Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση ηθελα να κάνω έχω H288A με σύνδεση wind και 100ρα γραμμή.Προβλημα δεν έχω αλλά θα ήθελα να εχω qos.Η ερώτηση μου είναι αν περάσω το firmware t16 από nova που έχει qos θα έχω κάποιο θέμα με το voip μην κάνω καμιά χαζομάρα για αυτό ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sifario1 είπε

Μια ερώτηση ηθελα να κάνω έχω H288A με σύνδεση wind και 100ρα γραμμή.Προβλημα δεν έχω αλλά θα ήθελα να εχω qos.Η ερώτηση μου είναι αν περάσω το firmware t16 από nova που έχει qos θα έχω κάποιο θέμα με το voip μην κάνω καμιά χαζομάρα για αυτό ρωταω

ναι θα εχεις..κλτερα να μην το επιχειρησεις!

Επεξ/σία από tontorikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, sifario1 said:

Μια ερώτηση ηθελα να κάνω έχω H288A με σύνδεση wind και 100ρα γραμμή.Προβλημα δεν έχω αλλά θα ήθελα να εχω qos.Η ερώτηση μου είναι αν περάσω το firmware t16 από nova που έχει qos θα έχω κάποιο θέμα με το voip μην κάνω καμιά χαζομάρα για αυτό ρωταω

ναι δεν θα παιξει η τηλεφωνια σου.τοσο απλα

On 10/02/2022 at 06:44, psydefects said:

@esconiac400g για το voip θέλεις credentials από τον παροχο σε κάθε περίπτωση όπως και τα στοιχεία του σερβερ..

Επίσης πρέπει να ξέρεις πως βγαίνει η τηλεφωνία στην περίπτωση του παρόχου σου, πχ η κοσμοτε βγαίνει από το ιδιο vlan που βγαίνει και το ίντερνετ και είναι η απλούστερη περίπτωση.. Η νοβα απο όσο θυμάμαι κάνει ξεχωριστή wan σύνδεση, για την wind δεν έχω ιδέα.. 

σωστα η  nova βγαινει απο αλλο  vlan  και οχι μονο.εχει και dhcp id κτλ

On 12/02/2022 at 14:39, ordion3 said:

αν εισαι  forthnet να περασεις το t16 firmware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι δεν θα παιξει η τηλεφωνια σου.τοσο απλα

σωστα η  nova βγαινει απο αλλο  vlan  και οχι μονο.εχει και dhcp id κτλ

αν εισαι  forthnet να περασεις το t16 firmware

Bασικα έκανα την χαζομάρα και αναβάθμισα σε t16 έκδοση το H288A της wind και οπως είπατε δεν έχω voip.Το δηλωσα σαν βλάβη και τους εξηγησα τι έγινε.Πεειμενω ακόμη απάντηση Επειδή αναφέρθηκε πιο πίσω ίδια περίπτωση υπάρχουν ελπίδες να γίνει εξ αποστάσεως εννοώ να ξαναγυρισω στο παλιό firmware που είχα και όχι να περάσω voip στην t16

Επεξ/σία από sifario1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, sifario1 said:

Bασικα έκανα την χαζομάρα και αναβάθμισα σε t16 έκδοση το H288A της wind και οπως είπατε δεν έχω voip.Το δηλωσα σαν βλάβη και τους εξηγησα τι έγινε.Πεειμενω ακόμη απάντηση Επειδή αναφέρθηκε πιο πίσω ίδια περίπτωση υπάρχουν ελπίδες να γίνει εξ αποστάσεως εννοώ να ξαναγυρισω στο παλιό firmware που είχα και όχι να περάσω voip στην t16

εξ αποστασεως δεν νομιζω διοτι θα εχουν αλλαξει τα στοιχεια του tr 069 για να μπουν.εκτος αν σου στειλουν το firmware σε αρχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, poulinos είπε

εξ αποστασεως δεν νομιζω διοτι θα εχουν αλλαξει τα στοιχεια του tr 069 για να μπουν.εκτος αν σου στειλουν το firmware σε αρχειο

Ευχαριστώ για την απαντηση.Και εγώ αυτό ζήτησα το firmware αλλά επειδή δεν μπόρεσα να συνεννοηθω με τον υπάλληλο περιμένω σήμερα τηλ. από το τεχνικό τμημα τουλάχιστον να το ζητήσω από εκεί 

Επεξ/σία από sifario1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sifario1 είπε

