Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@tsofras Φίλε μου καλοτάξιδο και αγρατζούνιστο εύχομαι. Κουκλί είναι, να το χαρείτε με την οικογένεια! Εσωτερικά΄από υλικά και συναρμολόγηση πώς είναι γενικώς;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Σε reviews λένε ότι τα βελτίωσε από όταν μπήκε η Opel στον όμιλο psa και μοιράστηκαν τεχνογνωσία, οπότε δεν ξέρω πώς ήταν στα προηγούμενα

Δεν είναι άσχημο απλά μου φάνηκαν παράξενες οι 2 σκάλες που έχει σε πρώτη και δευτερα

Για γρήγορες αλλαγές δεν είναι πάντως

Πιθανοτατα είναι το MB6 με το οποίο εξοπλίζει ο όμιλος όλα τα μοντέλα του που φοράνε τον Putetech (208,2008,3008, Corsa, astra, Grandland) από euro6 temp και μετά (όπως το δικό σου)

Σε Euro 6 μοτέρ είχαν άλλο κιβώτιο οι εταιρείες του ομίλου,η καθεμία το δικό της.

Πάντως ναι, δεν είναι και το καλύτερο, έχει ένα μικρό αναιπαισθητο στάδιο μεταξύ 1ης-2ας αλλά είναι συνήθεια

Ειλικρινά άμα αυτό είναι το βελτιωμένο,πως ήταν το πριν;

Το μοτέρ πώς σου φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tutuyo είπε

Πιθανοτατα είναι το MB6 με το οποίο εξοπλίζει ο όμιλος όλα τα μοντέλα του που φοράνε τον Putetech (208,2008,3008, Corsa, astra, Grandland) από euro6 temp και μετά (όπως το δικό σου)

Σε Euro 6 μοτέρ είχαν άλλο κιβώτιο οι εταιρείες του ομίλου,η καθεμία το δικό της.

Πάντως ναι, δεν είναι και το καλύτερο, έχει ένα μικρό αναιπαισθητο στάδιο μεταξύ 1ης-2ας αλλά είναι συνήθεια

Ειλικρινά άμα αυτό είναι το βελτιωμένο,πως ήταν το πριν;

Το μοτέρ πώς σου φαίνεται;

Το μοτέρ μέχρι και την τρίτη αρπάζει πολύ ωραία , καλές ρεπριζ , ροπή από 1750 στροφές, από Τετάρτη και επάνω όμως αλλάζουν τα πράγματα δείχνει πιο αδύναμο

Για τα 100 άλογα που αναφέρει δείχνει όντως πιο δυνατός κινητήρας και είναι σίγουρα καλύτερος από τον 1.0 115 του Tcross που οδήγησα.

Φορτωμένο και με κλίμα δεν ξέρω τι λέει, θα το δω αύριο που θα πάω μία βόλτα αν έχει ζέστη και βάλω κλίμα αλλιώς στην επόμενη εκδρομή προς καμένα Βούρλα που θα είμαι και φορτωμένος

Σίγουρα θα ικανοποιήσει αρκετό κόσμο που δεν ψάχνει γκάζια, εγώ που τα έψαχνα πάντα όχι τόσο για υψηλές τελικές αλλά για το 0-100 και ειδικά για τις ρεπριζ δεν μπορώ να πω ότι μου κάνει

Αλλά εμένα μου πέφτει βαριαυ η αλλαγή γιατί εκτός του ότι έπεσα από 1.8 180 άλογα , έπεσα και από αυτόματο διπλού συμπλέκτη σε μηχανικό που οι πρώτες σχέσεις δεν είναι ιδανικές.

Οπότε δεν είναι δίκαιη η σύγκριση , αλλά αν κάποιος είναι στην ίδια φάση με εμένα πιθανόν θα απογοητευτεί και αυτός

Ομολογώ ότι συνεχιζψυνα κοιτάω τα reviews για το νέο leon και περιμένω να έρθει να πάω να το δω

Είναι αρκετά καλό το 2008, περιμένω να κάνω και κανά 2 ταξιδακια για να καταλήξω αν είναι για εμένα η κατηγορία του SUV γιατί ακόμη είμαι έτσι και έτσι

Τα παιδιά πάντως έγιναν φραπές στις στροφές στα λιμανάκια εχθές με χαμηλές ταχύτητες οπότε καμία σχέση μέσα με αίσθηση hatchback

Αυτά, θα ενημερώνω για ότι άλλο βλέπω

Υ.γ. ξαναλέω ότι γράφω είναι προσωπική γνώμη και πάντα σε σύγκριση.ε αυτό πιο είχα, αν ήταν το πρώτο μου θα έλεγα ότι είναι αυτοκινηταρα , λιμουζίνα και απίστευτο.

