Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andre74 είπε

Ίσως να έχεις καλό αποτέλεσμα αν το WiFi αναλάβει ζεύγος (ή τρία) καλών mesh repeater σε σωστή απόσταση μεταξύ τους κι όχι το ΖΤΕ, κι εγώ έχω αντίστοιχα προβλήματα οριζόντια σε όροφο, αλλά δεν θέλω να δώσω χρήματα. 

Κι αν είναι δικό σου κτίριο, να δεις αν υπάρχει η δυνατότητα χωρίς μεγάλο μερεμέτι, να περαστεί ένα ethernet καλώδιο μεταξύ των δύο σημείων. Σε πιο καινούριες κατασκευές ίσως υπάρχει ήδη τέτοιο καλώδιο στις τηλεφωνικές πρίζες, ακόμη κι αν δεν έχεις δομημένη καλωδίωση. 

Μου προτειναν απ το πλαισιο mesh repeater αλλα και παλι δεν ηταν σιγουροι για το αποτελεσμα και ετσι το αφησα. Δικο μου ειναι το κτιριο αλλα δεν το βλέπω εφικτό για καλωδίωση ethernet αυτή τη στιγμή.

Αν επαιρνα καποιο ρουτερ και το χρησιμοποιούσα σαν access point υπάρχει περίπτωση να δω διαφορα?

Επίσης να κάνω μία χαζή ερώτηση. Αν αλλάξω την πρίζα που χρησιμοποιώ internet η οποία βρίσκεται εκεί από τότε που κατασκευάστηκε το σπίτι το 1997 θα παίξει κάποιο ρόλο? Έχουν οι καινούργιες πρίζες κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τις παλιές? 

Επεξ/σία από akispap1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έκανα αναβάθμιση σε vdsl είχα με 100αρα συνδρομή 45mbps ταχύτητα και ο τεχνικός που το κοίταξε είπε πως πιάνω 110 στην παροχή και φταίει η καλωδίωση του σπιτιού. Προχθές τράβηξα ethernet από την παροχή μέχρι το μοντεμ απευθείας και σύνδεσα το voip τηλέφωνο στο δίκτυο του σπιτιού. Από 45 πήγε 53 με σπλίτερ και απευθείας από την παροχή χωρίς σπλίτερ στα 110. Έχω παλιό σπλίτερ αλλά δεν με επηρέαζε όταν είχα κάτω από 50. Το ελάχιστο ping από 17ms στο 1.1.1.1 έπεσε στα 15ms. Αν δεν πιάνεις την μέγιστη ταχύτητα στη σελίδα του μόντεμ, το δηλώνεις βλάβη και έρχεται τεχνικός να το κοιτάξει. Αν φταίει η καλωδίωση του σπιτιού καλείς ηλεκτρολόγο ή το κάνεις μόνος αν έχεις γνώσεις και εργαλεία. Επίσης αν έχεις αντάπτορα στην πρίζα ή οξειδωμένες επαφές ίσως επηρεάζει την ποιότητα σύνδεσης αλλά αυτό φαίνεται εύκολα στη σελίδα του μόντεμ. Αν είσαι τερματισμένος δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με το δίκτυο εκτός του σπιτιού.

Επεξ/σία από Athoz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Athoz είπε

Όταν έκανα αναβάθμιση σε vdsl είχα με 100αρα συνδρομή 45mbps ταχύτητα και ο τεχνικός που το κοίταξε είπε πως πιάνω 110 στην παροχή και φταίει η καλωδίωση του σπιτιού. Προχθές τράβηξα ethernet από την παροχή μέχρι το μοντεμ απευθείας και σύνδεσα το voip τηλέφωνο στο δίκτυο του σπιτιού. Από 45 πήγε 53 με σπλίτερ και απευθείας από την παροχή χωρίς σπλίτερ στα 110. Έχω παλιό σπλίτερ αλλά δεν με επηρέαζε όταν είχα κάτω από 50. Το ελάχιστο ping από 17ms στο 1.1.1.1 έπεσε στα 15ms. Αν δεν πιάνεις την μέγιστη ταχύτητα στη σελίδα του μόντεμ, το δηλώνεις βλάβη και έρχεται τεχνικός να το κοιτάξει. Αν φταίει η καλωδίωση του σπιτιού καλείς ηλεκτρολόγο ή το κάνεις μόνος αν έχεις γνώσεις και εργαλεία. Επίσης αν έχεις αντάπτορα στην πρίζα ή οξειδωμένες επαφές ίσως επηρεάζει την ποιότητα σύνδεσης αλλά αυτό φαίνεται εύκολα στη σελίδα του μόντεμ. Αν είσαι τερματισμένος δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με το δίκτυο εκτός του σπιτιού.