Ευχαριστώ για την απαντηση.Και εγώ αυτό ζήτησα το firmware αλλά επειδή δεν μπόρεσα να συννενοηθω με τον υπάλληλο περιμένω σήμερα τηλ. από το τεχνικό τμημα τουλάχιστον να το ζητήσω από εκεί 

Εάν είναι εφικτό, αν το λάβεις βέβαια, να το ανεβάσεις εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι δεν θα παιξει η τηλεφωνια σου.τοσο απλα

σωστα η  nova βγαινει απο αλλο  vlan  και οχι μονο.εχει και dhcp id κτλ

αν εισαι  forthnet να περασεις το t16 firmware

εχω περασει τ16, πλεον ειναι συγχρονισμενο στα 91 και καμια αποσυνδεση απο τοτε που εγραψα ,στα 97 μαζεψε ερρορ και επεσε η ταχυτητα στα 91 επειτα και τα ερρορ μειωθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω που εβαλα wind 100mbps με το router ΖΤΗ H288A τι μπορω να κνω για να κατεβασω το ping μου; ειναι γυρω στο 70 οπως ηταν και με cosmote 24αρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2022 στις 3:11 ΜΜ, tasos_87 είπε

καλησπέρα!ενώ πριν λίγες μέρες έκανα αλλαγή καλωδίωσης στο σπίτι και απομόνωσα μόνο μια πρίζα τηλέφωνου όπου και τοποθέτησα το ρούτερ, αυξήθηκε η ταχύτητα συγχρονισμού αλλά έχει πολλά errors η γραμμή με αποτέλεσμα να έχω συχνές αποσυνδέσεις!να κάνω αλλαγή στο ρούτερ και να πάω στο huawei ή να κάνω bridge με κάποιο του εμπορίου;

 

Screenshot_20220215-173020_Gallery.jpg

Σήμερα έγινε η αλλαγή από nova πήγα vodafone και εξαφανιστηκαν τα crs errors!

Screenshot_20220221-224508_Samsung Internet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα αναβάθμισης γραμμής από 50 σε 100 Mbps στην Nova.

Σήμερα το πρωί μου ήρθε το router το λεγόμενο του τίτλου.  Αναβάθμιση δεν του έκανα γιατί δεν ξέρω από που θα βρω το λογισμικό αναβάθμισης.Το internet δουλεύει μια χαρά αλλά δεν έχω τηλέφωνο!

Η υπηρεσία μου δεν είναι voip σύμφωνα με τα λεγόμενα της Nova και έχω κάνει τα πάντα και δουλεύει το internet αλλά δεν έχω τηλέφωνο.

Ακολούθησα τις οδηγίες χρήσης από το βιβλίο που είχε το κουτί και δεν έγινε τίποτα με την δεύτερη περίπτωση(2). Με την τρίτη περίπτωση του φυλλαδίου(3) όταν καλείς από σταθερό σε ένα νούμερο χτυπάει κανονικά αργεί 5-6 δευτερόλεπτα και καλεί ενώ όταν ένα νούμερο καλεί το σταθερό χτυπάει και μόλις το απαντήσεις πέφτει και φαίνεται κατειλημμένο.  Εγώ το θέλω να δουλεύει γενικά στην δεύτερη περίπτωση(2).

Με την Nova μίλησα με τρεις εκπροσώπους μέσω του online chat της ιστοσελίδας και οι δυο μου είπαν να αγνοήσω τις οδηγίες που γράφουν το φυλλάδιο και να το κάνω έτσι όπως το είχα στο παλιό ZTE router 5ετίας χωρίς voip(ZTE 168N). Μόλις το έκανα αυτό δεν υπήρχε ούτε internet ενώ στο παλιό router που δοκίμασα έτσι όπως τα είχα πριν το αλλάξω δεν συγχρονιζόταν καθόλου ούτε internet  ούτε τηλέφωνο. 

Τώρα το έχω το DSL(γκρι καλώδιο) απευθείας στην τηλεφωνική γραμμή/πρίζα συνδεδεμένο με το router για να έχω internet χωρίς Splitter.

