Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Όχι εγώ στην Nova, παίζει κανονικά

Capture.JPG

κι εγω μεχρι χθες κανονικα επαιζα σμρ...κατι γινεται...επισης παρατηρησα οτι εχω inp 4/4 πριν ηταν στο 0/0.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tontorikos είπε

κι εγω μεχρι χθες κανονικα επαιζα σμρ...κατι γινεται...επισης παρατηρησα οτι εχω inp 4/4 πριν ηταν στο 0/0.3

Το data path που είναι fast/interleaved εσύ το ζήτησες; 

Προσωπικά εμένα ενώ μου φέρνει στο μοντεμ 92 στα speed test φτάνει 70-71.?? 

 

Επεξ/σία από pkout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pkout είπε

Το data path που είναι fast/interleaved εσύ το ζήτησες; 

Προσωπικά εμένα ενώ μου φέρνει στο μοντεμ 92 στα speed test φτάνει 70-71.?? 

 

οχι φιλε μ...εχει αλλαξει το inp απο 0/0 κατι σε 4/4 και το fast/interleave....πριν ηταν interleave/interleave

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2022 στις 9:47 ΠΜ, anton32 είπε

Το Tenda AC 10U πολύ καλό, το χρησιμοποιώ σαν επέκταση δικτύου σε άλλο όροφο, δυνατό και στις δύο συχνότητες.

Λοιπόν, το έχω κοτσάρει από χτες και είδα το φως το αληθινό. Ούτε πτώση ταχύτητας ούτε τίποτα, πάει μπάλα σταθερά. Εγώ τους έλεγα ότι φταίει το ρούτερ και από το τεχνικό τμήμα μου έλεγαν ότι είναι φυσιολογικό και να κάνω επανεκκίνηση 3 και 4 φορές την ημέρα για να ξεμπουκώσει η γραμμή, λες και είμαι κανένας ιθαγενής. 

Screenshot_2022-02-02-16-14-31-31_a863a16a4498b8f1500a6e0daff4aeb9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω κι εγώ το συγκεκριμένο router και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα να αλλαχθούν οι DNS του παρόχου με άλλους, κεντρικά από το ρούτερ, και αν ναι, πως γίνεται αυτό?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2022 στις 12:19 ΜΜ, tontorikos είπε

οχι φιλε μ...εχει αλλαξει το inp απο 0/0 κατι σε 4/4 και το fast/interleave....πριν ηταν interleave/interleave

Αυτό γίνεται όταν ενεργοποιειται το g.inp, το default προφίλ είναι στο upload fast και στο download interleaved με μικρό depth (4,8) και ανεβαίνει ο αριθμός των symbols.. 

 

σε σχέση με πριν θα έχεις σίγουρα μικρότερο ping στο 1ο hop από το ρούτερ και μετά, κάτω από 10 ms. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντικατεστησα το H267  με το h288 μολις.Το θεμα ειναι οτι πλεον βλεπω οτι συγχρονιζει πιο χαμηλα, εχει αλλαξει το down του attainable απο 110+ σε 91 και αμεσως ποιανει πολλα fec errors στο down κατι που με το 267 δεν εχω.φοραω την τ14 και με νοβα που μιλησα μου ειπαν δεν εχει βγει τ16

h288.png.40d93466d3a39d3ff4bbf8d36b5d041c.png

Επεξ/σία από ordion3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ordion3 said:

Αντικατεστησα το H267  με το h288 μολις.Το θεμα ειναι οτι πλεον βλεπω οτι συγχρονιζει πιο χαμηλα, εχει αλλαξει το down του attainable απο 110+ σε 91 και αμεσως ποιανει πολλα fec errors στο down κατι που με το 267 δεν εχω.φοραω την τ14 και με νοβα που μιλησα μου ειπαν δεν εχει βγει τ16

υπαρχει κανονικα τ16.δες μηπως το εχουν σηκωσει στις προηγουμενες σελιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ordion3 είπε

Αντικατεστησα το H267  με το h288 μολις.Το θεμα ειναι οτι πλεον βλεπω οτι συγχρονιζει πιο χαμηλα, εχει αλλαξει το down του attainable απο 110+ σε 91 και αμεσως ποιανει πολλα fec errors στο down κατι που με το 267 δεν εχω.φοραω την τ14 και με νοβα που μιλησα μου ειπαν δεν εχει βγει τ16

h288.png.40d93466d3a39d3ff4bbf8d36b5d041c.png

https://we.tl/t-ZVXeTHi0Ff
Oριστε φιλε μ...το Τ16...το ανεβασα μολις.
Κατεβασε το και κανε το Update χειροκινητα...θα βελτιωθει ο συγχρωνισμος με το Τ16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ordion3 είπε

Αντικατεστησα το H267  με το h288 μολις.Το θεμα ειναι οτι πλεον βλεπω οτι συγχρονιζει πιο χαμηλα, εχει αλλαξει το down του attainable απο 110+ σε 91 και αμεσως ποιανει πολλα fec errors στο down κατι που με το 267 δεν εχω.φοραω την τ14 και με νοβα που μιλησα μου ειπαν δεν εχει βγει τ16

h288.png.40d93466d3a39d3ff4bbf8d36b5d041c.png

γιατι πηρες το zte και δεν πηρες το huawei που συγχρονιζει καλυτερα?

