Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Burgos είπε

Φορτίζει και με τον κινητήρα και πιθανόν να μπορείς να ζήσεις χωρίς κλειστό πάρκινγκ. Ελπίζω τουλάχιστον γιατί πήρα Plug-in χωρίς να έχω γκαράζ. Σίγουρα πάντως με φορτιστή ή έστω πρίζα είναι πιο αποδοτικό

Χμμμμ, γιατί το πήρες τότε? Η μπαταρία δε θα είναι μόνιμα άδεια ? Μεγαλύτερη κατανάλωση απο συμβατικό θα έχει, εκτός αν το φορτίζεις στη δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι και τα plug in για να έχεις ηλεκτρική κίνηση , θέλει μπρίζα. @Burgos ναι , αλλά αλλάζει η κατανάλωση , θέλω να πιστεύω ότι θα είναι 0,5-1,5 πιο κάτω από ΜΕΒ, πρακτικά θα μας πεις εσύ όταν κάνεις τα χλμ σου.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Χμμμμ, γιατί το πήρες τότε? Η μπαταρία δε θα είναι μόνιμα άδεια ? Μεγαλύτερη κατανάλωση απο συμβατικό θα έχει, εκτός αν το φορτίζεις στη δουλειά

Μεγαλύτερο ε ; θέλω να πιστεύω ότι θα είναι σε hybrid λειτουργία και δεν θα καίει παραπάνω από ΜΕΒ.

 

τώρα γιατί το πήρε ; εδώ το καινούριο το Qashqai βγαίνει μόνο υβριδικό , μπορεί το μοντέλο που πήρε να μην έχει ΜΕΒ , πρέπει να έχει γράψει τι πήρε , αλλά δεν θυμάμαι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Χμμμμ, γιατί το πήρες τότε? Η μπαταρία δε θα είναι μόνιμα άδεια ? Μεγαλύτερη κατανάλωση απο συμβατικό θα έχει, εκτός αν το φορτίζεις στη δουλειά

Γιατί λόγω των μειωμένων τελών ταξινόμησης το πήρα 10-15 χιλιάδες φθηνότερα από το αντίστοιχο ντιζελ.

 

1 λεπτό πριν, SchinasN είπε

Ναι και τα plug in για να έχεις ηλεκτρική κίνηση , θέλει μπρίζα. @Burgos ναι , αλλά αλλάζει η κατανάλωση , θέλω να πιστεύω ότι θα είναι 0,5-1,5 πιο κάτω από ΜΕΒ, πρακτικά θα μας πεις εσύ όταν κάνεις τα χλμ σου.

Όταν φορτίζει με τον κινητήρα λογικά θα έχω αυξημένη κατανάλωση. Αν και νομίζω ότι θα αντισταθμίζεται κάπως μετά. Σίγουρα όμως δεν περιμένω το 1.7/100km που δίνει η Mercedes. Πιο λογικό θα μου φαίνεται το 7-8/100km ακόμα και συνδυασμένα. Θα σας πω το καλοκαίρι αν έχω παραλάβει μέχρι τότε 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SchinasN είπε

Μεγαλύτερο ε ; θέλω να πιστεύω ότι θα είναι σε hybrid λειτουργία και δεν θα καίει παραπάνω από ΜΕΒ.

Φυσικά μεγαλύτερο , με αέρα θα φορτίζει ? Έστω και με φρενάρισμα παίρνεις ένα 50% ανάκτηση ,στην πρώτη γκαζιά το έχασες ,με φρένα κινείται το αμάξι?

Απλά κουβαλάς άδειες μπαταρίες

1 λεπτό πριν, Burgos είπε

Γιατί λόγω των μειωμένων τελών ταξινόμησης το πήρα 10-15 χιλιάδες φθηνότερα από το αντίστοιχο ντιζελ.

Α! οκ , πάσο , έχεις εξοικονομήσει 10-15000Ε καύσιμο, δεν είναι και λίγο.
Ποιο παρήγγειλες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, korakios είπε

Τα plugin δε θέλουν και αυτά γκαραζ για φόρτιση όπως τα καθαρά ηλεκτρικά ?

 

Υπάρχουν λύσεις αφού..... 🤣🤣🤣🤣🤣

Αν είσαι Ελληναρας

 

FB_IMG_1610094518701.jpg

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

Υπάρχουν λύσεις αφού..... 🤣🤣🤣🤣🤣

Αν είσαι Ελληναρας

 

FB_IMG_1610094518701.jpg

Ναι ρε , το είχα δει και ήθελε καταγγελία ο μ

Με κόφτη θα κυκλοφορούμε και γάντια ηλεκτρολογικά στο τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Φυσικά μεγαλύτερο , με αέρα θα φορτίζει ? Έστω και με φρενάρισμα παίρνεις ένα 50% ανάκτηση ,στην πρώτη γκαζιά το έχασες ,με φρένα κινείται το αμάξι?

