Προς το περιεχόμενο

Η Apple διπλασίασε την τιμή της RAM στη βασική έκδοση MacBook Pro


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, armatron είπε

Αστα έχω πάρει του 2016...κ τελευταία άρχισε κάποιο θεματάκι... με ένα πλήκτρο... Μεγάλο φαιλ...Αν και κοίταξα και τα προηγούμενα είχαν θέματα περισσότερα από τα καινούργια....

Έχουν δώσει 4 χρόνια παράταση νομίζω για το πρόβλημα για κοίτα το

Αυτό ας πούμε  ήταν τεράστιο fail απο την Apple για αυτό και απο του 15 το μοντέλο δεν πήγα σε επόμενο και περίμενα μέχρι να διορθωθεί . Εκεί πείτε ότι θέλετε , αλλά όλες οι εταιρείες έχουν θέματα , αγόρασα μετά και dell των 1800ε , έκανε σαν πύραυλος που θα απογειωθεί απο τα φανάκια , έκαιγε το πλήκτρολόγιο και τα ηχεία έπαιζαν μόνο αν τα είχες καρφώσει πριν απο το boot

Δεν είδα κανέναν να την κράζει εδω μέσα , μόνο στο εξωτερικό. Το πούλησα σε ένα μήνα ....

Μόλις τώρα, polaki είπε

Παιδιά το butterfly το έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ ή απλά επειδή διαβάσατε κάπου στο internet ότι δεν είναι καλό το λέτε και εσείς?

Γιατί εγώ με macbook pro 2016 δεν έχω δει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που σε σχέση με το προηγούμενο macbook pro του 2012 (που το έχω ακόμα άρα η σύγκριση είναι άμεση) είναι η μέρα με τη νύχτα... 

Ειλικρινά, χρησιμοποιήστε το πρώτα και μετά ελάτε να γράψετε κάτι.. no offence σε σένα προσωπικά, αλλά είναι να τρελένεσαι..

Τα προβήματα που βγάζει φοβάμαι εγώ , δεν μιλάω για την αίσθηση , να και ο φίλος επάνω έχει θέμα , έχω 2 φίλους που τους έβγαλε , πήγα στο Voxxed πέρσι και είχαν θέμα και εκεί άτομα που έκανα παρουσίαση

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακριβώς , απλά δεν είναι καλή λύση το μεταχειρισμένο γιατί έχει μόνο με butterfly keyboards ....

Τελικά μονο εμένα βόλεψε το butterfly ε?? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Παιδια να πω κάτι; Σχετικά με την Apple πάτε δίνετε μερικοι ένα σωρό λεφτά άλλοι δίνουν 1000€ για ένα iPhone άλλοι δίνουν 2000€ για το MacBook αλλοι δινουν για το pc της Apple γιατί; Δυστυχώς τις ίδιες δυνατότητες έχουν και τα Android κινητά και τα Laptop και το pc... Φυσικά και εχει ιούς κ malware εδώ έχουν τα Linux δεν θα έχουν τα iPhone τα MacBook και το pc της Apple? Δική μου γνώμη είναι καλύτερα να πάρεις ένα Android κινητό και αντι να παρεις ένα MacBook η το pc της Apple καλύτερα να φτιάξεις ένα PC και στην τελικη αν θες Mac κάνε hackintosh δύσκολο μεν αλλά από το να δίνεις 2000€ για laptop καλυτερο ειν να κάνεις αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, armatron είπε

Δεν έχεις δίκιο το λειτουργικό είναι που ξεχωρίζει. Εγώ γράφω και συγχρονίζει με τη μια σε όλα τα ταμπλετ τηλέφωνα κτλπ που είναι σημαντικό. Και δεν χρειάζεται να κλείνει όπως στα windows για update στα ξαφνικα.Οπως επισης συστημα που σε αφηνει ξεκρεμαστο. Φυσικα επειδη εισαι προγραμματιστης θα παρεις windows χωρις να χρειαζεσαι περιφερειακα κτλπ. Λογικο ειναι να μη δωσεις 2200 για νεο λαπτοπ. Αυτο ειναι και θεμα με τους φορους εδω περα,,.. Εγω προτιμησα μεταχειρισμενο για πολυ λιγοτερα. Δυστυχως ειναι πλεον αρκετα ακριβα για τα ελληνικα δεδομενα. Το λειτουργικο τα σπαει στην τελικη. Περιορισμενο αλλα καλυτερο απο windows. Ο καθε ενας στο τομεα του...

