Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Morosana είπε

Εγώ δεν θα μπλεχτω καθόλου ούτε πρόκειται να το οδηγάω. Ότι την βολέψει για τα δίδυμα 

Αν μπει στο 500Χ τότε αυτό θα πάρει

Έτσι την πάτησα και εγώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παραδέχομαι ότι είναι καλύτερο από ότι νόμιζα το άσπρο. Αν κ το είπα για παρηγοριά όταν είπες ότι το ακυρώνεις 😬🤫

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tsofras, με γεια και απο εμένα!

Καλοτάξιδο, αγρατζούνιστο και απροβλημάτιστο εύχομαι.

Όταν βρείς χρόνο και διάθεση θα ήθελα μια λεπτομερή ανάλυση σε 2 θέματα που με καίνε : ανάρτηση και επιλογή ταχύτητας 

Εξηγώ : Ποιότητα κύλισης, άνεση σε σαμαράκια -λακκούβες και λοιπές ομορφιές, ισορροπία άνεσης/κρατήματος . Βλέπω οτι έχεις τις 16αρες (και πάρα πολύ καλά που κάνεις) οπότε είμαι σίγουρος οτι θα έχεις θετική άποψη.

Gearchange : Καλώς - κακώς είμαι φετιχιστής στο θέμα επιλογής ταχυτήτων και δεν μπορώ να ανεχτώ εκπτώσεις σε αυτό το θέμα...Έδωσα καινούργιο αυτοκίνητο στους 6 μήνες ακριβώς επειδή κάθε φορά που άλλαζα ταχύτητα ξενέρωνα τη ζωή μου (είχα καλομάθει βλέπεις...).

Και τέλος, πως το είδαν οι κόρες (ομοιοπαθής και εγώ :-))? Έβλεπαν έξω? Ήταν άνετες? Τους άρεσε γενικά? Στις δικές μου αρέσει το Kona...go figure...:-)

 

Επεξ/σία από Redragon7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic : Εμένα χωρίς ιδιαίτερο κόπο (λίγο στην αρχή), έπαιξε και παίζει κανονικά το Android auto (με καλώδιο belkin) με ένα Samsung A5 2017. Το αυτοκίνητο είναι Suzuki και έχει infotainment της Bosch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Redragon7 είπε

Tsofras, με γεια και απο εμένα!

Καλοτάξιδο, αγρατζούνιστο και απροβλημάτιστο εύχομαι.

Όταν βρείς χρόνο και διάθεση θα ήθελα μια λεπτομερή ανάλυση σε 2 θέματα που με καίνε : ανάρτηση και επιλογή ταχύτητας 

Εξηγώ : Ποιότητα κύλισης, άνεση σε σαμαράκια -λακκούβες και λοιπές ομορφιές, ισορροπία άνεσης/κρατήματος . Βλέπω οτι έχεις τις 16αρες (και πάρα πολύ καλά που κάνεις) οπότε είμαι σίγουρος οτι θα έχεις θετική άποψη.

Gearchange : Καλώς - κακώς είμαι φετιχιστής στο θέμα επιλογής ταχυτήτων και δεν μπορώ να ανεχτώ εκπτώσεις σε αυτό το θέμα...Έδωσα καινούργιο αυτοκίνητο στους 6 μήνες ακριβώς επειδή κάθε φορά που άλλαζα ταχύτητα ξενέρωνα τη ζωή μου (είχα καλομάθει βλέπεις...).

Και τέλος, πως το είδαν οι κόρες (ομοιοπαθής και εγώ :-))? Έβλεπαν έξω? Ήταν άνετες? Τους άρεσε γενικά? Στις δικές μου αρέσει το Kona...go figure...:-)

Ευχαριστώ πολύ κοίτα αν δεις λίγο πιο πάνω έγραψα και για την ανάρτηση και για τις ταχύτητες, αλλά είναι καθαρά προσωπική γνώμη και δεν είμαι επαγγελματίας reviewer και καλώς ή κακώς το συγκρίνω με το προηγούμενο που είχα.

Από χώρους είναι πολύ καλό,τα παιδιά είναι άνετα , τα παράθυρα λίγο ποιο ψηλά, η μικρή που είναι 6.5 χρονών έβλεπε ίσα ίσα με το καρεκλακι απέξω, η μεγάλη που είναι 8.5 κομπλέ

Στα της αντιπροσωπείας

1) Ρώτησα τον φιλτατο @noobios αν υπέγραψε παραλαβή. Εγώ δεν υπέγραψα όταν πήγα να το πάρω εχθές και αυτό λύνει την απορία που είχα όταν ήθελα να το ακυρώσω που μου είπαν στον τηλέφωνο πως όπως και να έρθει το αμάξι θα το πάρω.

