Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, esconiac400g said:

@poulinos επρεπε να ειχα κανει κάποιο βημα πριν κανω το update? 

το voip ειναι πολυ παραξενη ιστορια και η καθε εταιρεια παιζει με διαφορετικο τροπο.οποτε οταν αλλαζεις το firmware θα αλλαξουν και οι ρυθμισεις και το pvc.δεν ειναι απλα ενα username και password.ειναι servers ειναι διαφορα.και για αυτο θα δεις οτι nova kai wind συνηθως δεν παιζουν σε αλλο cpe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@esconiac400g για το voip θέλεις credentials από τον παροχο σε κάθε περίπτωση όπως και τα στοιχεία του σερβερ..

Επίσης πρέπει να ξέρεις πως βγαίνει η τηλεφωνία στην περίπτωση του παρόχου σου, πχ η κοσμοτε βγαίνει από το ιδιο vlan που βγαίνει και το ίντερνετ και είναι η απλούστερη περίπτωση.. Η νοβα απο όσο θυμάμαι κάνει ξεχωριστή wan σύνδεση, για την wind δεν έχω ιδέα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AGmR είπε

Γεια σας :), Έχετε αρχείο ενημέρωσης υλικολογισμικού για αυτό ?

μόνο της νοβα υπάρχουν διαθέσιμα, θέλεις αποκλειστικά της wind? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, psydefects είπε

μόνο της νοβα υπάρχουν διαθέσιμα, θέλεις αποκλειστικά της wind? 

Είμαι ήδη σε υλικολογισμικό Nova (T16), αλλά θέλω απλώς να δοκιμάσω το υλικολογισμικό wind

Επεξ/σία από AGmR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υλικολογισμικο της wind σίγουρα θα είναι οπισθοδρομηση σε θέματα παραμετροποίησης καθώς δεν έχει διαρρεύσει συνδυασμός ονοματος χρήστη/κωδικού με πλήρη δικαιώματα πρόσβασης σε λειτουργίες που ο παροχος έχει λογοκρίνει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα ολη αυτη η ιστορια με τα κλειδωμενα μοντεμ με εχει εκνευρισει τοσο πολυ που μου ρχεται να ακυρωσω την φορητοτητα στην wind και να μεινω οτε για να βαλω οτι μοντεμ θελω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update, πέρασα νέο καλώδιο απ έξω και πλέον με το 288 βλέπω λιγότερα errors. Και το χω πλέον στην κεντρική πρίζα.το 267 συγχρονίζει πιο κάτω από το 288 οπότε κάρφωσα 288. Πως σας φαίνεται τώρα η γραμμή? IMG_20220212_143600.jpg.3e43d65ffdf013e53bb1c1372c342e64.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα!ενώ πριν λίγες μέρες έκανα αλλαγή καλωδίωσης στο σπίτι και απομόνωσα μόνο μια πρίζα τηλέφωνου όπου και τοποθέτησα το ρούτερ, αυξήθηκε η ταχύτητα συγχρονισμού αλλά έχει πολλά errors η γραμμή με αποτέλεσμα να έχω συχνές αποσυνδέσεις!να κάνω αλλαγή στο ρούτερ και να πάω στο huawei ή να κάνω bridge με κάποιο του εμπορίου;

 

Screenshot_20220215-173020_Gallery.jpg

Επεξ/σία από tasos_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι θέμα αλλαγής ρούτερ.

Κοίταξε την καλωδίωση εσωτερικά έως το διαμέρισμά σου.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, τράβηξα ξεχωριστό καλώδιο από το κουτί έως το διαμέρισμά μου, έτσι εξαφανίστηκαν τα errors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, anton32 είπε

Δεν νομίζω να είναι θέμα αλλαγής ρούτερ.

Κοίταξε την καλωδίωση εσωτερικά έως το διαμέρισμά σου.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, τράβηξα ξεχωριστό καλώδιο από το κουτί έως το διαμέρισμά μου, έτσι εξαφανίστηκαν τα errors.

αυτό ακριβώς έκανα και εγώ έβαλα καινούργιο καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ εξωτερικά του σπιτιού μέχρι την ποιο κοντινή πρίζα τηλέφωνου, αλλά τα errors συνεχίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δώστο οπωσδήποτε για βλάβη, 1000% φταίει η γραμμή, όλα τα στάδια που περνάς τώρα εσύ τα έχω περάσει και εγώ, έχουν καταγραφικό το οποίο αποθηκεύει τα σφάλματα, σε μένα εκανα8 και μείωση ποσου λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anton32 είπε

Φίλε δώστο οπωσδήποτε για βλάβη, 1000% φταίει η γραμμή, όλα τα στάδια που περνάς τώρα εσύ τα έχω περάσει και εγώ, έχουν καταγραφικό το οποίο αποθηκεύει τα σφάλματα, σε μένα εκανα8 και μείωση ποσου λογαριασμού.

την έχω πατήσει δύο φορές με βλάβη!και τις δύο φορές ενώ υπήρχε θέμα στην γραμμή ο τεχνικός επέμενε ότι φταίει η καλωδίωση του σπιτιού!την δεύτερη φορά κιόλας μου έβαλε καλωδιο χύμα εξωτερικά μέχρι το ρούτερ και ενώ συνεχίστηκε το πρόβλημα με χρεωσαν και εκεί 20 ευρώ!ο τεχνικός που έχουν στην περιοχή μου δεν είναι ότι καλύτερο, οπότε αν ζητήσω τεχνικό είναι πολύ πιθανό να βρει κάποια δικαιολογία και πάλι!εμένα αντιθέτως δεν μου έκαναν καμία μείωση και τους έκανα και καταγγελια στο συνήγορο του καταναλωτή και μόνο στην ανανέωση του συμβολαίου μου έκαναν τρία πάγια δώρο για να μην φύγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες, υποστηρίζει το ρούτερ vpn? Άν ναί πως μπορούμε να το περάσουμε?

Και κάτι ακόμα. Το ISP DNS είναι off, έτσι πρέπει να είναι?

dns_change.jpg

Επεξ/σία από Tzenamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Tzenamo είπε

Παίδες, υποστηρίζει το ρούτερ vpn? Άν ναί πως μπορούμε να το περάσουμε?

Και κάτι ακόμα. Το ISP DNS είναι off, έτσι πρέπει να είναι?

dns_change.jpg

Οχι, έτσι δε θα κάνει resolve ποτέ, πρέπει να ορίσεις συγκεκριμένους dns servers. 

Vpn μόνο pass through. 

Επεξ/σία από psydefects
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...