Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

σε σχεση με την roborock s5 max, ποια ειναι καλυτερη?

Καλημέρα, και οι 2 ειναι εξαιρετικές. Η s5 εχει μεγαλύτερη μπαταρία, εξίσου καλο navigation και νομιζω λιγο μεγαλύτερο κάδο. Δέν ξέρω όμως αν η διαφορά τιμής τους αξίζει. Επίσης στα φόρουμ από ότι βλέπω η Roborock έχει πιο συχνά software updates.

Ίσως για μεγαλύτερους χώρους η S5 ταιριάζει λίγο καλύτερα στις ανάγκες.

Επεξ/σία από dim_13
update
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/10/2020 στις 11:12 ΠΜ, AristidisZ είπε

το έψαξα λίγο, και η essential χρησιμοποιεί κάμερα αντί laser, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να λειτουργήσει σε σκοτεινό χώρο

αδιάφορο για εμένα, αφού θα την λειτουργούμε τα πρωινά που λείπουμε από το σπίτι προφανώς, και όχι το βράδυ...

τελικά παρήγγειλα την μικρή, έβγαινε 200-20%, εντυπώσεις από βδομάδα που θα παραλάβω :)

Καλημέρα

Πήρα τη σκούπα την Πέμπτη, πήγα σήμερα να την χρησιμοποιήσω, αλλά δεν ανάβει καν

Την έχω βάλει στο charging dock, αλλά τίποτα...

Καμιά ιδέα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Καλημέρα

Πήρα τη σκούπα την Πέμπτη, πήγα σήμερα να την χρησιμοποιήσω, αλλά δεν ανάβει καν

Την έχω βάλει στο charging dock, αλλά τίποτα...

Καμιά ιδέα ;;

Όταν την βάζεις στο dock για να φορτίσει θα πρέπει να αναβοσβήνουν και τα 2 κουμπάκια με πορτοκαλί χρωμα. Το κάνει αυτό;; Να φανταστω η πρίζα που χρησιμοποιείς έχει ρεύμα κανονικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sot_pal είπε

Όταν την βάζεις στο dock για να φορτίσει θα πρέπει να αναβοσβήνουν και τα 2 κουμπάκια με πορτοκαλί χρωμα. Το κάνει αυτό;; Να φανταστω η πρίζα που χρησιμοποιείς έχει ρεύμα κανονικά..

Δεν άναβε τίποτα 

Δοκίμασα σε 2 διαφορετικές πρίζες 

Μάλλον πέσαμε σε doa 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Ισως ειμαι λαθος σε αυτο που θα πω αλλα πρεπει να το πω.Εχω κοιταξει σε ολα τα μεγαλα μαγαζια την συγκεκριμενη σκουπα οπου η τιμη της παιζει απο 320-370 αν θυμαμαι καλα.Προς εκπληξη ξαφνικα Στον ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ εκτοξευσαν την τιμη στα 500ευρω...Αν ειναι δυνατον...που πριν λεγες μερες την ειχαν στα 370~.

Η εγινε κατι λαθος στην τιμη η θα την πασαρουν στο "ΠΑΖΑΡΕ ΨΕ ΤΟ" στα 370 και καλα κατεβηκε η τιμη η θα την βγαλουν στο "BLACK FRIDAY" με "μεγαλη" εκπτωση

 

https://www.kotsovolos.gr/small-home-appliances/vacuum-cleaners/skoupes-robot/211909-xiaomi-mi-robot-vacuum-mop-pro-white

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε εντάξει συμβαίνει συχνά αν θες να τη παρεις παρτην απο αλλου, παντως οταν ηταν να τη παρω τοσο την ειχε κ τότε (Ιούνιο) 

πχ από δω εχει 265 https://askadam.gr/proion/eidh-spitioy/hlektrikes-syskeyes/xiaomi-mi-robot-vacuum-mop-p-white-skv4110gl

 

κατι άσχετο τωρα.. σε οσους σφουγγαρίζουνε  ακομα κ αυτοι που έχετε σφουγγαρίσει 2-3 4ς φορες, κάντε μου μια χαρη.. αφαιρέστε το κουτι με τη σκονη κ γυριστε τη σκουπα 30 μοιρες κ τα λαμπακια να κοιτάνε τα ποδια σας. το κανα κατά τυχη γτ πηγα να τη καθαρίσω κ γεμισε νερα που βγήκαν μεσα απο τη σκούπα 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

ε εντάξει συμβαίνει συχνά αν θες να τη παρεις παρτην απο αλλου, παντως οταν ηταν να τη παρω τοσο την ειχε κ τότε (Ιούνιο) 

πχ από δω εχει 265 https://askadam.gr/proion/eidh-spitioy/hlektrikes-syskeyes/xiaomi-mi-robot-vacuum-mop-p-white-skv4110gl

κατι άσχετο τωρα.. σε οσους σφουγγαρίζουνε  ακομα κ αυτοι που έχετε σφουγγαρίσει 2-3 4ς φορες, κάντε μου μια χαρη.. αφαιρέστε το κουτι με τη σκονη κ γυριστε τη σκουπα 30 μοιρες κ τα λαμπακια να κοιτάνε τα ποδια σας. το κανα κατά τυχη γτ πηγα να τη καθαρίσω κ γεμισε νερα που βγήκαν μεσα απο τη σκούπα 

Την έχω σκίσει στο σφουγγάρισμα . Επειδή είχα διαβάσει για θέμα με νερό , ειδικά στην αρχή την είχα τρελάνει στις τούμπες για να δω μην έχει " ρουφήξει" πουθενά νερό . Ακόμα δεν έχω δεί τίποτε . Θα ήθελα να ρωτήσω @sndev έχεις την  global έκδοση ? Έχεις ελέγξει μήπως το 2+1 δοχείο παρουσιάζει κάποια διαρροή ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια τι διαφορά έχει το πανακι που λέγεται βρεγμένη σφουγγαριστρα με το πανάκι που λέγεται νωπή σφουγγαριστρα?

