobous είπε

Τελικά με ασφαλιστική κατέληξες στην Intersalonika ?? Μικτή ή απλή ?? Κόστος ??

Μικτη για το πρωτο χρονο και βλεπω για του χρονου. 518€ βγαινει με 500 απαλλαγη στις ιδιες ζημιες και πληρη καλυψη σε κακοβουλες κλπ (αν τα εχω καταλαβει καλα απο τις εξηγησεις του φιλου) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cloud13 είπε

Αυτα ειναι! 0.99 θα ηθελε και 40% προκαταβολη νομιζω, ειχα και εγω την επιλογη αλλα οχι τη δυνατοτητα :P για λεγε εκδοση χρωμα κλπ! Θα γινουμε αδερφακια?

Με το καλό να σου έρθει cloud

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dstilio είπε

Φιλτατε...

Ta audi εχουν τρομερη ποιοτητα κυλισης στα station τους. Απλα απιστευτη.  Εννοειται ασφαλή, ανετα, κτλ. Σε ταξίδι πολλές φορές πιο άνετο απο SUV και προπαντώς πιο ήσυχο λόγω αεροδυναμικής (είμαι κάτοχος SUV αλλά έχω πάει πολλά ταξίδια με a6 allroad).  Για τα χιλιόμετρα μην ανησυχεις εκτός και αν έχει βγει τίποτα κακή φήμη σε αυτό το κινητήρα. Είναι αυτοκίνητα που γερνούνε όμορφα.

Τι να προσέξεις:

1) μηχανικό έλεγχο και έλεγχο τρακαρίσματος

2) ενημερώσου για τα έξοδα που έρχονται. Είναι ακριβή εταιρεία και αν έχει αυτό το μοντέλο τίποτα αεραναρτήσεις κτλ. τότε η αντικατάσταση τους κοστίζει πολύ. Φυσικά στα 15Κ και κάτω που το δίνει, τα λεφτά που γλυτώνεις από ενα άλλο στα 20Κ τα δίνεις εκεί, αλλά καλό είναι να είσαι ετοιμασμένος.

3) κατανάλωση. Είανι euro 5 και παλιό. Ψάξε την κατανάλωση αν θέλεις να κάνεις πολλά χιλιότερα.

Είανι καλό που βλέπεις πολλά χιλιόμετρα. Να ανησυχεις όταν βλέπεις κάτω απο 100χιλιάδες που είανι πειραγμένα πολλά.

 

Θα σου πρότεινα να κοιταξεις και στο γερμανικό site καθώς εκεί έχεις πολλές επιλογές από χιλιόμετρα που έχουν γίνει σε καλούς δρόμους χωρίς ταλαιπωρημένα σασμάν. Θα βγάλεις άκρη με τη βοήθεια της γυναίκας σου, αλλά ενημερώσου σωστά για την εισαγωγή στην Ελλάδα και το αντίστοιχο κόστος. Και δες και υβριδικά κτλ. 

Για τα Volvo που αναφέρθηκε, πολύ άνετα και αυτά αλλά δεν έχω τόση εμπειρία απο ταξίδια για να συγκρίνω.

 

 

 

Σωστός. 

Ο κινητήρας είναι διαμάντι αλλά καίει..προφανώς. 

Τα ανταλλακτικά δεν είναι φθηνά, επίσης. Πονάνε λίγο σε αντλίες βενζινης και τα χιλιόμετρα είναι κοντά βλέπω αν δεν έχει αλλάξει. 

Δεν έχει αεραναρτηση, αλλά εδώ υπάρχει το θέμα ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων αλλάζουν αναρτήσεις σε αυτή την καρότσα, βάζουν την κλασσική μαύρη Bilstein τη φασον που """είναι ίδια με τη μαμά """ αλλά είναι στην πράξη για πέταμα. Και επιπρόσθετα με το χαμήλωμα που έχει, έχει γίνει μάλλον θυσία η άνεση και η ποιοτική κύλισης . Μεγάλη προσοχή σε αυτό. 

Τα χιλιόμετρα δεν είναι πολλά. Είναι λογικά προς το λίγα για τα χρόνια και τον τύπο οχήματος. 

Αν τον ενδιαφέρει πολύ τον φίλο, πρέπει να πάει σε κάθετη μονάδα, να πληρώσει ενα κατοστάρικο και θα του πουν τι θέλει και τι όχι μέχρι βίδας. Αλλιώς θα πάρει μεγάλο ρίσκο. Αυτό πρέπει να γίνει ακόμα και αν τα services έχουν γίνει σε αντιπροσωπεία, προφανώς, διότι δεν είναι απαραίτητο ότι έχει κάνει πάντα ό,τι του έχουν υποδείξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...