Όλα αυτά που σχολιάζεις φίλε μου είναι το λεγόμενο cloud syncing Και το έχουν πλέον οι πάντες και το κάνουν και σωστά. Και αν δουλέψεις σύστημα με σωστά ενημερωμένο λειτουργικό σύστημα πέραν της Apple σε προειδοποιώ ότι θα το λατρέψεις. Πάνε αυτά που ξέραμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mikel696 είπε

Ρε Παιδια να πω κάτι; Σχετικά με την Apple πάτε δίνετε μερικοι ένα σωρό λεφτά άλλοι δίνουν 1000€ για ένα iPhone άλλοι δίνουν 2000€ για το MacBook αλλοι δινουν για το pc της Apple γιατί; Δυστυχώς τις ίδιες δυνατότητες έχουν και τα Android κινητά και τα Laptop και το pc... Φυσικά και εχει ιούς κ malware εδώ έχουν τα Linux δεν θα έχουν τα iPhone τα MacBook και το pc της Apple? Δική μου γνώμη είναι καλύτερα να πάρεις ένα Android κινητό και αντι να παρεις ένα MacBook η το pc της Apple καλύτερα να φτιάξεις ένα PC και στην τελικη αν θες Mac κάνε hackintosh δύσκολο μεν αλλά από το να δίνεις 2000€ για laptop καλυτερο ειν να κάνεις αυτο

Φίλε μου κανείς δεν μπορεί να στο εξηγήσει αυτό , δούλεψε τα όλα και δες μετά αν αξίζει την διπλασια τιμή , μπορεί ναι για εσένα μπορεί και όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ μην διαμαρτύρεστε...

Αφού υπάρχουν άνθρωποι που είναι πρόθυμοι για 1 σηματάκι αφήστε τους να πληρώσουν....η δικιά τους τσέπη πονάει ...απο την άλλη εσείς ζυγίστε τις ανάγκες σας και απλώς κάντε τις επιλογές σας...χρειάζεστε Mac θα πάρετε Mac...με αυτή την τιμή και συνεπακόλουθα ότι αποφασίσει η "μαμά".

Δλδ σκεφτείτε το ως εξής...κάποιος σας λέει..." εγώ απο εσένα θα αγοράσω ο κόσμος να χαλάσει...εσείς για πόσο καιρό θα πηγαίνατε με τον σταυρό στο χέρι...την 1η νορμάλ τιμή...την 2η σου ξεφυγε +10% λόγω ισοτιμιών και μπούρδες....της 3η θα πας +35% (το κορόιδο συνεχίζει να έρχεται)...την 4η πας +100% και πάει λέγοντας)

Θυμάμαι πριν απο χρόνια σε 1 γνωστό μου ...είχε 1 πελάτη λεφτά - gamer , κάθε 4-6 μήνες βαρια-βαριά ερχόταν πετούσε την κάρτα γραφικών του στον πάγκο και του έλεγε "φέρε μου την πιο καινούργια και δυνατή που υπάρχει....την παλιά πάρε πούλα την και ότι βγάλει απλώς κόψε μου "...και ο φίλος μου άντε την 1η φορά ίδρωσε να την δώσει στην καλύτερη δυνατή τιμή και να του κόψει τα αναλογούντα....την 2η όμως πήγε πιο λίγο ...την 3η ακόμα πιο λίγο και πάει λέγοντας....ο άλλος ερχόταν σαν ρολόι...μόλις εσκαγε καινούργιο μοντέλο ήξερε ότι λίαν συντόμως θα διαθεί την είσοδο του μαγαζιου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα που μια εταιρεία αποφασίζει να αναπροσαρμόσει τις τιμές της (demand και supply guys), ίσως και άλλες εταιρείες να το κάνουν αν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα λόγω του παγκόσμιου lock down. Tο πρόβλημα είναι το βασικό μοντέλο δεν θα έπρεπε να λέγεται pro... και αν το καπέλο των 200$ για 8Gb DDR3... δείχνει σεβασμό στον πελάτη της.

