Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

chr θεικο !!!!!

δεν αγαπω toyota αλλα το  CHR το αγαπησα με την πρωτη ματια , πανεμορφο για μενα , αλλα δυστυχος στο test drive μου τα χαλασε το cvt εαν ηταν διπλου συμπλεκτη το ειχα παρει χθες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, tsofras είπε

Θα συμφωνήσω , αν δεν είχε αυτά τα παράθυρα πίσω παίζει να το είχα αγοράσει αντί για το 2008 , ήταν το πρώτο SUV που με εντυπωσίασε από όταν βγήκε

Αν δεν είχε τα παράθυρα αυτά πίσω θα έμοιαζε σχεδιαστικά με τα υπόλοιπα SUV ή θα θύμιζε λ.χ. Land Rover Evoque(που σχεδιαστικά προηγήθηκε). Οπότε ποιος ο λόγος να το αγοράσει κανείς. Τόσα κουτιά με ρόδες υπάρχουν(διότι τα περισσότερα SUV σχεδιαστικά αυτό θυμίζουν). Για μένα το CHR από τη μέση και πίσω είναι το πιο όμορφο αμάξι αυτής της κατηγορίας. Από μπροστά δεν τρελάθηκα( ΤΟΥΟΤΑ γαρ), το ΡUMA είναι πιο όμορφο. Αλλά και για αυτό ακόμη έχω διαβάσει εδώ μέσα και αλλού ότι είναι άσχημο όπως και το PORSCHE CAYENNE(που το θυμίζει και επίσης προηγήθηκε του  PUMA). Όλα αυτά είναι υποκειμενικά βέβαια αλλά προσωπικά αυτοκίνητο που το μπερδεύεις με ένα οποιοδήποτε άλλο εγώ ΔΕΝ θα αγόραζα και έτσι είναι το 90% των αυτοκινήτων γενικώς και όχι μόνο των SUV 

3 ώρες πριν, imr είπε

Το chr πουλαει μονο και μονο λογω του ερωτα του Ελληνα με την toyota (και ας φτιαχνονται στην Τουρκια)

toyota+suv+διαστημοπλοιο = win

Γενικα οι περισοτεροι Ελληνες δεν αγοραζουν αυτοκινητο με βαση λογικη και τι ειναι καλυτερο για τα λεφτα που δινουν και τις αναγκες τους

 

 

To CHR έχει πουλήσει μέχρι στιγμής 400.000 κομμάτια παγκοσμίως σε όλες τις εκδόσεις του και θεωρείται πετυχημένο για την ΤΟΥΟΤΑ. Eίναι και από τα  SUV που έχουν πουλήσει περισσότερο και στην Ελλάδα επίσης αφού το πρώτο επτάμηνο λ.χ. του 2020 ήταν 2ο σε πωλήσεις:

https://www.gocar.gr/news/feed/32499,TOP_10_se_pwlhseis_SUV_sthn_Ellada_to_A_.html

Η επισήμανση που κάνεις για τα αυτοκίνητα γενικώς ισχύει αλλά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο προσφέρει άλλα πλεονεκτήματα που δεν γνωρίζεις μάλλον ή δεν σε ενδιαφέρουν και τα οποία δεν τα έχει κανένα άλλο(αξιοπιστία, τη χαμηλότερη κατανάλωση σε βενζινοκίνητο της κατηγορίας του, εμφάνιση διαφορετική από άλλα, μηδενικά τέλη κυκλοφορίας κ.α.). Ακόμη και στο εσωτερικό που βλέπω εδώ κάποιοι το θάβουν μάλλον δεν μπήκαν ποτέ σε ΚΟΝΑ ή  Τ-Roc(που ξεκινάει από 20.000 περίπου αλλά έχει και έκδοση με 55.000€) τα οποία είναι ο θρίαμβος της φτηνής πλαστικούρας. Επομένως το τι καταλαβαίνει ή δεν καταλαβαίνει κάποιος είναι αδιάφορο ειδικά όταν δεν κάνει την παραμικρή έρευνα έτσι ώστε να αντιληφτεί γιατί οι περισσότεροι προτιμούν ένα αυτοκίνητο και όχι κάποιο άλλο. Ο δε έρωτας που λες σχετίζεται αποκλειστικά με την αξιοπιστία της συγκεκριμένης εταιρίας αφού τα αυτοκίνητά της κατά τα άλλα και ακριβούτσικα είναι και σχεδιαστικά εντελώς αδιάφορα. Αλλά ξέρω "όλα τα αυτοκίνητα χαλάνε".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γελιο με τα υβριδικα θα πεσει σε καμια 10ετια που θα τα φτυνουν οι μπαταριες και θα αδειαζουν τα πορτοφολια. Και δεν λεω για τα ψευτουβριδικα με τις 48βολτες.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Noobios είπε

Το γελιο με τα υβριδικα θα πεσει σε καμια 10ετια που θα τα φτυνουν οι μπαταριες και θα αδειαζουν τα πορτοφολια. Και δεν λεω για τα ψευτουβριδικα με τις 48βολτες.

