Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.5m ευθεία μπροστά έχω. 

Δεξιά αριστερά 0.1m (ίσως λέω πολλά)

 

Σήμερα έβαλα να σκουπίσει. Ξαναέκανε ανίχνευση χώρου. Μάλιστα κάπου μπερδεύτηκε και σκαναρε ότι να ναι. 

Δε θα έπρεπε να σκουπίσει σύμφωνα με τον αρχικό χάρτη; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2020 στις 8:42 ΜΜ, d_gkal είπε

1.5m ευθεία μπροστά έχω. 

Δεξιά αριστερά 0.1m (ίσως λέω πολλά)

Σήμερα έβαλα να σκουπίσει. Ξαναέκανε ανίχνευση χώρου. Μάλιστα κάπου μπερδεύτηκε και σκαναρε ότι να ναι. 

Δε θα έπρεπε να σκουπίσει σύμφωνα με τον αρχικό χάρτη; 

Ειχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αυτο που περιγράφεις...

Όπως κι εσυ, την έχω τοποθετήσει σε σημείο οπου δεξιά και αριστερά δεν εχει μεγάλο περιθώριο. (Ισως αυτο είναι και το πρόβλημα τελικά...)

Έκανα οτι μπορείς να φανταστείς.... reset,ευθύγραμμη,νέο mapping... ΤΙΠΟΤΑ

η σκούπα ανα τακτα χρονικά διαστήματα έβγαινε απο την θέση της στα τυφλά και ξεκινούσε χαρτογράφηση εκ νέου...την σταμάταγες και σου εμφάνιζε πάλι τον χάρτη σου.

 

Δοκίμασα το εξής και η σκούπα έστρωσε.... 

Settings-General Setings-Manage location : εκεί του έβαλα το δωμάτιο που βρίσκεται η βάση. Ουσιαστικά είναι σαν να της λες από που αρχίζει σκούπισμα. 

Από τότε η σκούπα δεν έχει ξαναχαθει...

δοκίμασε το 

Επεξ/σία από nikolasdani
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά,

Έχω παραλάβει εδω και μια βδομάδα περιπού απο σκρουτζομαγαζο την δική μου mop p  και έχω μερικές απορίες.
Καταρχάς η Mop p είναι φανταστική, κάνει καλή δουλεία και κατά 95% τα καθαρίζει όλα.
Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:

1.  Έχω και αλλα προιόντα Xiaomi τα οποία χειρίζομαι απο το Mi home στο Chinese region. Πρέπει αναγκαστικά να μπαίνω στο Greek region για να χρησιμοποιώ την σκούπα?
      Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να γίνουν ένα ολα τα regions? ή οποιοσδήποτε άλλος τρόπος? Ρωτάω γιατι όταν επαναφερω το region απο κινεζικο σε ελληνικο κάποιες φορες αργεί να μου                   αναγνωρίσει τα προιόντα που εχω σε κάθε region.

2. Σε κάποια άλλα μοντέλα υπάρχει  η επιλογή maintenance (φωτο) η οποία είναι πολυ χρησιμη για τα φιλτρα και τα άλλα εξαρτήματα της σκουπας. Δηλαδη σου λεεί ποσες ωρες τα χρησιμοποιεις ή ποτε θέλει αλλαγη και πολλα άλλα. Εψαξα στο Mi Home αλλά δεν βρήκα αυτή την επιλογή.

3. Αυτό που διάβασα λίγες σελίδες πιο πάνω είναι οταν τελειώνει το σφουγγάρισμα  και σου λεει να αφαιρέσεις τον καδο με το νερο. Είναι απαραίτητο να γίνεται αυτό? Γιατί να μην μπορώ να την βάζω για σφουγγάρισμα όταν δεν θα ειμαι σπιτι και οταν θα ερχομαι να τα αφαιρω? 

93f6c560-fad8-441d-969f-bab7f12916f4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kleosmop είπε

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά,

Έχω παραλάβει εδω και μια βδομάδα περιπού απο σκρουτζομαγαζο την δική μου mop p  και έχω μερικές απορίες.
Καταρχάς η Mop p είναι φανταστική, κάνει καλή δουλεία και κατά 95% τα καθαρίζει όλα.
Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:

1.  Έχω και αλλα προιόντα Xiaomi τα οποία χειρίζομαι απο το Mi home στο Chinese region. Πρέπει αναγκαστικά να μπαίνω στο Greek region για να χρησιμοποιώ την σκούπα?
      Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να γίνουν ένα ολα τα regions? ή οποιοσδήποτε άλλος τρόπος? Ρωτάω γιατι όταν επαναφερω το region απο κινεζικο σε ελληνικο κάποιες φορες αργεί να μου                   αναγνωρίσει τα προιόντα που εχω σε κάθε region.