Προφανώς και εγώ είμαι χαζός αλλά με εξαπάτησαν, όταν υπέγραψα για το δάνειο , μου έδωσαν και υπέγραψα και για την παραλαβή για αυτό και η εκταμίευση έγινε την επόμενη ημέρα από την υπογραφή στις 22 του μήνα ενώ το αμάξι το παρέλαβα στις 29.

Στης γυναίκας μου η εκταμίευση είχε γίνει την επόμενη της παραλαβής αφού είχαμε υπογράψει. Ξαναλέω εγώ φταίω που δεν κοίταξα τι υπέγραψα αλλά όπως και να έχει τους θεωρώ απατεώνες

2) Η πιο γύφτικη αντιπροσωπεία που έχω πάρει αυτοκίνητο, πατάκια άθλια του 5ευρου στο πρακτικερ έχει καλύτερα, ούτε τρίγωνο για το αμάξι δεν είχε

Δεν πρόκειται να ξαναπατήσω εκεί, και τα extras που ήθελα θα βρω να τα βάλω αλλού

Και κάτι τελευταίο , κουβέντα να γίνεται , δυστυχώς είμαστε στην Ελλάδα, αν ήμασταν Αμερική ας πούμε θα είχε διαφορετικό τέλος όλο αυτό, στην έκθεση είχε ένα Active με τα 130 άλογα και μου είπε ο πωλητής ότι αυτό με τα 100 είναι ακριβώς ίδιο.

Δεν είναι όμως έχει διαφορά στον προφυλακτήρα πίσω και στις εξατμίσεις και δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποια άλλη, αλλά δυστυχώς έτσι πάει εδώ το παίρνεις και δεν μιλάς

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hountalas είπε

Πολύ όμορφο ειδικά στην έκδοση με την διχρωμία που ζαχάρωνα. Χώροι πίσω μόνο για ψώνια από το σούπερ. Οδηγικά το αυτοκίνητο είναι σαν ανάλατη σαλάτα. Υγιεινο αλλά δεν έχει γεύση.

Και εγώ λόγω χώρου το άφησα γιατί εξωτερικά μου αρέσει πολύ, και μέσα μου φάνηκε κάπως απλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hountalas είπε

Η πεζω ανέκαθεν είχε μέτρια κιβώτια με μέτρια αίσθηση. Ενώ τα αυτόματα της είναι από τα καλύτερα

Σε reviews λένε ότι τα βελτίωσε από όταν μπήκε η Opel στον όμιλο psa και μοιράστηκαν τεχνογνωσία, οπότε δεν ξέρω πώς ήταν στα προηγούμενα

Δεν είναι άσχημο απλά μου φάνηκαν παράξενες οι 2 σκάλες που έχει σε πρώτη και δευτερα

Για γρήγορες αλλαγές δεν είναι πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν είναι το ίδιο κιβώτιο που φοράει και το δικό μου (c4 grand spacetourer 1.2 puretech)

αλλά για το δικό μου αυτοκίνητο σίγουρα πρόκειται για μία από τις μετριότητές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, drgeri79 είπε

Ρεζέρβα έχει? Γιατί σε πολλά βίντεο του εξωτερικού η ίδια έκδοση έχει διαφορετικό. Άλλες έχουν άλλες οχι

Έχει και αυτός ήταν λόγος που απέρριψα και κάποια μοντέλα , οκ SUV με Κιτ επισκευής έλεος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας στην κατοχή μου ένα χρόνο το KIA CEED GT Line 1400T 140hp με αυτόματο κιβώτιο 7DCT έχω να πω οτι είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ στην οδήγηση, ήσυχο στην καμπίνα, απίστευτο εσωτερικό και κοστισε 21.000€ με μια έκπτωση που κατάφερα.

ΜΟΝΑΔΙΚΗ οδηγική συμπεριφορά ειδικά με το αυτόματο κιβώτιο, όπου είναι σαν να οδηγείς δύο διαφορετικά αυτοκίνητα. Στο normal είναι κυριολεκτικά σαν να οδηγείς ατμοσφαιρικό χαλαρό αυτοκίνητο και στο sport το τιμόνι γίνεται άμεσο και το γκάζι στο δέκατο της μοίρας να μετακινηθεί το αυτοκίνητο εκτοξεύεται. Στροφές, (ειδικά στο sport) είναι καρφωμένο στο δρόμο. Είναι πραγματική απόλαυση η οδήγησή του. Απίστευτο και μαλακό στο πάτημα φρένου σε αντίθεση με γερμανικά αυτόματα που το φρένο είναι βαρύ.

