Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, poulinos είπε

σε εχουν κλειδωσει για καποιο λογο σε λαθος Profile. 27/2,5 .παρε τηλεφωνο και δωστο βλαβη.δεν εχει αλλαξει τιποτα στον χαλκο γιατι οπως βλεπεις το attainable ειναι στο θεο.

μπορει να ησουν interleave/interleave.συνηθως βαζουν fast το upload

εισαι στα 5 ghz?κανα 80 αρι και κατι θα πρεπε να σου φερνει περιπου το speedtest σε ookla.

καλυτερα που εισαι Fast /interleave.μικροτερο Ping θα εχεις.

Ναι παιζεις χαλια.δες αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

γιατι το vdsl δεν θελει παραλληλα.

δινουν ξανα zte.

to fast /interleavee δεν μπορει να το πειραξει η forthnet.το dslam ανηκει σε αλλον παροχο οποτε ο αλλος παροχος μπορει να το πειραξει.πχ ote.

σε 100αρι vdsl δεν προκειται ποτε κανεις να πιασει τα 100 σε 2,4 ghz. παντα 5αρι

για να μην υπαρχει αυτη η αποκλιση για αυτο ο οτε στα δικα του kv αντι για 100/10 δινει 110/11. στο 50 δινει 55 με 5,5.

θεωρητικα καποιος μπορει να ζητησει Fast/fast αλλα οι παροχοι το εχουν κοψει γιατι το πληρωνουν στον οτε οταν μιλαμε για δικα του kv.

παντως με zte 288 σε nova δεν ειχα κανενα θεμα με το wifi και το τερματιζα κανονικα στα 100mbit>και αν θυμαμαι σωστα το εχω δει και σε ftth ως Router και ειχε τερματισει και 200αρα.

Μέχρι το καλοκαίρι ήμουν στα 110 με νοβα. Μετά πεσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 minutes ago, ordion3 said:

Μέχρι το καλοκαίρι ήμουν στα 110 με νοβα. Μετά πεσαμε

a.δες και την καλωδιωση σου

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

β.δεν μπορω να θυμηθω αν παλια εδιναν 9 margin ή εβαλαν 10,5 για παραπανω σταθεροτητα.

γ.επισης οσο ανεβαινουν οι χρηστες σε vdsl απο Kv τοσο περισσοτερο crosstalk θα παιζει.οκ με το vectoring και το super vectoring μειωνεται αυτο αλλα δεν θα μηδενιστει.

αν μπορουσες να ριξεις το Margin ( το zte 288 οσο ξερω δεν το κανει) θα μπορουσες να ανεβασεις την ταχυτητα.

το snr margin το ρυθμιζει ο καθε παροχος που εχει την καμπινα.δεν ξερω τι δινει η wind,vodafone,ote.δεν το εχω ψαξει. επισης πχ η wind νομιζω δινει και στα 100αρια 35b profile οποτε εκει θα ηταν πιο ευκολο να πιασεις τα 110.

On 01/02/2022 at 16:13, UncleKim said:

Όχι εγώ στην Nova, παίζει κανονικά

Capture.JPG

Me 2 .δεν ειχα καποιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/01/2022 at 07:45, Centurion said:

Από θέματα σταθερότητας wifi πως πάτε γενικώς; Εμένα πέφτει τραγικά η ταχύτητα και κάθε 2 ώρες κάνω επανεκκίνηση. Είμαι στη Wind 100ρα γραμμή, firmware T12 και συγχρονίζει γύρω στα 105. Με καλώδιο δεν έχω θέμα, αλλά το wifi είναι το πιο σάπιο από όσα ρούτερ είχα έως τώρα. Έχω παραγγείλει το Tenda AC 10U μήπως δω άσπρη μέρα.

παραξενο.με zte δεν ειχα θεμα στο wifi .βεβαια θα μπορουσες να δοκιμαζες και αλλο καναλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

παραξενο.με zte δεν ειχα θεμα στο wifi .βεβαια θα μπορουσες να δοκιμαζες και αλλο καναλι.

