Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα

υπάρχει κάπου οδηγός για το πως θα το βάλουμε σε bridge mode?

 

εχω wind και μου το έστειλε γιατι το παλιό κάνει διακοπές κλπ.

και το προηγούμενο το εχω με bridge επάνω σε ενα ddwrt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους,

είμαι νέος κάτοχος του συγκεκριμένου VDSL router της WIND (νέα σύνδεση).

Αφού ταλαιπωρήθηκα 2 μέρες μέχρι να βρω ότι έχουν την πόρτα 25 κλειδωμένη κι έπρεπε να ρυθμίσω το πρόγραμμα που έχω για mail από την αρχή, αντιμετωπίζω πρόβλημα στο World of Tanks για το  οποίο δεν μπορώ να βρω λύση εδώ και 3 μέρες. Όταν μπαίνω στο παιχνίδι (αφού καθυστερεί πολύ να φορτώσει, σε σχέση με τη Vodafone που είχα πριν) για όποιον  γνωρίζει μπαίνω στο γκαραζ. Μόλις πατάω το κουμπί για μάχη, ξεκινάει η μέτρηση του χρόνου για να ταιριάξουν οι παίκτες και να ξεκινήσει η μάχη. Εκεί το παιχνίδι παγώνει (η μέτρηση του χρόνου παγώνει) και μετά από λίγο με πετάει εκτός, ενώ εγώ στο παιχνίδι συμμετέχω στη μάχη (το ξέρω για μπαίνοντας αργότερα βλέπω το αποτέλεσμα της μάχης).

Εάν συνδεθώ με τη γραμμή VDSL της Vodafone που έχω στον ίδιο χώρο, με τον ίδιο υπολογιστή, όλα λειτουργούν κανονικά. Έλεγξα τις ρυθμίσεις παράλληλα στα δυο modem/router αλλά δεν  βλέπω καμμία διαφορά.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή ξέρει κάποια λύση ???

Έχω χάσει άπειρες ώρες ψάχνοντας

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

προσπαθώ να κάνω την 80 port forward ώστε να έχω πρόσβαση απο εξωτερική IP αλλά δεν τα καταφέρνω με τίποτα. Στο LAN Host έβαλα την IP που θέλω να έχω πρόσβαση, στο WAN Port το νούμερο που θα βάζω απ έξω και στο LAN Host Port την 80.

Επίσης έριξα το firewall στο Low. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, alexx είπε

Καλησπέρα,

προσπαθώ να κάνω την 80 port forward ώστε να έχω πρόσβαση απο εξωτερική IP αλλά δεν τα καταφέρνω με τίποτα. Στο LAN Host έβαλα την IP που θέλω να έχω πρόσβαση, στο WAN Port το νούμερο που θα βάζω απ έξω και στο LAN Host Port την 80.

Επίσης έριξα το firewall στο Low. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?

στο Internet - > Security - > Local Service Control είναι όλα οκ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, psydefects είπε

στο Internet - > Security - > Local Service Control είναι όλα οκ; 

Ναι όλα οκ. Τελικά έπαιξε με την εξωτερική IP μόνο, χωρίς να χρησιμοποιήσω την πορτα που δήλωσα (https://εξωτερικήIP)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/01/2022 at 21:12, Panoutsakos said:

Ας ελπίσουμε να μην πειραχτούν οι ρυθμίσεις μας και να μην αλάξουν τα admin credentials

ρυθμισεις ιδιες και τα admin credentials ιδια

On 21/01/2022 at 21:33, androu said:

Ναι κάνανε στο δικό μου αλλά συγχρονίζει πιο κάτω απο πρίν ! Παράξενο διότι διάβαζα οτι συνήθως κερδίζουν κάτι λίγο. 

σε οποιον εχω δει να εχει κανει firmware update ανεβηκε η ταχυτητα του.μεσα σε αυτους και εγω.αν εχεις τερματισει την γραμμη τοτε ανεβαινει το attainable. κανε ενα reboot μηπως αλλαξει κατι.εκτος αν ετυχε καποιο θεμα γραμμης.

On 17/01/2022 at 18:33, anton32 said:

Το σήμα του 288 είναι πολύ καλό , ίσως το καλύτερο που δίνουν οι πάροχοι αυτή τη στιγμή. 

εχει βγει πολυ καλο ειδικα με το νεο firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/01/2022 at 17:55, anton32 said:

Πρέπει να του βάλεις τους κωδικούς της Wind. Της γραμμής σου username και password.

αν δεν συγχρονιζει καθολου τοτε δεν ειναι θεμα credentials.

On 15/01/2022 at 23:26, STELIOSTT said:

Εχει κανεις εμπειρια για την ισχύ σήματος του WiFi??   Φοβάμαι μήπως με τις εσωτερικές κεραίες που εχει ειναι κατώτερο απο το Archer VR400 που έχω τώρα.  (και με καλύπτει οριακά στο WiFi)

 

δεν ειχα βρει διαφορα συγκριτικα με αλλα modem router. δεν γλυτωσα το Extender στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, poulinos said:

αν δεν συγχρονιζει καθολου τοτε δεν ειναι θεμα credentials.

δεν ειχα βρει διαφορα συγκριτικα με αλλα modem router. δεν γλυτωσα το Extender στο σπιτι

To Archer το είχα και εγώ, δεν το είδα κάπου να είναι πολύ καλύτερο από το zte 288, όσο έχω το zte στην κατοχή μου θεωρώ αν όχι το καλύτερο τουλάχιστον το λιγότερο χειρότερο από τα σαπάκια  που δίνουν οι πάροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, anton32 said:

To Archer το είχα και εγώ, δεν το είδα κάπου να είναι πολύ καλύτερο από το zte 288, όσο έχω το zte στην κατοχή μου θεωρώ αν όχι το καλύτερο τουλάχιστον το λιγότερο χειρότερο από τα σαπάκια  που δίνουν οι πάροχοι.