 

Guys, τα δυο OS (windows 10, MacOS) είναι άμεσα συγκρίσιμα σε όλα τα χαρακτηριστικά τους, μερικοί χρήστες του MacOS βγάζετε υπερβολή στα επιχειρήματα σας. Αν εξαιρέσετε μια πολύ ειδική εφαρμογή που ανέφερε ένας φίλος, η επιλογή είναι περισσότερο προσωπικη προτίμηση και όχι υπεροχή του OS.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Mikel696 είπε

Ρε Παιδια να πω κάτι; Σχετικά με την Apple πάτε δίνετε μερικοι ένα σωρό λεφτά άλλοι δίνουν 1000€ για ένα iPhone άλλοι δίνουν 2000€ για το MacBook αλλοι δινουν για το pc της Apple γιατί; Δυστυχώς τις ίδιες δυνατότητες έχουν και τα Android κινητά και τα Laptop και το pc... Φυσικά και εχει ιούς κ malware εδώ έχουν τα Linux δεν θα έχουν τα iPhone τα MacBook και το pc της Apple? Δική μου γνώμη είναι καλύτερα να πάρεις ένα Android κινητό και αντι να παρεις ένα MacBook η το pc της Apple καλύτερα να φτιάξεις ένα PC και στην τελικη αν θες Mac κάνε hackintosh δύσκολο μεν αλλά από το να δίνεις 2000€ για laptop καλυτερο ειν να κάνεις αυτο

Η πλάκα είναι ότι νομίζετε πως όσοι έχουν πάρει Apple δεν έψαξαν πρώτα τίποτα άλλο, απλώς είναι δήθεν που ήθελαν το μήλο. Δεν μπορείτε για κάποιο λόγο να δεχτείτε ότι ένα μεγάλο ποσοστό τους βολεύουν αυτά τα προϊόντα (όχι απαραίτητα όλα, προσωπικά έχω μόνο Mac & iphone).

Λυπάμαι αλλά τόσα χρόνια επαγγελματίας, στα 8 χρόνια που έχω τον Mac δεν έχω ξαναδει τόσο smooth εμπειρία χρήσης και να είναι ακόμη σαν day 1, το ίδιο και το 4 χρόνων SE που έχω.. Και έχουν περάσει απο τα χέρια μου ανώτερα σε specs μηχανήματα (και στημένα απο γνώστες, για να σε προλάβω πριν πεις το έστησαν άσχετοι). Δεν γίνεται να μας βολεύουν όλους τα ίδια πράγματα, αν ήταν έτσι θα υπήρχε ένα μοντέλο κινητού και ένας υπολογιστής, αυτοκίνητο κτλ.

PS. Hackintosh κανένας επαγγελματίας/γραφείο δεν θα κάνει γιατί bye bye υποστήριξη. Για κάποιον που το γουσταρεί απλά για προσωπική χρήση οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Εντάξει έχουν καταντήσει αηδία αυτά τα σχόλια

Εγώ θέλω να πάρω laptop ώς προγραμματιστής και για τις καθημερινές δουλειές .

Τα windows δεν με βολεύουν / τα σιχαίνομαι , οπότε κοίταγα για macbook pro 13 16Gb 512SSD

Έχει φτάσει του 2020 στα 2200ε , συγνώμη αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα οπότε και δεν θα ψωνίσω

Και δεν το θέλω λόγω ψώνιου , πόσο μικρόμυαλοι είστε στην τελικοί όλοι εδω μέσα που κάνετε ακριβώς τα ίδια σχόλια? Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει για το λειτουργικό ?

Περί Apple , αν συνεχίσει αυτή την τιμολογιακή πολιτική , πρέπει σιγά σιγά ο κόσμος να αρχίσει να απέχει με τις βλακείς με τις ρόδες , την βάση κτλ. αλλά τουλάχιστον τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητα όπως η RAM

Το να βάλεις Linux ας πούμε σε συμβατό λάπτοπ , δεν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raidenious είπε

Εντωμεταξύ οι RAM για τα MAC είναι ειδικές RAM. Δεν μπορείς να βάλεις απλή RAM για Laptop kingston, samsung κλπ...

ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...