Προς το περιεχόμενο

Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου;


obby

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Αγόρασα νεόδμητο το 2000 με δάνειο 20 χρόνια, δεν έμεινα επειδή παντρεύτηκα καΙ είχε η σύζυγος προίκα, το νοίκιασα και το ενοίκιο πλήρωνε την τράπεζα, μετά από 20 χρόνια, μάντεψε σε ποιον ανοίκει το ακίνητο και ποιος το πλήρωσε ???

Το χαιβανι που δε ξερει μαθηματικά και το νοικιασε.Γιατί για να πληρώσεις το σπίτι + τους τόκους σημαίνει πως το νοικιάζεις επί δύο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ptwma είπε

Και αν τα μαζευες και έκανες τις επιλογές σου και σε βάρεσε η κρίση; Δε θα χάσεις το σπίτι; Είναι και η τύχη μέσα στη ζωή.  Εγω που τα έφαγα μικρός πχ δε μετάνιωσα,  άλλοι φίλοι μου πήραν δάνειο έχασε η γυναίκα τη δουλειά και τώρα βάζουν νερό στο σαμπουάν μετά τις 20 του μήνα για να τα βγάλουν πέρα.  Εγω νοικιαζω μεν σε ένα όχι τόσο καλό σπίτι αλλά μου μένουν χρήματα για αποταμίευση και δε ζορίζομαι πουθενά.  Χώρια που χόρτασα τη ζωή μου όταν έπρεπε. 

Επαναλαμβάνω ο καθένας κάνει τις επιλογές του........αυτό που απόδειξε η κρίση ήταν ότι αυτοί που κάνανε την επιλογή να αποταμιεύουν ζορίστηκαν λιγότερο, αλλά είπαμε ο καθένας κάνει τις επιλογές του !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Αγόρασα νεόδμητο το 2000 με δάνειο 20 χρόνια, δεν έμεινα επειδή παντρεύτηκα καΙ είχε η σύζυγος προίκα, το νοίκιασα και το ενοίκιο πλήρωνε την τράπεζα, μετά από 20 χρόνια, μάντεψε σε ποιον ανοίκει το ακίνητο και ποιος το πλήρωσε ???

Τι παει να πει αυτο

Αυτη ειναιη δικια σου "τυχη" 

αν η γυναικα σου δεν ειχε προικα κλπ?

Επισης δεν μιλαμε για τελη δεκαετιας 90 αλλα για συνθηκες τις δυσκολες του τωρα

 

 

 

Επεξ/σία από pigos23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ptwma είπε

Το χαιβανι που δε ξερει μαθηματικά και το νοικιασε.Γιατί για να πληρώσεις το σπίτι + τους τόκους σημαίνει πως το νοικιάζεις επί δύο.  

Στο Γαλατσι, το 2000 τα 90 τετραγωνικά τα αγόραζες 130,000. Σήμερα εάν βρεις 90 τετραγωνικά τα νοικιάζεις €800, κοίταξε τις αγγελίες και θα καταλάβεις !,,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Στο Γαλατσι, το 2000 τα 90 τετραγωνικά τα αγόραζες 130,000. Σήμερα εάν βρεις 90 τετραγωνικά τα νοικιάζεις €800, κοίταξε τις αγγελίες και θα καταλάβεις !,,

Τα ίδια λέμε. Αν υπάρχει άνθρωπος που θα δώσει για σπίτι 20ετίας 800! ευρώ τότε δεν έχει και πολύ μυαλό. Αν μαζέψει 30 χιλιάρικα το αγοράζει..... κορόιδα θα υπάρχουν πάντα. Βέβαια προυποθέτει και τύχη για εσένα , να βρεις γυναίκα να έχει σπίτι , να έχεις βρει άνθρωπο να σου δίνει για 20 χρόνια 740 ευρώ που είναι η δόση ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ + την φορολογία σου. Να μην έχει φθορές στα 20 χρόνια κτλ. Άσε, δε βγαίνουν τα μαθηματικά.