και εγω δεν συμπαθω τα zte αλλα μπορω να πω οτι το 288 οσο καιρο το ειχα ακομα και με τα παλια firmware οτι επαιξε μια χαρα.το μονο κακο ηταν το πιο low sync το οποιο φτιαχτηκε με το t16. επαιζα χωρις reboot για μηνες.και ειχα πολυ καλο Uptime.τωρα ειμαι με τo huawei. καποτε ειχε δωσει η altec πως λεγοταν το draytek που ηταν πολυ καλο και η Hol το Fritz.αλλα ναι τα περισσοτερα ειναι σαπακια

On 06/01/2022 at 00:05, tasos_87 said:

καλησπέρα!μπορεί να ανεβάσει κάποιος το τελευταίο firmware t16?

θα στο κανουν update soon or late remotely

αλλιως τους το ζητας με ενα email

On 08/01/2022 at 02:51, TheCap27 said:

*******************************************PLEASE HELP ***********************************************

Μπήκα στο interface με admin profile και στο πεδιο "Management & Diagnosis --> GRE Tunnel" βλεπω να ειναι σεταρισμενος remote server. Eπισης ενω ειναι το disable επιλεγμενο το status δειχνει να ειναι enable και μαλιστα δεν αλλαζει κιολας οσες φορες και αν το προσπαθησα. Ουτε και οι ρυθμισεις αλλαζουν ip κτλπ.

Ξερει καποιος αρχικα τι ειναι το GRE Tunnel και για ποιο λογο ειναι enabled;

Ειναι και στα δικα σας router ετσι;

 

*δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα χρησιμοποιω το vpn της surfshark. Δοκιμασα να loggaρω στο router με απενεργοποιημενο το vpn και δεν αλλαξε τιποτε.

*για να εισελθετε με admin profile και να δειτε αυτη την ρυθμιση 

username : forthnet
password : F0rth@c$n3t#

Screenshot 2022-01-08 024831.jpg

https://www.cloudflare.com/learning/network-layer/what-is-gre-tunneling/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέματα σταθερότητας wifi πως πάτε γενικώς; Εμένα πέφτει τραγικά η ταχύτητα και κάθε 2 ώρες κάνω επανεκκίνηση. Είμαι στη Wind 100ρα γραμμή, firmware T12 και συγχρονίζει γύρω στα 105. Με καλώδιο δεν έχω θέμα, αλλά το wifi είναι το πιο σάπιο από όσα ρούτερ είχα έως τώρα. Έχω παραγγείλει το Tenda AC 10U μήπως δω άσπρη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, poulinos είπε

και εγω δεν συμπαθω τα zte αλλα μπορω να πω οτι το 288 οσο καιρο το ειχα ακομα και με τα παλια firmware οτι επαιξε μια χαρα.το μονο κακο ηταν το πιο low sync το οποιο φτιαχτηκε με το t16. επαιζα χωρις reboot για μηνες.και ειχα πολυ καλο Uptime.τωρα ειμαι με τo huawei. καποτε ειχε δωσει η altec πως λεγοταν το draytek που ηταν πολυ καλο και η Hol το Fritz.αλλα ναι τα περισσοτερα ειναι σαπακια

θα στο κανουν update soon or late remotely

αλλιως τους το ζητας με ενα email

https://www.cloudflare.com/learning/network-layer/what-is-gre-tunneling/

Σε ευχαριστω πολυ για την επεξηγηση. Δεν τα καταλαβα ολα αλλα κατι επιασα :D Αρα εν ολιγης ειναι οκ να ειναι εκει σεταρισμενο? Εγω ανησυχισα μηπως ειναι κατι κακοβουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2022 στις 12:50 ΜΜ, poulinos είπε

 

σε οποιον εχω δει να εχει κανει firmware update ανεβηκε η ταχυτητα του.μεσα σε αυτους και εγω.αν εχεις τερματισει την γραμμη τοτε ανεβαινει το attainable. κανε ενα reboot μηπως αλλαξει κατι.εκτος αν ετυχε καποιο θεμα γραμμης.

 

έχω κάνει ήδη reboot τίποτα. Εχω επικοινωνήσει με το cc λένε πως δεν εχει μεγάλη διαφορά οπότε δεν το λάμβάνουν υπόψιν. απο 8000/1020 πήγε 7200/1000    τέλος πάντων περιμένω πότε θα βάλει vdsl (ήδη η wind/vodafone δίνουν) να σωθώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, androu said:

έχω κάνει ήδη reboot τίποτα. Εχω επικοινωνήσει με το cc λένε πως δεν εχει μεγάλη διαφορά οπότε δεν το λάμβάνουν υπόψιν. απο 8000/1020 πήγε 7200/1000    τέλος πάντων περιμένω πότε θα βάλει vdsl (ήδη η wind/vodafone δίνουν) να σωθώ.

 

εχεις adsl. νομιζα οτι ειχες vdsl. σε adsl δεν το εχω δοκιμασει.σημερα εκανα update σε  ενα ακομα zte288 και κερδισα αν θυμαμαι σωστα πανω απο 10 mbit.νομιζω απο 48 πηγα 60 κατι κατι τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει κανεις χαμηλο συγχρονισμο σμρ?
εχω κανει ηδη δυο επαννεκινησεις και εχω τα ιδια νουμερα
image.png.9789ce14f12a43b6fe0a8e6837db8d22.png

Επεξ/σία από tontorikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...