Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά τελικά καταλήξαμε για τον πατέρα μου σε 2 περιπτώσεις.

Η μία είναι αυτή

Καλημέρα παιδιά τελικά καταλήξαμε για τον πατέρα μου σε 2 περιπτώσεις.

Η μία είναι αυτή

https://deliscars.car.gr/cars/view/26595972/

Και η άλλη είναι

ένα Nissan Juke από ιδιώτη του 2013 με diesel euro 5 , 90.000 χιλιόμετρα, 1500 κυβικά στα 8.500 € 

Τι πιστεύετε για αυτά τα 2 ?

Παιδιά συγγνώμη τόσο καιρό τώρα παρατήρησα ότι το θέμα δεν είναι γενικό και ότι αφορούσε τον  φίλο @tsofras από την αρχή για αγορά αυτοκινήτου απλά δεν περίμενα να πάρει τόσες σελίδες αχαχχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Καλησπέρα παιδιά τελικά καταλήξαμε για τον πατέρα μου σε 2 περιπτώσεις.

Η μία είναι αυτή

Καλημέρα παιδιά τελικά καταλήξαμε για τον πατέρα μου σε 2 περιπτώσεις.

Η μία είναι αυτή

https://deliscars.car.gr/cars/view/26595972/

Και η άλλη είναι

ένα Nissan Juke από ιδιώτη του 2013 με diesel euro 5 , 90.000 χιλιόμετρα, 1500 κυβικά στα 8.500 € 

Τι πιστεύετε για αυτά τα 2 ?

Παιδιά συγγνώμη τόσο καιρό τώρα παρατήρησα ότι το θέμα δεν είναι γενικό και ότι αφορούσε τον  φίλο @tsofras από την αρχή για αγορά αυτοκινήτου απλά δεν περίμενα να πάρει τόσες σελίδες αχαχχα

Εγώ θα πήγαινα στο άστρα καλύτερο γενικά σαν αμάξι από το προηγούμενο juke 

Και ναι έχεις δίκιο για 91 σελίδες θυμίζει περισσότερο γενικό ποστ για αγορά αυτοκινήτου 🤣

Συμβαίνει τώρα : Δεν κατεβαίνει τελείως το παράθυρο του οδηγού

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έφερα εκδρομή στη Σαλαμίνα , συνεχίζω να ενθουσιάζομαι με την ποιότητα κύλισης και την ανάρτηση.

Ο κινητήρας με 4 άτομα σε ανηφορικές στροφές είναι μία χαρά, δεν έχει δύναμη αλλά σε πάει αξιοπρεπώς

Ότι δεν κατεβαίνει το παράθυρο τελείως είναι ενοχλητικό , ήθελα να βάλω το χέρι στο ferry boat και σε κόβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γνωστές μαλακίες της Peugeot και καλά προστασία για να μην πέσει κατευθείαν το παράθυρο, έτσι είναι και στο 3008

Πάτα 4-5 φορές κοφτα το κουμπί και θα κατέβει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πάντως βλέπω πως έχεις κάνει συμβιβασμό και πιθανότατα εντός του 21 να μπει και πωλητήριο στο 2008, η συμβουλή μου είναι να το λιώσεις. Κάνε χιλιόμετρα, πήγαινε εκδρομές με τη φαμίλια, αν θα έχει 15,000 ή 20,000χλμ ελάχιστη διαφορά θα κάνει στην τιμή που θα το δώσεις. Οπότε εκμεταλλεύσου το όσο πάει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά και αυτά, εγώ ακόμα περιμένω για το μαύρο jeep.. Βέβαια μπορεί να μου βγει κ σε καλό μπας και βγει καμία προσφορά.. Ήδη η Fiat ανέβασε την εγγύηση σε 5 χρόνια η 200.000 Χιλ. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Με αυτά και αυτά, εγώ ακόμα περιμένω για το μαύρο jeep.. Βέβαια μπορεί να μου βγει κ σε καλό μπας και βγει καμία προσφορά.. Ήδη η Fiat ανέβασε την εγγύηση σε 5 χρόνια η 200.000 Χιλ. 

Άντε ρε μαν υπομονή , ποτέ περιμένεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, korakios είπε

Και μετά δες και το Hyundai Tucson σε πετρέλαιο 😛

 Το Tucson με εντυπωσίασε με τις μικρολεπτομέρειες όπως πχ πτυσσόμενο σκιαδιο και διακοπτακι στο ντουλαπάκι που ρυθμίζει την ροή αέρα, δείχνει ότι κάποιος το μελέτησε να είναι χρηστικό

Από την άλλη μου το χάλασε με τα πλαστικά μέσα, επιπέδου Yaris του 03

Ειδικα αυτά τα "φιλέτα" που είναι οι διακόπτες παραθύρων-καθρεπτων είναι σχεδόν ακατέργαστο πλαστικό

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tutuyo είπε

 Το Tucson με εντυπωσίασε με τις μικρολεπτομέρειες όπως πχ πτυσσόμενο σκιαδιο και διακοπτακι στο ντουλαπάκι που ρυθμίζει την ροή αέρα, δείχνει ότι κάποιος το μελέτησε να είναι χρηστικό