Λίγο πιο κάτω σε χρήματα είναι το PROCEED GT Line 1400T 140hp το οποίο είναι το ίδιο σπιρτόζικο αλλα σε χειροκίνητο κιβώτιο με ΠΟΛΥ μεγαλύτερο πορτπαγκαζ. Σε αυτόματο πάει πάνω από το budget σου.

Πήγαινε δες τα αν δεν τα έχεις δει και θα μείνεις με την ποιότητα των υλικών που φέρουν. Δεν τρίζει τίποτα μέσα πραγματικά.

Προσωπικά κοιτούσα για ford focus ή audi A3 (μεταξύ πολλών άλλων καθώς και SUV) και τυχαία είδα την ΚΙΑ. Το έψαξα και τρεις μήνες μετά αφού έμαθα τα πάντα απο reviews τρόπους χρήσης αυτόματου κιβωτίου (μιας και θα έπαιρνα καινουριο γιατι να παρω χειροκίνητο??!), προβλήματα στα αυτόματα της ford, VW group κτλ είπα να δοκιμάσω ΚΙΑ μιας και είχε 7 ΧΡΟΝΙΑ εγγύηση...

The rest is history.

Παρέθεσα την εμπειρία μου, φυσικά ο χρόνος θα δείξει αλλά ως τώρα όλα καλά.

Καλές αγορές!

 

EDIT: Κατόπιν εορτής είδα οτι έχεις ήδη κάνει αγορά! Καλορίζικο και καλοτάξιδο! Πανέμορφο!

Επεξ/σία από George555
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dskoul είπε

Αν μπει στο 500Χ τότε αυτό θα πάρει

Έτσι την πάτησα και εγώ

Και στο 500 μπήκε και στο renegade μπήκε και Δευτέρα πάμε να πάρουμε το countryman, εγώ την πάτησα χειρότερα 😛 

Και τα δυο δεν ήταν ιδιαίτερα ευρύχωρα στο πορτοπαγκαζ το οποίο είναι προαπαιτούμενο με το διπλό καρότσι και όλα τα συμπραγκαλα  όπως και το βαλε βγάλε τα μωρά απ το αμαξι. Το countryman απ την άλλη έχει 100 λίτρα παραπάνω χώρο αποσκευών, αυτόματο άνοιγμα παγκαζ που είναι σούπερ βολικό και ευκολότερο μπες βγες στα μωρά:  

Τωρα πρέπει να αποφασίσουμε είναι αν αξίζει το τετρακίνητο για τη χρήση που το θελουμε μιας και υπάρχει ήδη ένα wrangler σπίτι που δεν κολλάει πουθενά αλλά δεν έχει καθόλου χώρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Morosana είπε

Και στο 500 μπήκε και στο renegade μπήκε και Δευτέρα πάμε να πάρουμε το countryman, εγώ την πάτησα χειρότερα 😛 

Και τα δυο δεν ήταν ιδιαίτερα ευρύχωρα στο πορτοπαγκαζ το οποίο είναι προαπαιτούμενο με το διπλό καρότσι και όλα τα συμπραγκαλα  όπως και το βαλε βγάλε τα μωρά απ το αμαξι. Το countryman απ την άλλη έχει 100 λίτρα παραπάνω χώρο αποσκευών, αυτόματο άνοιγμα παγκαζ που είναι σούπερ βολικό και ευκολότερο μπες βγες στα μωρά:  

Τωρα πρέπει να αποφασίσουμε είναι αν αξίζει το τετρακίνητο για τη χρήση που το θελουμε μιας και υπάρχει ήδη ένα wrangler σπίτι που δεν κολλάει πουθενά αλλά δεν έχει καθόλου χώρους. 

Εμ έχουν 350 λίτρα Πορτ μπαγκαζ, πολύ ωραίο το country man αλλά ακριβότερο

Το kia Ceed μου άρεσε πολύ αλλά πήγαινε 22.000€

Στα του 2008 μειων με τους χώρους προσθέτω ότι στην πόρτα οδηγού συνοδηγού δεν χωράει πακέτο με χαρτομάντιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...