Απλά κουβαλάς άδειες μπαταρίες

Α! οκ , πάσο , έχεις εξοικονομήσει 10-15000Ε καύσιμο, δεν είναι και λίγο.
Ποιο παρήγγειλες ?

Το GLC ντίζελ υβριδικό 

17 λεπτά πριν, terry308 είπε

Υπάρχουν λύσεις αφού..... 🤣🤣🤣🤣🤣

Αν είσαι Ελληναρας

 

FB_IMG_1610094518701.jpg

Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά παρκάρω απέναντι από το σπίτι 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, h3342 είπε

Εγω προσωπικα

Ξερω 2 καλους φιλους μου που αγορασαν πριν15 χρονια καινουριο opel vectra.. 😂

Τις ζημιες που τους εβγαλαν απο την πρωτη μερα.... θα μπορουσαν να γραψουν βιβλιο πραγματικα

Φυσικα βριζουν την οπελ αποτο πρωι ως το βραδυ

Ενας αλλος φιλος εχει αγορασει μτχ οπελ αστρα καμπριο

Η οροφη του συνεχεια χαλαει...!

Εγω τουλαχοστον δεν θα αγοραζα οπελ

Αν και τα corsa ειχαν βγει σκυλια 

 

Μακρια απο Opel!
Τα εχω ξαναγραψει, πρωην κατοχος Astra 1.9 cdti, η λιστα των ζημιων που ειχα ειναι ατελειωτη! 
EGR βαλβιδα, swirl flaps τα οποια για να μη μου καταστρεψουν ολοκληρη την εισαγωγη πηγα και τα ξηλωσα εντελως, ολοκληρο το συστημα του air condition, 2 φορες δισκοπλατο και συμπλεκτη μεσα σε ενα χρονο. Περιεργοι θορυβοι απο την κρεμαριερα και πολλα αλλα. Και αυτα ολα μονο μεσα σε 2 χρονια που το ειχα το αμαξι.

Φιλοι με Corsa 1.4, αντιστοιχες ζημιες και βλαβες σε δισκοπλατο, συμπλεκτη, air condition. ΜΑΚΡΙΑ

48 λεπτά πριν, MarioGr είπε

Ρε κάνα πάτημα κάνετε να ευχαριστηθείτε τα αυτοκίνητα σας , η βγάζετε φωτο το trip computer να δείτε ποιος έχει τη χαμηλότερη μέση κατανάλωση??

Τι πατημα να γινει με τα 1000αρακια και τα 100 αλογα ετσι οπως εχει γινει η κατασταση στην Ελλαδα και την τιμη της βενζινης στα υψη... 
Προς θεου δε το λεω για κακο, αλλα ετσι οπως μας εχουν κανει δυσκολα μπορει καποιος να εχει ενα δυνατο μοτερ με πολλα αλογα κλπ οπως παλια και να το χαρει χωρις να σκεφτεται την καταναλωση.

14 λεπτά πριν, Burgos είπε

Το GLC ντίζελ υβριδικό 

Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά παρκάρω απέναντι από το σπίτι 😂😂

Θα εχει ενα ενδιαφερον να ακουσουμε για την εμπειρια σου οταν με το καλο παραλαβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, merkon είπε

Θα εχει ενα ενδιαφερον να ακουσουμε για την εμπειρια σου οταν με το καλο παραλαβεις.

Το καλοκαιράκι όπως το κόβω θα σας κάνω πλήρη review του ντιζελουβριδικου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Παιδιά 9/10 αγοράζουν στα τυφλά. Ακόμα και αυτοκίνητα. Όσοι είμαστε εδώ μέσα κι όταν είναι να πάρουμε αυτοκίνητο το σκεφτόμαστε 100 φορές και ψάχνουμε μέχρι και το τελευταίο review για να είμαστε 1000% σίγουροι, είμαστε η εξαίρεση. Οι υπόλοιποι παίρνουν ό,τι ξέρουν, ό,τι τους είπε ο πατέρας τους που άλλαξε τελευταία φορά αμάξι όταν είχαμε δραχμή, ό,τι τους ειπε ο μαστρομήτσος κλπ. Συν οι γυναίκες που αγοράζουν αρκετά με αισθητικά κριτήρια πρώτα και μετά με τα υπόλοιπα

Γιατί θεωρείς όσοι αγοράζουν στα τυφλά, απολαμβάνουν λιγότερο από εμάς που καθόμαστε και ψειρίζουμε τη μαϊμού?

Μήπως αυτοί είναι που απολαμβάνουν περισσότερο το νέο τους αυτοκίνητο ενώ εμάς το ένα μας βρωμάει και το άλλο μας μυρίζει? Γιατί προφανώς κάποιος που χρησιμοποιεί το αυτοκίνητο απλώς ως τρόπο μετακίνησης (και δεν τον ενδιαφέρει το πουλ μουρ), γιατί θα πρέπει να κάνουν 2-3 χρόνια προκειμένου να αγοράσουν απλώς ένα αυτοκίνητο?