Επεξ/σία από ptwma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pigos23 είπε

Τι παει να πει αυτο

Αυτη ηταν η δικια σου "τυχη" 

αν η γυναικα σου δεν ειχε προικα κλπ?

Αυτός από τον οποίο νοικιάζεις ένα νεόδμητο, μπορεί να πήρε δάνειο η να επένδυσε τα χρήματα του σε ακίνητα εάν κάποιος έχει €200,000 στην τράπεζα με μηδενικά επιτόκια, η αγορά ακινήτων για εκμετάλλευση είναι αρκετά προσοδοφόρα!!!

1 λεπτό πριν, ptwma είπε

Τα ίδια λέμε. Αν υπάρχει άνθρωπος που θα δώσει για σπίτι 20ετίας 800! ευρώ τότε δεν έχει και πολύ μυαλό. Αν μαζέψει 30 χιλιάρικα το αγοράζει..... 

Όταν θα μπεις σε νεόδμητο, 1ος ενοικιαστής, νομίζεις ότι κάθε χρόνος που θα περνάει θα δίνεις λιγότερα λόγο παλαιότητας ?????  Μάλλον το αντίθετο θα γίνετε εξαρτάται από την περιοχή, συνθήκες αγοράς, Airbnb,  ενώ η δόση στην τράπεζα με σταθερό επιτόκιο θα παραμένει η ίδια !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως συνέβαινε και θα συνεχίσει να συμβαίνει, τελικά η λύση σε αυτες τις προσεγγίσεις ειναι μία. Οταν φτανει η ωρα να παντρευτείς τα βαζεις κατω χωρις συναισθηματισμους και λες "θα ζω ανετα με αυτή τη γυναίκα/άντρα ή θα τρώμε την αγαπη μας;" 

Ποσες οικογένειες χαλανε στις πρωτες φτωχιες και πόσοι γάμοι που "βολεύουν" γινονται και γινοντουσαν. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Αυτός από τον οποίο νοικιάζεις ένα νεόδμητο, μπορεί να πήρε δάνειο η να επένδυσε τα χρήματα του σε ακίνητα εάν κάποιος έχει €200,000 στην τράπεζα με μηδενικά επιτόκια, η αγορά ακινήτων για εκμετάλλευση είναι αρκετά προσοδοφόρα!!!

Όταν θα μπεις σε νεόδμητο, 1ος ενοικιαστής, νομίζεις ότι κάθε χρόνος που θα περνάει θα δίνεις λιγότερα λόγο παλαιότητας ?????  Μάλλον το αντίθετο θα γίνετε εξαρτάται από την περιοχή, συνθήκες αγοράς, Airbnb,  ενώ η δόση στην τράπεζα με σταθερό επιτόκιο θα παραμένει η ίδια !!!!!

Τσάμπα ερχόμαστε σε αντιπαράθεση. ΠΧ στην περιοχή που μένω τα νεόδμητα φτάνουν τα 1200-1500 ευρώ και έχει και πιο πάνω. Ε θα ήμουν βλάκας να δίνω 1200 ευρώ ενώ μπορώ να το αγοράσω. 

Δίνω 600 πχ και βάζω στην άκρη 600 ευρώ. Στα 20 χρόνια έχω 144 χιλιάδες στην άκρη και κάνω τα κουμάντα μου. Αν είσαι και λίγο γάτος , αυτά περιμένω να έχουν γίνει 500 χιλιάρικα μέχρι τα 60. Ε μετά θα πάρω ένα σπίτι , χωρίς πολλά πολλά για να τη βγάλω εκεί. Παράλληλα θα έχω ζήσει και τη ζωή μου χωρίς να σκέφτομαι τι θα γίνει αν πιάσω δουλειά Πειραιά ή Μαρκόπουλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ptwma είπε

Τα ίδια λέμε. Αν υπάρχει άνθρωπος που θα δώσει για σπίτι 20ετίας 800! ευρώ τότε δεν έχει και πολύ μυαλό. Αν μαζέψει 30 χιλιάρικα το αγοράζει..... κορόιδα θα υπάρχουν πάντα. Βέβαια προυποθέτει και τύχη για εσένα , να βρεις γυναίκα να έχει σπίτι , να έχεις βρει άνθρωπο να σου δίνει για 20 χρόνια 740 ευρώ που είναι η δόση ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ + την φορολογία σου. Να μην έχει φθορές στα 20 χρόνια κτλ. Άσε, δε βγαίνουν τα μαθηματικά.