ειλικρινά εκει στην νοβα δεν ξερω τι κανουν.

εγω ενω μεσα στο μοντεμ μου εδειχνε 93 στα speed test εφτανα με το ζορι 70( εχω το huawei ) μιλησα μαζι τους και μου εστειλαν μια εφαρμογη για να κανω μετρησεις οπου την επομενη μερα οι ταχυτητες ηταν ενταξει.

πριν τους παρω την τηλεφωνο εβαλα απο περιεργεια το h288a για να δω αν και εκει υπηρχε αυτη η αποκλιση(οπου παρεπιπτωντος υπηρχε και σε αυτο)  και βλεπω data path up-fast / down-interleaved και οταν τους ρωτησα αν το εχουν αλλαξει μου ειπαν οτι δεν το εχουν αλλαξει, αντε βγαλε ακρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλααααατς.Τ16 ευχαριστω πολυ παιδια.Μ αρεσει που η εξυπηρετηση μιλησε και με το επομενο level  και ειπαν Τ16 μονο το Η267

h288_2.png.d8dbf26330d5932b2d9cd05d0f9962e8.png

11 λεπτά πριν, pkout είπε

γιατι πηρες το zte και δεν πηρες το huawei που συγχρονιζει καλυτερα?

ειλικρινά εκει στην νοβα δεν ξερω τι κανουν.

εγω ενω μεσα στο μοντεμ μου εδειχνε 93 στα speed test εφτανα με το ζορι 70( εχω το huawei ) μιλησα μαζι τους και μου εστειλαν μια εφαρμογη για να κανω μετρησεις οπου την επομενη μερα οι ταχυτητες ηταν ενταξει.

πριν τους παρω την τηλεφωνο εβαλα απο περιεργεια το h288a για να δω αν και εκει υπηρχε αυτη η αποκλιση(οπου παρεπιπτωντος υπηρχε και σε αυτο)  και βλεπω data path up-fast / down-interleaved και οταν τους ρωτησα αν το εχουν αλλαξει μου ειπαν οτι δεν το εχουν αλλαξει, αντε βγαλε ακρη....

Speedtest καταρχας δεν προκειται να σου ποιασει οσο συγχρονιζεις.Επιπλεον πως εισαι συνδεδεμενος?Εγω πχ τωρα με speedtest ασυρματα παιρνω 87Mbps  και σε 5GHZ 91 αλλα δεν δουλευω το wifi της Νοβα.εχω ριξει ενα xiaomi σαν ac πανω του. 

Επεξ/σία από ordion3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ordion3 είπε

Κλααααατς.Τ16 ευχαριστω πολυ παιδια.Μ αρεσει που η εξυπηρετηση μιλησε και με το επομενο level  και ειπαν Τ16 μονο το Η267

h288_2.png.d8dbf26330d5932b2d9cd05d0f9962e8.png

Speedtest καταρχας δεν προκειται να σου ποιασει οσο συγχρονιζεις.Επιπλεον πως εισαι συνδεδεμενος?Εγω πχ τωρα με speedtest ασυρματα παιρνω 87Mbps  και σε 5GHZ 91 αλλα δεν δουλευω το wifi της Νοβα.εχω ριξει ενα xiaomi σαν ac πανω του. 

η αποκλιση σε 50αρα ταχυτητα ειναι περιπου 5mbps και σε 100αρα 8mbps και το μοντεμ το εχω μονο για να φερνει το ιντερνετ τα υπολοιπα τα κανει ενα tplink router ac1200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/02/2022 at 16:01, tontorikos said:

σε εχουν κλειδωσει για καποιο λογο σε λαθος Profile. 27/2,5 .παρε τηλεφωνο και δωστο βλαβη.δεν εχει αλλαξει τιποτα στον χαλκο γιατι οπως βλεπεις το attainable ειναι στο θεο.

On 01/02/2022 at 16:20, tontorikos said:

κι εγω μεχρι χθες κανονικα επαιζα σμρ...κατι γινεται...επισης παρατηρησα οτι εχω inp 4/4 πριν ηταν στο 0/0.3

μπορει να ησουν interleave/interleave.συνηθως βαζουν fast το upload

On 02/02/2022 at 05:12, pkout said:

Το data path που είναι fast/interleaved εσύ το ζήτησες; 

Προσωπικά εμένα ενώ μου φέρνει στο μοντεμ 92 στα speed test φτάνει 70-71.?? 

 

εισαι στα 5 ghz?κανα 80 αρι και κατι θα πρεπε να σου φερνει περιπου το speedtest σε ookla. το fast/interleave ειναιτο default συνηθως.