Δοκίμασα τα πάντα. Είχα πρόβλημα και στις 2 μπάντες. Ενώ έφτανα max speed, ήταν τελείως ασταθές και έπεφτε η ταχύτητα κάθε λίγο και στα 2,4 και στα 5ghz. Ίσως να μου έτυχε προβληματική συσκευή και δεν θα ήταν η πρώτη φορά, καθώς έχω πάρει σβάρνα τα περισσότερα ρούτερ της Wind και σπάνια να μην έχουν κάποιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Centurion said:

Δοκίμασα τα πάντα. Είχα πρόβλημα και στις 2 μπάντες. Ενώ έφτανα max speed, ήταν τελείως ασταθές και έπεφτε η ταχύτητα κάθε λίγο και στα 2,4 και στα 5ghz. Ίσως να μου έτυχε προβληματική συσκευή και δεν θα ήταν η πρώτη φορά, καθώς έχω πάρει σβάρνα τα περισσότερα ρούτερ της Wind και σπάνια να μην έχουν κάποιο θέμα.

το ειπα γιατι σε nova επαιζα ταπα με το 288.κοντα στο ρουτετ βεβαια.εκτος αν σου φταιει κανα καναλι.μπορουσες να δοκιμαζες απο καναλι 100 και πανω. απλα αν το βαλεις πανω απο 100 δεν θα στο δωσει αμεσα.ειναι dfs channel οποτε θα κανει ενα scan πρωτα για καποια λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ordion3 είπε

Το θέμα είναι ότι με το 267 δεν μάζευε τόσα. 

Φίλε δεν νομίζω ότι τα λάθη να ήρθανε στη γραμμή μαζί με το ρούτερ, λογικά τα είχες και πριν,το 288 έχει μεγαλύτερη ευαισθησία από το 267, αντιλαμβάνεται περισσότερα λάθη ώστε να μπορεί να τα διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

το ειπα γιατι σε nova επαιζα ταπα με το 288.κοντα στο ρουτετ βεβαια.εκτος αν σου φταιει κανα καναλι.μπορουσες να δοκιμαζες απο καναλι 100 και πανω. απλα αν το βαλεις πανω απο 100 δεν θα στο δωσει αμεσα.ειναι dfs channel οποτε θα κανει ενα scan πρωτα για καποια λεπτα

Δοκίμασα ότι κανάλι βρήκα 😄. Όταν λέω για πτώση ταχύτητας εννοώ να μην ανοίγει τίποτα. Η ταχύτητα να πηγαίνει από 100 στο 0 στην κυριολεξία. Πλέον, αφού με το νέο ρούτερ δεν έχω κανένα θέμα (και οι 2 μπάντες λειτουργούν άψογα χωρίς κολλήματα), πιστεύω ότι η ευθύνη είναι καθαρά του ΖΤΕ.

IMG_20220206_201520.jpg

Επεξ/σία από Centurion
Πικ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τώρα ξανά τα ίδια τι φτεει στην γραμμη και πως λύνεται το θέμα με την παράλληλη συνδεση

Screenshot_2022-02-06-20-47-10-468_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από Noshleyths1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα τώρα με το 288 είναι τα πολλά σκαμπανεβασματα. Χωρίς να έχω έχω αποσύνδεση ανεβοκατεβαινει η τιμή που έχει συγχρονίσει το ρουτερ(πρώτη φορά το βλέπω). Θα γυρίσω στο 267 που δεν είχα θέματα. Άραγε το huawei της nova παίζει καλά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ordion3 είπε

Το θέμα τώρα με το 288 είναι τα πολλά σκαμπανεβασματα. Χωρίς να έχω έχω αποσύνδεση ανεβοκατεβαινει η τιμή που έχει συγχρονίσει το ρουτερ(πρώτη φορά το βλέπω). Θα γυρίσω στο 267 που δεν είχα θέματα. Άραγε το huawei της nova παίζει καλά? 

για αρχη κανε update firmware στο t16. 

προσωπικα εγω εχω βαλει το huawei και ειδα μεγαλη διαφορα στον συγχρονισμο  τουλαχιστον 10 mbps.

εχω κανει ελεγχο γραμμης με 4 διαφορετικα μοντεμ.

tplink 9970 = 75mbps

tplink vr200 = 76mbps

zte h288 t14 firmware = 75mbps

zte h288 t16 firmware = 82mbps

huawei = 92 mbps

οποτε το huawei  εχει καλυτερο συγχρονισμο,

επισης η διαφορα που εχω παρατηρησει σε σχεση με το zte ειναι οτι το line standard στο huawei ειναι G.993.5 ενω στο zte G.993.2 . Βεβαια δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει να κανει με το τελευταίο update  η κατι αλλο αλλα τυχαινει να εχω τυχαίες αποσυνδέσεις μέσω ethernet για καποια δευτερα το εχει αλλος αυτο το θεμα?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...