Σε σύγκριση ξαναλέω με αυτό που είχα και επειδή είναι και 7 ετών μοντέλο περίμενα ότι θα ήταν η μέρα με την νύχτα , και είναι αλλά από πλευράς του Leon

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aris_rom είπε

@tsofras Φίλε μου καλοτάξιδο και αγρατζούνιστο εύχομαι. Κουκλί είναι, να το χαρείτε με την οικογένεια! Εσωτερικά΄από υλικά και συναρμολόγηση πώς είναι γενικώς;

Ευχαριστώ πολύ φίλε , μπροστά μαλακά πλαστικά κατά τα άλλα σκληρά, συναρμογή δεν έχει και την καλύτερη ήδη έχω τριγμούς και σε διάφορα σημεία υπάρχουν πλαστικά που καβαλάνε το ένα το άλλο και δεν είναι ολόκληρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε βλέπω ευχαριστημένο. Τα υλικά εμένα μου φάνηκαν πολύ καλά, αλλά για τριγμούς δεν έχω άποψη. Με ενδιαφέρει κ μένα το αυτοκίνητο όσο περισσότερα μας πεις τόσο το καλύτερο 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα στην πορεία και να το γουστάρεις πιο πολύ το αμάξι γιατί αν από την πρώτη μέρα βρίσκεις στραβά δεν φαίνονται και πολύ καλά τα πράγματα...

Για μένα αν όντως δε σου κάνει μη το κρατήσεις 1-2 χρόνια, δώστο το συντομότερο για να μη χάσεις λεφτά.

Και περίμενε και για τα αξεσουάρ λίγο, λεφτά είναι κι αυτά. Αν είναι να το δώσεις σε 1 μήνα χαμένα θα πάνε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Dunedain είπε

Δε σε βλέπω ευχαριστημένο. Τα υλικά εμένα μου φάνηκαν πολύ καλά, αλλά για τριγμούς δεν έχω άποψη. Με ενδιαφέρει κ μένα το αυτοκίνητο όσο περισσότερα μας πεις τόσο το καλύτερο 🙂

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος είμαι απλά έχω κάνει πολλές αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο και πρέπει να τις συνηθίσω

Τα υλικά μπροστά είναι πολύ καλά , αλλά αυτοκίνητο είναι και πίσω, στις πόρτες, στο Πορτ μπαγκαζ δεν είναι μόνο το μπροστά

19 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα στην πορεία και να το γουστάρεις πιο πολύ το αμάξι γιατί αν από την πρώτη μέρα βρίσκεις στραβά δεν φαίνονται και πολύ καλά τα πράγματα...

Για μένα αν όντως δε σου κάνει μη το κρατήσεις 1-2 χρόνια, δώστο το συντομότερο για να μη χάσεις λεφτά.

Και περίμενε και για τα αξεσουάρ λίγο, λεφτά είναι κι αυτά. Αν είναι να το δώσεις σε 1 μήνα χαμένα θα πάνε.

Τα αξεσουάρ θα περιμένω όντως για να τα βάλω

Κοίτα να δεις , αν έλεγα ότι είναι όλα τέλεια θα έλεγα ψέματα απλά για να δικαιολογήσω την αγορά μου.

Και όταν πήρα το Leon έκανα σύγκριση με το Astra j που είχα το οποίο ήταν ποιοτικότερο και είχε ηλεκτρονική ανάρτηση που ήταν τούμπανο σε άνεση

Έτσι και τώρα κάνω αντίστοιχη σύγκριση

Η ποιότητα κύλισης και η ηχομόνωση που έχει δεν έχει καμία επαφή με το leon είναι πολύ ανώτερη

Το τιμόνι στα λίγα χλμ είναι παναλαφρο ότι πρέπει για πάρκιγκ και μανούβρες και στα πολλά σκληραίνει και έχει αίσθηση καρτ

Η ορατότητα στις μεσαίες κολώνες αν κάνεις όπισθεν ενοχλεί γιατί κόβει πολύ, τα κουμπιά για τα παράθυρα είναι πολύ πίσω και βρίσκει ο αγκώνας

Θα σας αναφέρω ότι θετικό και αρνητικό βρίσκω άσχετα με το αν το πλήρωσα 18700 δεν υπάρχει λόγος να δείχνω ότι έκανα την καλύτερη αγορά

Σίγουρα είναι ένα πάρα πολύ ωραίο , άνετο,με καλούς χώρους αυτοκίνητο,με πολύ ωραία ανάρτηση, ποιότητα κύλισης, τιμόνι σαν αίσθηση αλλά όχι ότι σου μεταφέρει με ακρίβεια ότι γίνεται στον δρόμο.

