Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, zampara είπε

Το Splitter έχει δυο εξόδους. Το ένα είναι η τηλεφωνική γραμμή και το άλλο είναι το internet. Δεν καταλαβαίνω που θα συνδέσω το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής στο router. Συγνώμη για την ταλαιπωρία αλλά από αυτά είμαι λίγο άσχετος.

Στο ρούτερ θα συνδέσεις μόνο τη γραμμή του ίντερνετ. Την τηλεφωνική γραμμή θα την συνδέσεις στην τηλεφωνική συσκευή.

🌐 --> στο ρούτερ.

☎️ --> στο τηλέφωνο

 

 

Επεξ/σία από Centurion
..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, zampara είπε

Το Splitter έχει δυο εξόδους. Το ένα είναι η τηλεφωνική γραμμή και το άλλο είναι το internet. Δεν καταλαβαίνω που θα συνδέσω το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής στο router. Συγνώμη για την ταλαιπωρία αλλά από αυτά είμαι λίγο άσχετος.

Δεν ταλαιπωρείς κανέναν, εδώ γράφουμε για πιθανές λύσεις που πιθανόν να βοηθηθούν και άλλοι. Αν παρατηρήσεις το splitter από κοντά έχει δύο εικονίδια το ένα πού φορά το τηλέφωνο έχει σηματάκι, ένα ακουστικό, σε αυτό σύνδεση το τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, anton32 είπε

Δεν ταλαιπωρείς κανέναν, εδώ γράφουμε για πιθανές λύσεις που πιθανόν να βοηθηθούν και άλλοι. Αν παρατηρήσεις το splitter από κοντά έχει δύο εικονίδια το ένα πού φορά το τηλέφωνο έχει σηματάκι, ένα ακουστικό, σε αυτό σύνδεση το τηλέφωνο

Εγώ έχω αυτό το Splitter https://www.skroutz.gr/s/24500578/NOD-Splitter-PSTN-VDSL022-Λευκό.html  Θα βάλω το γκρι καλώδιο στην θύρα DSL του router και την άλλη θύρα με το σχήμα του τηλεφώνου που την βάζω? Υπενθυμίζω ότι η τηλεφωνική συσκευή δεν είναι στο ίδιο σημείο εκεί που είναι το router. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ενεργοποίηση Nova 100,τ'ώρα έχω στα 4 σάπια adsl. Εχω χρόνια δικό μου Mikrotik router πολύ ευχαριστημένος στα 300 Mbps 2,4 GΗz wifi, φτάνει να στείλει την 100άρα;. Θα παίξει μόνο ως Modem kai voip το zte; κάποιος να το έχει κάνει επιτυχώς; ευχαριστω, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακομη ερωτηση απο εμενα.. Οταν κατεβαζω κατι ειναι φυσιολογικο η ληψη να τραβαει ολο το ιντερνετ και εκεινη τη στιγμη απο 100mbps να πεφτω πχ σε 5mbps;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2022 στις 5:24 ΜΜ, zampara είπε

Εγώ έχω αυτό το Splitter https://www.skroutz.gr/s/24500578/NOD-Splitter-PSTN-VDSL022-Λευκό.html  Θα βάλω το γκρι καλώδιο στην θύρα DSL του router και την άλλη θύρα με το σχήμα του τηλεφώνου που την βάζω? Υπενθυμίζω ότι η τηλεφωνική συσκευή δεν είναι στο ίδιο σημείο εκεί που είναι το router. 

την αλλη θυρα την συνδεεις στο τηλεφωνο. τωρα αν το τηλεφωνο το εχεις αλλου η το πας κοντα στο splitter η αγοραζεις  καινουργιο καλωδιο   αναλογα με τα μετρα που χρειαζεσαι απο το splitter μεχρι την συσκευη τηλεφωνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pkout είπε

την αλλη θυρα την συνδεεις στο τηλεφωνο. τωρα αν το τηλεφωνο το εχεις αλλου η το πας κοντα στο splitter η αγοραζεις  καινουργιο καλωδιο   αναλογα με τα μετρα που χρειαζεσαι απο το splitter μεχρι την συσκευη τηλεφωνου.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα ενημερώσω όταν μπορέσω να ασχοληθώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 5:57 ΜΜ, theanonymous είπε

 

 

 

Σε speedtest με Android κινητό στην μπάντα των 5GHz, είδα τη μέγιστη ταχύτητα της γραμμής μου. Το σήμα του WiFi είναι αρκετά ικανοποιητικό και για τις δυο συχνότητες.

  Στα 2.4GHz είδα περίπου 50-60Mbps, πολύ καλό και αναμενόμενο.

wlan-comp.png.c0a58eee047269cf395adb968e725bfa.png

 

 

 

 

 


 

 

 

¨οτι πιάνει μέχχρι 50 περίπου Mbps στην μπάντα των 2,4 οφείλεται στο συγκεκριμένο μοντέλο ή είναι γενικότερο; Νόμιζα ότι στα 2,4 το n πρότυπο πιάνει μέχρι 300 Mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους !

@pkout Το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο τελικά! Είχε χαλάσει η τηλεφωνική πρίζα  για αυτό μου έκανε όλα αυτά τα κόλπα. Τώρα όλα εντάξει είναι και σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

Θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος/α έχει το συγκεκριμένο UPS σε περίπτωση διακοπής ρεύματος με  το συγκεκριμένο router.

https://www.skroutz.gr/s/25575105/Lamtech-UPS-30W.html

Εάν όχι μήπως υπάρχουν εναλλακτικές προτάσεις?

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας, έχω σύνδεση Nova και στα πλαίσια ανανέωσης του συμβολαίου μου από 50 σε 100, μου έδωσαν αυτό το μόντεμ. 

Συγχρονίζει στα 86552 Kbps βέβαια, το έγραψα και στο θέμα της Nova 100 εδώ στο φόρουμ και μου είπαν τι να δοκιμάσω, αλλά έστω και αυτό το 87 κάτι είναι κι αυτό. 

Εν τω μεταξύ, στο μόντεμ έχει και δύο θύρες τηλεφώνου, Phone 1 + Phone 2. Μου είπαν ότι πρέπει να συνδέσω εκεί τα τηλέφωνα μου απευθείας και το μόντεμ απευθείας στην πρίζα του τοίχου, χωρίς το VDSL Splitter λοιπόν. Έτσι θα έχω τηλέφωνο μέσω Voip και πιο γρήγορο ίντερνετ αφού δεν θα υπάρχει απώλεια σήματος, έτσι μου είπαν. 

Σήμερα λοιπόν το δοκίμασα και στις δύο θύρες 1 & 2, αλλά δεν βγαίνει σήμα στο τηλέφωνο, όλο τούτ τούτ συνεχόμενα ακούγεται μέχρι να γίνει η κλήση και φυσικά νεκρό μετά, δεν καλεί.

Μήπως κάτι κάνω λάθος; Μήπως χρειάζεται και κάποια άλλη ρύθμιση; Λίγο που διάβασα εδώ μέσα, γράφουν μερικοί ότι δεν έχει Voip η Nova ή λάθος κατάλαβα; 

Υ.Γ: Το έχω πλέον συνδέσει με το splitter για τηλέφωνο και ίντερνετ σε λειτουργία. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του, στην φωτογραφία. IMG_20220226_083501.jpg.965bc0d5a07e4f4a5c6fb1ec5f225e3a.jpg

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2022 στις 8:38 ΠΜ, topmar είπε

Καλημέρα σας, έχω σύνδεση Nova και στα πλαίσια ανανέωσης του συμβολαίου μου από 50 σε 100, μου έδωσαν αυτό το μόντεμ. 

Συγχρονίζει στα 86552 Kbps βέβαια, το έγραψα και στο θέμα της Nova 100 εδώ στο φόρουμ και μου είπαν τι να δοκιμάσω, αλλά έστω και αυτό το 87 κάτι είναι κι αυτό. 

Εν τω μεταξύ, στο μόντεμ έχει και δύο θύρες τηλεφώνου, Phone 1 + Phone 2. Μου είπαν ότι πρέπει να συνδέσω εκεί τα τηλέφωνα μου απευθείας και το μόντεμ απευθείας στην πρίζα του τοίχου, χωρίς το VDSL Splitter λοιπόν. Έτσι θα έχω τηλέφωνο μέσω Voip και πιο γρήγορο ίντερνετ αφού δεν θα υπάρχει απώλεια σήματος, έτσι μου είπαν. 

Σήμερα λοιπόν το δοκίμασα και στις δύο θύρες 1 & 2, αλλά δεν βγαίνει σήμα στο τηλέφωνο, όλο τούτ τούτ συνεχόμενα ακούγεται μέχρι να γίνει η κλήση και φυσικά νεκρό μετά, δεν καλεί.

Μήπως κάτι κάνω λάθος; Μήπως χρειάζεται και κάποια άλλη ρύθμιση; Λίγο που διάβασα εδώ μέσα, γράφουν μερικοί ότι δεν έχει Voip η Nova ή λάθος κατάλαβα; 

Υ.Γ: Το έχω πλέον συνδέσει με το splitter για τηλέφωνο και ίντερνετ σε λειτουργία. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του, στην φωτογραφία. IMG_20220226_083501.jpg.965bc0d5a07e4f4a5c6fb1ec5f225e3a.jpg

παλι αυτο δινουν?  το σταματησαν το huawei?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το firewall στο συγκεκριμένο ρουτερ. Στο μενού έχει μόνο μέχρι low. Το λέω γιατί μάλλον μου κόβει το live streaming σε iptv. Έχω vdsl 100 και η γραμμή τερματίζει 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...