Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα! εχω την σκουπα περιπου 3 μηνες χωρις προβλημα και ξαφνικα οταν της επιλεγω να σκουπισει το σαλονι παει σε τρελη περα δωθε καθαριζοντας κομματι κομματι ακανονιστα και φαινεται σα να φτιαχνει χαρτη απο την αρχη εκεινη τη στιγμη. photo1. ενω οταν τη στελνω στα δωματια χρησιμοποιει τον υπαρχον χαρτη. photo2. Να θελει ξανα χαρτογραφηση απο την αρχη???

pic1.png.jpg.34c01da687626bc9c9d93a086a2609ee.jpg                pic2.png.cd1091c166992b146c2a33b930c46215.png

 

 

 

 

Επεξ/σία από sot_pal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, sot_pal είπε

καλησπέρα! εχω την σκουπα περιπου 3 μηνες χωρις προβλημα και ξαφνικα οταν της επιλεγω να σκουπισει το σαλονι παει σε τρελη περα δωθε καθαριζοντας κομματι κομματι ακανονιστα και φαινεται σα να φτιαχνει χαρτη απο την αρχη εκεινη τη στιγμη. photo1. ενω οταν τη στελνω στα δωματια χρησιμοποιει τον υπαρχον χαρτη. photo2. Να θελει ξανα χαρτογραφηση απο την αρχη???

pic1.png.jpg.34c01da687626bc9c9d93a086a2609ee.jpg                pic2.png.cd1091c166992b146c2a33b930c46215.png

Κι εμένα μου το κάνει σποραδικά . Αν την διακόψεις και την στείλεις στην βάση φόρτισης , στην νέα εντολή  ξαναδιαβάζει τον υπάρχοντα χάρτη και λειτουργεί κανονικά . Αν συνεχίσει τα γυμνάσια, απενεργοποίησε την από το κουμπί που είναι πάνω στην σκούπα , καθάρισε καλού κακού τους σένσορες , επανενεργοποίηση και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτάω και εγώ μία, γιατί με τη (μακρύτριχη) γάτα στο σπίτι, και την κάκιστη συνήθειά μου με τα στριφτά, γίνεται λίγο χαμούλης σε καθημερινή βάση

Έχει τώρα το πλαίσιο (κυρίως λόγω της 2ετούς εγγύησης) τη σκούπα του νήματος, χοντρικά στα 280€, αλλά είδα ότι έχει και την essential που είπε ο @fysikos, στα 160€ (200-20%)

Το lds που λέει ο @Kostasm45 τι είναι ρε παιδιά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Κι εμένα μου το κάνει σποραδικά . Αν την διακόψεις και την στείλεις στην βάση φόρτισης , στην νέα εντολή  ξαναδιαβάζει τον υπάρχοντα χάρτη και λειτουργεί κανονικά . Αν συνεχίσει τα γυμνάσια, απενεργοποίησε την από το κουμπί που είναι πάνω στην σκούπα , καθάρισε καλού κακού τους σένσορες , επανενεργοποίηση και είσαι έτοιμος.

το εκανα αλλα δε βλεπω βελτιωση.. το περιεργο ειναι οτι μου το κανει μονο οταν της επιλεγω να καθαρισει το σαλονι. Αν την στειλω στα δωματια ή την αφησω να κανει ολο το σπιτι παιζει κανονικα. Μαλλον θα την βαλω να κανει χαρτογραφηση απο την αρχη. Το προβλημα νομιζω παρουσιαστηκε οταν εκανα αναβαθμιση στο κινητο iphone iOS14...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποια φορά την τσάκωσα στα πράσα να κάνει τρέλες την έστειλα στην βάση φόρτισης και μετά έστρωσε. Μια φορά θυμάμαι χρειάστηκε να την απενεργοποιήσω , να κάνω leveling , να καθαρίσω αισθητήρες και μετά όλα ρολόϊ . Μπορεί να φταίει και το update που έγινε στο τηλέφωνο σου , ποτέ δεν ξέρεις με αυτά τα διαόλια .