On 02/02/2022 at 12:19, tontorikos said:

οχι φιλε μ...εχει αλλαξει το inp απο 0/0 κατι σε 4/4 και το fast/interleave....πριν ηταν interleave/interleave

καλυτερα που εισαι Fast /interleave.μικροτερο Ping θα εχεις.

On 03/02/2022 at 23:00, Noshleyths1 said:

Καλησπέρα μόλις σήμερα συνδέθηκα σε υποτίθεται 50αρα.. Βλέπετε κάτι λάθος στην γραμμή?

Screenshot_2022-02-03-13-53-54-828_com.android.chrome.jpg

Ναι παιζεις χαλια.δες αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

γιατι το vdsl δεν θελει παραλληλα.

2 hours ago, pkout said:

γιατι πηρες το zte και δεν πηρες το huawei που συγχρονιζει καλυτερα?

ειλικρινά εκει στην νοβα δεν ξερω τι κανουν.

εγω ενω μεσα στο μοντεμ μου εδειχνε 93 στα speed test εφτανα με το ζορι 70( εχω το huawei ) μιλησα μαζι τους και μου εστειλαν μια εφαρμογη για να κανω μετρησεις οπου την επομενη μερα οι ταχυτητες ηταν ενταξει.

πριν τους παρω την τηλεφωνο εβαλα απο περιεργεια το h288a για να δω αν και εκει υπηρχε αυτη η αποκλιση(οπου παρεπιπτωντος υπηρχε και σε αυτο)  και βλεπω data path up-fast / down-interleaved και οταν τους ρωτησα αν το εχουν αλλαξει μου ειπαν οτι δεν το εχουν αλλαξει, αντε βγαλε ακρη....

δινουν ξανα zte.

to fast /interleavee δεν μπορει να το πειραξει η forthnet.το dslam ανηκει σε αλλον παροχο οποτε ο αλλος παροχος μπορει να το πειραξει.πχ ote.

1 hour ago, ordion3 said:

Κλααααατς.Τ16 ευχαριστω πολυ παιδια.Μ αρεσει που η εξυπηρετηση μιλησε και με το επομενο level  και ειπαν Τ16 μονο το Η267

h288_2.png.d8dbf26330d5932b2d9cd05d0f9962e8.png

Speedtest καταρχας δεν προκειται να σου ποιασει οσο συγχρονιζεις.Επιπλεον πως εισαι συνδεδεμενος?Εγω πχ τωρα με speedtest ασυρματα παιρνω 87Mbps  και σε 5GHZ 91 αλλα δεν δουλευω το wifi της Νοβα.εχω ριξει ενα xiaomi σαν ac πανω του. 

σε 100αρι vdsl δεν προκειται ποτε κανεις να πιασει τα 100 σε 2,4 ghz. παντα 5αρι

1 hour ago, pkout said:

η αποκλιση σε 50αρα ταχυτητα ειναι περιπου 5mbps και σε 100αρα 8mbps και το μοντεμ το εχω μονο για να φερνει το ιντερνετ τα υπολοιπα τα κανει ενα tplink router ac1200

για να μην υπαρχει αυτη η αποκλιση για αυτο ο οτε στα δικα του kv αντι για 100/10 δινει 110/11. στο 50 δινει 55 με 5,5.

On 05/02/2022 at 12:50, psydefects said:

Αυτό γίνεται όταν ενεργοποιειται το g.inp, το default προφίλ είναι στο upload fast και στο download interleaved με μικρό depth (4,8) και ανεβαίνει ο αριθμός των symbols.. 

 

σε σχέση με πριν θα έχεις σίγουρα μικρότερο ping στο 1ο hop από το ρούτερ και μετά, κάτω από 10 ms. 

θεωρητικα καποιος μπορει να ζητησει Fast/fast αλλα οι παροχοι το εχουν κοψει γιατι το πληρωνουν στον οτε οταν μιλαμε για δικα του kv.

On 02/02/2022 at 16:20, Centurion said:

Λοιπόν, το έχω κοτσάρει από χτες και είδα το φως το αληθινό. Ούτε πτώση ταχύτητας ούτε τίποτα, πάει μπάλα σταθερά. Εγώ τους έλεγα ότι φταίει το ρούτερ και από το τεχνικό τμήμα μου έλεγαν ότι είναι φυσιολογικό και να κάνω επανεκκίνηση 3 και 4 φορές την ημέρα για να ξεμπουκώσει η γραμμή, λες και είμαι κανένας ιθαγενής. 

Screenshot_2022-02-02-16-14-31-31_a863a16a4498b8f1500a6e0daff4aeb9.jpg

παντως με zte 288 σε nova δεν ειχα κανενα θεμα με το wifi και το τερματιζα κανονικα στα 100mbit>και αν θυμαμαι σωστα το εχω δει και σε ftth ως Router και ειχε τερματισει και 200αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...