Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Κρίμα ρε γμτ που σου έκατσε η στραβή . Ελπίζω να βγάλεις άκρη σύντομα με το bangood .

Αλήθεια ποιο μοντέλο σου έστειλαν την κινεζική ή την global έκδοση ?

Global

8 ώρες πριν, nfreskakis είπε

Έχεις κάνει όλα τα updates φαντάζομαι ε;

Ήταν ήδη στο latest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και πάλι,

Το πρόβλημα που είχα λύθηκε οπότε ποστάρω μήπως βοηθήσει και κάποιον άλλο μελλοντικά.

Επικοινώνησα με το online chat στο global support της xiaomi και μου είπαν να περιστρέψω το βουρτσάκι με αρκετή φόρα και προς τις 2 κατευθύνσεις. Το είχα κάνει ήδη  αλλά πολύ ήπια.

Μόλις το έκανα ξανά για περισσότερη ώρα και πιο γρήγορα το μοτεράκι πήρε πάλι μπρος. Από ότι μου εξήγησαν μάλλον είχε "κλείσει" λόγω κάποιας μεγάλης  αντίστασης που βρήκε και με την χειροκίνητη περιστροφή το πηνίο του επιστρέφει ελάχιστο ρεύμα προς το motherboard οπότε κάνει reset το όποιο ασφαλιστικό έχει.

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dim_13 χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα και τελικά δεν ήταν τπτ σοβαρό . 

Δύο ερωτήματα θα ήθελα 

1) το βουρτσάκι το περιέστρεψες με την σκούπα απενεργοποιημένη ή σε αναμονή ?

2) Είναι εύκολο να δώσεις το λινκ για το global support ( αχρείαστο να είναι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

@dim_13 χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα και τελικά δεν ήταν τπτ σοβαρό . 

Δύο ερωτήματα θα ήθελα 

1) το βουρτσάκι το περιέστρεψες με την σκούπα απενεργοποιημένη ή σε αναμονή ?

2) Είναι εύκολο να δώσεις το λινκ για το global support ( αχρείαστο να είναι )

Απενεργοποιημένη αλλά δέν ξέρω αν παίζει ρόλο, γιατι ετσι και αλλιώς αν την σηκώσεις στον αέρα νομίζω πάει σε ένα είδους stand by.

https://www.mi.com/global/support/contact/  

Έκανα live chat με Αγγλία και παρόλο που ήμουν απο αλλού με εξυπηρέτησαν.

Ευχομαι όντως να είναι αχρείαστο :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..

Έχω την σκούπα εδώ και έναν μήνα, έχω παρατηρήσει όμως ότι μάλλον υπάρχει κάποιο θέμα στο σφουγγάρισμα..Έχω δοκιμάσει διαφορά να γεμίσω το δοχείο τελείως ( απιονισμενο νερό) ,να βάλω λιγότερο νερό κατω από την μέση κλπ μήπως έχει θέμα με τον αέρα κλπ...επίσης στο πανάκι βάζω 1μιση με 2 καπάκια αρωματικό...η στάθμη του νερού στο δοχείο δεν πέφτει ούτε εκατοστό...επίσης τη δοκίμασα με στεγνό πανί για να παρατηρήσω εάν θα υγραθεί καθόλου αλλά δυστυχως παρέμεινε στεγνό..Διάβασα κ στις οδηγίες μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να βγάλω ή να ανοίξω κάποια εσοχή,αλλά δεν βρήκα κάτι...Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει πρόβλημα θα χρειαστεί να επικοινωνήσω με το σέρβις ή μου ξεφεύγει κάτι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, georgemp2 είπε

Καλησπέρα..

Έχω την σκούπα εδώ και έναν μήνα, έχω παρατηρήσει όμως ότι μάλλον υπάρχει κάποιο θέμα στο σφουγγάρισμα..Έχω δοκιμάσει διαφορά να γεμίσω το δοχείο τελείως ( απιονισμενο νερό) ,να βάλω λιγότερο νερό κατω από την μέση κλπ μήπως έχει θέμα με τον αέρα κλπ...επίσης στο πανάκι βάζω 1μιση με 2 καπάκια αρωματικό...η στάθμη του νερού στο δοχείο δεν πέφτει ούτε εκατοστό...επίσης τη δοκίμασα με στεγνό πανί για να παρατηρήσω εάν θα υγραθεί καθόλου αλλά δυστυχως παρέμεινε στεγνό..Διάβασα κ στις οδηγίες μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να βγάλω ή να ανοίξω κάποια εσοχή,αλλά δεν βρήκα κάτι...Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει πρόβλημα θα χρειαστεί να επικοινωνήσω με το σέρβις ή μου ξεφεύγει κάτι;;;

Δεν χρειάζεται απιονισμένο νερό , νερό βρύσης βάλε. Από το δοχείο 2+1 αφαίρεσε το φίλτρο και βάλε το δοχείο στην σκούπα . Τώρα θα έχεις ενεργό μόνο το mop mode, βάλε την σκούπα να σφουγγαρίσει.

Ακούς την αντλία να δουλεύει ?

Αν όχι βγάλε το δοχείο 2+1 από την σκούπα . Στο δοχείο 2+1 στην κάτω πλευρά  υπάρχουν δύο μεταλλικά . Εκεί εφάρμοσε τάση 3.5-5 V. Ενδεχομένως και μια μπαταρία "χάπι" να κάνεις δουλειά. Βάλε τα καλώδια (+) (-) εναλλάξ πάνω στους ακροδέκτες του δοχείου και λογικά θα ακούσεις την αντλία. 