Ο όγκος του δεν ενοχλεί, ψηλή θέση οδήγησης και γενικά πολύ εύκολο στην οδήγηση.

Κινητήρας όπως είπαμε μέχρι την τρίτη σχέση είναι τούμπανο μετά χάνει αρκετά σε ρεπριζ

Κιβώτιο , να πω την αλήθεια πρώτη, δευτερα, έκτη και το κούμπωμα της όπισθεν δεν μου αρέσουν

Στην 1,2 έχει ενδιάμεσες σκάλες , στην 6 έχει τόσο μικρή διαδρομή που δεν καταλαβαίνεις αν μπήκε. Βασικά όλες οι σχέσεις είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους αλλιώς κουμπώνει 1,2 αλλιώς η 3,4,5 αλλιώς η 6 και αλλιώς η όπισθεν ( λογικά)

Σε αυτόματο με 130 άλογα το αμάξι φαντάζομαι θα είναι τούμπανο

Οπότε το μόνο που θα με απασχολούσε είναι ότι είναι SUV

Το τελευταίο είναι και το μόνο που μπορεί να με οδηγήσει να στραφω στο νέο Leon, διαφορετικά ξαναλέω είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο για τα λεφτά του

Δυστυχώς δεν οδήγησα και πολλά SUV, σιγιυραυ είναι καλύτερο σχεδόν σε όλα εκτός από την συναρμογή με το Tcross , το C5 aircross στα 22600 , αν εξαιρέσει ότι είναι 4.5 μέτρα το θεωρώ γενικά καλύτερο σε όλα σε σχέση με το 2008.

Και οκ εγώ το πήρα στα 18500, αν συγκρίνουμε όμως το 2008 Active 1.2 130 που αν θυμάμαι καλά πάει κοντά στα 22.000 τότε το C5 έχει καλύτερο εξοπλισμό , ποιότητα κύλισης, χώρους, άνεση κτλ , απλά δεν είναι το ίδιο όμορφο είναι πιο αδιάφορο

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το κιβώτιο είναι φυσιολογικό ή μήπως έχει κάποιο θέμα; Περίεργο μου φαίνεται, δε θυμάμαι να το έχω συναντήσει σε αμάξι.

Κάμερα είπαμε δεν έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος είμαι απλά έχω κάνει πολλές αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο και πρέπει να τις συνηθίσω

Τα υλικά μπροστά είναι πολύ καλά , αλλά αυτοκίνητο είναι και πίσω, στις πόρτες, στο Πορτ μπαγκαζ δεν είναι μόνο το μπροστά

Τα αξεσουάρ θα περιμένω όντως για να τα βάλω

Κοίτα να δεις , αν έλεγα ότι είναι όλα τέλεια θα έλεγα ψέματα απλά για να δικαιολογήσω την αγορά μου.

Και όταν πήρα το Leon έκανα σύγκριση με το Astra j που είχα το οποίο ήταν ποιοτικότερο και είχε ηλεκτρονική ανάρτηση που ήταν τούμπανο σε άνεση

Έτσι και τώρα κάνω αντίστοιχη σύγκριση

Η ποιότητα κύλισης και η ηχομόνωση που έχει δεν έχει καμία επαφή με το leon είναι πολύ ανώτερη

Το τιμόνι στα λίγα χλμ είναι παναλαφρο ότι πρέπει για πάρκιγκ και μανούβρες και στα πολλά σκληραίνει και έχει αίσθηση καρτ

Η ορατότητα στις μεσαίες κολώνες αν κάνεις όπισθεν ενοχλεί γιατί κόβει πολύ, τα κουμπιά για τα παράθυρα είναι πολύ πίσω και βρίσκει ο αγκώνας

Θα σας αναφέρω ότι θετικό και αρνητικό βρίσκω άσχετα με το αν το πλήρωσα 18700 δεν υπάρχει λόγος να δείχνω ότι έκανα την καλύτερη αγορά

Σίγουρα είναι ένα πάρα πολύ ωραίο , άνετο,με καλούς χώρους αυτοκίνητο,με πολύ ωραία ανάρτηση, ποιότητα κύλισης, τιμόνι σαν αίσθηση αλλά όχι ότι σου μεταφέρει με ακρίβεια ότι γίνεται στον δρόμο.

Ο όγκος του δεν ενοχλεί, ψηλή θέση οδήγησης και γενικά πολύ εύκολο στην οδήγηση.