Αυτα ειναι τα στατιστικα απο το μοντεμ.

Υπαρχει κατι λαθος? 

 

IMG_20220428_155654.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, akaloith είπε

τωρα παιδια ποιο ρουτερ δινει η nova?

πριν ένα μήνα που έκανα αναβάθμιση μου έδωσαν του τίτλου (στο Ηράκλειο)

29 λεπτά πριν, akispap1987 είπε

Υπαρχει κατι λαθος? 

όλα καλά μου φαίνονται. Το actual rate σου είναι το μέγιστο. Η διαφορά που βλέπω με το δικό μου είναι ότι έχω Profile 35b που είναι για μεγαλύτερες ταχύτητες (<300mbps) αλλά πρέπει να το υποστηρίζει το καφάο σου. Όπως διάβασα οι νέες καμπίνες της Wind έχουν by default ενεργοποιημένο το 35b και το μοντεμ μας το υποστηρίζει. Στα 100mbps που έχεις τώρα μάλλον δεν κάνει διαφορά 17a ή 35b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Ειπα να ποσταρω και εδω..!

Προχθες μπήκα να δω από περιέργεια τα στατιστικά της γραμμής και βλέπω έπεσε πολύ το noise margin και το attainable rate. 

Επίσης το line attention ανέβηκε...

Τι μπορεί να συμβαίνει? 

Που μιλησα με wind και τσεκαραν την γραμμη κτλ μου ειπαν δεν υπαρχει κανενα θεμα στην γραμμη και ολα λειτουργουν σωστα...

Παραθέτω φώτο το πριν και το μετά 

 

142048183_Screenshot_20220428-003909_SamsungInternet.webp

1845421566_Screenshot_20220330-084558_SamsungInternet.webp

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

Ήρθε προ λίγου τεχνικός και μου άλλαξε το Technicolor με το Η288Α με περασμένο το τελευταίο FW (Τ16). Δεν έχω την επιλογή για να φτιάξω καινoυργιο προφίλ DSL (Create New Item). Επίσης δεν υπάρχει επιλογή port binding πουθενά. Πως μπορώ να βάλω το μόντεμ σε bridge mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Προέρχομαι από cosmote, είχα το router στο σαλόνι. Στο γραφειακι μου που είναι σε απόσταση σε άλλο σημείο είχα πάρει άλλο router το οποίο συνεδεα αφού πρώτα είχα αποσυνδέσει αυτό στο σαλόνι. Έτσι είχα ίντερνετ και εκεί. Έχω αποτύχει με powerlines, repeaters κτλ. Τώρα έκανα αίτηση Nova, θα μπορώ να κάνω το ίδιο στην Nova και ποιο δεύτερο router πρέπει να αγοράσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Rockstreamgr said:

@psydefects Τι εννοείς η Nova δεν δίνει κωδικό τηλεφωνίας; 

οτι δεν μπορεις να σεταρεις την voip τηλεφωνια σε αλλο ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, poulinos είπε

οτι δεν μπορεις να σεταρεις την voip τηλεφωνια σε αλλο ρουτερ

Καταλαβαίνω, παρολαυτα εμένα δεν με ενδιαφέρει να παίρνω τηλέφωνο μέσω του δεύτερου router, μόνο internet να έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...