Από την άλλη μου το χάλασε με τα πλαστικά μέσα, επιπέδου Yaris του 03

Ειδικα αυτά τα "φιλέτα" που είναι οι διακόπτες παραθύρων-καθρεπτων είναι σχεδόν ακατέργαστο πλαστικό

Ακριβώς τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω για κάποια πλαστικά, αλλά με το που μπήκα το μόνο που ρύθμισα ήταν το κάθισμα , όλα ήταν σούπερ εργονομικά , αθόρυβο , ροπάτο , άνετο κτλ . Για τα λεφτά του δηλαδή πολύ τίμιο και (υποκειμενικά) πανέμορφο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ψάχνοντας κι εγώ για να αντικαταστήσω το σχεδόν 20ετιας αυτοκίνητό μου(ΤΟΥΟΤΑ  Celica) έπεσα στο θέμα. Θέλω ένα αμάξι που θα κινείται κυρίως εκτός κέντρου πόλης, καθώς έχω μηχανάκι και η γυναίκα ένα Yaris 1.0. Θέλω χώρους για μας και 2 σκυλιά(μεσαίου μεγέθους) + ένα παιδί όταν με το καλό έρθει. Γι αυτό κοιτούσα μικρά SUV κυρίως, τύπου Peugeot 2008, ή κάτι σε αυτό το μέγεθος τέλος πάντων. Μεταχειρισμένο γιατί τα χρήματά μου φτάνουν μέχρι τα 13-14.000 περίπου (εννοώ με χρηματοδότηση, καθώς σε κεφάλαιο έχω μόλις 5000). Κοιτούσα σε κινητήρες πετρελαίου, αλλά επειδή από τότε που πήρα το μηχανάκι κάνω γύρω στα 10000χλμ το χρόνο, ίσως και λίγο λιγότερα, αναρωτιέμαι μήπως με καλύπτουν και οι κινητήρες βενζίνης. Επίσης θα ήθελα κάποια έξτρα ηλεκτρονικά τύπου cruise control, οθόνη κτλ.

Αφού τελείωσα με τα προαπαιτούμενα, να σας πω ότι στα χρήματά μου και ελληνικής αντιπροσωπείας (για να έχω μια κάποια εξασφάλιση στα χλμ) βρήκα Peugeot 2008(μοντ. περίπου 2017), Citroen C4 Cactus ή Aircross (μοντ 2015-6-7), Renault Captur (2015), αυτά σε πετρέλαιο, και με λίγα παραπάνω χρήματα Seat Arona και VW T-cross του 19 αλλά με 1000αρη βενζινη τουρμπο. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για την αξιοπιστία των γαλλικών πετρελαιοκινητήρων που ανέφερα παραπάνω, καθώς και για τους 1000ρηδες των γερμανικών που σας είπα. Αν έχετε και άλλες προτάσεις σε άλλα αυτοκίνητα ευχαρίστως να με διαφωτίσετε. Δεν έχω απαιτήσεις για γκάζια πλέον, μόνο άνετη εκτος πόλης μετακίνηση (το 80% ταξίδια 2 ωρών), χώρους και τα λίγα μπλιμπλίκια που θα ήθελα στο καινούργιο μου αμάξι. Προκαταβολικά ευχαριστώ για πληροφορίες και προτάσεις.

Επεξ/σία από Johnkeppas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν αντιλέγω για κάποια πλαστικά, αλλά με το που μπήκα το μόνο που ρύθμισα ήταν το κάθισμα , όλα ήταν σούπερ εργονομικά , αθόρυβο , ροπάτο , άνετο κτλ . Για τα λεφτά του δηλαδή πολύ τίμιο και (υποκειμενικά) πανέμορφο :)

Καλά ροπατο για ποιον κινητήρα λες?

Εχμ είναι η τρίτη φορά που μου χάνει όλους τους σταθμούς από την μνήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα ότι ενδιαφέρονται κάποιοι για το 2008 χθες που ρώτησα σε αντιπροσωπεία μου είπαν ότι η τιμή 18500 ισχύει και για παραγγελίες 2008 active manual βενζίνη με παράδοση τον Σεπτέμβριο (μη Ετοιμοπαράδοτα). Για τις υπόλοιπες εκδόσεις/κινητήρες θα με ενημερώσουν αύριο σχετικά με τις (πιθανόν) νέες τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Εγώ θα πήγαινα στο άστρα καλύτερο γενικά σαν αμάξι από το προηγούμενο juke 

Και ναι έχεις δίκιο για 91 σελίδες θυμίζει περισσότερο γενικό ποστ για αγορά αυτοκινήτου 🤣

Συμβαίνει τώρα : Δεν κατεβαίνει τελείως το παράθυρο του οδηγού

Αν εννοείς ότι μένει ελάχιστο το τζαμί εμφανή, πάτα άλλες τρεις φορές το κουμπί κάτω και κατεβαίνει. Έτσι γινεται στο c3 μου. Βλάκες Γαλλοι, και να φανταστείς ότι μετά τα δύο χρόνια κατοχής το πήρα είδηση, τόσο καιρό μου έκοβε το χέρι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...