Στέλνω και εδώ μπας και υπάρχει κάποια λύση γιατί  δεν ξέρω τι να κάνω και έχω μπερδευτεί τελείως> Πιθανόν στην Nova κάποιοι δεν ξέρουν την δουλειά καλά. Μου είπαν τώρα ότι έχετε βλάβη και θα σας καλέσει η τεχνική υποστήριξη.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

 

 

 

MVIMG_20220221_170855-min.jpg

MVIMG_20220221_191608-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! Εβαλα wind 100αρι, καλη η γραμμη; Και γιατι τοσα fec errors μηπως επηρεαζουν; Γιατι εχω αρκετες αποσυνδεσεις... Αν χρειαζεται να αλλαξω το H288A.

Επεξ/σία από Jason321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Jason321 είπε

IMG_20220222_123808.jpg.2226c35c573ef6aa14098de0e4035e31.jpgΚαλησπερα! Εβαλα wind 100αρι, καλη η γραμμη; Και γιατι τοσα fec errors μηπως επηρεαζουν; Γιατι εχω αρκετες αποσυνδεσεις... Αν χρειαζεται να αλλαξω το H288A.

Τα crc είναι τα σημαντικά λάθη όχι τα fec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, zampara είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα αναβάθμισης γραμμής από 50 σε 100 Mbps στην Nova.

Σήμερα το πρωί μου ήρθε το router το λεγόμενο του τίτλου.  Αναβάθμιση δεν του έκανα γιατί δεν ξέρω από που θα βρω το λογισμικό αναβάθμισης.Το internet δουλεύει μια χαρά αλλά δεν έχω τηλέφωνο!

Η υπηρεσία μου δεν είναι voip σύμφωνα με τα λεγόμενα της Nova και έχω κάνει τα πάντα και δουλεύει το internet αλλά δεν έχω τηλέφωνο.

Ακολούθησα τις οδηγίες χρήσης από το βιβλίο που είχε το κουτί και δεν έγινε τίποτα με την δεύτερη περίπτωση(2). Με την τρίτη περίπτωση του φυλλαδίου(3) όταν καλείς από σταθερό σε ένα νούμερο χτυπάει κανονικά αργεί 5-6 δευτερόλεπτα και καλεί ενώ όταν ένα νούμερο καλεί το σταθερό χτυπάει και μόλις το απαντήσεις πέφτει και φαίνεται κατειλημμένο.  Εγώ το θέλω να δουλεύει γενικά στην δεύτερη περίπτωση(2).

Με την Nova μίλησα με τρεις εκπροσώπους μέσω του online chat της ιστοσελίδας και οι δυο μου είπαν να αγνοήσω τις οδηγίες που γράφουν το φυλλάδιο και να το κάνω έτσι όπως το είχα στο παλιό ZTE router 5ετίας χωρίς voip(ZTE 168N). Μόλις το έκανα αυτό δεν υπήρχε ούτε internet ενώ στο παλιό router που δοκίμασα έτσι όπως τα είχα πριν το αλλάξω δεν συγχρονιζόταν καθόλου ούτε internet  ούτε τηλέφωνο. 

Τώρα το έχω το DSL(γκρι καλώδιο) απευθείας στην τηλεφωνική γραμμή/πρίζα συνδεδεμένο με το router για να έχω internet χωρίς Splitter.

Στέλνω και εδώ μπας και υπάρχει κάποια λύση γιατί  δεν ξέρω τι να κάνω και έχω μπερδευτεί τελείως> Πιθανόν στην Nova κάποιοι δεν ξέρουν την δουλειά καλά. Μου είπαν τώρα ότι έχετε βλάβη και θα σας καλέσει η τεχνική υποστήριξη.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

 

 

 

MVIMG_20220221_170855-min.jpg

MVIMG_20220221_191608-min.jpg

αφου δεν εχεις voip ,

στην πριζα του τηλεφωνου συνδεεις το splitter και μετα το ενα  καλωδιο παει στο τηλεφωνο και το αλλο στο modem .

δεν συνδεεις καθολου το τηλεφωνο με το μοντεμ μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pkout είπε

αφου δεν εχεις voip ,

στην πριζα του τηλεφωνου συνδεεις το splitter και μετα το ενα  καλωδιο παει στο τηλεφωνο και το αλλο στο modem .

δεν συνδεεις καθολου το τηλεφωνο με το μοντεμ μεταξυ τους.

Το Splitter έχει δυο εξόδους. Το ένα είναι η τηλεφωνική γραμμή και το άλλο είναι το internet. Δεν καταλαβαίνω που θα συνδέσω το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής στο router. Συγνώμη για την ταλαιπωρία αλλά από αυτά είμαι λίγο άσχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...