20201020_191333.jpg

Επεξ/σία από nteminio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2020 στις 6:04 ΜΜ, Kostasm45 είπε

Την έχω σκίσει στο σφουγγάρισμα . Επειδή είχα διαβάσει για θέμα με νερό , ειδικά στην αρχή την είχα τρελάνει στις τούμπες για να δω μην έχει " ρουφήξει" πουθενά νερό . Ακόμα δεν έχω δεί τίποτε . Θα ήθελα να ρωτήσω @sndev έχεις την  global έκδοση ? Έχεις ελέγξει μήπως το 2+1 δοχείο παρουσιάζει κάποια διαρροή ? 

ναι τη global αγορασμένη από Ελλαδα κατασκευή Απρίλιο. οχι δεν εχω checkarei καθως σταμάτησα σχεδον 2 μηνες να χρεισημοποιω το σφουγγάρισμα! δλδ το νερο εκεί ηταν 2 μήνες!!!! κ μαλιστα ηταν αρκετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/10/2020 at 15:34, sndev said:

ε εντάξει συμβαίνει συχνά αν θες να τη παρεις παρτην απο αλλου, παντως οταν ηταν να τη παρω τοσο την ειχε κ τότε (Ιούνιο) 

πχ από δω εχει 265 https://askadam.gr/proion/eidh-spitioy/hlektrikes-syskeyes/xiaomi-mi-robot-vacuum-mop-p-white-skv4110gl

κατι άσχετο τωρα.. σε οσους σφουγγαρίζουνε  ακομα κ αυτοι που έχετε σφουγγαρίσει 2-3 4ς φορες, κάντε μου μια χαρη.. αφαιρέστε το κουτι με τη σκονη κ γυριστε τη σκουπα 30 μοιρες κ τα λαμπακια να κοιτάνε τα ποδια σας. το κανα κατά τυχη γτ πηγα να τη καθαρίσω κ γεμισε νερα που βγήκαν μεσα απο τη σκούπα 

Δεν ειχε νερα σε εμενα. Αυτο που εγινε χτες για πρωτη φορα ειναι οτι σταματησε η σκουπα κατα το σφουγγαρισμα και εκανε restart μονη της.
Εβγαλα το πανι και ετρεξε λιγο νερο, σαν να μην μπορουσε να περασει και γι'αυτο ισως σταματησε.
Θα υποθεσω οτι ηταν τυχαιο γεγονος, (ισως δεν εβαλα καλα το πανι) διοτι κατα τα αλλα το water tank δεν εχει leak οπως τα πιο παλια editions και την σκουπα την κραταω πολυ καθαρη.

On 19/10/2020 at 18:12, giannis22k said:

 Η global version ειναι αυτη skv4109gl ?

Ναι, αυτος ειναι ο κωδικος του global μαυρου χρωματος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nteminio είπε

Παιδια τι διαφορά έχει το πανακι που λέγεται βρεγμένη σφουγγαριστρα με το πανάκι που λέγεται νωπή σφουγγαριστρα?

20201020_191333.jpg

Το πανί για βρεγμένο σφουγγάρισμα , είναι για σφουγγάρισμα σε πλακάκια το άλλο πανί σφουγγαρίζει με την μπροστά πλευρά ενώ με την πίσω στεγνώνει και προορίζεται για ξύλινο πάτωμα .

1 ώρα πριν, sndev είπε

ναι τη global αγορασμένη από Ελλαδα κατασκευή Απρίλιο. οχι δεν εχω checkarei καθως σταμάτησα σχεδον 2 μηνες να χρεισημοποιω το σφουγγάρισμα! δλδ το νερο εκεί ηταν 2 μήνες!!!! κ μαλιστα ηταν αρκετο

Το δοχείο για σφουγγάρισμα αν το προσέξεις έχει μια ιμάτιση περιμετρικά , έχω διαβάσει ότι πολλές φορές λόγω αστοχίας "βγάζει" νερό από εκεί . Αν γεμίσεις το δοχείο χωρίς να το βάλεις στην σκούπα 😁 , θα δεις που χάνει νερό , μπορεί να γιατρευτεί εύκολα βάζοντας κυανοακρυλική κόλλα εκεί που δακρύζει . Επίσης όταν γεμίζεις το δοχείο πρέπει να το γεμίζεις μέχρι πάνω , γιατί διαφορετικά έχοντας αέρα μέσα το νερό τρέχει από τις εξόδους , οπότε μέχρι να το κουμπώσεις περνάει μέσα στον θάλαμο της σκούπας . Προφανώς θέλει προσοχή πρώτου μπει το δοχείο στην σκούπα να σκουπιστεί με κάποιο πανί έτσι ώστε να διασφαλιστεί ότι είναι στεγνό .

Δύο μήνες με νερό , πακέτο μου ακούγεται ελπίζω να μην σου βγάλει προβλήματα . 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι πανω σε αυτο.

 

Για ποιον λόγο οταν παρκαρει η σκουπα μου λεει να αφαιρέσω το water tank και την σφουγγαριστρα? 

Δεν μπορω να τα αφησω πανω?

Εάν πχ θελω να την προγραμματισω να ξεκινήσει οταν λείπω δεν θα πρέπει να είναι κουμπωμένα πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...