Ποιο firmware έχεις ?

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,επειδή πρόκειται να την αγοράσω τι να προσέξω; Στα 280ε την βρίσκω...υπάρχει κάπου κάποια προσφορά;

Από εξωτερικο τη βρίσκω στα 190ε , τι να επιλέξω ως μέθοδο αποστολής να μην μπλέκω με τελωνείο; Βλέπω πως τη στέλνουν από τσεχια

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fysikos είπε

Καλησπέρα,επειδή πρόκειται να την αγοράσω τι να προσέξω; Στα 280ε την βρίσκω...υπάρχει κάπου κάποια προσφορά;

Από εξωτερικο τη βρίσκω στα 190ε , τι να επιλέξω ως μέθοδο αποστολής να μην μπλέκω με τελωνείο; Βλέπω πως τη στέλνουν από τσεχια

Καλησπέρα και την δική μου από Τσεχία μου την έστειλαν. Δεν έχει κανένα πρόβλημα με τελωνείο αφού είναι ευρωπαΐκή ένωση όποιο τρόπο αποστολής και αν επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fysikos είπε

Καλησπέρα,επειδή πρόκειται να την αγοράσω τι να προσέξω; Στα 280ε την βρίσκω...υπάρχει κάπου κάποια προσφορά;

Από εξωτερικο τη βρίσκω στα 190ε , τι να επιλέξω ως μέθοδο αποστολής να μην μπλέκω με τελωνείο; Βλέπω πως τη στέλνουν από τσεχια

Στα 190€  "ύποπτα" καλή τιμή , από ali ? Έχε το νού σου , το μαγαζί να έχει πολύ καλές κριτικές ,μην μπλέξεις . Επίσης να μιλήσεις με τον πωλητή για το αν είναι η global έκδοση ή όχι . Η κινέζικη έκδοση αναγκαστικά συνδέεται , με κινέζικο server και πολλές φορές έχει αργή απόκριση η σκούπα . Υπάρχουν διάφορα μονταρισμένα app για να μπορεί να συνδέεται με server Ευρώπης , αλλά ψιλομπλέκει το πράγμα , αφού δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει βάλει ο ,developer μέσα στο app .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αποτι ειδα ειναι αλλο μοντελο, οποτε το αφηνω. απο ελλαδα θα τη παρω σε δοσεις λεω,καμια προταση για μαγαζι;

mi mop pro ή mi mop essential?

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν πήρα εγώ την σκούπα τον Μάιο, πλάκωσα στα τηλέφωνα όλα τα σκρουτζομάγαζα για το ποιός δίνει δύο χρόνια εγγύηση infoquest . Κατέληξα σε κάποιο μαγαζί που ήταν σχετικά κοντά μου, κάλυπτε την σκούπα με εγγύηση της infoquest (μάλιστα με είχε παραινέσει να πάρω τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και να δώσω το s/n) και ήταν πολύ πιο φτηνό από κοτσώβολους μωτσόβολους . Η πλάκα είναι ότι πρίν καμμία βδομάδα, μια  φίλη μου ψηνόταν για την σκούπα και της είπα από που την πήρα . Παίρνοντας τηλέφωνο για να δεί τι και πώς , ο τύπος της απάντησε ότι η σκούπα καλύπτεται από ένα χρόνο εγγύηση του καταστήματος και όχι της infoquest . Τώρα τι γίνεται , πιάσε το αυγό και κούρευτο . Με δούλεψε , άλλαξε τρόπο προμήθειας ? Ελπίζω να μην χρειαστεί να το μάθω 😁. Αν δεν καίγεσαι σε λίγο καιρό είναι η black Friday , επίσης είδα ότι βγηκαν νέα μοντέλα της viomi se και της dreame d9 , με καλά specs στα  250€ από έξω πάντα , οπότε λογικά θα πέσει και η τιμή της σκούπας του νήματος.

Για την essential δεν ξέρω να βοηθήσω , ξέρω ότι δεν έχει lds ,είναι πιο πρόσφατη αλλά και πιο φτηνό μοντέλο σε σχέση με την xiaomi mop p . Αν κοιτάξεις στο you tube όλο και κάτι θα βρεις

 

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,τελικα την αγορασα και εγω. Εκανε το πρωτο σκουπισμα και εωγαλε πολυ πραγμα ενω ειχαμε καθαρισει και εμεις πριν. Σπιτι με σκυλο...

Το θεμα ειναι οτι ενω εχει τελειωσει το σκουπισμα τωρα θελω να τη βαλωνα κανει ξανα ενα δωματιο. Πηγαινω στις ρυθμισεις...area...αλλα μου βγαζει μηνθμα 

"Please complete the cleaning task first and make sure remember map is enabled".

Εχει επιλεξει εξ αρχη το  remember map αλλα επιμενει..καμια λυση;

Στον χάρτη η σκουπα φαινεται οτι δεν εχει γυρισει στον φορτιστη ενω βρισκεται στον φορτιστη και η εφαρμογη γραφει charging

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fysikos καλορίζικη!

Κάνα σκάλωμα θα έχει φάει . Απενεργοποίησε την από το on/off κουμπί να ξαναμπουτάρει και λογικά θα στρώσει , καμμία φορά σκαλώνει και η εφαρμογή , ρίξε κι ένα restart στο τηλέφωνο και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...