Κινητήρας όπως είπαμε μέχρι την τρίτη σχέση είναι τούμπανο μετά χάνει αρκετά σε ρεπριζ

Κιβώτιο , να πω την αλήθεια πρώτη, δευτερα, έκτη και το κούμπωμα της όπισθεν δεν μου αρέσουν

Στην 1,2 έχει ενδιάμεσες σκάλες , στην 6 έχει τόσο μικρή διαδρομή που δεν καταλαβαίνεις αν μπήκε. Βασικά όλες οι σχέσεις είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους αλλιώς κουμπώνει 1,2 αλλιώς η 3,4,5 αλλιώς η 6 και αλλιώς η όπισθεν ( λογικά)

Σε αυτόματο με 130 άλογα το αμάξι φαντάζομαι θα είναι τούμπανο

Οπότε το μόνο που θα με απασχολούσε είναι ότι είναι SUV

Το τελευταίο είναι και το μόνο που μπορεί να με οδηγήσει να στραφω στο νέο Leon, διαφορετικά ξαναλέω είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο για τα λεφτά του

Δυστυχώς δεν οδήγησα και πολλά SUV, σιγιυραυ είναι καλύτερο σχεδόν σε όλα εκτός από την συναρμογή με το Tcross , το C5 aircross στα 22600 , αν εξαιρέσει ότι είναι 4.5 μέτρα το θεωρώ γενικά καλύτερο σε όλα σε σχέση με το 2008.

Και οκ εγώ το πήρα στα 18500, αν συγκρίνουμε όμως το 2008 Active 1.2 130 που αν θυμάμαι καλά πάει κοντά στα 22.000 τότε το C5 έχει καλύτερο εξοπλισμό , ποιότητα κύλισης, χώρους, άνεση κτλ , απλά δεν είναι το ίδιο όμορφο είναι πιο αδιάφορο

To C5 Aircross θεωρειτε κ C-SUV ενω το 2008 Β. 

Εννοειται οτι για την τιμη του ειναι πολυ καλη επιλογη. Τελειο αμαξι δεν ειναι σιγουρα. Αλλα πιστευω τα περισσοτερα ειναι θεμα συνηθειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτό με το κιβώτιο είναι φυσιολογικό ή μήπως έχει κάποιο θέμα; Περίεργο μου φαίνεται, δε θυμάμαι να το έχω συναντήσει σε αμάξι.

Κάμερα είπαμε δεν έχει;

Δεν ξέρω φαντάζομαι είναι τι να πω , κάμερα όχι δεν έχει

Μαζί με όλα έχω και ένα ψυχολογικό με τις αλλαγές στη ζωή μου ( δυστυχώς το έχει πάρει και η κόρη μου αυτό έκλαιγε 2 μέρες για το Leon) οπότε ένας από τους λόγους που έχω φαγωθεί με το νέο είναι ότι είναι αρκετά όμοιο με αυτό που είχα από πλευράς διαρρύθμισης , στα κουμπιά στο τιμόνι κτλ

Δεν ξέρω μου δημιουργεί μία αίσθηση " ασφαλειαςς" κάτι γνώριμο , το 2008 είναι διαφορετικό σε όλα και για αυτό με ξενίζει τόσο

Άλλαξα κατευθείαν κινητήρα , ιπποδύναμη, κιβώτιο , θέση οδήγησης και μου έχει κάτσει κάπως

Σε κανά μήνα θα δείξει , σίγουρα αν έρθει το νέο Leon θα περιμένω να το κάνω τεστ ντραιβ να δω πως θα μου φανεί με τις νέες συνήθειες

Πάντως φαντάζομαι ότι θα το νιώθω σαν το "σπίτι μου"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Εμ έχουν 350 λίτρα Πορτ μπαγκαζ, πολύ ωραίο το country man αλλά ακριβότερο

 

Δεν είναι σημαντικά ακριβότερο, το 500χ στους 150hp  για να παίρνει τα πόδια του μαζί με διαφορά έξτρα μας έβγαινε σχεδόν 32 και περίπου τα ίδια και το renegade που στο τέλος το παντρεύεσαι. Το countryman cooper s με 185hp με το configuration που θελουμε είναι περίπου 38 αλλά θα πουληθεί ευκολότερα στα 4-5 χρόνια που σκοπεύουμε να το αλλάξουμε μιας και δεν πρόκειται να έχει πάνω από 30000 όταν πουληθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβιβάστητε με ότι έχετε. 
Αλλοιώς βάλτε το χέρι στην τσέπη.Ειναι τόσο απλό.Με πορδες ( συγνώμη για την λέξη ) δεν βάφουν αυγά.

Εγω συμβιβασμένος είμαι μια χαρά παράπονο δεν έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...