ή αν κάνουν μακρινα ταξίδια συνέχεια και λειτουργει πιο πολύ ο θερμικος κινητήρας να μην την πατησουνε όπως κάποια prius με τον κινητηρα 1500cc που πηγαν για ρεκτιφιε επειδη καινε λάδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Noobios είπε

Το γελιο με τα υβριδικα θα πεσει σε καμια 10ετια που θα τα φτυνουν οι μπαταριες και θα αδειαζουν τα πορτοφολια. Και δεν λεω για τα ψευτουβριδικα με τις 48βολτες.

Και πολύ αισιόδοξο το νούμερο θα έλεγα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Αν είχα οικογένεια ήταν η πρώτη επιλογή. Βέβαια η έκδοση με υγραέριο περισσότερο θα με έψηνε που ήταν πιο φθηνή !

Απο κατανάλωση τι λέει? Θόρυβος μέσα , άνεση? Και που είναι οι φωτό να ευχηθούμε ?!

Κατανάλωση γύρω στα 6lt/100 με βαρύ πόδι, θόρυβος σε σχέση με το peugeot 307 που είχα, λίγο πιο αυξημένος, αλλα είναι και πιο ψηλό! Πολύ καλή άνεση σε σχέση με το γενικότερο στησιμό του, δεν το περιίμενα, renault γαρ! Τέσσερα άτομα ταξιδέψαμε άνετα Γιάννενα-Χαλκίδα με αποσκευές και απειρες βόλτες σε Ζαγοροχωρια κλπ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ίσως είμαι κι ο μοναδικός στη συζήτηση που έχει Kombi/SW/Estate ή όπως τα λέει ο κάθε λαός. Γενικά έχω σχετικά μικρό, Golf, που είναι στα 4.5 μέτρα κι άρα είναι σε διαστάσεις ενός σεντάν. Η πρακτικότητα του δε παίζεται, σε ένα χρόνο έκανα τρεις φορές μετακόμιση, εχω φορτώσει ντουλάπες, κρεβάτια, δίμετρα έπιπλα, και το σκυλί δε καταλαβαίνει χριστό. Αν δε σε χαλάει λόγω της προκατάληψης της Ελλάδας εναντίον αυτών των αυτοκινήτων και το ελέγξεις οτι είναι πράγματι σωστό και δεν έχει γράψει στην πραγματικότητα 500,000 χλμ, τότε βουρ. Ο,τι άλλο θες ρώτα ;)

Επειδή είμαστε ένα σκαλι πριν το μεγάλο βήμα (γαμος), η γυναίκα προτιμά suv αλλα εγω τείνω πιο πολυ προς την λιμουζίνα. Ετσι έπεσε στο τραπέζι η κατηγορία κομπι. Αυτό που θέλουμε κ οι 2 ειναι το ποσο ασφαλές είναι ένα τέτοιο αυτοκίνητο λόγω της μεγαλύτερης καρότσας και κατά πόσο άνετα ταξίδια κανεις.

Σε ευχαριστώ πολυ!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stoumas είπε

Επειδή είμαστε ένα σκαλι πριν το μεγάλο βήμα (γαμος), η γυναίκα προτιμά suv αλλα εγω τείνω πιο πολυ προς την λιμουζίνα. Ετσι έπεσε στο τραπέζι η κατηγορία κομπι. Αυτό που θέλουμε κ οι 2 ειναι το ποσο ασφαλές είναι ένα τέτοιο αυτοκίνητο λόγω της μεγαλύτερης καρότσας και κατά πόσο άνετα ταξίδια κανεις.

Σε ευχαριστώ πολυ!

Είναι πάρα πολύ άνετο αυτοκίνητο, βασικά δε καταλαβαίνεις διαφορά απο "κανονικό". Στον πρώτο χρόνο που το έχω έκανα 30,000χλμ αν λέει κάτι. Βγαίνεις απο ταξίδι και είσαι έτοιμος για βόλτα. Σίγουρα παίζει ρόλο κι η ποιότητα κύλισης, η ανάρτηση, η έλλειψη θορύβου κλπ. Σίγουρα πιο άνετο απο SUV για ταξίδια γιατί κάθεσαι χαμηλά και έχεις λιγότερο θόρυβο απο αέρα.