Δεν νομίζω με 30 χιλιάρικα προκαταβολή να μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι που νοικιάζεται 800€...

Αλλά και να μπορούσε, μέχρι να μαζέψει τα 30k τι θα έκανε? Δεν θα νοίκιαζε κάτι αντίστοιχο με 800 μια και τόσο νοικιάζονται στην περιοχή που θέλει?

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δεν νομίζω με 30 χιλιάρικα προκαταβολή να μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι που νοικιάζεται 800€...

Αλλά και να μπορούσε, μέχρι να μαζέψει τα 30k τι θα έκανε? Δεν θα το νοίκιαζε με 800 επειδή τόσο νοικιάζονται στην περιοχή που θέλει?

Μπορείς να βρεις και με 500 ενοίκιο, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Το θεωρώ βλακεία να δίνεις τόσα πολλά λεφτά σε ενοίκιο, δε θα μαζέψεις ποτέ τίποτα στην άκρη. Αντίθετα κάποιος θα πληρώσει το σπίτι του αβίαστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ptwma είπε

Μπορείς να βρεις και με 500 ενοίκιο, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Το θεωρώ βλακεία να δίνεις τόσα πολλά λεφτά σε ενοίκιο, δε θα μαζέψεις ποτέ τίποτα στην άκρη. Αντίθετα κάποιος θα πληρώσει το σπίτι του αβίαστα. 

Με ίδια χαρακτηριστικά όχι, δεν μπορείς να βρεις με 500. Εκτός και αν πας σε κάποιο πολύ παλιότερο που πιθανότατα όσα κερδίσεις από ενοίκιο να τα τρως σε θέρμανση, ή σε κάποια άλλη πιο φτηνή περιοχή που θα τα τρως σε καύσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

Προτιμω να μενω σε 120τμ για 10 χρονια αφου μου του επιτρεπουν τα οικονομικα μου, να μην εχω ΕΝΦΙΑ και συντηρηση ακινητου καθως και τον (ελαχιστο αλλα υπαρκτο) φοβο σεισμου, απο το να κανω το σκατο μου παξιμαδι 20 χρονια τουλαχιστον.

Ισως για καποιον ποιοτητα ζωης σημαινει δικο μου σπιτι, για καποιον αλλο κατι διαφορετικο 

Βρε παίδες ποιος σεισμός, τ ασφαλιζεις το σπίτι για σεισμό. Πες πως δεν θα χεις τα έξοδα της ασφάλειας. Δεκτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το ότι η τράπεζα δε σε βγάζει εύκολα έξω, ίσως ίσχυε για παλιότερα. Σε λίγους μήνες και επίσημα λήγει η προστασία της πρώτης κατοικίας. Άντε να πάρει μια μικρή αναβολή ακόμα. Η Ελλάδα έχει αναλογικά τα περισσότερα κόκκινα δάνεια στην Ε.Ε. Εσείς τί πιστεύετε ότι θα γίνει με τις τραπεζες α) Θα τις ανακαιφαλαιοποιήσουν ξανά με χρήματα του κόσμου; β) Θα αρχίσουν σιγά-σιγά να βγάζουν στο σφυρί τς ακίνητά τους;

Πολλοί βολεύονταν με τα μαύρα, δήλωναν φτωχοί (που ίσως και να ήταν) και απέφευγαν να πληρώνουν δόσεις. Τώρα που όλα ψηφιοποιούνται, τα μαύρα θα ύπαρχουν όλο και λιγότερο. Εύκολα θα σου παίρνουν τη δόση απευθείας από το μισθό σου (αν έχεις), αλλιώς, δύσκολα τα πράγματα για το δανειολήπτη.

