Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, fanisp27 είπε

Ναι τα χωρησα και μόνος μου με ονομασίες κλπ - υπάρχει περιπτώσει να μπερδεύεται επειδή υπάρχει άσπρος καναπές και ασπρο πάτωμα μαζί σε κάποιο σημείο? Βέβαια; Στον χαρτί τον καναπέ τον έχει βρει κανονικά 

Ευχαριστώ πολύ. Έκανα το leveling χθες βράδυ και πάλι είχε το ίδιο πρόβλημα. Θα το ξανακάνω και θα την βγάλω και από την πρίζα. Σήμερα την κάνα έβαλα να φτιάξει τον χαρτί...έχω την αίσθηση ότι μπορεί να μπερδεύεται γιατί υπάρχει σε ένα σημείο λευκός καναπές και πάτωμα ...και μπορεί να το βλέπει σαν να είναι ένα.βεβαια στον χαρτί ο καναπές ξεχωρίζει κανονικά...αλλά εκεί τρώει κολλημα. Ξεκινάει και αντί να τον περάσει και να στρίψει δεξιά πέφτει πάνω του και προσπαθεί να πει από εκεί δεξιά...μετά συνεχιζει λίγο παραπάνω κάνει το ίδιο και στο τέλος γυρνάει προς τα πίσω και προσπαθεί να κάνει το ίδιο 

Δεν νομίζω ότι μπερδεύεται επειδή τόσο το πάτωμα όσο και ο καναπές , έχουν άσπρο χρώμα . Νομίζω ότι με ένα restart , πατώντας το on-off κουμπί , θα στρώσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, fanisp27 είπε

Ναι τα χωρησα και μόνος μου με ονομασίες κλπ - υπάρχει περιπτώσει να μπερδεύεται επειδή υπάρχει άσπρος καναπές και ασπρο πάτωμα μαζί σε κάποιο σημείο? Βέβαια; Στον χαρτί τον καναπέ τον έχει βρει κανονικά 

Ευχαριστώ πολύ. Έκανα το leveling χθες βράδυ και πάλι είχε το ίδιο πρόβλημα. Θα το ξανακάνω και θα την βγάλω και από την πρίζα. Σήμερα την κάνα έβαλα να φτιάξει τον χαρτί...έχω την αίσθηση ότι μπορεί να μπερδεύεται γιατί υπάρχει σε ένα σημείο λευκός καναπές και πάτωμα ...και μπορεί να το βλέπει σαν να είναι ένα.βεβαια στον χαρτί ο καναπές ξεχωρίζει κανονικά...αλλά εκεί τρώει κολλημα. Ξεκινάει και αντί να τον περάσει και να στρίψει δεξιά πέφτει πάνω του και προσπαθεί να πει από εκεί δεξιά...μετά συνεχιζει λίγο παραπάνω κάνει το ίδιο και στο τέλος γυρνάει προς τα πίσω και προσπαθεί να κάνει το ίδιο 

Αποκλείεται να είναι αυτό, η σκούπα δε βλέπει χρώματα αλλά με το LDS χαρτογραφεί τα αντικείμενα στον χώρο. Το μόνο που μπορεί να μπερδεψει τον αισθητήρα πτώσης είναι το μαύρο χρώμα σε πάτωμα ή χαλί. 

Επεξ/σία από nfreskakis
προσθήκη
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την παρελαβα προχθες απο banggood (ευρωπαικη εκδοση), χθες η πρωτη χαρτογραφηση, για 40μ εκανε μια ωρα περιπου αλλα η μπαταρια επεσε αρκετα (την πρωτη φορα στο 18% (δεν εσωσα αυτο το μαπ), την 2η φορα κατω απο 30% νομιζω).

Μπορει να υπαρχει θεμα με την μπαταρια? Ή μετα απο 4-5 φορτισεις "στρωνει"? οταν την εβαλα πρωτη φορα για φορτιση (μετα το unboxing),  η μπαταρια ηταν στο 40%.

επισης, σε παλιοτερο μοντελο της σκουπας, στα settings υπαρχει και maintenance επιλογη που σου λεει καθε ποτε θελουν αντικατασταση τα εξαρτηματα.

το εχει σταματησει αυτο η xiaomi στην Mop pro?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα 75τμ σε turbo mode σκούπισμα χωρίς χάρτη Αρα και χαρτογράφηση χανει περιπου 60-65%

στα settings δεν έχει τέτοια επιλογή

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sndev είπε

στα 75τμ σε turbo mode σκούπισμα χωρίς χάρτη Αρα και χαρτογράφηση χανει περιπου 60-65%

στα settings δεν έχει τέτοια επιλογή

στο 18% πηγε σε turbo mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αν εχεις κ πολύ εμπόδιο σπίτι κομπλέ είσαι αστην να φορτιση στο 100% κ βαλτη σε κανονικό καθάρισμα οχι turbo αν σου γυρίσει με 60% πισω είσαι οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, d_gkal είπε

Αν αλλάξω θέση το dock, πρέπει να κάνει εκ νέου χαρτογράφηση; 

Νομίζω πως ναι , διότι θα ψάχνει την βάση στο παλιό σημείο . Λογικά θα πρέπει να σβήσεις τον υπάρχοντα χάρτη και να δημιουργήσεις νέο . 

Τα πιο πάνω δεν τα λέω μετά λόγου γνώσης , αλλά αποτελούν λογικό συμπέρασμα 😃 . Οπότε αν αλλάξεις θέση στη βάση , ρίξε πρώτα ένα τοπικό σκούπισμα εκεί κοντά και τσέκαρε αν αναγνωρίζει την βάση , στην νέα της θέση στον χάρτη .

Ρίξε και μια ενημέρωση μετά να μάθουμε κι εμείς τι έγινε .

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το ίδιο φαντάζομαι, απλά είπα να ρωτήσω μήπως και ξέρει κάποιος. 

Δε τα υπολόγισα σωστά απ' την αρχή, άνετα χωράει κάτω από έπιπλο να είναι μόνιμα. Τωρα την έχω σε σημείο που δεν ενοχλεί, ομως θα ήθελα να την αλλάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Υπολόγιζε κενό 1-1.5 m , δεξιά αριστερά από την βάση

Χμ, άρα δηλαδή προτείνεις να μη βάλω τη βάση για παράδειγμα κάτω από έπιπλο με πόδια; Π.χ. μικρό καναπέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκεί να μην υπάρχει κάποιο σοβαρό εμπόδιο δεξιά αριστερά στην σκούπα λ.χ τοίχος , τα πόδια από έπιπλα δεν την ζορίζουν , εγώ την έχω βάλει κάτω από τον μπουφέ δεν φαίνεται μόνο άμα πέσεις ξάπλα 😁 .

16001693207155865112982405462621.jpg

Τώρα που βλέπω την φωτογραφία το σοβατεπί θέλει καθάρισμα 😁😁 .

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, sndev είπε

ε αν εχεις κ πολύ εμπόδιο σπίτι κομπλέ είσαι αστην να φορτιση στο 100% κ βαλτη σε κανονικό καθάρισμα οχι turbo αν σου γυρίσει με 60% πισω είσαι οκ 

σημερινο scheduled medium vacuum, 41τμ, 47 λεπτα,  καταναλωσε 45% μπαταρια.

οκ μου φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/09/2020 at 13:16, Kostasm45 said:

Υπολόγιζε κενό 1-1.5 m , δεξιά αριστερά από την βάση

Γιατί τόσο πολύ; 

Την έχω "σφηνωμένη" ανάμεσα σε έπιπλα και μια χαρά πηγαινοέρχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...