Βασικά με τα Estate το θέμα είναι αν σου αρέσουν (ή δε σε πειράζουν) εμφανισιακά. Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα, τότε έχεις τα καλά της λιμουζίνας με τα καλά του SUV σε ένα ;)

Εμένα πάντως το έχει λατρέψει το αυτοκίνητο και δε θέλει να πάρουμε ξανά μικρότερο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ProponitisTouKanape είπε

Είναι πάρα πολύ άνετο αυτοκίνητο, βασικά δε καταλαβαίνεις διαφορά απο "κανονικό". Στον πρώτο χρόνο που το έχω έκανα 30,000χλμ αν λέει κάτι. Βγαίνεις απο ταξίδι και είσαι έτοιμος για βόλτα. Σίγουρα παίζει ρόλο κι η ποιότητα κύλισης, η ανάρτηση, η έλλειψη θορύβου κλπ. Σίγουρα πιο άνετο απο SUV για ταξίδια γιατί κάθεσαι χαμηλά και έχεις λιγότερο θόρυβο απο αέρα.

Βασικά με τα Estate το θέμα είναι αν σου αρέσουν (ή δε σε πειράζουν) εμφανισιακά. Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα, τότε έχεις τα καλά της λιμουζίνας με τα καλά του SUV σε ένα ;)

Εμένα πάντως το έχει λατρέψει το αυτοκίνητο και δε θέλει να πάρουμε ξανά μικρότερο :P

Διαβάζει την απάντησή σου κ ολο κ τα γλυκοκοιταζει χαχα. Με μια γρήγορη αναζήτηση στο καρ πέσαμε εχθες πάνω σε μια αγγελία που μας αρεσε κ στους 2. Αν επιτρέπεται μπορω να παραθέσω λινκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stoumas είπε

Διαβάζει την απάντησή σου κ ολο κ τα γλυκοκοιταζει χαχα. Με μια γρήγορη αναζήτηση στο καρ πέσαμε εχθες πάνω σε μια αγγελία που μας αρεσε κ στους 2. Αν επιτρέπεται μπορω να παραθέσω λινκ. 

Βάλε να χαλβαδιάζουμε και εμείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, stoumas είπε

Διαβάζει την απάντησή σου κ ολο κ τα γλυκοκοιταζει χαχα. Με μια γρήγορη αναζήτηση στο καρ πέσαμε εχθες πάνω σε μια αγγελία που μας αρεσε κ στους 2. Αν επιτρέπεται μπορω να παραθέσω λινκ. 

Για οικογενιεακα ατοκινητα ειναι η ιδανικη επιλογη

Εχουν τεραστιους χωρους σωστα εκμεταλευσιμους και πολυ καλυτερη συμπεριφορα απο τα suv λογω χαμηλοτερου υψους

Το μονο αρνητικο οτι δεν ειναι διαδεδομενα στην Ελλαδα, οποτε η αγορα μεταχειρισμενου θελει αρκετο ψαξιμο. 

 

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βάλε να χαλβαδιάζουμε και εμείς

Οταν αγορααζεις αυτοκινητο πρεπει να μπλοκαρεις το car 😛

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, imr είπε

Για οικογενιεακα ατοκινητα ειναι η ιδανικη επιλογη

Εχουν τεραστιους χωρους σωστα εκμεταλευσιμους και πολυ καλυτερη συμπεριφορα απο τα suv λογω χαμηλοτερου υψους

Το μονο αρνητικο οτι δεν ειναι διαδεδομενα στην Ελλαδα, οποτε η αγορα μεταχειρισμενου θελει αρκετο ψαξιμο. 

 

Οταν αγορααζεις αυτοκινητο πρεπει να μπλοκαρεις το car 😛

μπα μπαίνω εδώ και χρόνια και κοιτάω γιατί απλά μου αρέσουν τα αυτοκίνητα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

μπα μπαίνω εδώ και χρόνια και κοιτάω γιατί απλά μου αρέσουν τα αυτοκίνητα :D

Μεχρι να δεις κατι που σου αρεσει/καλυτερο απο αυτο που αγορασες και να αρχισουν να μπαινουν ιδεες 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imr είπε

Μεχρι να δεις κατι που σου αρεσει/καλυτερο απο αυτο που αγορασες και να αρχισουν να μπαινουν ιδεες 😛

ε αυτό είναι το point :D

Εντάξει είναι και σαν online έκθεση , μπαίνεις και χαζεύεις και αμάξια που δεν πρόκειται να αγοράσεις ποτέ

Ορίστε και για τον φίλο που θέλει Combi

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31362957-seat-leon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...