2. Σε κάποια άλλα μοντέλα υπάρχει  η επιλογή maintenance (φωτο) η οποία είναι πολυ χρησιμη για τα φιλτρα και τα άλλα εξαρτήματα της σκουπας. Δηλαδη σου λεεί ποσες ωρες τα χρησιμοποιεις ή ποτε θέλει αλλαγη και πολλα άλλα. Εψαξα στο Mi Home αλλά δεν βρήκα αυτή την επιλογή.

3. Αυτό που διάβασα λίγες σελίδες πιο πάνω είναι οταν τελειώνει το σφουγγάρισμα  και σου λεει να αφαιρέσεις τον καδο με το νερο. Είναι απαραίτητο να γίνεται αυτό? Γιατί να μην μπορώ να την βάζω για σφουγγάρισμα όταν δεν θα ειμαι σπιτι και οταν θα ερχομαι να τα αφαιρω? 

93f6c560-fad8-441d-969f-bab7f12916f4.jpg

Καλησπέρα και καλορίζικη ,σου απαντώ όπως έχεις αριθμήση τα ερωτήματα σου .

1. Το πράγμα είναι μπερδέμενο δεν μπορείς να βάλεις στον ίδιο λογαριασμό προϊόντα που συνδέονται με ευρωπαϊκό server  ταυτόχρονα με προϊόντα που συνδέονται με κινέζικο server . 

2 Δυστυχώς δεν υπάρχει η επιλογή maintenace ακόμα , ελπίζω στο update που κάποια στιγμή θα γίνει , να το βάλουν στις επιλογές

3 Η λογική είναι ότι μια ενδεχόμενη διαρροή νερού, δίπλα στην βάση φόρτισης μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/9/2020 στις 2:59 ΜΜ, kleosmop είπε

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά,

Έχω παραλάβει εδω και μια βδομάδα περιπού απο σκρουτζομαγαζο την δική μου mop p  και έχω μερικές απορίες.
Καταρχάς η Mop p είναι φανταστική, κάνει καλή δουλεία και κατά 95% τα καθαρίζει όλα.
Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:

1.  Έχω και αλλα προιόντα Xiaomi τα οποία χειρίζομαι απο το Mi home στο Chinese region. Πρέπει αναγκαστικά να μπαίνω στο Greek region για να χρησιμοποιώ την σκούπα?
      Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να γίνουν ένα ολα τα regions? ή οποιοσδήποτε άλλος τρόπος? Ρωτάω γιατι όταν επαναφερω το region απο κινεζικο σε ελληνικο κάποιες φορες αργεί να μου                   αναγνωρίσει τα προιόντα που εχω σε κάθε region.

2. Σε κάποια άλλα μοντέλα υπάρχει  η επιλογή maintenance (φωτο) η οποία είναι πολυ χρησιμη για τα φιλτρα και τα άλλα εξαρτήματα της σκουπας. Δηλαδη σου λεεί ποσες ωρες τα χρησιμοποιεις ή ποτε θέλει αλλαγη και πολλα άλλα. Εψαξα στο Mi Home αλλά δεν βρήκα αυτή την επιλογή.

3. Αυτό που διάβασα λίγες σελίδες πιο πάνω είναι οταν τελειώνει το σφουγγάρισμα  και σου λεει να αφαιρέσεις τον καδο με το νερο. Είναι απαραίτητο να γίνεται αυτό? Γιατί να μην μπορώ να την βάζω για σφουγγάρισμα όταν δεν θα ειμαι σπιτι και οταν θα ερχομαι να τα αφαιρω? 

93f6c560-fad8-441d-969f-bab7f12916f4.jpg

1.  Υπάρχουν app που μπορείς να κάνεις clone την εφαρμογή. 

Στην μαμά ας πούμε της κάμερες που έχεις και στο αντίγραφο την σκούπα,  η ανάποδα 

Έτσι δούλεψα για λίγο καιρό κάτι κάμερες xiaomi που είχα,  οι μισές κινέζικες και οι άλλες μισές ευρωπαϊκές. 

Μπορώ να πω ότι για όσο της κράτησα δούλευαν καλά. 

Δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις κατι

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/30867-MI-HOME-Γενική-συζήτηση-λειτουργίες-πρόσθετα-κλπ/?pageNo=248

 

https://en.smartme.pl/2-ways-for-two-regions-in-mi-home-android/

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα στην παρέα. Παρέλαβα και εγώ την δική μου από το Bangood και μπορώ να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος. Δυστυχώς όμως μετά το τρίτο καθάρισμα, το πλευρικό περιστρεφόμενο βουρτσάκι σταματήσε να γυρίζει. Δοκίμασα εργοστασιακό reset μπας και έχει κανέναν σενσορα που έφαγε κόλλημα αλλά δυστυχώς δεν διορθώθηκε. Είμαι στις ανταλλαγές e-mail μπας και βρω άκρη. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dim_13 είπε

Καλησπέρα κι από μένα στην παρέα. Παρέλαβα και εγώ την δική μου από το Bangood και μπορώ να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος. Δυστυχώς όμως μετά το τρίτο καθάρισμα, το πλευρικό περιστρεφόμενο βουρτσάκι σταματήσε να γυρίζει. Δοκίμασα εργοστασιακό reset μπας και έχει κανέναν σενσορα που έφαγε κόλλημα αλλά δυστυχώς δεν διορθώθηκε. Είμαι στις ανταλλαγές e-mail μπας και βρω άκρη. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ

βεβαιωσου οτι ειναι κουμπομενο καλα...βγαλτο και και ξαναβαλτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Doubt said:

Έχει προσφορά το E-shop τη MOP1C στα 219,9

(οι φωτογραφίες είναι από Vileda)

https://www.e-shop.gr/rompotiki-skoypa-xiaomi-vacuum-mop1c-p-HAP.438251

Σύγκριση με την mop pro; 

Ποια είναι καλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2020 στις 8:24 ΜΜ, nfreskakis είπε

Αποκλείεται να είναι αυτό, η σκούπα δε βλέπει χρώματα αλλά με το LDS χαρτογραφεί τα αντικείμενα στον χώρο. Το μόνο που μπορεί να μπερδεψει τον αισθητήρα πτώσης είναι το μαύρο χρώμα σε πάτωμα ή χαλί. 

Δυστυχώς ότι και να έχω προσπαθήσει reset, χαρτογράφηση ξανά, εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πρόβλημα. Ανά βάλω να πάει σε συγκεκριμένα δωμάτια να σφουγγαρίσει μπερδεύεται στο ίδιο σημείο πάντα και δεν πάει - αντιθέτως αν επιλέξω manual κάποια συγκεκριμένη περιοχή - με του κουτάκι που φτιάχνεις εσυ το χώρο - πάει κανονικά - σίγουρα ειναι software issue δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

βεβαιωσου οτι ειναι κουμπομενο καλα...βγαλτο και και ξαναβαλτο

 

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

βεβαιωσου οτι ειναι κουμπομενο καλα...βγαλτο και και ξαναβαλτο

Ναι μια χαρα κουμπωμενο είναι, είναι σχεδόν αδυνατον να μπεί λάθος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποση διαφορα ειχε απo εδω που την αγορασες εξω??

ερωτω γιατι ο μονος λογος που την αγορασα εγω και αλλοι εδω απο Ελλαδα ηταν η εγγυηση της infoquest......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ποση διαφορα ειχε απo εδω που την αγορασες εξω??

ερωτω γιατι ο μονος λογος που την αγορασα εγω και αλλοι εδω απο Ελλαδα ηταν η εγγυηση της infoquest......

Είχε μια καλή προσφορά στα 200 σχεδόν οπότε η διαφορά με Ελλάδα (για εγγύηση Info Quest) άξιζε το ρίσκο. Επίσης αυτο το μοντέλο έχει ένα απο τα χαμηλότερα fail rate. ΟΚ λογικά θα με εξυπηρετήσει το bangood απλα το ψάχνω λίγο μήπως είναι κάτι απλό που μου ξέφυγε και γλυτώσω την αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dim_13 είπε

Είχε μια καλή προσφορά στα 200 σχεδόν οπότε η διαφορά με Ελλάδα (για εγγύηση Info Quest) άξιζε το ρίσκο. Επίσης αυτο το μοντέλο έχει ένα απο τα χαμηλότερα fail rate. ΟΚ λογικά θα με εξυπηρετήσει το bangood απλα το ψάχνω λίγο μήπως είναι κάτι απλό που μου ξέφυγε και γλυτώσω την αναμονή.

Κρίμα ρε γμτ που σου έκατσε η στραβή . Ελπίζω να βγάλεις άκρη σύντομα με το bangood .

Αλήθεια ποιο μοντέλο σου έστειλαν την κινεζική ή την global έκδοση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...