Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εχω το ZTE H288A V1.1.0_WND1T12 (Wind) 

ερώτηση 1) αξιζει να του κανω update se zxhnh288a_hv11_fv110_gr51t16_firmware

 καθως διακρινω FEC errors?

ερώτηση 2) θα μπορω να εχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις Qos και Wmm? 

IMG_20220208_121026.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, esconiac400g είπε

Καλησπέρα, εχω το ZTE H288A V1.1.0_WND1T12 (Wind) 

ερώτηση 1) αξιζει να του κανω update se zxhnh288a_hv11_fv110_gr51t16_firmware

 καθως διακρινω FEC errors?

ερώτηση 2) θα μπορω να εχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις Qos και Wmm? 

IMG_20220208_121026.jpg

1 ναι αξίζει να το δοκιμάσεις 

2 qos μόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, psydefects είπε

1 ναι αξίζει να το δοκιμάσεις 

2 qos μόνο 

@psydefects υπάρχει θεμα που ειναι update της Nova και εγω θα βαλω στοιχεια Wind? 

 

Επεξ/σία από esconiac400g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, esconiac400g είπε

@psydefects υπάρχει θεμα που ειναι update της Nova και εγω θα βαλω στοιχεια Wind? 

 

 

Σε wind το έκανα και εγώ το update της Νόβα , πέρασα τα στοιχεία της γραμμής.

Σε ταχύτητα όμως δεν είδα διαφορά , ακριβώς τα ίδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, anton32 είπε

 

Σε wind το έκανα και εγώ το update της Νόβα , πέρασα τα στοιχεία της γραμμής.

Σε ταχύτητα όμως δεν είδα διαφορά , ακριβώς τα ίδια.

 

@anton32 δεν περιμενω να δω διαφορα σε ταχυτητα, 100αρα εχω κ πιανω 97-98.

το θεμα μου ειναι να διώξω τα Errors καθως εχω απειρο lag σε streaming iptv καναλιών και ταλαιπωρουμαι να βρω τι φταίει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, esconiac400g είπε

@psydefects υπάρχει θεμα που ειναι update της Nova και εγω θα βαλω στοιχεια Wind? 

 

οχι, το έχουν κάνει αρκετοί χρήστες για root πρόσβαση χωρίς πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ σε 1 από τα 2  Η288 (από WIND) που έχω πέρασα  το update της Nova χωρίς πρόβλημα.

Όμως τα FEC δεν μειώθηκαν, τουλάχιστον αισθητά. Είναι αρκετά (περίπου 10000-20000 την ώρα) αλλά δεν δημιουργούν θέμα. Είναι καταγραφή διορθωμένων σφαλμάτων. Έχω παρατηρήσει στιγμές να έρχονται 50000 στο δευτερόλεπτο, χωρίς να καταλαβαίνω την παραμικρή καθυστέρηση. CRC όμως δεν έχω ούτε 1 την ώρα.

Και κάτι άλλο. Σε αυτό το ρούτερ, όταν τα errors φτάνουν περίπου στα 70000, μηδενίζουν και ξεκινάνε πάλι από την αρχή. Αυτό γίνετε και με το λογισμικό της WIND και με της NOVA.

Επεξ/σία από goana12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, goana12 είπε

Και εγώ σε 1 από τα 2  Η288 (από WIND) που έχω πέρασα  το update της Nova χωρίς πρόβλημα.

Όμως τα FEC δεν μειώθηκαν, τουλάχιστον αισθητά. Είναι αρκετά (περίπου 10000-20000 την ώρα) αλλά δεν δημιουργούν θέμα. Είναι καταγραφή διορθωμένων σφαλμάτων. Έχω παρατηρήσει στιγμές να έρχονται 50000 στο δευτερόλεπτο, χωρίς να καταλαβαίνω την παραμικρή καθυστέρηση. CRC όμως δεν έχω ούτε 1 την ώρα.

Και κάτι άλλο. Σε αυτό το ρούτερ, όταν τα errors φτάνουν περίπου στα 70000, μηδενίζουν και ξεκινάνε πάλι από την αρχή. Αυτό γίνετε και με το λογισμικό της WIND και με της NOVA.

Ακριβώς το ίδιο και εγώ σε wind.

Τα fec δεν με απασχολούν, όσο πιο σύγχρονη είναι ένα ρούτερ τόσο πιο μεγάλη ευαισθησία στον εντοπισμό σφαλμάτων εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μια βοηθεια. Πηρα το μοντεμ (μου το στειλανε απο wind) και μεχρι να ενεργοποιηθει η γραμμη μου ειπα να παιξω λιγο με τις ρυθμισεις και του εκανα και το update 16 της Nova αλλα τωρα δε μπορω να μπω στις ρυθμισεις του μοντεμ γιατι οι κωδικοι ειναι αλλοι. ειναι καποιοι default μετα το  update γιατι αυτους που ειχε δε τους παιρνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, santrikos είπε

ρε παιδια μια βοηθεια. Πηρα το μοντεμ (μου το στειλανε απο wind) και μεχρι να ενεργοποιηθει η γραμμη μου ειπα να παιξω λιγο με τις ρυθμισεις και του εκανα και το update 16 της Nova αλλα τωρα δε μπορω να μπω στις ρυθμισεις του μοντεμ γιατι οι κωδικοι ειναι αλλοι. ειναι καποιοι default μετα το  update γιατι αυτους που ειχε δε τους παιρνει

username: forthnet

password: F0rth@c$n3t#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, esconiac400g είπε

username: forthnet

password: F0rth@c$n3t#

Μπήκα ευχαριστω. Υπάρχει κάπου το ορίτζιναλ firmware που έρχεται από wind αν το χρειαστώ; Είχε το 5 πανω. Φοβάμαι μήπως έκανα βλακεία που έχει χάσει όλες τις ρυθμίσεις της wind. Αλλιώς υπάρχουν κάπου οι αρχικές ρυθμίσεις της γραμμής να τις περάσω manual;

Επεξ/σία από santrikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@santrikos τι ακριβώς χρειάζεσαι;

σβήσε όλα τα default της 4νετ και πέρασε τα credentials σου για ίντερνετ και τηλεφωνία για αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, psydefects είπε

@santrikos τι ακριβώς χρειάζεσαι;

σβήσε όλα τα default της 4νετ και πέρασε τα credentials σου για ίντερνετ και τηλεφωνία για αρχή. 

Εμ δε τα ‘χω για να τα περάσω γιαυτο ρωτάω είναι ίδια για όλους να τα βρω κάπου να τα περάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, santrikos είπε

Εμ δε τα ‘χω για να τα περάσω γιαυτο ρωτάω είναι ίδια για όλους να τα βρω κάπου να τα περάσω;

Να ζητήσεις από τη Wind τους κωδικούς και το user της γραμμής σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Έκανα βλακεία που μπήκα να παίξω με το μόντεμ ενώ ακόμα δεν έχω συνδεθεί στη wind. Απλά σκέφτηκα να πειράξω κάποια πράγματα τώρα να μη τα ‘χω μετά κ έκανα πατάτα. Θα του πάρω να μου τα δώσουν. Μόνο αυτά θέλω ή και τίποτα ρυθμίσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...