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2020 στις 9:53 ΠΜ, Doubt είπε

το έψαξα λίγο, και η essential χρησιμοποιεί κάμερα αντί laser, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να λειτουργήσει σε σκοτεινό χώρο

αδιάφορο για εμένα, αφού θα την λειτουργούμε τα πρωινά που λείπουμε από το σπίτι προφανώς, και όχι το βράδυ...

τελικά παρήγγειλα την μικρή, έβγαινε 200-20%, εντυπώσεις από βδομάδα που θα παραλάβω :)

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@fysikos Θα σου πω την άποψη μου η οποία προφανώς δεν είναι θέσφατο . 

 Φίλτρα καλό είναι να αγοράσεις τα original. Σε ένα ισπανικό forum που παρακολουθώ ένας ανάφερε ότι έπαθε ζημιά στην κυκλονική αναρρόφηση  της σκούπας (γέμισε σκόνη) , επειδή έβαζε ιμιτασιόν φίλτρα . Οπότε δεν θα το ρίσκαρα . Στο Σκρουτζ στην παρούσα φάση τα δύο τεμάχια παίζουν στο δεκάρικο , σχεδόν ίδια τιμή με το ali.

Από ali έχω αγοράσει πανάκια ιμιτασιόν 6 ΤΕΜ στα 8.56€ τα οποία είναι ακριβώς όπως τα original. Στην Ελλάδα τα δύο ΤΕΜ "παίζουν" στα 14€ ,δεν την λες μικρή την διαφορά .

Κεντρικό βουρτσάκι και το μικρό βουρτσάκι τα πήρα από ali original , γιατί τότε δεν μπορούσα να τα βρω Ελλάδα. Την σκούπα την πήρα τον Μάιο και τα "μαμά" βουρτσάκια εξακολουθούν να είναι πένα . Αν αναλογιστείς ότι ερχόμενα με το ταχυδρομείο μπορεί να φάνε τέτοιο τσαλάκωμα και πρακτικά να είναι άχρηστα δεν νομίζω ότι αξίζει η διαφορά τιμής . 

Η εικόνα που έχεις ανεβάσει αν δεν κάνω λάθος είναι από bangood , τα εξαρτήματα κάνουν για την σκούπα , αν δεις στην περιγραφή γράφει καθαρά ότι τα εξαρτήματα δεν είναι original. 

Αυτά από μένα , αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιο φίλτρο ιμιτασιόν και είναι ευχαριστημένος , θα ήθελα κι εγώ να μάθω γιατί ένα δεκάρικο κάθε δίμηνο δεν θα μας "ρίξει" στα βράχια , αλλά ότι γλυτώνεις καλό είναι 😁

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρηγγειλα αυτο απο Ali, δε τα εχω χρησιμοποιησει ακομα. Οπτικα τα φιλτρα φαινονται ολοιδια παντως. Το θέμα είναι ότι τα 3 βουρτσακια εφτασαν  λίγο στραπατσαρισμένα και δε ξερω κατα πόσο θα είναι αποδοτικα.

 

... 149379104_.jpg.6d59ecfabf49902030ad590d6f8e875e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

@fysikos Θα σου πω την άποψη μου η οποία προφανώς δεν είναι θέσφατο . 

 Φίλτρα καλό είναι να αγοράσεις τα original. Σε ένα ισπανικό forum που παρακολουθώ ένας ανάφερε ότι έπαθε ζημιά στην κυκλονική αναρρόφηση  της σκούπας (γέμισε σκόνη) , επειδή έβαζε ιμιτασιόν φίλτρα . Οπότε δεν θα το ρίσκαρα . Στο Σκρουτζ στην παρούσα φάση τα δύο τεμάχια παίζουν στο δεκάρικο , σχεδόν ίδια τιμή με το ali.

Από ali έχω αγοράσει πανάκια ιμιτασιόν 6 ΤΕΜ στα 8.56€ τα οποία είναι ακριβώς όπως τα original. Στην Ελλάδα τα δύο ΤΕΜ "παίζουν" στα 14€ ,δεν την λες μικρή την διαφορά .