Προσωπικά, από τη στιγμή που οδηγώ σαν άνθρωπος (έως 130χλμ σε Εθνική όδο) κρατώντας αποστάσεις ασφαλείας, τα περισσότερα που αναφέρονται εδώ ( τί συστήματα φρεναρίσματος έχει- ταμπούρα, έχει σκληρά πλαστικά ή μαλακά κλπ) μου είναι λίγο πολύ αδιάφορα.

Για την κατανάλωση να το καταλάβω, όντως περνάει από την τσέπη αλλά είναι δυνατόν να καθόσαστε και να κλαίγεστε γιατί καίει 7,5 και όχι 6 όπως έγραφε στο ίντερνετ?

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MarioGr είπε

Ρε κάνα πάτημα κάνετε να ευχαριστηθείτε τα αυτοκίνητα σας , η βγάζετε φωτο το trip computer να δείτε ποιος έχει τη χαμηλότερη μέση κατανάλωση??

Κάνουμε για να καίγονται οι επικαθήσεις του tsi 🤣🤣🤣

Δεν είναι τοσο εύκολο να πας στα βουνα για καμια σοβαρή στροφή τώρα (τουλάχιστον στην Αττική) εκεί είναι το πρόβλημα! Και τα κοντινά τύπου Υμηττός είναι γεμάτα ποδηλάτες και κοσμο γενικως που βολτάρει οπότε άκυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Gataros είπε

Γιατί θεωρείς όσοι αγοράζουν στα τυφλά, απολαμβάνουν λιγότερο από εμάς που καθόμαστε και ψειρίζουμε τη μαϊμού?

Μήπως αυτοί είναι που απολαμβάνουν περισσότερο το νέο τους αυτοκίνητο ενώ εμάς το ένα μας βρωμάει και το άλλο μας μυρίζει? Γιατί προφανώς κάποιος που χρησιμοποιεί το αυτοκίνητο απλώς ως τρόπο μετακίνησης (και δεν τον ενδιαφέρει το πουλ μουρ), γιατί θα πρέπει να κάνουν 2-3 χρόνια προκειμένου να αγοράσουν απλώς ένα αυτοκίνητο?

Προσωπικά, από τη στιγμή που οδηγώ σαν άνθρωπος (έως 130χλμ σε Εθνική όδο) κρατώντας αποστάσεις ασφαλείας, τα περισσότερα που αναφέρονται εδώ ( τί συστήματα φρεναρίσματος έχει- ταμπούρα, έχει σκληρά πλαστικά ή μαλακά κλπ) μου είναι λίγο πολύ αδιάφορα.

Για την κατανάλωση να το καταλάβω, όντως περνάει από την τσέπη αλλά είναι δυνατόν να καθόσαστε και να κλαίγεστε γιατί καίει 7,5 και όχι 6 όπως έγραφε στο ίντερνετ?

 

Πραγματικά βρήκες κάτι στο μήνυμα μου που να μιλάει για το πόσο το απολαμβάνουν οι μεν και οι δε;

Απο περιέργεια, τι αυτοκίνητο οδηγείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MarioGr είπε

Ρε κάνα πάτημα κάνετε να ευχαριστηθείτε τα αυτοκίνητα σας , η βγάζετε φωτο το trip computer να δείτε ποιος έχει τη χαμηλότερη μέση κατανάλωση??

Κάνουμε για να καίγονται οι επικαθήσεις του tsi 🤣🤣🤣

Δεν είναι τοσο εύκολο να πας στα βουνα για καμια σοβαρή στροφή τώρα (τουλάχιστον στην Αττική) εκεί είναι το πρόβλημα! Και τα κοντινά τύπου Υμηττός είναι γεμάτα ποδηλάτες και κοσμο γενικως που βολτάρει οπότε άκυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2021 στις 10:04 ΜΜ, tsofras είπε

Ναι μωρέ τρόπος του λέγειν , θα διαφωνήσω με την λίστα σου εννοούσα.

Βασικά ο παράγοντας για εμένα είναι η αξία του αυτοκινήτου ή τα ανταλλακτικά του

Και εγώ δεν είχα κάνει ποτέ μικτή , όταν την πάτησα με το Leon και τα LED φανάρια έκανα

Στης γυναίκας μου που το αμάξι δεν έχει LED κτλ. και κοστίζει 12.000ε δεν έκανα (βέβαια μας το έκανε καλοκαιρινό ένας καραγκιόζης με γρατζουνιές σε όλο το αμάξι οπότε ακόμη και σε αυτό θα τα έβγαζε τα λεφτά της)

Στο Ibiza πάλι δεν έκανα και μάλλον δεν θα κάνω

Αν αγοράζω αμάξι με αξία πάνω απο 22.000ε και γνωρίζω ότι έχει ανταλλακτικά που πονάνε τότε θα κάνω και πάλι

Οπότε για εμένα είναι ένας συνδυασμός

με την απαλαγη στα €500 (περιπου) πως συμφέρει να φτιαξεις γρατζουνιες, ακομα και φαναρια ειναι ποιο φθηνα απο την απαλαγη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...