Εγώ οτιδήποτε έχει δέσμευση (δάνεια, συμβόλαια κινητών, σταθερών κτλ.) τα αποφεύγω. Καλύτερα καμαρούλα μια σταλιά. Όταν και αν μαζέψω το κεφάλαιο, ίσως να πάρω σπίτι απευθείας, που μπορώ να διαπραγματευτώ και καλύτερη τιμή, παρά με δάνειο να το πληρώσω δυο και τρεις φορές, σε δεσμεύει σε άπειρα πράγματα, από κατοικία μέχρι και τη δουλειά σου, χώρια το άγχος για χρόνια που δεν πληρώνεται με τίποτα.

 

Επεξ/σία από cgioris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ξαναλεω οποιος εχει την δυνατοτητα για δανειο και δεν παιρνει ειναι τρελος. Τελος

Εχω την δυνατοτητα σημαινει εχω ενα σεβαστο ποσο στην ακρη πχ 50K και τα δινω για προκαταβολη και παιρνω αλλα 100 δανειο με περιπου 500 ευρω τον μηνα δοση για 25 χρονια.

Σπιτι δηλαδη των 150.000 με 500 ευρω τον μηνα (τα 50.000 προκαταβολη τα ξεχνας)

Δηλαδη πιστευετε οτι θα νοικιασετε καλυτερο σπιτι με 500 ευρω?? Ουτε καν

Και επισης λετε "στην στραβη με το δανειο θα σου παρουν το σπιτι". Δηλαδη στην στραβη με το ενοικιο τι θα γινει??? Θα πας στα 300 ευρω με οικογενεια μαζι? Που θα πατε σε συνοικισμο γυφτων?

Δεν υπαρχουν αυτα, ακομα και στην "Στραβη" νοικιαζεις το σπιτι  ισως ακομα και περισσοτερο απο την δοση δανειου και πας σε φθηνοτερο στους γυφτους.

 

Αλλα ξαναλεω πρεπει να εχεις την δυνατοτητα μια καλης προκαταβολης. Μετα ειναι αυτοκτονια να μην παρεις σπιτι απο επιλογη και να πετας τα λεφτα σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, giwfys είπε

Eγω ξαναλεω οποιος εχει την δυνατοτητα για δανειο και δεν παιρνει ειναι τρελος. Τελος

Εχω την δυνατοτητα σημαινει εχω ενα σεβαστο ποσο στην ακρη πχ 50K και τα δινω για προκαταβολη και παιρνω αλλα 100 δανειο με περιπου 500 ευρω τον μηνα δοση για 25 χρονια.

Σπιτι δηλαδη των 150.000 με 500 ευρω τον μηνα (τα 50.000 προκαταβολη τα ξεχνας)

Δηλαδη πιστευετε οτι θα νοικιασετε καλυτερο σπιτι με 500 ευρω?? Ουτε καν

Και επισης λετε "στην στραβη με το δανειο θα σου παρουν το σπιτι". Δηλαδη στην στραβη με το ενοικιο τι θα γινει??? Θα πας στα 300 ευρω με οικογενεια μαζι? Που θα πατε σε συνοικισμο γυφτων?

Δεν υπαρχουν αυτα, ακομα και στην "Στραβη" νοικιαζεις το σπιτι  ισως ακομα και περισσοτερο απο την δοση δανειου και πας σε φθηνοτερο στους γυφτους.

Αλλα ξαναλεω πρεπει να εχεις την δυνατοτητα μια καλης προκαταβολης. Μετα ειναι αυτοκτονια να μην παρεις σπιτι απο επιλογη και να πετας τα λεφτα σου.

Δεν είναι απαραίτητα έτσι. Το δικό σου σπίτι έχει και μερικά έξοδα παραπάνω που μπορεί να είναι και πολλα: ΕΝΦΙΑ ανάλογα με την περιοχή, συν το ότι ανεβάζει και το τεκμαρτό σου εισόδημα, άρα πληρώνεις και πιο πολλά στην εφορία κάθε χρόνο. 

Επεξ/σία από cgioris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...