Κεντρικό βουρτσάκι και το μικρό βουρτσάκι τα πήρα από ali original , γιατί τότε δεν μπορούσα να τα βρω Ελλάδα. Την σκούπα την πήρα τον Μάιο και τα "μαμά" βουρτσάκια εξακολουθούν να είναι πένα . Αν αναλογιστείς ότι ερχόμενα με το ταχυδρομείο μπορεί να φάνε τέτοιο τσαλάκωμα και πρακτικά να είναι άχρηστα δεν νομίζω ότι αξίζει η διαφορά τιμής . 

Η εικόνα που έχεις ανεβάσει αν δεν κάνω λάθος είναι από bangood , τα εξαρτήματα κάνουν για την σκούπα , αν δεις στην περιγραφή γράφει καθαρά ότι τα εξαρτήματα δεν είναι original. 

Αυτά από μένα , αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιο φίλτρο ιμιτασιόν και είναι ευχαριστημένος , θα ήθελα κι εγώ να μάθω γιατί ένα δεκάρικο κάθε δίμηνο δεν θα μας "ρίξει" στα βράχια , αλλά ότι γλυτώνεις καλό είναι 😁

Θα μπορούσες να δώσεις τα link από Skroutz; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

@fysikos Θα σου πω την άποψη μου η οποία προφανώς δεν είναι θέσφατο . 

 Φίλτρα καλό είναι να αγοράσεις τα original. Σε ένα ισπανικό forum που παρακολουθώ ένας ανάφερε ότι έπαθε ζημιά στην κυκλονική αναρρόφηση  της σκούπας (γέμισε σκόνη) , επειδή έβαζε ιμιτασιόν φίλτρα . Οπότε δεν θα το ρίσκαρα . Στο Σκρουτζ στην παρούσα φάση τα δύο τεμάχια παίζουν στο δεκάρικο , σχεδόν ίδια τιμή με το ali.

Από ali έχω αγοράσει πανάκια ιμιτασιόν 6 ΤΕΜ στα 8.56€ τα οποία είναι ακριβώς όπως τα original. Στην Ελλάδα τα δύο ΤΕΜ "παίζουν" στα 14€ ,δεν την λες μικρή την διαφορά .

Κεντρικό βουρτσάκι και το μικρό βουρτσάκι τα πήρα από ali original , γιατί τότε δεν μπορούσα να τα βρω Ελλάδα. Την σκούπα την πήρα τον Μάιο και τα "μαμά" βουρτσάκια εξακολουθούν να είναι πένα . Αν αναλογιστείς ότι ερχόμενα με το ταχυδρομείο μπορεί να φάνε τέτοιο τσαλάκωμα και πρακτικά να είναι άχρηστα δεν νομίζω ότι αξίζει η διαφορά τιμής . 

Η εικόνα που έχεις ανεβάσει αν δεν κάνω λάθος είναι από bangood , τα εξαρτήματα κάνουν για την σκούπα , αν δεις στην περιγραφή γράφει καθαρά ότι τα εξαρτήματα δεν είναι original. 

Αυτά από μένα , αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιο φίλτρο ιμιτασιόν και είναι ευχαριστημένος , θα ήθελα κι εγώ να μάθω γιατί ένα δεκάρικο κάθε δίμηνο δεν θα μας "ρίξει" στα βράχια , αλλά ότι γλυτώνεις καλό είναι 😁

Συγνώμη προκαταβολικά αν δεν το βλέπω, αλλά από την εικόνα δε βλέπω κάπου ότι δεν είναι original. Απλά γράφει replacements.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Trapper  στην αναζήτηση του Σκρουτζ αν γράψεις xiaomi vacuum pro πατώντας πάνω στην επιλογή "φίλτρα" θα βρείς ότι έχει να κάνει με την σκούπα και τα εξαρτήματα της

@cirrus  από την τιμή και μόνο φαίνεται ότι δεν είναι original τα εξαρτήματα. Από την εικόνα που βλέπω νομίζω ότι είναι bangood , όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρεί στο bangood original αναλώσιμα της σκούπας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...